Місцева влада, Буковель, приватні авіакомпанії: погляди з трьох сторін на летовище в Івано-Франківську

Які нові компанії здійснюватимуть авіарейси в Івано-Франківськ, чи будуть літати іноземні лоукости, що сталося з МАУ, яким чином влада та концесіонери перезавантажать роботу аеропорту Фіртка розпиталася Ігоря Бабинюка, директора Івано-Франківського міжнародного аеропорту. 


Ігорю, перед тим як ми говоритимемо про аеропорт, розкажіть трішки  про себе і про свій досвід в авіації.


Я військовослужбовець і в авіації 36 років, з них 10 років - в цивільній авіації. Полковник у відставці. Звершував військову службу у Львові на посаді керівника військової частини Скнилівського гарнізону.


На  посаді директора Івано-Франківського аеропорту ви працюєте майже рік. Що вдалося реалізувати за цей час?


Перед нами стояла основна задача - це запуск аеропорту після повної зупинки роботи у зв'язку з коронавірусом і карантинними обмеженнями.  

Значна частина штату, який налічує 150 працівників, була змушена піти у відпустку власним коштом. Була висока заборгованість по заробітній платі, але завдяки фінансовій підтримці концесіонера ТОВ «Скорзонера»  вдалося  погасити борги перед працівниками та сторонніми організаціями й відновити роботу аеропорту. 

Після призупинення діяльності, через чотири місяці, з 20 липня минулого року, ми виконали перший рейс  авіакомпанії «Роза вітрів».  Спочатку був один рейс на тиждень, в зимовий період до 10-12 рейсів на тиждень.

Що сталося з МАУ? Чому вони перестали літати з Івано-Франківська після запуску аеропорту?


На літній період 2020 р. планувалось відновлення  рейсів  авіакомпанії «МАУ» до Анталії, Аліканте та Валенсії, проте пандемія, карантинні обмеження змінили плани до того ж до кінця серпня Іспанію закрили для туристів.

У 2017-2019 рр. ці рейси мали попит в мешканців Західної України та були заповнені  майже на 100%. Рейсами до Києва, як транзитними, користувалася значна частина пасажирів, які прямували в США, Канаду та Західну Європу.

На даний час  відомо,  що  МАУ, для зручності пасажирів, планує  розпочати продаж квитків на спільні  рейси з авіакомпанією «Роза вітрів» з пересадкою в аеропорту Борисполя.

читайте також: «Набагато більше, ніж минулого року»: що найчастіше спонукає іноземних туристів відвідати Івано-Франківщину (ФОТО)

Зайшла нова компанія «Wind rose». Хто ще заявив про бажання здійснювати рейси  з Івано-Франківська? Іноземні лоукостери не цікавилися?


На початку року цікавилася німецька авіакомпанія  здійсненням польотів з Івано-Франківська до Словаччини, Чехії. Нами були проведені неодноразові переговори, проте на даний час позитивне рішення не прийняте.

Керівництво аеропорту зверталося з запрошеннями до співпраці до багатьох авіаперевізників, але через карантинні обмеження є сумніви щодо забезпечення необхідного пасажиропотоку.


В пресі з'явилася інформація, що найближчим часом планується зєднати авіасполученням Івано-Франківськ та Кувейт? Вам про це щось відомо?


Так, дійсно авіакомпанія «МАУ» звернулася в Державіаслужбу України за отриманням дозволу на виконання рейсів Івано-Франківськ – Ель-Кувейт.

Також ще один український перевізник планує на зимовий період  двічі на тиждень здійснювати рейси Київ-Івано-Франківськ–Київ.  

Ми надали їм всі необхідні дані,  наші тарифи та запропонували  максимальні знижки.  

Крім того, в планах авіакомпанії «Wind rose» є здійснення перевезень туристів з Харкова, Дніпра та Одеси до туристичного комплексу «Буковель».


Настільки популярні авіарейси з Близького Сходу?


Влітку були випадки, коли авіакомпанія «Wind rose» замість 74-містного літака ATR-72-600 виконувала перевезення  більшим  Embraer 190  на понад 100 місць.

У зв'язку з великою кількістю туристів-пасажирів  не вистачало місць на борту. Наприклад, з 74 пасажирів – 40-45 - це були туристи з Саудівської Аравії, досить ввічливі та коректні.


Літній сезон 2021 був вдалий у зв'язку з пасажиропотоком з Близького Сходу, ви повернулися до показників 2019 року чи ні?


Відносно вдалий. За 9 місяців 2021 року ми перевезли 25 600 пасажирів, минулого року на цей час було 17 800.

