Московський патріархат vs УГКЦ у Коломиї: громада бореться за храм

 

 

4 червня без сумніву увійде в історію Коломиї. Символічно, що це сталось саме сьогодні - в День Пресвятої Трійці. Середмістя Коломиї стало свідком багатьох важливих подій.
 
 
З ініціативи громадських активістів від міської ратуші до символічної Могили борцям за незалежність України пройшла велелюдна хода, в якій взяли участь представники різних політичних партій та громадських організацій, духовенство УГКЦ, представники депутатського корпусу та виконавчих структур.
 
 
Після панахиди представники духовенства увійшли до церкви Благовіщення, де, після нетривалих перемовин з правлячим парохом, здійснили богослужіння. Важливо відмітити: до сьогоднішнього дня в храмі здійснювала відправу громада УПЦ (Московського патріархату).
 
 
 
 
"В країні війна, а московський патріархат керується ідеями загарбника, тому ми не хочемо, щоб коломийська святиня мала якийсь зв'язок із окупантами!", - обурюється громада міста.
 
 
Без конфліктів, криків й сутичок коломияни звернулися до вірян і наставників церкви з єдиним: дозволити всім містянам відвідувати церкву, адже наразі багатьох патріотів зупиняє підпорядкованість Благовіщинської церкви московському патріархату.
 
 
З метою уникнення загострення ситуації представники влади, громадських активістів, священнослужителів різних конфесій та силових структур провели тривалі консультації, в наслідок яких було прийняте наступне рішення:
  • будь-які богослужіння в церкві тимчасово припинити;
  • створити робочу групу з представників різних конфесій, влади, представників депутатського корпусу, які вже у вівторок повинні провести першу зустріч з метою віднайдення шляхів виходу з даної ситуації.

 

Таким чином Коломия вкотре показала свою цивілізованість: без криків та сутичок, без силового протистояння складне питання розв`язане.
 
 
Нагадаємо, що питання патріархальної приналежності Благовіщинської церкви порушив атовець Василь Кузьмин, його підтримали депутати Коломийської міської ради на травневій сесії.
 
 
 
 
Церква Благовіщення, побудована у 1587 році, належить до пам’яток архітектури національного значення області, це найкращі зразки гуцульського сакрального будівництва. Церква мала потрапити до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, але цього не сталося через, зокрема, непроведені УПЦ (МП) необхідні ремонтні роботи. В акті огляду стану церкви, здійсненого групою експертів Національного комітету ІКОМОС України та Польщі 2009 року, зазначено: “Визнати стан пам’ятки за аварійний і такий, що вимагає негайного проведення реставраційно-консерваційних рятувальних робіт. Причиною такого стану є протиправна діяльність релігійної громади УПЦ, яка використовує пам’ятку без належної документації і здійснює самовільні перебудови…”.
 
На початку 1990-тих років Благовіщенську церкву передали віруючим Російської Православної Церкви (згодом Український Екзархат РПЦ був перейменований на Українську Православну Церкву в єдності з Московським патріархатом).

Храм мав перебувати в їхньому підпорядкуванні, доки не буде збудовано новий. У 1997 році УПЦ МП звела свою церкву на бульварі Лесі Українки (колишня вул. Кірова). Але храм Благовіщення досі залишається у їхньому підпорядкуванні…

У Коломиї активісти порушили питання про вихід Благовіщенської церкви з-під Московського патріархату, наголосивши, що на Сході триває російсько-українська війна. Також вони вимагають збереження історичної цінності храму, адже досі церковна громада належно не доглядала за будівлею.

 

Хронологія подій

25 травня

На сесії Коломийської міськради депутат Ігор Костюк та “кіборг” Василь Кузьмин порушили питання приналежності Благовіщенської церкви у Коломиї до Московського патріархату.

Гетьман України Микола Пантелюк також підтримав ініціативу коломиян.

Міський голова Ігор Слюзар висловив своє бачення цивілізованого виходу із ситуації, запропонувавши насамперед заручитися підтримкою громади: “Московському патріархату у Коломиї допомагати ніхто не буде”.

 

6 червня

Представники усіх конфесій міста разом з парафіянами та громадськими активістами зустрілися у залі засідань ратуші. Як повідомляє прес-служба міськради, ця перша зустріч на офіційному рівні мала на меті сформувати список людей, які готові представляти релігійні та громадські організації у питанні, якій конфесії належатиме найдавніша церква Коломиї – церква Благовіщення.

