Наближає перемогу: як прикарпатець з 2014 року плете маскувальні сітки для захисників (ФОТО)

Вже понад вісім років у Косові функціонує волонтерська організація, яка на чолі з координатором групи «Гуцульський оберіг» Федором Тершаком плете маскувальні сітки на фронт.

Журналістка Фіртки завітала на Косівщину, щоб дізнатись, з чого розпочалась волонтерська діяльність, як функціонує сьогодні та які тонкощі виготовлення й транспортування маскувальних сіток варто знати.

 

Федір Тершак розповідає, що розпочав волонтерську діяльність вісім років тому, коли по всій Україні лише починали виготовляти маскувальні сітки. На той час чоловік працював в Косівському інституті прикладного та декоративного мистецтва ЛНАМ на посаді завідувача комп’ютерної лабораторії.

Там, на першому поверсі, розповідає чоловік, взялись за роботу. Однак, ця ініціатива в приміщенні Косівського інституту тривала недовго.

«На той час у нас був директор інституту з Львівщини, який достатньо прихильно до нас ставився та не перешкоджав нашій ініціативі.

Та, це тривало недовго: він повернувся до Львова, а на його місце призначили іншу директорку, яка у перший же день вигнала нас з того приміщення. Я почав це розповсюджувати, а вона – скликати вчені ради.

Завершилося тим, що директорка видала офіційний наказ, що «у зв’язку з терористичною загрозою, яку становить наша група», нас туди заборонено допускати», – розповідає Федір Тершак.

Проте, рук ніхто не опустив. Аби продовжувати свою діяльність і допомагати нашим військовим, Федір почав шукати нове приміщенням для виготовлення маскувального накриття.

І хоч пошуки тривали чимало часу, каже координатор, вони все ж таки були успішними. Волонтери змогли продовжити свою діяльність в колишньому приміщенні «Просвіти».

За словами Тершака, цей будинок стояв без діла, адже в ньому всього лише одна кімната, й та – без ремонтів та обігріву. Тоді, продовжує чоловік, звернулись до голови міста, який дозволив користуватись приміщенням скільки буде потрібно.

«І від того часу користуємось: влітку добре, а взимку – відро з водою до ранку на холоді замерзає, тому що опалення тут немає, а під’єднати газ ми не можемо.

Рятують тільки обігрівачі, але не скаржимося, немає коли - ми працюємо», — зізнається Федір.

Місцеві мешканці, гості міста, внутрішньо переміщені особи – хто тільки не приходив підтримати ГО «Гуцульський оберіг», аби гуртом виготовляти сітки.

До переїзду, каже Федір, був постійний колектив (сім-вісім людей). Проте, після переїзду кількість охочих зменшилась, а особливо мало людей в зимовий період. Тоді активісту доводилось плести сітки щодня самотужки. 

«По Україні є приблизно дві сотні організованих груп, які плетуть вже вісім років – і ми працюємо в цій структурі.

Тобто, ми працюємо таким гуртом, знаємо всіх командирів підрозділів, вони знають нас. Нам не потрібні посередники, адже командири підрозділів звертаються до нас напряму.

Усі деталі ми  обговорюємо в загальному чаті, і якщо потрібно, то можемо досить швидко закрити потреби у 50-60 сіток за декілька днів.

Спільними зусиллями вдається одразу ж відіслати туди, де їх потребують», — каже Федір Тершак.

Тканину для майбутніх маскувальних сіток дістають різними шляхами. До війни, каже координатор, було менше проблем із постачанням, адже її виробляли в Бердянську та Харкові.

Там працювали спеціальні підприємства, проте ще до повномасштабного російського вторгнення на територію України, настав кризовий період, оскільки запаси основи для сіток швидко закінчилися.

«Ми шукали їх і в Чехії, і в Іспанії. За кордоном спеціально запустили підприємства, які цим займалися та спеціально робили їх для України.

Нам доставили велику партію – ми це пережили, наразі маємо запас основ на 150 сіток і тканину також маємо», – радіє координатор.

Одна маскувальна сітка, яку виготовляють волонтери, має приблизно 49 квадратних метрів. Вартість такої становить 10-11 гривень за квадратний метр. Загальна вартість готового маскувального виробу 450-500 гривень.

«У НАТО розробили стандарт захисного зразка, працювали над ним вісім років, на основі спеціальних законів оптики, в цьому шаблоні є такі елементи, що людське око не затримується на ньому.

Снайпер дивиться на нього здалеку (очі туманні), навіть зблизька не видно, бо там діють закони оптики.

Тож, теоретично, держава могла б купити готову тканину з таким візерунком, нам не потрібно було б її ткати», – пояснює косівчанин.

До повномасштабного російського вторгнення, пригадує Федір Тершак, виготовили понад 750 маскувальних сіток.

Від 24 лютого вже й не рахували, бо, каже, то була величезна кількість. Також й виготовляють «кікімори» для снайперів.

«Між плетінням сіток робимо «кікімори». На виготовлення однієї потрібно близько тижня.

У нас є жінки, які захотіли їх плести в лікувальному закладі. В'яжуть їх приблизно за два дні».

Основи плетіння сітки від Федора Тершака

«Тканина виключно натуральних кольорів, ніяких геометричних візерунків, тому що прямих ліній в природі не буває, максимум дві клітинки під час плетіння на сітці і треба повертати», – наголошує координатор.

Чоловік додає, що транспортування маскувальних сіток відбувається за виробленою роками схемою.

«У нас є загальноукраїнський чат,  в якому ми ввечері починаємо спілкуватися, що кому потрібно, хто де шукає, хто, де, що знайшов.

