Місто полонили «ОПОЛЧЕНЦІ»

ПОГЛЯД на реальну шизофренію світу з тієї сторони. Ополченець, котрому «нікуди піти.., бо тут мій дім.., нема, що їсти.., бо не залишилося в місті котів і псів… А дочка мріє про велосипед… Важко заснути, очікуючи, що може впасти стеля… Одна дорога … в ополченіє… Там годують, як на забій… Яка ж дешева ця війна - війна за їжу і цигарки», і … фрази, фрази, фрази...

ОПОЛЧЕНЦІ.  Вистава про ...  тотальне розщеплення розуму з новітніми галюцинаціями і мареннями. Монодрама про втрату глузду і … страшенну ВТОМУ. 

ВТОМУ від божевільної правди життя тут і по ту сторону.  Теза породжує антитезу. Правда породжує другу правду. І твориться теза нова… теза божевілля.

ШИЗОФРЕНІЯ  не як хвороба окремої людини, а як розширення соціального поля з його гнобленням, в якому люди є не чим іншим, як виробляючі бажання машини,  була піддана нещадному шизоаналізу.  Шизоаналіз як спроба зрозуміти, що відбувається, запропонували минулого століття французи Жиль Делез та Франсуа Гваттарі.

І ГРА і після гри актори й глядачі скрупульозно, пересилюючи біль пережитого Свого, досліджували, яким чином війна, якої немає, обплутує людину, ламає звичний уклад життя, блокує і пригнічує її природні бажання, плюндрує цінності. І, насамперед, плюндрує цінності життя, цінності людяності.

Кристалізуючи спектаклем історію в минулому,  розгорталося питання в майбутнє, відповідь на котре була б можливою на рівні мови, дотику, соціуму, … космосу.

ГАЛИНА ДЖИКАЄВА, талановита актриса, у важкій й неоднозначній виставі поставала перед глядачем і в ролі автора, й модератора, й інтерв’юера, й, звісно, у ролі цього ополченця.

Воназуміла виконати роль цього чоловіка-демона-ополченця так, що зачарувала глядача, і мимоволі цей персонаж уподібнився, як в кращих традиціях японського театру Но, в «прямовисну скелю, на якій ростуть квіти».

Актриса змогла зіграти в дусі краси й мудрості і зродити у глядача оце химерне Дзеамове едзе – емоційний відзвук. Потаємна краса - квітка Юген - життя і душа будь-якої речі. Прекрасно й досконало у своїй акторській майстерності Галина Джикаєва розкрила й донесла глядачу цю квітку краси  у потворному, у диявольському.

Прямовисна скеля зла, на якій росте квітка … розгубленості.

ПІСЛЯ ГРИ. Після деякої перерви актори й глядачі, зібравшись з думками про побачене й пережите, зібралися знову й говорили. Склалося враження, що творці вистави  прагнули провокації злості й неприйняття, а розмова полилася про дещо інше – як жити разом, коли війна закінчиться? Як жити на одній планеті? Що є мій дім? Житло чи вся країна, Земля? 

Й щоразу різними словами поставало зловісн питання Спінози: Чому люди ведуть боротьбу за своє поневолення, мовби мова йде про їх свободу?

ПОВЧАННЯ. Багато великих митців спокушалися цим. І чим закінчувалося? Сервантес у другому томі «Дон Кіхота» вирішив повчати, і том став нудний. Або Чаплін в «Диктаторі» вирішив стати вчителем – теж нудно і непереконливо стало.

ПІСЛЯВИСТАВА вразила значно менше, ніж сама вистава. Актори зачали повчати глядача. Прямі й поза творінням повчання митця рідко коли бувають цікавими й вартими уваги. Булгаков колись сказав про Станіславського: Так, чудовий артист, але навіщо мене вчити писати п’єси? Це зовсім не потрібно, я сам напишу.

Так, вистава була чудова, але навіщо мене, глядача, вчити як реагувати? Це зовсім не потрібно, я сам все бачу. І сам вирішу, що робитиму наступної миті.

Варто сказати, що я запросив на виставу своїх друзів. Відмовилися, бо й без театру «кришу рве». Довкола ще той театр, де кров’ю пише свою зловісну п’єсу геній зла.

Чи будемо у цій кривавій п’єсі лише маріонетками … 

… маріонетками всесвіту бажаючих машин»?


29.02.2016 Радислав Петрів 1938 0
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

777
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

774
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2214
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3195

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

934
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6236
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699