Найчастіше жертвами стають літні люди: найпоширеніші способи шахрайства на Івано-Франківщині

Стати жертвою шахраїв дуже легко. Тому важливо бути обережним та знати правила безпеки.

На цьому наголосив начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області Тарас Мороз в програмі «Про головне в деталях», передає Фіртка.

Зі слів правоохоронця, обʼєктом посягання в кіберзлочині є інформація, реквізити банківських карток, персональні дані, інформація з банківських установ та будь-яка інформація державного чи приватного сектору фізичних та юридичних осіб.

"Основними напрямками вчинення шахрайства є такі: фішинг, вчинення шахрайства під приводом соціальної інженерії, продаж неіснуючих товарів, здача в оренду неіснуючого житла, псевдоблагодійність, злам сторінок у соціальних мережах", - каже Тарас Мороз.

Зі слів фахівця, фішинг - це "риболовля" на персональну інформацію, дані, реквізити банківських карток та будь-яку іншу корисну інформацію. Зловмисник накидає наживку і люди, які "клюють" на неї стають потенційними жертвами такого виду злочину.

Фішинг має різні під види. Наприклад: єДопомога, єПідтримка, допомога переселенцям, продаж вигаданих товарів, техніки, участь в акціях. Існує багато причин розсилки фішингових посилань.

Шлях доставлення йде тільки через смс повідомлення. Надалі, коли людина переходить за посиланням, вказує свої реквізити - з рахунків списуються кошти.

Також фішингове посилання можуть закинути з метою авторизації у будь-якій акції чи лотереї, чи для отримання допомоги. Авторизації проводяться через соціальні мережі. Шахраї самі по собі психологи. Вони відчувають людину, жертву. Знають, як правильно спілкуватися з нею.

"Злам акаунтів в соціальній мережі є теж поширений. Багато хто із зареєстрованих у соціальних мережах не змінюють довгий час свої паролі.

Надалі, якщо не ставлять подвійну авторизацію, складні паролі, то зловмисники заволодівають особистою інформацією за допомогою фішингових посилань і отримують доступ до сторінки. Шахраї з вашої сторінки здійснюють розсилку друзям, родичам із повідомленням про грошову допомогу.

Якщо людина не дотримується базових правил інформаційної гігієни, вказує будь-де свою інформацію, це дає можливість шахраям опанувати цю інформацію", - зазначає Тарас Мороз.

Як наголошує кіберполіцейський, шахраї роблять перевипуск сім карток. Коли, здійснюється перевипуск, вони автоматично отримують доступ.

"Найважливіше в усіх шахрайствах - це контакт шахраїв з потенціальною жертвою. Метод соціальної інженерії - це є контакт особи шахрая з потерпілою особою через мобільний телефон

. Коли телефонують і представляються псевдопрацівниками банку, чи псевдопрацівниками соціальної сфери. До нас 2-3 рази в тиждень звертаються люди, які потрапили у такі ситуації.

Зміст соціальної інженерії полягає у тому, щоб не дати потерпілій особі можливість поставити слухавку, а надалі випитувати ту, чи іншу інформацію про особу, ввійшовши в довіру", - розповів Мороз.

Потенційними жертвами найчастіше є люди "золотого віку" та люди неосвічені. До 18 років - малий відсоток ошуканих, люди понад 45 років - це найбільший контингент серед жертв шахраїв, резюмує начальник відділу протидії кіберзлочинам.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Критичне мислення та електронні звернення: кіберполіцейські Прикарпаття застерігають від шахраїв у мережі

Шахраї ошукали двох мешканців Калуша на 13 тисяч гривень


Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1149
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

940
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1205 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3598 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33816
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2777

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

315

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

705

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1633

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1019
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

568
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

458
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

840
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12146
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1446
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1223
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1311
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

491
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

190
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

272
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

317
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1210