«На щістє вам, на здоров’є, зі Святим вечором!»

Напередодні Різдва, коли на небі з’явиться перша зірка, українські родини сядуть до Святої вечері. У кожному регіоні України – свої різдвяні традиції. Ми вирішили поцікавитися у голови Клубу греко-католицької інтелігенції, колекціонера «гуцульських» святих та інших речей старовини Івана Гречка, як святкували Різдвяні свята у Надвірній на Івано-Франківщині, де минуло його дитинство.



«Найцікавіші спогади – про Святий вечір, – розповідає Іван Гречко (на фото). – Батьки вставали ні світ ні зоря – обходили худобу, обігрівали хату і заносили до неї різдвяне деревце (ялинку). Ми, діти, зривалися з ліжка і бралися його прикрашати. Це заняття тривало до полудня – вішали на деревце іграшки, зроблені власноруч, яблука, горішки, загорнуті у позлітку, тістечка, які спекла мама. Про їжу ніхто і не думав – до вечора постили всі члени родини. Мама цілий день поралася на кухні – готувала дванадцять пісних страв, і ми з нетерпінням чекали на Вечерю».



У Надвірній колись готували кутю без маку і родзинок – лише варена пшениця з медом. Другою святвечірньою стравою були пироги з оселедцем (їх куштували після куті). «На маленькому вогні смажилась цибуля. Коли вона зарум’янилася, додавали багато олії, потім – дрібно нарізаний оселедець без кісточок. Він смажився кілька хвилин. Потім олія мала стекти. В оселедець з цибулею мачали пироги, – ділиться рецептом пан Іван. – На святвечірньому столі мали бути пироги з маком. Але на Святий вечір не можна було казати слово «мак», бо «блохи будуть кусати». Треба було говорити «той дурний» – пироги «з тим дурним» (мак – як наркотик: якщо малі діти не могли спати, їм варили маковиння). Ще мама готувала бабаню (квасолю) із сушеницями (сушеними яблуками і грушами) та рисом. Цю страву їли холодною. На столі мали бути голубці з різною начинкою, гриби (білі, козарі і опеньки), які вся родина збирала в лісі». «Перед Вечерею батько вносив до хати дідуха і ставив на покутті під образами, – згадує Іван Гречко. – Відчинивши двері, казав: «Добрий вечір, діду!», всі присутні відповідали: «Добрий вечір!».

 

Переступивши поріг, тато промовляв: «На щістє вам, на здоров’є, зі Святим вечором! Аби с ти ці свєта щасливо відсвяткували і відтепер за рік дочекали. Цего зичу і вінчую. Христос ся рождає!». Усі відповідали: «Славіте Його!». На стіл тато ставив сіно, а під стіл – солому. Після цього у нас, дітей, знову була робота: треба було кудкудакати, бекати і мекати – щоб велася худібка на господарстві. Мама накривала на стіл. Клала по кутах часник – щоб нечиста сила не водилася, застеляла стіл новим обрусом. Обов’язково на столі мала бути воскова свічка, яку встромляли у круглий хліб, випечений у печі».



Кожен куток хати обкаджувався ладаном, а також стайня – щоб і худоба відчула атмосферу Різдва (на Старий Новий рік, якщо її погано доглядати та годувати, могла пожалітися Пану-Богу на господаря). Черепок з ладаном клали під стіл. У хаті протягом усіх свят був запах, як у церкві.



З появою першої зірки усі сідали до столу, але спершу – молилися: дякували Богові за те, що дочекалися Різдвяних свят. «Люди вірили, що на Святвечір до хати злітаються душі померлих, тому, перш ніж сідати, дули на крісла – на них могли сидіти духи, – розповідає пан Іван. – Починали трапезу з куті: усі їли з однієї макітри – щоб так трималися цілий рік, як біля макітри на Святий вечір, а закінчували колядою «Бог Предвічний народився». Після вечері родина знову молилася – дякувала Богові за те, що послав стільки страв. Діти цілували батьків у руки. Нічого зі стола ніхто не збирав – ще мали вечеряти ті, що відійшли в інший світ».



«На Святий вечір до хати приходив вертеп, але брали участь у ньому лише хлопці, – розповідає пан Гречко. – Першим до хати заходив ангел – хлопчик у білій сорочці з короною і крилами – і сповіщав радісну новину (що народився Христос). Тоді заходили царі – з коронами, зробленими з кольорового паперу, та широкими поясами, які несли двоповерхову шопку. Вони розповідали, як ходили вітати новонароджене дитя. Під кінець дійства учасники вертепу віншували – бажали господарям здоров’я, достатку, благополуччя. А тим часом жид намагався щось смачне з хати поцупити – то пампушки зі столу, то якесь тістечко з деревця. Виходячи з хати, колядники співали: «Віват, віват, ми вже йдемо. За коляду дякуємо. Аж на другий рік прийдемо». Вертеп міг ходити цілу ніч».



Хлопці і дівчата разом ходили колядувати на другий і третій день свят – 8 та 9 січня. Заколядовані гроші ішли на «Просвіту». На церкву колядували ґазди і ґаздині. «Після коляди господарі запрошували гурт жінок або чоловіків до хати і наливали всім по чарчині горілки, – розповідає Іван Гречко. – Одні лягали на лавку передрімати, інші – брали господарів і далі йшли селом. Зранку колядники зустрічалися в церкві – на Службі Божій».і так є непомірно високим.

 

Високий замок

 

11 


06.01.2011 3319 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1075
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2449
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2073
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2111
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6417 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2408 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

279

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1100

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1134

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1344
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

221
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

554
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2015
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26456
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

513
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10416 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7954
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

499
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

359
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

512
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

584
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1531