Найчастіше жертвами стають літні люди: найпоширеніші способи шахрайства на Івано-Франківщині

Стати жертвою шахраїв дуже легко. Тому важливо бути обережним та знати правила безпеки.

На цьому наголосив начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області Тарас Мороз в програмі «Про головне в деталях», передає Фіртка.

Зі слів правоохоронця, обʼєктом посягання в кіберзлочині є інформація, реквізити банківських карток, персональні дані, інформація з банківських установ та будь-яка інформація державного чи приватного сектору фізичних та юридичних осіб.

"Основними напрямками вчинення шахрайства є такі: фішинг, вчинення шахрайства під приводом соціальної інженерії, продаж неіснуючих товарів, здача в оренду неіснуючого житла, псевдоблагодійність, злам сторінок у соціальних мережах", - каже Тарас Мороз.

Зі слів фахівця, фішинг - це "риболовля" на персональну інформацію, дані, реквізити банківських карток та будь-яку іншу корисну інформацію. Зловмисник накидає наживку і люди, які "клюють" на неї стають потенційними жертвами такого виду злочину.

Фішинг має різні під види. Наприклад: єДопомога, єПідтримка, допомога переселенцям, продаж вигаданих товарів, техніки, участь в акціях. Існує багато причин розсилки фішингових посилань.

Шлях доставлення йде тільки через смс повідомлення. Надалі, коли людина переходить за посиланням, вказує свої реквізити - з рахунків списуються кошти.

Також фішингове посилання можуть закинути з метою авторизації у будь-якій акції чи лотереї, чи для отримання допомоги. Авторизації проводяться через соціальні мережі. Шахраї самі по собі психологи. Вони відчувають людину, жертву. Знають, як правильно спілкуватися з нею.

"Злам акаунтів в соціальній мережі є теж поширений. Багато хто із зареєстрованих у соціальних мережах не змінюють довгий час свої паролі.

Надалі, якщо не ставлять подвійну авторизацію, складні паролі, то зловмисники заволодівають особистою інформацією за допомогою фішингових посилань і отримують доступ до сторінки. Шахраї з вашої сторінки здійснюють розсилку друзям, родичам із повідомленням про грошову допомогу.

Якщо людина не дотримується базових правил інформаційної гігієни, вказує будь-де свою інформацію, це дає можливість шахраям опанувати цю інформацію", - зазначає Тарас Мороз.

Як наголошує кіберполіцейський, шахраї роблять перевипуск сім карток. Коли, здійснюється перевипуск, вони автоматично отримують доступ.

"Найважливіше в усіх шахрайствах - це контакт шахраїв з потенціальною жертвою. Метод соціальної інженерії - це є контакт особи шахрая з потерпілою особою через мобільний телефон

. Коли телефонують і представляються псевдопрацівниками банку, чи псевдопрацівниками соціальної сфери. До нас 2-3 рази в тиждень звертаються люди, які потрапили у такі ситуації.

Зміст соціальної інженерії полягає у тому, щоб не дати потерпілій особі можливість поставити слухавку, а надалі випитувати ту, чи іншу інформацію про особу, ввійшовши в довіру", - розповів Мороз.

Потенційними жертвами найчастіше є люди "золотого віку" та люди неосвічені. До 18 років - малий відсоток ошуканих, люди понад 45 років - це найбільший контингент серед жертв шахраїв, резюмує начальник відділу протидії кіберзлочинам.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Критичне мислення та електронні звернення: кіберполіцейські Прикарпаття застерігають від шахраїв у мережі

Шахраї ошукали двох мешканців Калуша на 13 тисяч гривень


Коментарі ()

10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

1218
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

1350
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

1346
14.08.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про популярні, та найважливіше — безпечні, місця для купання та основні правила поведінки на воді.  

5264
30.07.2024
Вікторія Матіїв

Про значення шлюбу, кризові періоди у стосунках та церковне розлучення, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

7772 1
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

10738 1

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

674

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

1366

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

2104

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

2167
16.09.2024

Хоча вживання гострої їжі може допомогти зміцнити імунну систему, не варто на неї налягати, якщо маєте проблеми зі шлунком.  

97
10.09.2024

Якщо ви шукаєте ідеальне місце для відпочинку, де можна насолодитися не лише природними красотами, а й автентичною кухнею, то Яремче — саме те, що вам потрібно.  

2239
05.09.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

3666
14.09.2024

Про значення свята журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2078
10.09.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

3143
06.09.2024

Християн запрошують на міжнародну прощу Вервиці до Базиліки Успіння Пресвятої Богородиці в Погоні.  

912
02.09.2024

Важливо, ділиться монахиня, людину вислухати, сказати "я поруч" і "я за тебе помолюся".

734
16.09.2024

Вперше в Івано-Франківську з сольним концертом виступить DOMIY. 

184
16.09.2024

Більшість опитаних (від майже 40% до 50%) має нейтральну оцінку схвалення діяльності місцевої влади.  

260
11.09.2024

Кандидат у президенти США Камала Гарріс заявила, про підтримку України у війні з Росією, а кандидат у президенти США Дональд Трамп, за її словами, здасться за 24 години після того, як очолить країну.   

760 1
09.09.2024

Посол України в Італії Ярослав Мельник засудив показ фільму "Росіяни на війні" російської режисерки Анастасії Трофімової на Венеційському кінофестивалі та закликав його організаторів не допускати російської пропаганди.  

463
05.09.2024

Більше ніж половина мешканців західних областей вважає, що Офіс президента впливає на державні органи з перевищенням своїх повноважень.  

1670 6