«На щістє вам, на здоров’є, зі Святим вечором!»

Напередодні Різдва, коли на небі з’явиться перша зірка, українські родини сядуть до Святої вечері. У кожному регіоні України – свої різдвяні традиції. Ми вирішили поцікавитися у голови Клубу греко-католицької інтелігенції, колекціонера «гуцульських» святих та інших речей старовини Івана Гречка, як святкували Різдвяні свята у Надвірній на Івано-Франківщині, де минуло його дитинство.



«Найцікавіші спогади – про Святий вечір, – розповідає Іван Гречко (на фото). – Батьки вставали ні світ ні зоря – обходили худобу, обігрівали хату і заносили до неї різдвяне деревце (ялинку). Ми, діти, зривалися з ліжка і бралися його прикрашати. Це заняття тривало до полудня – вішали на деревце іграшки, зроблені власноруч, яблука, горішки, загорнуті у позлітку, тістечка, які спекла мама. Про їжу ніхто і не думав – до вечора постили всі члени родини. Мама цілий день поралася на кухні – готувала дванадцять пісних страв, і ми з нетерпінням чекали на Вечерю».



У Надвірній колись готували кутю без маку і родзинок – лише варена пшениця з медом. Другою святвечірньою стравою були пироги з оселедцем (їх куштували після куті). «На маленькому вогні смажилась цибуля. Коли вона зарум’янилася, додавали багато олії, потім – дрібно нарізаний оселедець без кісточок. Він смажився кілька хвилин. Потім олія мала стекти. В оселедець з цибулею мачали пироги, – ділиться рецептом пан Іван. – На святвечірньому столі мали бути пироги з маком. Але на Святий вечір не можна було казати слово «мак», бо «блохи будуть кусати». Треба було говорити «той дурний» – пироги «з тим дурним» (мак – як наркотик: якщо малі діти не могли спати, їм варили маковиння). Ще мама готувала бабаню (квасолю) із сушеницями (сушеними яблуками і грушами) та рисом. Цю страву їли холодною. На столі мали бути голубці з різною начинкою, гриби (білі, козарі і опеньки), які вся родина збирала в лісі». «Перед Вечерею батько вносив до хати дідуха і ставив на покутті під образами, – згадує Іван Гречко. – Відчинивши двері, казав: «Добрий вечір, діду!», всі присутні відповідали: «Добрий вечір!».

 

Переступивши поріг, тато промовляв: «На щістє вам, на здоров’є, зі Святим вечором! Аби с ти ці свєта щасливо відсвяткували і відтепер за рік дочекали. Цего зичу і вінчую. Христос ся рождає!». Усі відповідали: «Славіте Його!». На стіл тато ставив сіно, а під стіл – солому. Після цього у нас, дітей, знову була робота: треба було кудкудакати, бекати і мекати – щоб велася худібка на господарстві. Мама накривала на стіл. Клала по кутах часник – щоб нечиста сила не водилася, застеляла стіл новим обрусом. Обов’язково на столі мала бути воскова свічка, яку встромляли у круглий хліб, випечений у печі».



Кожен куток хати обкаджувався ладаном, а також стайня – щоб і худоба відчула атмосферу Різдва (на Старий Новий рік, якщо її погано доглядати та годувати, могла пожалітися Пану-Богу на господаря). Черепок з ладаном клали під стіл. У хаті протягом усіх свят був запах, як у церкві.



З появою першої зірки усі сідали до столу, але спершу – молилися: дякували Богові за те, що дочекалися Різдвяних свят. «Люди вірили, що на Святвечір до хати злітаються душі померлих, тому, перш ніж сідати, дули на крісла – на них могли сидіти духи, – розповідає пан Іван. – Починали трапезу з куті: усі їли з однієї макітри – щоб так трималися цілий рік, як біля макітри на Святий вечір, а закінчували колядою «Бог Предвічний народився». Після вечері родина знову молилася – дякувала Богові за те, що послав стільки страв. Діти цілували батьків у руки. Нічого зі стола ніхто не збирав – ще мали вечеряти ті, що відійшли в інший світ».



«На Святий вечір до хати приходив вертеп, але брали участь у ньому лише хлопці, – розповідає пан Гречко. – Першим до хати заходив ангел – хлопчик у білій сорочці з короною і крилами – і сповіщав радісну новину (що народився Христос). Тоді заходили царі – з коронами, зробленими з кольорового паперу, та широкими поясами, які несли двоповерхову шопку. Вони розповідали, як ходили вітати новонароджене дитя. Під кінець дійства учасники вертепу віншували – бажали господарям здоров’я, достатку, благополуччя. А тим часом жид намагався щось смачне з хати поцупити – то пампушки зі столу, то якесь тістечко з деревця. Виходячи з хати, колядники співали: «Віват, віват, ми вже йдемо. За коляду дякуємо. Аж на другий рік прийдемо». Вертеп міг ходити цілу ніч».



Хлопці і дівчата разом ходили колядувати на другий і третій день свят – 8 та 9 січня. Заколядовані гроші ішли на «Просвіту». На церкву колядували ґазди і ґаздині. «Після коляди господарі запрошували гурт жінок або чоловіків до хати і наливали всім по чарчині горілки, – розповідає Іван Гречко. – Одні лягали на лавку передрімати, інші – брали господарів і далі йшли селом. Зранку колядники зустрічалися в церкві – на Службі Божій».і так є непомірно високим.

 

Високий замок

 

11 


06.01.2011 3438 0
Коментарі (0)

22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

607
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

845
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2414
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1799
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2084
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5690 16

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

124

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

246

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1200

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1224
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

960
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

807
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14630
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

655
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10457
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6158
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

680
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7650
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2901
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

621
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

704
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

527