До порівняння: в період 2017-2019  перевозили в рік  110-112  тисяч пасажирів. Майже в три рази більше. Можливо в цьому році буде 40 тисяч, у зв’язку з відкриттям туристичного сезону  в Карпатському регіоні та запланованою програмою ГК «Буковель».


Що це за програма?

Повною інформацією на даний час не володію, повторюся, але планують рейси сполученням Дніпро-Івано-Франківськ, Харків-Івано-Франківськ, Одеса-Івано-Франківськ. 

Також ГК «Буковель» планує здійснення рейсів до Близького Сходу, на даний час ведуться переговори з партнерами. 

В Іспанію летіли в більшості туристи чи заробітчани?


В більшості випадків  це були  туристи, при чому навіть з Вінницької та Хмельницької областей.


Яка ситуація з внутрішніми рейсами?


Якщо порівняти з 2020, то їхня кількість трішки збільшилася. Цьому сприяли  закриті  кордони, що призвело до росту внутрішнього туризму.


Повернімося до проблем аеропорту. Одна з основних  - це злітна смуга, яка потребувала ремонту. Ви  запрошували «Турецькі авіалінії» повернутися  до Івано-Франківська ?


У 2016 році ми змушені були припинити приймати рейси авіакомпанії «Turkish aerolines», бо були проблеми зі смугою, яка не могла приймати  високотоннажні літаки. Зараз  вони виконують рейси зі Львова. На жаль, вони не планують повертатися до нас.

Крім того,  злітно-посадкова смуга є власністю Міністерства Оборони України. Відповідно, ми не можемо  планувати виконання значних ремонтних  робіт, хіба що допомагаємо їм. За  період 2016-2021 рр.  інженерна частина замінила біля  тисячі плит смуги.

 Смуга аеродрому  складається з бетонних плит ПАГ-18. Це не моноліт, як  у Львові чи  асфальтобетон,  як, для прикладу, в  аеропорту  Чернівців. 

Завдяки проведеним ремонтним роботам та після оцінки несучої спроможності покриття, які здійснила запрошена нами сертифікована організація, вдалося підняти коефіцієнт PCN до 30 од., що дає можливість приймати, з певними обмеженнями по частоті виконання,  літаки з більшою максимальною злітною масою типу  Боїнг-737-700(800), Аеробуси А-319 (320,321) та їм рівні та класом нижче.  

Ці повітряні судна мають 180-250 посадкових місць  і є основними середньомагістральними літаками, які використовують великі авіакомпанії світу.

Крім того, у вересні 2021 р. провели льотну перевірку світлосигнального обладнання ЗПС та глісадних вогнів РАРІ, та для покращення обслуговування пасажирів придбали нове доглядове обладнання  для перевірки пасажирів, членів екіпажів,  ручної поклажі та багажу. Вартість обладнання близько 5 млн грн.

Скільки таких «високотоннажних» рейсів   в день може приймати аеропорт Івано-Франківська? Який потенціал аеропорту взагалі?


Є визначена таблиця щодо тоннажності повітряних суден і частоти виконання рейсів. Все залежить від конкретного типу повітряного судна та його маси.


Крім Львова, івано-франківський аеропорт має сильного конкурента у Закарпатті?


Закарпаття  нам не конкурент, бо мешканцю Закарпаття вигідніше полетіти з аеропортів Угорщини чи Словаччини.  Так само, як мешканцю Чернівецької області поїхати  в Румунію в аеропорт Сучава і  звідти полетіти в Європу.

Я систематично аналізую ситуацію в регіональних аеропортах, як в Україні, так і в сусідніх країнах, які розташовані в таких же невеличких містах з населенням 200-300 тисяч і там теж не проста ситуація.

Є 2-5 рейсів щодня. А ми думаємо, що  там краще. В Україні Ужгород був до недавнього часу закритим. Рівне, Вінниця - поодинокі чартери, Тернопіль, Хмельницький, Черкаси, Полтава, Суми - аналогічно,  Чернівці - більш-менш нормальна ситуація.

Крайні 10 років ми займаємо по пасажиропотоку 8-9 місце в рейтингу серед аеропортів України.  Перед нами,  міста-мільйонники: Київ (з двома аеропортами), Одеса, Львів, Дніпро, Запоріжжя, Харків, в яких проведена реконструкція ЗПС та побудовані нові термінали.


Ми географічно ближче до Європи ніж Харків, Херсон чи Запоріжжя  і логістика вигідніша..