“Я би не хотів називати цю ситуацію конфліктом: ні міжконфесійним, ні міжгромадянським, ані міським чи національним. Те, що відбувається сьогодні, йде правильним шляхом”, – наголосив на зустрічі заступник міського голови Володимир Бойцан.

Усі охочі мали можливість висловитися з приводу того, які є підстави зміни конфесійної приналежності Благовіщенської церкви, чому це питання є нині актуальним і які факти наразі є у розпорядженні осіб, котрі будуть запропоновані до координаційної ради з цього питання.

 

Погрози “кіборгу” Василю Кузьмину

Після зустрічі невідомі пригрозили фізичною розправою “кіборгу” Василю Кузьмину за його позицію щодо повернення храму Благовіщення.

“Хочу повідомити, що після обговорення питань стосовно церкви мав зустріч з групою молодих людей, які чітко заявили свою позицію на рахунок московського патріархату і погрожували мені фізичним усуненням… Заявляю чітко і без задумування: свою позицію не зміню і бажаю вам при спробі довести справу до кінця, інакше буду діяти я…”

Наступного дня на засіданні Василь Кузьмин додав, що молодики чекали на нього біля його будинку.

На погрози Василеві Кузьмину відреагував і отець Михайло Дзюба.

“Це вже занадто! Вони переступили межу! Як капелан Майдану, наших бійців на Донбасі і “Чорної Сотні” заявляю: Або покайтесь, або ми вас усіх разом вивеземо на лінію фронту! Хто б собі міг уявити, що тут, у Коломиї, кирило-путінські посіпаки будуть погрожувати нашим воїнам-кіборгам? Це вже край! А далі прірва, але для них, для тих москальських псів!” – написав на своїй сторінці у Фейсбуці капелан.

На питання про погрози у бік В. Кузьмина представники УПЦ (МП) запропонували йому звертатися до правоохоронних органів.

 

 

7 червня

Під головуванням міського голови Ігоря Слюзара була створена робоча група з вирішення питання про підпорядкування церкви, до якої увійшли представники влади, депутатського корпусу, всіх релігійних конфесій міста та громадські активісти. Відбулося перше засідання.

 

 

КОМЕНТАРІ

Настоятель Благовіщенської церкви Василь КОБЕЛЬСЬКИЙ: “Ми молитовно з’єднані, в тому числі і з патріархом Кірілом”

“У 1999 році ми отримали автономію від Москви. Ми молитовно з’єднані з 15 православними патріархами по світу, в тому числі і з патріархом Кірілом. А представляє церкву в Україні блаженніший Онуфрій. А патріарх всієї Русі – Кіріл. Це факт. І це політика, на жаль. Плюс війна ця підігріла. Є влада, а я зобов’язаний підкорятися…

4 червня, коли ми служили Божественну Літургію, я побачив ходу, тоді ми швидко зателефонували в СБУ, приїхала поліція. УГКЦ відслужили панахиду біля Хреста голодомору воїнам УПА. Потім мене оточили хлопці, які воювали. Питається мене представник СБУ: “Ви не проти, щоб ці люди зайшли помолитися до храму?” Так як храм перебуває на балансі держави, ми не мали права сказати “ні” та й згідно з християнськими чеснотами ми не могли відмовити. Я кажу: “Так, ви маєте право піти помолитися”.

Відслуживши, вони сказали мені: “Храм ми забираємо тому, що це є наша спадщина, а вам пропонуємо переходити разом з паствою до греко-католицької церкви. Вони вас приймуть. Греко-католицький владика в курсі ситуації”. На що я відповів: “Я поважаю вас, як християн, але я буду помирати в православній церкві. Давайте розійдемося з вами чисто у правовому полі”.

Юридичний документ – це договір від 1991 року про постійне право користування, яке дано громаді і там не вказано термін чи право вибору релігії і на цій підставі ми отримали документ”.

 

Віталій ДИМНИЧ, отець УПЦ (МП): “Перехід храму може відбутися тільки через рішення суду. 25 років ми тут служимо, а зараз нам закидають, чому ми тут…

В Україні нас називають Московським патріархатом лише для того, щоб легше було відрізняти одних від інших.

Нам ніяк не кажуть трактувати у храмі війну, що відбувається на Сході. Нам кажуть тільки молитися за життя українців, наших братів і сестер…”.

 

Коломийсько-Чернівецька єпархія УГКЦ: “Храм має бути повернений законним власникам”

“Коломийсько-Чернівецька єпархія УГКЦ, як і вся Українська Греко-Католицька Церква, послідовно виступає за збереження в Україні міжконфесійного миру і злагоди й нікому не наказує і не рекомендує захоплювати силою храми чи будь-яке інше майно. Зазначені події не були ініціативою Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ, а місцевої громади міста Коломиї, оскільки питання знову актуалізувалось напередодні, на черговій сесії міської ради Коломиї, де було порушено питання щодо збереження історичної цінності цього храму.

