На Прикарпатті провели онлайн-фест бойківської культури (ВІДЕО)

На Прикарпатті відбувся онлайн-фестиваль бойківської культури “Єднання поколінь. Бойки”. Його провели у приміщенні двохсотлітньої бойківської садиби у селі Новошин та Вигоді, що на Долинщині.

Гостей розважали піснями, танцями, майстер-класами із сіноплетіння і приготування старовинних бойківських страв, пише Фіртка з посиланням на Суспільне.

"Колись люди їли не те, що хотіли, а те, що вродило", - каже 95-річна жителька села Новошин Анастасія Литвин.

Тому бойки старалися, щоб страви не були одноманітними, а ситними та смачними.

"Варили що? У нас варили, як колись казали, "підчисну". Капусти листя підросло, то ніхто не йшов в магазин, а капусти зелене листя варили, з буряків листя варили, буряк варили, горох. Для хліба овес мололи, пекли такі пляцки-коржі у печі і начиняли", - розповідає Анастасія Литвин.

У Новошині є садиба "Бойківські світанки", якій 212 років. Його власниця Іванна Кузеляк - учасниця фестивалю.

"Був старий будинок, який занепадав. Він мав дуже таку приємну ауру, манив мене. Я давно хотіла відновлювати старі будинки, тому що тут є своєрідна атмосфера і це є свої традиції, свої звичаї. Я захотіла відновити щось таке, щоб можна і молодим поколінням передати, і донести до людей інформацію, що можна правильно харчуватися, збирати трави. Це є будинок, якому 212 років, колишній польський повіт ужендовий (урядовий - ред.), - каже Іванна Кузеляк.

Аня Павлишин взяла участь в майстер-класі зі сіноплетіння. Дівчина розповідає, що це заняття для неї нове, але несподівано захопливе.

"Ми робимо це вперше. Якщо чесно, то коли прийшли сюди, думали, що буде трішки нудно. Але нам все дуже сподобалося, це дуже заспокоює і тут така атмосфера, що можна поговорити про щось своє", - ділиться учасниця фестивалю Аня Павлишин.

Автор майстер-класу із сіноплетіння Володимир Штогрин каже, що цей вид плетіння передає давні традиції новому поколінню.

"У давнину люди плели кошики, вироби із сіна, з кори, з лози. Ми хочемо це все показати молоді та відновити бойківські традиції. Є різні техніки: можна плести ниткою, можна створювати різні кошечки, також є кругове плетіння", - розповідає Володимир Штогрин.

Через карантин фестиваль був менш публічним, проте шанувальники бойківської культури зможуть побачити його заходи онлайн.

"Ми захотіли показати широкій аудиторії, що таке бойківська культура, що таке бойківські традиції, спадщину, з якою буде цікаво ознайомитися будь-якому туристу. У нас є декілька атракцій, одна з яких - жива історія, тобто, коли старші бойки розповідають молодому поколінню про традиції, носіями яких вони є", - каже співорганізаторка онлайн-фестивалю бойківської культури Євгенія Бардяк.


17.07.2020 753
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1446
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2991
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1044
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1093
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1110 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3295 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати і одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

85

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1008

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

843

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

382
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

220
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2406
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1186
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

494
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15116
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7419
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

853
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

417
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

326
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

414
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

700
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1157