На Прикарпатті міжнародні експерти перевірили резервуари з промисловими відходами

Місцеві хвостосховища – резервуари з промисловими відходами – вже певний час визнавалися проблемою в басейні річки Дністер, але висока вода зробила цю проблему нагальною, адже повінь додає навантаження на дамби, що не дають хімікатам потрапити в річки. 

Цього місяця спільний проєкт ГЕФ/ПРООН/ОБСЄ/ЄЕК ООН з транскордонної співпраці та сталого управління водними ресурсами завершив детальне дослідження 31 хвостосховища в басейні Дністра, в яких зберігається понад 160 мільйонів тонн відходів 2-4 класів небезпеки, пише Фіртка

Експерти перевірили шість хвостосховищ на Прикарпатті:

  • ТОВ "Оріана-ЕКО"
  • ТОВ "Карпатнафтохім"
  • ДП "Калуська ТЕЦ-Нова"
  • ПАТ "Нафтохімік Прикарпаття"
  • НВУ "Долинанафтогаз" ПАТ "Укрнафта"
  • ВП "Бурштинська ТЕС" АТ "ДТЕК Західенерго"

Отож, що стосується ТОВ "Оріана-ЕКО" експерти дійшли думки, що рівень експлуатації хвостосховищ № 1, № 2 та № 3 не відповідає вимогам стандартів екологічної й техногенної безпеки. 

Водночас візуальний огляд Домбровського кар’єру показав критичний рівень його заповнення та зсуви ґрунту. Найкращим способом запобігання антропогенному  навантаженню  від  недіючих хвостосховищ ТОВ «Оріана-Еко», на думку експертів є максимальна утилізація  накопичених  відходів,  подальше  закриття   об’єктів та рекультивація порушених земель.

ТОВ «Карпатнафтохім» має на балансі два хвостосховища. Дослідження поточного стану двох хвостосховищ ТОВ «Карпатнафтохім» показало, що шламонакопичувачі за візуальним оглядом знаходяться у задовільному стані, відсутні ознаки очевидних проблем і порушень експлуатації, однак рівень експлуатації об’єктів частково не відповідає вимогам стандартів екологічної і техногенної безпеки. 

ДП «Калуська ТЕЦ-Нова» має одне хвостосховище – золошлаковідвал. Дослідження поточного стану хвостосховища ДП «Калуська ТЕЦ-Нова» показало, що рівень експлуатації об’єкту не відповідає вимогам стандартів екологічної і техногенної безпеки. 

ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття» має на балансі два хвостосховища – нафтошламонакопичувачі № 1 та № 2. Дослідження показало, що рівень експлуатації об’єктів не відповідає вимогам стандартів екологічної і техногенної безпеки, наявні ознаки потрапляння нафтопродуктів за межами споруд об’єктів. 

На балансі НГВУ «Долинанафтогаз» станом на 2019 рік перебувало 10 шламових амбарів. За результатами дослідження, рівень експлуатації об’єктів не відповідає вимогам стандартів екологічної і техногенної безпеки. Окрім діючих шламових амбарів на території НГВУ «Долинанафтогаз» розташовано ліквідовані амбари.

 Втім, документально підтверджена інформація про фактичну кількість таких об'єктів відсутня. Це на думку експертів, вказує на те, що підприємством приділяється недостатня увага як організаційним питанням поводження з небезпечними промисловими відходами, так і заходам з охорони земель від забруднення відходами.

Бурштинська ТЕС має на  балансі чотири  хвостосховища: золовідвал № 1, 2, шлаковідвал, золовідвал № 3 та гідровідвал. Експерти зауважують, що під час проведення досліджень, Бурштинська ТЕС не забезпечила достатньої відкритості у співпраці з проєктом ГЕФ, незважаючи на важливість мети дослідження та державний рівень зацікавленості до проблем експлуатації хвостосховищ у районі басейну транскордонної річки Дністер. Зокрема, підприємство погодило відвідування хвостосховищ, однак не надало відповідної документації. 

Недостатня відкритість такого потужного підприємства як Бурштинська ТЕС для співпраці із міжнародними організаціями демонструє один із соціально-політичних факторів управління хвостосховищами в Україні – обмежений доступ до інформації про такі потенційно небезпечні об’єкти країни.


20.07.2020 901
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

106
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2887
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21039
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1955
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1336 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2344

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

666

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2124

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

807

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1394
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

119
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

454
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

987
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

122
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

739
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

727
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

672
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8194
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

793 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

865
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2149 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

806