На ринках Калущини запрацює радіо

Ринки і заклади громадського харчування потрапили під пильний контроль влади. В основному — через ризик поширення кишкових інфекцій. І, хоча ріст захворюваності — незначний, однак, — спостерігається вже кілька років підряд.

 

Кишкові інфекції атакують людину через їжу та воду. Відтак, якість продуктів, які споживають калушани, планують взяти під жорсткий контроль, а, заразом, подбати і про просвітницьку роботу: цікаву і корисну інформацію калушани матимуть змогу почути через радіопередавачі на ринках. На цьому, схоже, боротьба за порядок на ринках і закінчиться.

 

Кількість випадків гострих кишкових інфекцій серед містян і мешканців району зростає повільно, але — впевнено. Як повідомив на засіданні протиепідемічної комісії 25 червня головний державний санітарний лікар Калуського району Богдан Пеленичка, порівняно з аналогічним періодом минулого року, захворюваність кишковими інфекціями зросла на 23,4%. Найчастіше калушан турбують гастроентероколіти. Однак, уже від початку року було зафіксовано три випадки сальмонельозу та один випадок шигельозу (дизентерії. — Авт.). Калушани, як не дивно, отримують отруєння частіше: ріст захворюваності серед них —  31,4%. А ось жителі району ефективніше протидіють кишковим інфекціям. 

Однак, у більшості випадків люди отримували зараження з харчових продуктів, реалізованих на ринках. Тому влада і медики, як виявилося, мають претензії чи не до всіх ринків у місті. Тому перевірити всіх — неможливо. Загалом, санепідстанція має право перевірити торгові заклади чотири рази на рік. І про всі перевірки попереджати не пізніше, ніж за 10 днів до перевірки. Тому об’єктивно оцінити якість продуктів і дотримання санітарних правил офіційно — складно.

Як виявили недавні перевірки санепідеміологів, на базарах є ряд порушень, які ставлять під загрозу здоров’я працівників ринку та споживачів продукції. І, якщо ринок ще несе відповідальність за дотримання гігієни і безпеки продуктів, то торгові ряди, які мало чим відрізняються від ринків, перекладають відповідальність на окремі торгові точки, які там розміщені. Тому Богдан Пеленичка висловив пропозицію надати торговим рядам статус ринків із тим, щоб посилити відповідальність за безпеку споживача.

Однак, з-поміж усіх базарів і торгових рядів у місті повністю не виконує вимог гігієни і санітарії жоден. 

На муніципальному ринку вже виконали більшість приписів санепідстанції. Там обладнали додаткові санвузли та рукомийники, а також — очистили каналізацію і продезінфікували ринок. Єдина проблема — із відсутністю закритих контейнерів для збору сміття: таких контейнерів наразі не вистачає у КП "Екосервіс". Найбільш проблемним визнали ринок на вул. Стуса. Там поряд продають і промислові, і продовольчі товари. А у деяких місцях — неможливо розминутися двом покупцям.

 Ще одна проблема, яка стосується всіх ринків, — безпритульні тварини. Загалом, на ринку на вул. Дзвонарській собаки перебувають постійно. А в одному із будинків біля ринку на вул. Стуса живе жінка, яка регулярно підгодовує собак. Загалом, директорам ринків дали два тижні для того, щоб звільнити ринки від безпритульних тварин. Однак, навряд чи навіть радикальні заходи дадуть можливість остаточно вирішити проблему. Адже ринки — "ласе" місце для безпритульних тварин, яке надалі пустувати не буде.

Загалом, часто чинниками для отруєння стають і самі продукти харчування. Так, у результаті перевірок на ринках знайшли ще 147 кг протермінованих продуктів. Утилізувати їх — обов’язок продавця. Однак, навіть санепідеміологам важко прослідкувати, куди відправлять неякісні продукти, і чи справді вони будуть утилізовані. 

Зокрема, наразі діє заборона продажу кондитерських виробів із кремом, а також кондитерських виробів, виготовлених у домашніх умовах. Продавці кондитерської продукції, дійсно, зникли з ринків, але чи надовго — невідомо.

Загалом, калушани мало уваги приділяють і тому, звідки купують продукти. Для можливості кращого огляду товару, продавці часто виставляють харчі, які швидко псуються, із холодильників. Заступник міського голови Галина Романко апелювала і до свідомості калушан: порадила не купувати продуктів із прилавків. Так продавці будуть набагато пильнішими і зроблять для себе відповідні висновки. 

— Треба не тільки заробляти, але і віддавати. Хоча б навіть — дотриманням тих норм, за яких реалізований товар буде безпечний для здоров’я калушан, — вважає Галина Романко. — Якщо людина має вибір: купувати продукт із вітрини чи холодильника, то варто обрати з холодильника. Це допоможе продавцям зробити відповідні висновки про необхідність дотримання санітарних норм.

Було прийнято рішення посилити контроль за санітарним станом транспорту, який перевозить продукти харчування до місць продажу, а також — створити спеціальну тимчасову комісію, яка б займалася вивчення проблем на ринках міста, і вже невдовзі б відзвітувала з цього питання перед міською владою. Аж після того можна буде приймати конкретні рішення. 

До речі, відтепер на базарах можна буде не тільки зробити закупи, але і прослухати просвітницьку інформацію. Кілька років тому озвучення на базарах давало можливість отримати інформацію про товари, що реалізуються на ринках. А також — інформацію про загублених дітей, привітання підприємців, які працюють на ринках. Які саме відомості до неї належатимуть зараз, наразі невідомо. Але радіоточки вже до 10 липня мають з’явитися на всіх ринках. Наразі мережа радіозв’язку є тільки на ринку на вул. Хіміків. Щоправда, її не використовували вже кілька років, але, за бажання, можна відновити.

 

Вікна


02.07.2011 2483 0
Коментарі (0)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

352
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2934
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21092
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1987
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1358 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2373

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

716

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2148

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

830

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1417
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

150
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

470
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1005
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

154
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

774
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

748
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

685
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8222
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

872 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

882
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2180 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

830