Мобілізація, комунальні тарифи та пенсії: зміни з червня 2024 року, про які варто знати прикарпатцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 червня 2024 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у перший місяць літа.


Підвищення тарифів на світло


З 1 червня діятиме новий тариф на електроенергію. Єдина фіксована ціна для індивідуальних і колективних побутових споживачів складатиме 4,32 грн/кВт*год.

Така ціна на електроенергію діятиме до 30 квітня 2025 року.

Водночас протягом опалювального періоду з 1 жовтня 2024 року до 30 квітня 2025 року передбачений пільговий тариф для споживачів, які використовують електроопалювальні установки, — 2,64 грн/кВт*год. Ця вартість діятиме при споживанні ними в цей період до 2 000 кВт*год електроенергії на місяць.

«Нічний тариф», якщо встановлений двозонний лічильник, становитиме 2,16 грн/кВт*год.

«Нас чекає масштабна реконструкція, яка потребує величезних сил і коштів. Увесь цей час триває ремонтна кампанія на обʼєктах генерації, розподілу і передачі.

На жаль, розуміємо, що обстріли обʼєктів енергетики з боку ворога будуть продовжуватись, і маємо залучити всі можливі ресурси», — пояснив міністр енергетики Герман Галущенко.

У Міненерго навели приклад, що за середнього щомісячного використання електроенергії обсягом 170 кВт*год плата за світло зросте на 285 гривень.


Перерахунок пенсій


Пенсійний фонд України проведе плановий перерахунок пенсій деяким категоріям пенсіонерів.

Про це йдеться у відповідному календарі перерахунку пенсій. Зокрема, у червні 2024 року підвищені пенсії виплатять для пенсіонерів, які працюють.

Зауважимо, що перерахунок виплат стосувався тільки тих пенсіонерів, які мають понад 24 місяці стажу після попереднього перерахунку або досягнення права на отримання пенсії за віком. Розмір збільшення пенсії визначався для кожного пенсіонера індивідуально, залежно від тривалості страхового стажу і заробітної плати, з якої обчислюється пенсія.

Виплата підвищених пенсій відбудеться у червні 2024 року (з урахуванням підвищення за квітень та травень). Адже перерахунок провели після того, як до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування надійшли відомості про сплату ЄСВ за I квартал. Такі звіти подавали по травень.

Крім того, у червні 2024 року виплати збільшаться у тих пенсіонерів, яким протягом місяця виповниться 70, 75 та 80 років. Умова — наявна пенсія не має бути вищою за 10 340,35 гривні.

Нагадаємо, вікову надбавку виплачують у наступних розмірах:

  • тим, кому виповнилося 70 років, до досягнення 75-річного віку — у розмірі до 300 гривень;
  • тим, кому виповнилося 75 років, до досягнення 80-річного віку — до 456 гривень;
  • тим, кому виповнилося 80 років та більше, — до 570 гривень.

Органи Пенсійного фонду здійснюють такий перерахунок автоматично, без звернення пенсіонерів. 


Мобілізаційні зміни


У червні має з’явитися повноцінна версія електронного військово-облікового документа, фактично, електронного військового квитка, який матиме ту ж саму юридичну силу, що і звичайний паперовий документ. Цей документ відображатиметься у застосунках «Резерв+» та «Дія».

Його можна буде пред’являти представникам ТЦК, поліції та прикордонної служби, втім він буде дійсний лише за наявності QR-коду для швидкої перевірки даних.

У червні планують запровадити онлайн-рекрутинг у застосунку «Резерв+». Українці зможуть переглядати там актуальні вакансії в Збройних силах України й подавати заявку на спеціальність, яка зацікавила.


НМТ для випускників


У червні випускники шкіл складатимуть Національний мультипредметний тест для вступу до закладів вищої освіти.

Основна сесія триває з 14 травня до 24 червня. Обов'язковими предметами на НМТ будуть українська мова (без літератури), історія України та математика. Четвертий предмет обирає сам випускник.

Додаткова сесія триватиме з 11 по 19 червня. На неї можуть зареєструватися ті, хто пропустив основну з поважної причини.


Уряд дозволив робити щеплення в приміщенні аптек


З початку червня аптеки, які мають ліцензію не лише на продаж лікарських засобів, але й на ведення медичної практики, зможуть проводити профілактичні щеплення безпосередньо в приміщенні аптек.

Для цього вони мають відкрити там спеціально обладнані кабінети.

Вакцинувати матимуть право фармацевти, які пройшли спеціалізовані курси з вакцинації, а також з надання першої невідкладної допомоги.


Допомога переселенцям в червні


У червні продовжать виплачувати допомогу переселенцям із вразливих категорій — людям з інвалідністю, сім'ям із дітьми, малозабезпеченим, непрацездатним тощо.

Є також нововведення — з червня розпочнуть виплачувати допомогу людям, які евакуюються із Сумської та Харківської областей.

Також у червні вводять нову допомогу переселенцям - субсидія на оренду житла. З її прийняттям сім'ї переселенців платитимуть близько 20-30% від суми орендної плати, а решту компенсує держава.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


01.06.2024 1936
Коментарі ()

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

525
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1295
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2227 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1101
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3027
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2083

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

861

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1009

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1438

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2046
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26335 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

733
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

931
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2969
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1217
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

913
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1177
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1184
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

385
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4213
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1043
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1612