Найчастіше жертвами стають літні люди: найпоширеніші способи шахрайства на Івано-Франківщині

Стати жертвою шахраїв дуже легко. Тому важливо бути обережним та знати правила безпеки.

На цьому наголосив начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області Тарас Мороз в програмі «Про головне в деталях», передає Фіртка.

Зі слів правоохоронця, обʼєктом посягання в кіберзлочині є інформація, реквізити банківських карток, персональні дані, інформація з банківських установ та будь-яка інформація державного чи приватного сектору фізичних та юридичних осіб.

"Основними напрямками вчинення шахрайства є такі: фішинг, вчинення шахрайства під приводом соціальної інженерії, продаж неіснуючих товарів, здача в оренду неіснуючого житла, псевдоблагодійність, злам сторінок у соціальних мережах", - каже Тарас Мороз.

Зі слів фахівця, фішинг - це "риболовля" на персональну інформацію, дані, реквізити банківських карток та будь-яку іншу корисну інформацію. Зловмисник накидає наживку і люди, які "клюють" на неї стають потенційними жертвами такого виду злочину.

Фішинг має різні під види. Наприклад: єДопомога, єПідтримка, допомога переселенцям, продаж вигаданих товарів, техніки, участь в акціях. Існує багато причин розсилки фішингових посилань.

Шлях доставлення йде тільки через смс повідомлення. Надалі, коли людина переходить за посиланням, вказує свої реквізити - з рахунків списуються кошти.

Також фішингове посилання можуть закинути з метою авторизації у будь-якій акції чи лотереї, чи для отримання допомоги. Авторизації проводяться через соціальні мережі. Шахраї самі по собі психологи. Вони відчувають людину, жертву. Знають, як правильно спілкуватися з нею.

"Злам акаунтів в соціальній мережі є теж поширений. Багато хто із зареєстрованих у соціальних мережах не змінюють довгий час свої паролі.

Надалі, якщо не ставлять подвійну авторизацію, складні паролі, то зловмисники заволодівають особистою інформацією за допомогою фішингових посилань і отримують доступ до сторінки. Шахраї з вашої сторінки здійснюють розсилку друзям, родичам із повідомленням про грошову допомогу.

Якщо людина не дотримується базових правил інформаційної гігієни, вказує будь-де свою інформацію, це дає можливість шахраям опанувати цю інформацію", - зазначає Тарас Мороз.

Як наголошує кіберполіцейський, шахраї роблять перевипуск сім карток. Коли, здійснюється перевипуск, вони автоматично отримують доступ.

"Найважливіше в усіх шахрайствах - це контакт шахраїв з потенціальною жертвою. Метод соціальної інженерії - це є контакт особи шахрая з потерпілою особою через мобільний телефон

. Коли телефонують і представляються псевдопрацівниками банку, чи псевдопрацівниками соціальної сфери. До нас 2-3 рази в тиждень звертаються люди, які потрапили у такі ситуації.

Зміст соціальної інженерії полягає у тому, щоб не дати потерпілій особі можливість поставити слухавку, а надалі випитувати ту, чи іншу інформацію про особу, ввійшовши в довіру", - розповів Мороз.

Потенційними жертвами найчастіше є люди "золотого віку" та люди неосвічені. До 18 років - малий відсоток ошуканих, люди понад 45 років - це найбільший контингент серед жертв шахраїв, резюмує начальник відділу протидії кіберзлочинам.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Критичне мислення та електронні звернення: кіберполіцейські Прикарпаття застерігають від шахраїв у мережі

Шахраї ошукали двох мешканців Калуша на 13 тисяч гривень


Коментарі ()

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

518
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5345
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1433
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1312
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2580
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3969

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

359

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1187

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1031

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

950
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

264
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10638
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

342
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

610
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5657
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1430
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

313
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

221
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

577 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1014
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

880