Львів державний аеропорт, Тернопіль в спільній власності міської та обласної рад, Чернівці, Рівне, Ужгород – теж комунальні підприємства.

У Львові реконструкцію аеропорту проводили під «Євро 2012». Ми мали надію, що аеропорт Івано-Франківська,  як запасний, теж буде реконструйований. На жаль, так не сталося.

До речі, під час проведення матчу до нас прилетів тільки один літачок з Данії,  жодного чартерного рейсу більше не було, хоча аеропорт був  готовий  приймати.

читайте також: Теракт чи вбивство: пілот Ігор Табанюк перед загибеллю шість разів звертався у поліцію

Аеропорт за назвою міжнародний,  а по факту - ні. Чому івано-франківський аеропорт досі не розвинений?  В чому проблема?


Він є міжнародним з 1993 року. Звідси здійснювалися регулярні рейси  в Німеччину, Молдову, Великобританію.  До 2005 р. виконували багато вантажних  рейсів з КНР, Італії. У 2016-2019 рр.  здійснювалися перевезення в Іспанію, перед цим в Італію, Австрію.

Візьмемо до прикладу аеропорт Херсон - у них є рейси в Єгипет, Туреччину. Ці рейси формують великі туристичні оператори та компанії, представництва яких знаходяться на півдні України. 

У нашому випадку, регіональні представництва великих туристичних фірм розташовані у Львові. Бо туроператору  вигідніше та зручніше довезти до Львова  туристів  з Тернополя, Рівного, Закарпаття та Івано-Франківська, Чернівців та максимально завантажити літак, що зменшує собівартість перевезень. Ось ще одна причина. 


МАУ у 2015 році  оголосила про те, що планує на базі Франківського аеропорту створити авіа-хаб і залучати пасажирів з сусідніх областей. До теми авіа-хабу повернуться чи  вже ні?


Тема авіа-хабу не закрита, навпаки зараз концесіонером та авіакомпанією проводиться активна робота з приводу даного питання.

Наскільки мені відомо, є проєкт рішення Кабміну щодо передачі злітно-посадкової смуги з Міністерства оборони України на баланс Міністерства інфраструктури для проведення реконструкції.

По аеровокзалу теж дилема:  чи реконструювати наявний (він не є енергоощадним, будівлю утримувати та обслуговувати  дорого,  є проблема з ґрунтовими водами в підвалах) чи побудувати новий термінал?

Наразі розглядають два варіанти: основний - побудова нового терміналу, другий - реконструкція наявного.

Кожен новий голова  ОДА  обіцяє реконструкцію аеропорту. Настільки реально, що зараз від слів перейдуть до діла? Які шанси, що слова всіх сторін (центральної влади, місцевої, концесіонерів) про перезавантаження аеропорту не залишаться лише словами?


Цілісний майновий комплекс аеропорту Івано-Франківськ  знаходиться в  комунальній власності територіальних громад області та з 2010 р. переданий в концесію ТОВ «Скорзонера».  

Наразі бачу зацікавленість  посадових осіб ОДА в розв'язанні проблем аеропорту та конкретні дії органів центральної влади (Міністерства інфраструктури та Державіаслужби України) щодо реконструкції аеропорту Івано-Франківськ. 

Побудова термінального комплексу здійснюватиметься коштом інвестора.

На даний час аеропорт є дотаційним, наявні рейси та інші джерела доходів не компенсують витрати на забезпечення  його життєдіяльності.

Ми  не відмовляємо жодному авіаперевізнику, який хоче до нас прилетіти,  навіть маленькі літаки, які приносять 2-3  тисячі гривень аеропорту,  приймаємо. Тільки  для того, щоб забезпечити обслуговування рейсу працівники виходять на роботу  на 2-3 години, навіть в позарегламентний час.

Ми маємо надію, що  аеропорт все-таки розвиватиметься, що ситуація у світі з пандемією нормалізується, розшириться географія польотів і платоспроможність людей та цінова політика перевізників дозволить частіше користуватися авіапослугами, дасть можливість відвідати туристам наш Карпатський край. 

Керівництво аеропорту, концесіонер, керівники Івано-Франківської  ОДА зацікавлені та співпрацюють для досягнення позитивного результату для пасажирів нашого аеропорту і конкретні дії уже зроблені.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також: 

Туристи назвали десять найкращих аеропортів світу


Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1595
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1024
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1287 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3753 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33879
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2849

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

363

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

758

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1706

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1077
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

639
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

516
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

893
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1993
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12211
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1504
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1290
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

547
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

260
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

330
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

377
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1269