Місцева влада, Буковель, приватні авіакомпанії: погляди з трьох сторін на летовище в Івано-Франківську

Які нові компанії здійснюватимуть авіарейси в Івано-Франківськ, чи будуть літати іноземні лоукости, що сталося з МАУ, яким чином влада та концесіонери перезавантажать роботу аеропорту Фіртка розпиталася Ігоря Бабинюка, директора Івано-Франківського міжнародного аеропорту. 


Ігорю, перед тим як ми говоритимемо про аеропорт, розкажіть трішки  про себе і про свій досвід в авіації.


Я військовослужбовець і в авіації 36 років, з них 10 років - в цивільній авіації. Полковник у відставці. Звершував військову службу у Львові на посаді керівника військової частини Скнилівського гарнізону.


На  посаді директора Івано-Франківського аеропорту ви працюєте майже рік. Що вдалося реалізувати за цей час?


Перед нами стояла основна задача - це запуск аеропорту після повної зупинки роботи у зв'язку з коронавірусом і карантинними обмеженнями.  

Значна частина штату, який налічує 150 працівників, була змушена піти у відпустку власним коштом. Була висока заборгованість по заробітній платі, але завдяки фінансовій підтримці концесіонера ТОВ «Скорзонера»  вдалося  погасити борги перед працівниками та сторонніми організаціями й відновити роботу аеропорту. 

Після призупинення діяльності, через чотири місяці, з 20 липня минулого року, ми виконали перший рейс  авіакомпанії «Роза вітрів».  Спочатку був один рейс на тиждень, в зимовий період до 10-12 рейсів на тиждень.

Що сталося з МАУ? Чому вони перестали літати з Івано-Франківська після запуску аеропорту?


На літній період 2020 р. планувалось відновлення  рейсів  авіакомпанії «МАУ» до Анталії, Аліканте та Валенсії, проте пандемія, карантинні обмеження змінили плани до того ж до кінця серпня Іспанію закрили для туристів.

У 2017-2019 рр. ці рейси мали попит в мешканців Західної України та були заповнені  майже на 100%. Рейсами до Києва, як транзитними, користувалася значна частина пасажирів, які прямували в США, Канаду та Західну Європу.

На даний час  відомо,  що  МАУ, для зручності пасажирів, планує  розпочати продаж квитків на спільні  рейси з авіакомпанією «Роза вітрів» з пересадкою в аеропорту Борисполя.

читайте також: «Набагато більше, ніж минулого року»: що найчастіше спонукає іноземних туристів відвідати Івано-Франківщину (ФОТО)

Зайшла нова компанія «Wind rose». Хто ще заявив про бажання здійснювати рейси  з Івано-Франківська? Іноземні лоукостери не цікавилися?


На початку року цікавилася німецька авіакомпанія  здійсненням польотів з Івано-Франківська до Словаччини, Чехії. Нами були проведені неодноразові переговори, проте на даний час позитивне рішення не прийняте.

Керівництво аеропорту зверталося з запрошеннями до співпраці до багатьох авіаперевізників, але через карантинні обмеження є сумніви щодо забезпечення необхідного пасажиропотоку.


В пресі з'явилася інформація, що найближчим часом планується зєднати авіасполученням Івано-Франківськ та Кувейт? Вам про це щось відомо?


Так, дійсно авіакомпанія «МАУ» звернулася в Державіаслужбу України за отриманням дозволу на виконання рейсів Івано-Франківськ – Ель-Кувейт.

Також ще один український перевізник планує на зимовий період  двічі на тиждень здійснювати рейси Київ-Івано-Франківськ–Київ.  

Ми надали їм всі необхідні дані,  наші тарифи та запропонували  максимальні знижки.  

Крім того, в планах авіакомпанії «Wind rose» є здійснення перевезень туристів з Харкова, Дніпра та Одеси до туристичного комплексу «Буковель».


Настільки популярні авіарейси з Близького Сходу?


Влітку були випадки, коли авіакомпанія «Wind rose» замість 74-містного літака ATR-72-600 виконувала перевезення  більшим  Embraer 190  на понад 100 місць.

У зв'язку з великою кількістю туристів-пасажирів  не вистачало місць на борту. Наприклад, з 74 пасажирів – 40-45 - це були туристи з Саудівської Аравії, досить ввічливі та коректні.


Літній сезон 2021 був вдалий у зв'язку з пасажиропотоком з Близького Сходу, ви повернулися до показників 2019 року чи ні?


Відносно вдалий. За 9 місяців 2021 року ми перевезли 25 600 пасажирів, минулого року на цей час було 17 800.

До порівняння: в період 2017-2019  перевозили в рік  110-112  тисяч пасажирів. Майже в три рази більше. Можливо в цьому році буде 40 тисяч, у зв’язку з відкриттям туристичного сезону  в Карпатському регіоні та запланованою програмою ГК «Буковель».


Що це за програма?

Повною інформацією на даний час не володію, повторюся, але планують рейси сполученням Дніпро-Івано-Франківськ, Харків-Івано-Франківськ, Одеса-Івано-Франківськ. 