Храм Благовіщення Пресвятої Богородиці є історичним храмом Української Греко-Католицької Церкви й відмовлятись від нього на користь інших релігійних конфесій ми не маємо жодного морального і юридичного права.

Ми закликаємо усіх до спокійного і справедливого вирішення цього питання, беручи до уваги, що наша громада, як жест братньої любові і порозуміння, погодилася на використання цього храму громадою Української Православної Церкви (Московського патріархату), допоки вони не збудують свого храму. На даний час православна громада збудувала свій храм, в якому відбуваються богослужіння, тому ми вже давно очікуємо, відповідно до чесності сумління, храм Благовіщення Пресвятої Богородиці, що на кладовищі “Монастирок” в Коломиї, буде повернений законним власникам”.

 

Роман КІЦЕЛЮК, отець УГКЦ: “Чому багато тих людей, в яких тече українська кров, продовжують прислуговувати ворогові? Чому багато наших співгромадян у Коломиї продовжує служити чужій державі і церкві? Цю пам’ятку архітектури намагалися зберегти наші греко-католицькі священики, реконструюючи його. Одним з таких відомих священиків був Іван Озаркевич.

На жаль, досі у цьому храмі служать не до кінця свідомі люди. Я не хочу вже говорити за духовенство, може по-іншому вони вже не можуть… Можливо, завербовані. Але дивує, що наші співгромадяни, деякі з яких навіть називають себе інтелігенцією, підтримує ту ворожу церкву в Україні. Має бути не тільки відновлена історична правда, але виконані і норми європейського права. Ця будівля має бути повернута правдивим його власникам”.

 

Микола ОСТАФІЙЧУК, отець УГКЦ: “Спочатку настоятель храму о. Василь Кобельський був готовий перейти до УГКЦ, але батюшки, що приїхали до Коломиї після неділі, почали його “пресувати”.

Зараз туди ходить коломиян десь до десятка, чимало перейшли до Михайлівської церкви.

Представники УПЦ (МП) зараз привозять під храм на підмогу людей з Косова, Стопчатова, Ценяви, Франківська, Чернівців… Там практично немає коломиян, що протестують…”.

 

Голова Івано-Франківської ОДА Олег ГОНЧАРУК також прокоментував ситуацію: “Міжконфесійні проблеми повинні бути врегульовані шляхом консенсусу і в рамках законодавства України. Прикарпаття завжди було прикладом толерантності та взаєморозуміння. Ми нікому не дозволимо накручувати ситуацію в області, створювати конфлікти між людьми, незалежно від причин і учасників таких конфліктів”.

 

Довідково:

На Коломийщині найбільше храмів Московського патріархату в області

Із 30 храмів та монастирів на Коломийщині розміщені дев’ять.

Два з них – безпосередньо в Коломиї: Свято-Успенський собор та Благовіщенський храм. Ще шість храмів та один монастир діють у Коломийському районі.

У 2015 році з підпорядкування Московського патріархату вийшла церква Покрови Пресвятої Богородиці села Михалків. На парафіяльних зборах громада церкви заявила про перехід під юрисдикцію Української Православної Церкви Київського патріархату.

 

за матеріалами Дзеркала Коломиї, Коломийської міської ради


09.06.2017 2176 0
Коментарі (0)

01.12.2021
Сергій Білий

В міру глобального потепління зими в нашому регіоні все менше радують снігопадами та морозами. Тепла безсніжна зима – колись прикрий виняток – сьогодні поступово перетворюється радше на загальне правило. І якщо, скажімо, для міських комунальних служб такі метаморфози – в радість, то для туристів – це справжній жах... Фіртка знає, що робити пересічному туристу, якщо зима є не лише безсніжною, але й теплою.

635
26.11.2021
Ігор Марковський

Окрім партійних тем Фіртка також обговорила скандал навколо зриву операції по захопленню вагнерівців, як впливає ситуація на білорусько-польському кордоні на Україну та чого очікувати місцевим громадам від бюджету 2022 року.

1430
22.11.2021
Уляна Мокринчук

Фіртка підготувала ТОП-10 місць, де можна не лише поплавати в басейні, чи спуститись на лижах, а ще й помилуватися водоспадом, напитись справжньої мінеральної води, а також створити керамічний виріб своїми руками.  

