На Прикарпатті провели онлайн-фест бойківської культури (ВІДЕО)

На Прикарпатті відбувся онлайн-фестиваль бойківської культури “Єднання поколінь. Бойки”. Його провели у приміщенні двохсотлітньої бойківської садиби у селі Новошин та Вигоді, що на Долинщині.

Гостей розважали піснями, танцями, майстер-класами із сіноплетіння і приготування старовинних бойківських страв, пише Фіртка з посиланням на Суспільне.

"Колись люди їли не те, що хотіли, а те, що вродило", - каже 95-річна жителька села Новошин Анастасія Литвин.

Тому бойки старалися, щоб страви не були одноманітними, а ситними та смачними.

"Варили що? У нас варили, як колись казали, "підчисну". Капусти листя підросло, то ніхто не йшов в магазин, а капусти зелене листя варили, з буряків листя варили, буряк варили, горох. Для хліба овес мололи, пекли такі пляцки-коржі у печі і начиняли", - розповідає Анастасія Литвин.

У Новошині є садиба "Бойківські світанки", якій 212 років. Його власниця Іванна Кузеляк - учасниця фестивалю.

"Був старий будинок, який занепадав. Він мав дуже таку приємну ауру, манив мене. Я давно хотіла відновлювати старі будинки, тому що тут є своєрідна атмосфера і це є свої традиції, свої звичаї. Я захотіла відновити щось таке, щоб можна і молодим поколінням передати, і донести до людей інформацію, що можна правильно харчуватися, збирати трави. Це є будинок, якому 212 років, колишній польський повіт ужендовий (урядовий - ред.), - каже Іванна Кузеляк.

Аня Павлишин взяла участь в майстер-класі зі сіноплетіння. Дівчина розповідає, що це заняття для неї нове, але несподівано захопливе.

"Ми робимо це вперше. Якщо чесно, то коли прийшли сюди, думали, що буде трішки нудно. Але нам все дуже сподобалося, це дуже заспокоює і тут така атмосфера, що можна поговорити про щось своє", - ділиться учасниця фестивалю Аня Павлишин.

Автор майстер-класу із сіноплетіння Володимир Штогрин каже, що цей вид плетіння передає давні традиції новому поколінню.

"У давнину люди плели кошики, вироби із сіна, з кори, з лози. Ми хочемо це все показати молоді та відновити бойківські традиції. Є різні техніки: можна плести ниткою, можна створювати різні кошечки, також є кругове плетіння", - розповідає Володимир Штогрин.

Через карантин фестиваль був менш публічним, проте шанувальники бойківської культури зможуть побачити його заходи онлайн.

"Ми захотіли показати широкій аудиторії, що таке бойківська культура, що таке бойківські традиції, спадщину, з якою буде цікаво ознайомитися будь-якому туристу. У нас є декілька атракцій, одна з яких - жива історія, тобто, коли старші бойки розповідають молодому поколінню про традиції, носіями яких вони є", - каже співорганізаторка онлайн-фестивалю бойківської культури Євгенія Бардяк.


17.07.2020 758
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

474
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3024
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21156
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2022
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1532 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2404

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

137

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

772

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2191

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

866
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

204
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

495
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1036
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

196
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

811
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

784
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

715
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8261
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

946 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

910
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2214 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

857