«На щістє вам, на здоров’є, зі Святим вечором!»

Напередодні Різдва, коли на небі з’явиться перша зірка, українські родини сядуть до Святої вечері. У кожному регіоні України – свої різдвяні традиції. Ми вирішили поцікавитися у голови Клубу греко-католицької інтелігенції, колекціонера «гуцульських» святих та інших речей старовини Івана Гречка, як святкували Різдвяні свята у Надвірній на Івано-Франківщині, де минуло його дитинство.



«Найцікавіші спогади – про Святий вечір, – розповідає Іван Гречко (на фото). – Батьки вставали ні світ ні зоря – обходили худобу, обігрівали хату і заносили до неї різдвяне деревце (ялинку). Ми, діти, зривалися з ліжка і бралися його прикрашати. Це заняття тривало до полудня – вішали на деревце іграшки, зроблені власноруч, яблука, горішки, загорнуті у позлітку, тістечка, які спекла мама. Про їжу ніхто і не думав – до вечора постили всі члени родини. Мама цілий день поралася на кухні – готувала дванадцять пісних страв, і ми з нетерпінням чекали на Вечерю».



У Надвірній колись готували кутю без маку і родзинок – лише варена пшениця з медом. Другою святвечірньою стравою були пироги з оселедцем (їх куштували після куті). «На маленькому вогні смажилась цибуля. Коли вона зарум’янилася, додавали багато олії, потім – дрібно нарізаний оселедець без кісточок. Він смажився кілька хвилин. Потім олія мала стекти. В оселедець з цибулею мачали пироги, – ділиться рецептом пан Іван. – На святвечірньому столі мали бути пироги з маком. Але на Святий вечір не можна було казати слово «мак», бо «блохи будуть кусати». Треба було говорити «той дурний» – пироги «з тим дурним» (мак – як наркотик: якщо малі діти не могли спати, їм варили маковиння). Ще мама готувала бабаню (квасолю) із сушеницями (сушеними яблуками і грушами) та рисом. Цю страву їли холодною. На столі мали бути голубці з різною начинкою, гриби (білі, козарі і опеньки), які вся родина збирала в лісі». «Перед Вечерею батько вносив до хати дідуха і ставив на покутті під образами, – згадує Іван Гречко. – Відчинивши двері, казав: «Добрий вечір, діду!», всі присутні відповідали: «Добрий вечір!».

 

Переступивши поріг, тато промовляв: «На щістє вам, на здоров’є, зі Святим вечором! Аби с ти ці свєта щасливо відсвяткували і відтепер за рік дочекали. Цего зичу і вінчую. Христос ся рождає!». Усі відповідали: «Славіте Його!». На стіл тато ставив сіно, а під стіл – солому. Після цього у нас, дітей, знову була робота: треба було кудкудакати, бекати і мекати – щоб велася худібка на господарстві. Мама накривала на стіл. Клала по кутах часник – щоб нечиста сила не водилася, застеляла стіл новим обрусом. Обов’язково на столі мала бути воскова свічка, яку встромляли у круглий хліб, випечений у печі».



Кожен куток хати обкаджувався ладаном, а також стайня – щоб і худоба відчула атмосферу Різдва (на Старий Новий рік, якщо її погано доглядати та годувати, могла пожалітися Пану-Богу на господаря). Черепок з ладаном клали під стіл. У хаті протягом усіх свят був запах, як у церкві.



З появою першої зірки усі сідали до столу, але спершу – молилися: дякували Богові за те, що дочекалися Різдвяних свят. «Люди вірили, що на Святвечір до хати злітаються душі померлих, тому, перш ніж сідати, дули на крісла – на них могли сидіти духи, – розповідає пан Іван. – Починали трапезу з куті: усі їли з однієї макітри – щоб так трималися цілий рік, як біля макітри на Святий вечір, а закінчували колядою «Бог Предвічний народився». Після вечері родина знову молилася – дякувала Богові за те, що послав стільки страв. Діти цілували батьків у руки. Нічого зі стола ніхто не збирав – ще мали вечеряти ті, що відійшли в інший світ».



«На Святий вечір до хати приходив вертеп, але брали участь у ньому лише хлопці, – розповідає пан Гречко. – Першим до хати заходив ангел – хлопчик у білій сорочці з короною і крилами – і сповіщав радісну новину (що народився Христос). Тоді заходили царі – з коронами, зробленими з кольорового паперу, та широкими поясами, які несли двоповерхову шопку. Вони розповідали, як ходили вітати новонароджене дитя. Під кінець дійства учасники вертепу віншували – бажали господарям здоров’я, достатку, благополуччя. А тим часом жид намагався щось смачне з хати поцупити – то пампушки зі столу, то якесь тістечко з деревця. Виходячи з хати, колядники співали: «Віват, віват, ми вже йдемо. За коляду дякуємо. Аж на другий рік прийдемо». Вертеп міг ходити цілу ніч».



Хлопці і дівчата разом ходили колядувати на другий і третій день свят – 8 та 9 січня. Заколядовані гроші ішли на «Просвіту». На церкву колядували ґазди і ґаздині. «Після коляди господарі запрошували гурт жінок або чоловіків до хати і наливали всім по чарчині горілки, – розповідає Іван Гречко. – Одні лягали на лавку передрімати, інші – брали господарів і далі йшли селом. Зранку колядники зустрічалися в церкві – на Службі Божій».і так є непомірно високим.

 

Високий замок

 

11 


06.01.2011 3495 0
Коментарі (0)

30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

988
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2588 1
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2173
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3020
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2624
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

2346 1

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

479

Християнство називають релігією любові, і здається ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

483

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

982

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

2201
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

680
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1948
18.01.2025

Зима — це час, коли наш організм потребує особливої підтримки, адже холодна погода, короткі дні та обмежений доступ до свіжих фруктів і овочів можуть знижувати наш імунітет.  

2044
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

214
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

825
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5533
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7391
29.01.2025

У Городенківському Палаці культури вдруге відбулося свято хореографічного мистецтва, присвячене дню народженню народного артиста України Івана Курилюка.  

1407
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

681
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1061 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1564 1
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

1424