2111
19.11.2021
Сергій Білий

Україна – яка вона? Таке питання поставив собі Іван Марк – хлопець з нині окупованого українського селища Чорнухине, що на Луганщині.  Для того, щоб дізнатися відповідь, чоловік пройшов пішки всю нашу країну від крайньої точки на сході до її кордонів на заході. Заходив і до Івано-Франківська, де з ним вдалося поспілкуватись кореспонденту Фіртки.

4036
18.11.2021
Дмитро Сінченко

Руслану Марцінківу не випадає нарікати на попередників чи скидати відповідальність на «парламент», адже рік тому він вдруге здобув посаду міського голови Івано-Франківська, а заразом і монобільшість у міській раді. То ж немає й об’єктивних перешкод для виконання передвиборчих обіцянок. «Фіртка» спробувала з’ясувати, якою мірою очільник міста втілює у життя передвиборчі обіцянки.

3580
17.11.2021
Мар'яна Цимбалюк

Фіртка розпиталася Ігоря Бабинюка, директора Івано-Франківського міжнародного аеропорту, які нові компанії здійснюватимуть авіарейси в Івано-Франківськ, чи будуть літати іноземні лоукости, що сталося з МАУ, яким чином влада та концесіонери перезавантажать роботу летовища.

3551

Для тих, хто з якихось причин не може наважитись на спорт, боїться почати чи лише почав, хочу сказати, що ніколи не пізно бути на старті!  

333

Доля фільму «Дім Gucci» така ж карколомна, як його сюжет. Він відображає життя своїх головних героїв, які не завжди знали, чи вони у цей момент на верхів’ї ними ж майстерно створеної хвилі, чи їх випадково винесло на гребіть цунамі? Ясність наставала у процесі падіння. Але, як би низько ці люди не падали, вони рефлексивно підводилися і знову дряпалися на гору.

1501

Як показує жорстока реальність, жодна будівля не гарантована від знесення під новітню забудову чи руйнівної радикальної «реконструкції». Тому як тільки почув, що будівля за адресою Чорновола, 122 загрожена потенційною новобудовою, одразу ж вирішив описати її «поки не пізно».

15459 2

Каденюка я тоді ще не знав і не міг припустити, що колись з ним познайомлюся. Але мене пройняла немислима гордість, коли на екрані телевізора човник набирав висоту. Зараз навіть не можу повісти, що мене так розпирало. Мабуть, відчуття, що українці теж сучасні та серед них є люди, які готові заради своєї держави на звитягу. Політ у космос на ту пору ще нагадував лотерею.    

2483
23.11.2021

Для хорошої роботи мозку потрібно правильно харчуватися, а саме – регулярно вживати продукти, які живлять мозок всіма необхідними речовинами. 

1599
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

7279
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

16220
03.12.2021

Релігійні діячі звернули увагу Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на потребу розробки державної сімейної політики та затвердження відповідної державної програми з необхідним бюджетним фінансуванням.

362
19.10.2021

Понад 200 учасників із 12 парафій Івано-Франківської Архієпархії відвідали обласний з'їзд спільнот "Українська Молодь - Христові", який відбувся у суботу 16 жовтня, на парафії Введення в Храм Пресвятої Богородиці, що в с. Боднарів Боднарівського деканату. Цьогоріч подія присвячена 88-річниці від дня заснування спільноти.

5881
17.10.2021

Церква у Новій Липівці – це реставрована дерев’яна німецька кірха, яку збудували у 1904 році. До 1939 року тут жили німці у тодішньому присілку Сітауеріка.  

7354 1
04.10.2021

Розпочалася зустріч із Божественної Літургії, яку очолив Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин у співслужінні ректора семінарії прот. Олексія Данилюка та численного духовенства.    

7686
10.11.2021

Палац культури імені Гната Хоткевича у Львові, як і район, у якому він розташований, переживає період змін і оновлення. З 2018 року тут почалась ревіталізація та пошук нової концепції культурного центру.  Палац, що побудували спільнокоштом майже 100

3190
03.12.2021

У Берліні, на подвір'ї Міноборони ФРН, пройшла традиційна військова церемонія Großen Zapfenstreich – з посади канцлерки Німеччини після 16 років роботи йде Ангела Меркель. 

268
02.12.2021

Відповідний законопроєкт вніс на розгляд Верховної Ради Володимир Зеленський, про що він повідомив сьогодні у щорічному посланні до депутатів та українського народу.

411
16.11.2021

Відповідне рішення ухвалив 15 листопада з’їзд політсили.

2446
11.11.2021

Кабінет Міністрів України затвердив склад Комісії з проведення незалежної оцінки ефективності діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції.  

3062