«На щістє вам, на здоров’є, зі Святим вечором!»

Напередодні Різдва, коли на небі з’явиться перша зірка, українські родини сядуть до Святої вечері. У кожному регіоні України – свої різдвяні традиції. Ми вирішили поцікавитися у голови Клубу греко-католицької інтелігенції, колекціонера «гуцульських» святих та інших речей старовини Івана Гречка, як святкували Різдвяні свята у Надвірній на Івано-Франківщині, де минуло його дитинство.



«Найцікавіші спогади – про Святий вечір, – розповідає Іван Гречко (на фото). – Батьки вставали ні світ ні зоря – обходили худобу, обігрівали хату і заносили до неї різдвяне деревце (ялинку). Ми, діти, зривалися з ліжка і бралися його прикрашати. Це заняття тривало до полудня – вішали на деревце іграшки, зроблені власноруч, яблука, горішки, загорнуті у позлітку, тістечка, які спекла мама. Про їжу ніхто і не думав – до вечора постили всі члени родини. Мама цілий день поралася на кухні – готувала дванадцять пісних страв, і ми з нетерпінням чекали на Вечерю».



У Надвірній колись готували кутю без маку і родзинок – лише варена пшениця з медом. Другою святвечірньою стравою були пироги з оселедцем (їх куштували після куті). «На маленькому вогні смажилась цибуля. Коли вона зарум’янилася, додавали багато олії, потім – дрібно нарізаний оселедець без кісточок. Він смажився кілька хвилин. Потім олія мала стекти. В оселедець з цибулею мачали пироги, – ділиться рецептом пан Іван. – На святвечірньому столі мали бути пироги з маком. Але на Святий вечір не можна було казати слово «мак», бо «блохи будуть кусати». Треба було говорити «той дурний» – пироги «з тим дурним» (мак – як наркотик: якщо малі діти не могли спати, їм варили маковиння). Ще мама готувала бабаню (квасолю) із сушеницями (сушеними яблуками і грушами) та рисом. Цю страву їли холодною. На столі мали бути голубці з різною начинкою, гриби (білі, козарі і опеньки), які вся родина збирала в лісі». «Перед Вечерею батько вносив до хати дідуха і ставив на покутті під образами, – згадує Іван Гречко. – Відчинивши двері, казав: «Добрий вечір, діду!», всі присутні відповідали: «Добрий вечір!».

 

Переступивши поріг, тато промовляв: «На щістє вам, на здоров’є, зі Святим вечором! Аби с ти ці свєта щасливо відсвяткували і відтепер за рік дочекали. Цего зичу і вінчую. Христос ся рождає!». Усі відповідали: «Славіте Його!». На стіл тато ставив сіно, а під стіл – солому. Після цього у нас, дітей, знову була робота: треба було кудкудакати, бекати і мекати – щоб велася худібка на господарстві. Мама накривала на стіл. Клала по кутах часник – щоб нечиста сила не водилася, застеляла стіл новим обрусом. Обов’язково на столі мала бути воскова свічка, яку встромляли у круглий хліб, випечений у печі».



Кожен куток хати обкаджувався ладаном, а також стайня – щоб і худоба відчула атмосферу Різдва (на Старий Новий рік, якщо її погано доглядати та годувати, могла пожалітися Пану-Богу на господаря). Черепок з ладаном клали під стіл. У хаті протягом усіх свят був запах, як у церкві.



З появою першої зірки усі сідали до столу, але спершу – молилися: дякували Богові за те, що дочекалися Різдвяних свят. «Люди вірили, що на Святвечір до хати злітаються душі померлих, тому, перш ніж сідати, дули на крісла – на них могли сидіти духи, – розповідає пан Іван. – Починали трапезу з куті: усі їли з однієї макітри – щоб так трималися цілий рік, як біля макітри на Святий вечір, а закінчували колядою «Бог Предвічний народився». Після вечері родина знову молилася – дякувала Богові за те, що послав стільки страв. Діти цілували батьків у руки. Нічого зі стола ніхто не збирав – ще мали вечеряти ті, що відійшли в інший світ».



«На Святий вечір до хати приходив вертеп, але брали участь у ньому лише хлопці, – розповідає пан Гречко. – Першим до хати заходив ангел – хлопчик у білій сорочці з короною і крилами – і сповіщав радісну новину (що народився Христос). Тоді заходили царі – з коронами, зробленими з кольорового паперу, та широкими поясами, які несли двоповерхову шопку. Вони розповідали, як ходили вітати новонароджене дитя. Під кінець дійства учасники вертепу віншували – бажали господарям здоров’я, достатку, благополуччя. А тим часом жид намагався щось смачне з хати поцупити – то пампушки зі столу, то якесь тістечко з деревця. Виходячи з хати, колядники співали: «Віват, віват, ми вже йдемо. За коляду дякуємо. Аж на другий рік прийдемо». Вертеп міг ходити цілу ніч».



Хлопці і дівчата разом ходили колядувати на другий і третій день свят – 8 та 9 січня. Заколядовані гроші ішли на «Просвіту». На церкву колядували ґазди і ґаздині. «Після коляди господарі запрошували гурт жінок або чоловіків до хати і наливали всім по чарчині горілки, – розповідає Іван Гречко. – Одні лягали на лавку передрімати, інші – брали господарів і далі йшли селом. Зранку колядники зустрічалися в церкві – на Службі Божій».і так є непомірно високим.

 

Високий замок

 

11 


06.01.2011 3573 0
Коментарі (0)

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

275
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1399 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2075
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2084 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7447
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15181 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

220

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

971

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1041

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1826
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

226
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

604
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

850
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3086
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

851
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1905
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

939
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35088 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

433
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

577
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

903
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

804