Також ГК «Буковель» планує здійснення рейсів до Близького Сходу, на даний час ведуться переговори з партнерами. 

В Іспанію летіли в більшості туристи чи заробітчани?


В більшості випадків  це були  туристи, при чому навіть з Вінницької та Хмельницької областей.


Яка ситуація з внутрішніми рейсами?


Якщо порівняти з 2020, то їхня кількість трішки збільшилася. Цьому сприяли  закриті  кордони, що призвело до росту внутрішнього туризму.


Повернімося до проблем аеропорту. Одна з основних  - це злітна смуга, яка потребувала ремонту. Ви  запрошували «Турецькі авіалінії» повернутися  до Івано-Франківська ?


У 2016 році ми змушені були припинити приймати рейси авіакомпанії «Turkish aerolines», бо були проблеми зі смугою, яка не могла приймати  високотоннажні літаки. Зараз  вони виконують рейси зі Львова. На жаль, вони не планують повертатися до нас.

Крім того,  злітно-посадкова смуга є власністю Міністерства Оборони України. Відповідно, ми не можемо  планувати виконання значних ремонтних  робіт, хіба що допомагаємо їм. За  період 2016-2021 рр.  інженерна частина замінила біля  тисячі плит смуги.

 Смуга аеродрому  складається з бетонних плит ПАГ-18. Це не моноліт, як  у Львові чи  асфальтобетон,  як, для прикладу, в  аеропорту  Чернівців. 

Завдяки проведеним ремонтним роботам та після оцінки несучої спроможності покриття, які здійснила запрошена нами сертифікована організація, вдалося підняти коефіцієнт PCN до 30 од., що дає можливість приймати, з певними обмеженнями по частоті виконання,  літаки з більшою максимальною злітною масою типу  Боїнг-737-700(800), Аеробуси А-319 (320,321) та їм рівні та класом нижче.  

Ці повітряні судна мають 180-250 посадкових місць  і є основними середньомагістральними літаками, які використовують великі авіакомпанії світу.

Крім того, у вересні 2021 р. провели льотну перевірку світлосигнального обладнання ЗПС та глісадних вогнів РАРІ, та для покращення обслуговування пасажирів придбали нове доглядове обладнання  для перевірки пасажирів, членів екіпажів,  ручної поклажі та багажу. Вартість обладнання близько 5 млн грн.

Скільки таких «високотоннажних» рейсів   в день може приймати аеропорт Івано-Франківська? Який потенціал аеропорту взагалі?


Є визначена таблиця щодо тоннажності повітряних суден і частоти виконання рейсів. Все залежить від конкретного типу повітряного судна та його маси.


Крім Львова, івано-франківський аеропорт має сильного конкурента у Закарпатті?


Закарпаття  нам не конкурент, бо мешканцю Закарпаття вигідніше полетіти з аеропортів Угорщини чи Словаччини.  Так само, як мешканцю Чернівецької області поїхати  в Румунію в аеропорт Сучава і  звідти полетіти в Європу.

Я систематично аналізую ситуацію в регіональних аеропортах, як в Україні, так і в сусідніх країнах, які розташовані в таких же невеличких містах з населенням 200-300 тисяч і там теж не проста ситуація.

Є 2-5 рейсів щодня. А ми думаємо, що  там краще. В Україні Ужгород був до недавнього часу закритим. Рівне, Вінниця - поодинокі чартери, Тернопіль, Хмельницький, Черкаси, Полтава, Суми - аналогічно,  Чернівці - більш-менш нормальна ситуація.

Крайні 10 років ми займаємо по пасажиропотоку 8-9 місце в рейтингу серед аеропортів України.  Перед нами,  міста-мільйонники: Київ (з двома аеропортами), Одеса, Львів, Дніпро, Запоріжжя, Харків, в яких проведена реконструкція ЗПС та побудовані нові термінали.


Ми географічно ближче до Європи ніж Харків, Херсон чи Запоріжжя  і логістика вигідніша..


Львів державний аеропорт, Тернопіль в спільній власності міської та обласної рад, Чернівці, Рівне, Ужгород – теж комунальні підприємства.

У Львові реконструкцію аеропорту проводили під «Євро 2012». Ми мали надію, що аеропорт Івано-Франківська,  як запасний, теж буде реконструйований. На жаль, так не сталося.

До речі, під час проведення матчу до нас прилетів тільки один літачок з Данії,  жодного чартерного рейсу більше не було, хоча аеропорт був  готовий  приймати.

читайте також: Теракт чи вбивство: пілот Ігор Табанюк перед загибеллю шість разів звертався у поліцію

Аеропорт за назвою міжнародний,  а по факту - ні. Чому івано-франківський аеропорт досі не розвинений?  В чому проблема?


Він є міжнародним з 1993 року. Звідси здійснювалися регулярні рейси  в Німеччину, Молдову, Великобританію.  До 2005 р. виконували багато вантажних  рейсів з КНР, Італії. У 2016-2019 рр.  здійснювалися перевезення в Іспанію, перед цим в Італію, Австрію.