Командир підрозділу каже, як відправити в найближче місце. Переважно пересилаємо "Новою поштою", тому що "Укрпошта" не бере об’ємну вагу. Зазвичай вартує це все приблизно 70-80 гривень.

Буває, що звертаються із конкретним замовленням, наприклад, в міських умовах потрібно щось на кшталт сірого асфальту.

А іноді кажуть, що ми стоїмо в очереті, тому ми відштовхуємось від потреб», – додає Тершак.

До слова, косівчанин Федір Тершак виготовляє сітки зі штучної тканини, адже вона швидко сохне та не гниє у контакті з землею.

За вісім років Федір переконався, що потреба в сітках не зменшується.

Особливо актуальною вона є зараз, в часи повномасштабної окупаційної російсько-української війни.

Всіх охочих допомогти просять долучатись до плетіння, адже кожен на своєму фронті наближає перемогу.


Агенція новин «Фіртка» чинить ворогу інформаційний спротив. Будь ласка, підтримайте редакцію!


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Не маємо морального права стояти осторонь», - співзасновник франківського благодійного фонду про забезпечення учасників бойових дій

Або покликання, або робота: франківська психологиня пояснила, чи повинні волонтери отримувати винагороду за свою працю

Прикарпатцям пояснили різницю між волонтерами та працівниками громадських організацій

Збирали кошти на подарунок бійцю: у Косові діти влаштували вуличну торгівлю власних виробів (ФОТО)


Коментарі ()

24.09.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка поспілкувалась із психологинею Валерією Худзіцькою та дізналась, як продовжувати або почати працювати під час війни, не травмуючи себе.

499
20.09.2022
Тіна Любчик

Фіртка поспілкувалася з отцем Йосафатом Бойком, настоятелем парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, про досвід волонтерства та благодійності у час війни.

1140
16.09.2022
Тетяна Дармограй

Іванофранківець на фронті не вперше. «Шериф» захищав Україну від російської орди ще у 2014 році, коли окупанти вторглися на територію українського Донбасу. Тепер його бригада знову зупиняє російську армію на сході України.

2629
12.09.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з головною психологинею благодійного фонду «Діти Героїв», що опікується дітьми, які втратили одного або обох батьків під час війни, Мартою Білик про те, як розмовляти про війну та її наслідки, не травмувавши.

1041
07.09.2022
Андрій Левкович

Давні греки мислили час в багатьох іпостасях (як лінійний, циклічний, миттєвий…), головні з яких дві – час, як черга слідування подій і час невловної миті змін.

1282
31.08.2022
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки дізналась у Миколи Рожка, ректора Івано-Франківського національного медичного університету, наскільки заклад готовий до нового навчального року та як готуватимуть майбутніх медиків.    

2583

З 1 по 5 вересня на Запорізькій АЕС працювала місія МАГАТЕ. За результатами свого візиту вони представили звіт з фактами та рекомендаціями.

999

Татуювання на тілі людини явище не нове, і в сучасному світі доволі поширене, лише у нашому суспільстві до нього ставились і здається ставляться доволі стримано. До малюнків на тілі відносяться по-різному: хтось ними захоплюється,  а хтось подекуди

1566 1

Вважаю, що некоректно визначати, що церква продукує забобони. Кредо віри визначає «Вірую в єдину святу .. церкву», то ж святість і забобони несумісні.

1807

На щастя, переважна більшість держав світу розуміє справжню ситуацію в російсько-українській війні. Хто на кого напав, хто обороняє по праву свою територію, і де тут світла й темна сторона. Але в міжнародному праві та відносинах самого розуміння мало.

1895
24.09.2022

В області розпочали сівбу озимих зернових культур.  

416
18.09.2022

Аби на власні очі побачити, що навіть попри війну в Україні, підприємці не лише працюють, а й заробляють і дають роботу місцевим.

626
07.09.2022

Від жовтня в Україні знизяться ціни на гречку. Наразі аграрії вже зібрали 20 тисяч тонн гречаної крупи.

937
29.09.2022

У Крихівцях при парафії Святих Кирила і Методія будують дитячий садочок, який матиме назву «Ковчег». Цей процес триває вже 3,5 роки.  

155
24.09.2022

Відомо, що на рештках костелу почали зводити дерев'яну будівлю у 1900 році. Відтоді 36 років у ній молилися жителі двох сіл — Креховичів і Брошнів-Осади.

704
18.09.2022

Депутати Івано-Франківської облради просять керівництво держави заборонити Українську православну церкву Московського патріархату в країні, ініціювати розслідування її діяльності та покарати винних за колабораціонізм.

607
12.09.2022

Зокрема, віряни молитимуться за мир в Україні, припинення війни та за всіх військових.  

811
26.09.2022

Це вже другий фільм режисера та кінокомпанії. Якщо першим фільмом в українському прокаті була новорічна кінокомедія «Все буде Ок!», то «Патерн» знятий в жанрі конспірологічного трилера.  

414
30.09.2022

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна буде вести перемовини тільки із новою владою росії.  

1
27.09.2022

Подоляк наголосив, що після успішного контрнаступу Збройних сил України на харківському напрямку політична еліта Росії почала розуміти, що вона може програти війну, а країни світу переконалися в слабкості армії та військово-промислового комплексу Російської Федерації.

292
24.09.2022

Крім того, він наголосив, що світ "абсолютно справедливо" відреагує на так звані "референдуми", які окупаційна влада намагається зараз провести в Криму та в інших частинах України, які вона "поки контролює".

406
18.09.2022

Окрім того, керівництво Збройних сил наголосило, що «керується принципом єдиноначальності» і «не допускає всередині військового колективу розколів».

526