Найтемніша з темряв

Наше ставлення до поточних подій залежить від точки зору. Східні філософи казали про бачення з мишачої нори, з морського берега та з висоти, на яку здатний злетіти орел. 

Обиватель завжди дивиться з мишачої нори. Для нього війни й революції, зміни режимів та світові кризи цікаві рівно настільки, наскільки вони зачіпають його родинну нору й ті стежки, якими він тягає до неї свій щоденний харч.

Політик бачить світові події з морського берега. Він оком вимірює висоту хвиль, що набігають на узбережжя, вираховує, звідки дує вітер, а також може оцінити – чи витримають укріплення новий шторм. Мислення політика прив’язане до його “берега” – тієї системи, де він змагається за здобуття та утримання влади. Берег може бути низьким, якщо політик діє на рівні міської ради, а може бути високим, якщо очолює державу, або ж засідає в міждержавній структурі, скажімо, в Європарламенті.

Але до якої б системи не належав політик, він ніколи не зможе подивитися на світові події з висоти орлиного лету. Адже для цього треба охопити зором тисячоліття, звільнити свій розум з-під влади міфів і стереотипів, якими оперує нинішня епоха та отримати посвячення – ключ до тих рівнів знань, які здобуваються лише через залучення до древніх орденських згромаджень.

Тому політики ніколи не зможуть назвати кінцевого ворога. Для них противником завжди буде той, хто конкурує з ними в змаганнях за владу. Або ж лідер недружньої держави. Ширше (глибше) політики не заглядають. Глибше (ширше) заглядати небезпечно. Адже навіть політикам відомо, що безодня завжди готова подивитися в того, хто довго й допитливо дивиться в неї.

Не так давно, прочитавши моє есе, де, серед іншого, згадувалися каїніти, місцевий політик подзвонив мені й роздратовано повідомив, що йому набридло читати казки про якісь фантастичні законспіровані секти, які буцімто стоять за всіма спробами зруйнувати світову політику.

Я ж відповів роздратованому, що метою каїнітів є не руйнування світової політики. Що світова політика є лише процесом, у якому не тільки каїніти, але й решта сил Хаосу відчувають себе доволі комфортно. Я сказав йому, що метою каїнітів є руйнування основ світового ладу та повне знищення тієї символічно-смислової вертикалі, яка пов’язує людство з відбудовою зруйнованої в давні часи гармонії.

Політик гмикнув та відключився. Мабуть, повернувся до свого світу, де так важливо, щоби на чергових (або позачергових, один чорт) виборах його смішна партія-одноденка перемогла інші смішні партії-одноденки.

А я згадав про деякі речі, які, з одного боку, безпосередньо стосуються історії каїнітів, а з іншого – начебто й не стосуються. Я згадав про те, що воля до виживання пов’язана з дивовижною здатністю живого організму протистояти одному з найуніверсальніших законів матерії – всесвітньому спрощенню. І це начебто всім відомо. Але за зовнішньою банальністю цього протистояння захована одна з найбільших темряв нашого світу – темрява зустрічі з Найглибшим жахом.

Ця сила (а радше таємниця) майже не проявляє себе у врегульованому житті освічених, ситих і заможних людей. Пересічний представник цивілізованого суспільства зустрічає її хіба на смертному одрі, коли припиняються теплі ігри матерії з духом, що при народженні людини потрапив до неї в полон.

При цій зустрічі, кажуть, виявляється одна обставина. Ніхто до тої зустрічі не готовий. Навіть той з мудрих, хто довго й послідовно готувався свідчити ближнім і дальнім про Найглибший жах. Це не просто занурення у інферно. Це пекельне побачення з “вичерпанням світу”, до якого неможливо підготуватися, звикнути, з яким не можна домовитися і примиритися. Про нього можна лише дещо знати.

Люди, які щоденно борються за виживання, знають про це вичерпання трохи більше за мурах впорядкованого соціуму. Вони знають, що представники людського роду не можуть гідно зустріти Найглибшого. І найперше тому, що лише системне заперечення життя підказує їм належну форму присутності у протистоянні цьому жахові.

Той, хто любить життя – спить. Лише той, хто вперто й послідовно заперечує життя, здатний почути мертві співи Всесвіту. Голоси вічності, які розповідають про пил і кригу далеких світів, про загибель старих зірок і народження нових. Вони розповідають про межу усіх меж. Вона, ця межа, не протилежна радощам існування. Вона їх навіть не передбачає.

Книжник, який потрапляє в пекло щоденної боротьби за життя, намагається зрозуміти, де є те джерело життєвої сили, яке не дозволяє людині сказати: “Все, мені це набридло”. Не дає навіть тоді, коли набридло нестерпно, коли словосполучення “смертельно набридло” не є метафорою.

Книжник бачить в очах тих, хто чув мертві співи Всесвіту, загадковий відблиск. Мисливці помічають цей відблиск в очах зацькованих і впійманих хижаків. Цей блиск перебуває у змові з Найглибшим жахом. У змові, хиткі конвенції якої, подейкують, занотовані лише в найдавніших написах та кресленнях.

Жерці і шамани прадавніх рас записали в тих текстах, що Найглибший жах може прокинутися будь-якої миті – без попередження, причини і виправдання. Раптово й брутально. Жерці розуміли, що правдивість Бога можна твердо засвідчити лише через досвід пробудження цього жаху. Їм “технічно” був потрібен цей жахливий досвід. Через нього вони здобували харизму, посвяту, владу.

Сучасні священники майже ніколи не торкаються цього ресурсу істинності. Ті з них, котрі слабкі духом, не торкаються, бо підсвідомо бояться випробування. Сильні ж знають, що в тому досвіді ховається така дика позамежна сила, котру людина витримати не здатна. Мертві співи Всесвіту спалюють мозок.

З Найглибшим жахом не можна спілкуватися мовою інтелекту чи поезії. Він байдужий до знань і злетів духу. Він відступає лише перед тією прірвою приреченості, якій у нашій мові немає визначення. Якщо ми назвемо цю безодню “волею крайнього відчаю”, то ця назва буде лише несправжньою блідою тінню її справжнього імені.

Кожне явище існує на базисі певної видимості себе самого. Щодо Найглибшого ця істина не спрацьовує. Він існує без самоусвідомлення. Він сам собі пан у своєму безмежжі. Він інертний та згаслий, немов порожній трон безіменного божества. Він послідовніший за час й більш забутий, аніж доба народження чорних дір. Йому не потрібні дозволи, він недосяжний для уявлень.

Він очікує Найвищого. І неозорого відчаю цього очікування не осягнути найглибшим містикам та самітникам. Навіть тим з дітей темряви, хто чув мертві співи Всесвіту й давно готується проспівати їх нам із вами.

matrix-info.com


Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

778
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

775
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1590
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2215
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4194 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3197

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

196

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

425

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

367

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

837
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

606
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

650
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

936
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1046
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

653
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6238
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1730
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31743 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1511
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

740 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

700