Візьмемо до прикладу аеропорт Херсон - у них є рейси в Єгипет, Туреччину. Ці рейси формують великі туристичні оператори та компанії, представництва яких знаходяться на півдні України. 

У нашому випадку, регіональні представництва великих туристичних фірм розташовані у Львові. Бо туроператору  вигідніше та зручніше довезти до Львова  туристів  з Тернополя, Рівного, Закарпаття та Івано-Франківська, Чернівців та максимально завантажити літак, що зменшує собівартість перевезень. Ось ще одна причина. 


МАУ у 2015 році  оголосила про те, що планує на базі Франківського аеропорту створити авіа-хаб і залучати пасажирів з сусідніх областей. До теми авіа-хабу повернуться чи  вже ні?


Тема авіа-хабу не закрита, навпаки зараз концесіонером та авіакомпанією проводиться активна робота з приводу даного питання.

Наскільки мені відомо, є проєкт рішення Кабміну щодо передачі злітно-посадкової смуги з Міністерства оборони України на баланс Міністерства інфраструктури для проведення реконструкції.

По аеровокзалу теж дилема:  чи реконструювати наявний (він не є енергоощадним, будівлю утримувати та обслуговувати  дорого,  є проблема з ґрунтовими водами в підвалах) чи побудувати новий термінал?

Наразі розглядають два варіанти: основний - побудова нового терміналу, другий - реконструкція наявного.

Кожен новий голова  ОДА  обіцяє реконструкцію аеропорту. Настільки реально, що зараз від слів перейдуть до діла? Які шанси, що слова всіх сторін (центральної влади, місцевої, концесіонерів) про перезавантаження аеропорту не залишаться лише словами?


Цілісний майновий комплекс аеропорту Івано-Франківськ  знаходиться в  комунальній власності територіальних громад області та з 2010 р. переданий в концесію ТОВ «Скорзонера».  

Наразі бачу зацікавленість  посадових осіб ОДА в розв'язанні проблем аеропорту та конкретні дії органів центральної влади (Міністерства інфраструктури та Державіаслужби України) щодо реконструкції аеропорту Івано-Франківськ. 

Побудова термінального комплексу здійснюватиметься коштом інвестора.

На даний час аеропорт є дотаційним, наявні рейси та інші джерела доходів не компенсують витрати на забезпечення  його життєдіяльності.

Ми  не відмовляємо жодному авіаперевізнику, який хоче до нас прилетіти,  навіть маленькі літаки, які приносять 2-3  тисячі гривень аеропорту,  приймаємо. Тільки  для того, щоб забезпечити обслуговування рейсу працівники виходять на роботу  на 2-3 години, навіть в позарегламентний час.

Ми маємо надію, що  аеропорт все-таки розвиватиметься, що ситуація у світі з пандемією нормалізується, розшириться географія польотів і платоспроможність людей та цінова політика перевізників дозволить частіше користуватися авіапослугами, дасть можливість відвідати туристам наш Карпатський край. 

Керівництво аеропорту, концесіонер, керівники Івано-Франківської  ОДА зацікавлені та співпрацюють для досягнення позитивного результату для пасажирів нашого аеропорту і конкретні дії уже зроблені.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також: 

Туристи назвали десять найкращих аеропортів світу


Коментарі ()

29.05.2023
Тетяна Дармограй

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка. 

822
24.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

639
14.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

9800 7
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2740 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

2017
11.04.2023
Уляна Мокринчук

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2521

Як московити крали історію наших предків.

329

Верхівка УПЦ(МП) послідовно перетворювала своїх вірян  на релігійних фанатиків, які зможуть в будь-який час захистити їхні інтереси.

212

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

754

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

781
06.06.2023

Василь Стефурак, голова громадської організації «Асоціація вівчарів», вже 10 років займається вівчарством на Коломийщині. Так, у його господарстві в селі Молодятин не лише вівці та барани. Тут розводять ще й кіз, з молока яких виготовляють крафтові сири.  

191
01.06.2023

В умовах війни та стресу харчові звички зазнають зміни. Нерідко — негативних.  

305
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

518
06.06.2023

Журналістка Фіртки поговорила з отцем УГКЦ Іваном Жуком, чи є якісь вказівки стосовно одягу вірян та чи може священник зробити зауваження з цього приводу.

200
01.06.2023

Церква бачить шлюб як основу для створення сім'ї та продовження роду. Він передбачає народження та виховання дітей в дусі віри, сприяє їхньому духовному та моральному розвитку.  

453
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

531
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

674 1
05.06.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5783
04.06.2023

Відповідаючи на запитання про перспективи вступу України до НАТО, Воллес зазначив, що існують розбіжності щодо шляху Києва до вступу. Міністр сказав, що НАТО, як і ЄС, не має повторювати помилок минулого, надаючи багато обіцянок таким кандидатам, як Україна.

255
31.05.2023

Законопроєкт про виплати військовим, який парламент ухвалив у першому читанні 30 травня, остаточно можуть ухвалити в середині червня.  

423
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

505
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

513