Місто полонили «ОПОЛЧЕНЦІ»

ПОГЛЯД на реальну шизофренію світу з тієї сторони. Ополченець, котрому «нікуди піти.., бо тут мій дім.., нема, що їсти.., бо не залишилося в місті котів і псів… А дочка мріє про велосипед… Важко заснути, очікуючи, що може впасти стеля… Одна дорога … в ополченіє… Там годують, як на забій… Яка ж дешева ця війна - війна за їжу і цигарки», і … фрази, фрази, фрази...

ОПОЛЧЕНЦІ.  Вистава про ...  тотальне розщеплення розуму з новітніми галюцинаціями і мареннями. Монодрама про втрату глузду і … страшенну ВТОМУ. 

ВТОМУ від божевільної правди життя тут і по ту сторону.  Теза породжує антитезу. Правда породжує другу правду. І твориться теза нова… теза божевілля.

ШИЗОФРЕНІЯ  не як хвороба окремої людини, а як розширення соціального поля з його гнобленням, в якому люди є не чим іншим, як виробляючі бажання машини,  була піддана нещадному шизоаналізу.  Шизоаналіз як спроба зрозуміти, що відбувається, запропонували минулого століття французи Жиль Делез та Франсуа Гваттарі.

І ГРА і після гри актори й глядачі скрупульозно, пересилюючи біль пережитого Свого, досліджували, яким чином війна, якої немає, обплутує людину, ламає звичний уклад життя, блокує і пригнічує її природні бажання, плюндрує цінності. І, насамперед, плюндрує цінності життя, цінності людяності.

Кристалізуючи спектаклем історію в минулому,  розгорталося питання в майбутнє, відповідь на котре була б можливою на рівні мови, дотику, соціуму, … космосу.

ГАЛИНА ДЖИКАЄВА, талановита актриса, у важкій й неоднозначній виставі поставала перед глядачем і в ролі автора, й модератора, й інтерв’юера, й, звісно, у ролі цього ополченця.

Воназуміла виконати роль цього чоловіка-демона-ополченця так, що зачарувала глядача, і мимоволі цей персонаж уподібнився, як в кращих традиціях японського театру Но, в «прямовисну скелю, на якій ростуть квіти».

Актриса змогла зіграти в дусі краси й мудрості і зродити у глядача оце химерне Дзеамове едзе – емоційний відзвук. Потаємна краса - квітка Юген - життя і душа будь-якої речі. Прекрасно й досконало у своїй акторській майстерності Галина Джикаєва розкрила й донесла глядачу цю квітку краси  у потворному, у диявольському.

Прямовисна скеля зла, на якій росте квітка … розгубленості.

ПІСЛЯ ГРИ. Після деякої перерви актори й глядачі, зібравшись з думками про побачене й пережите, зібралися знову й говорили. Склалося враження, що творці вистави  прагнули провокації злості й неприйняття, а розмова полилася про дещо інше – як жити разом, коли війна закінчиться? Як жити на одній планеті? Що є мій дім? Житло чи вся країна, Земля? 

Й щоразу різними словами поставало зловісн питання Спінози: Чому люди ведуть боротьбу за своє поневолення, мовби мова йде про їх свободу?

ПОВЧАННЯ. Багато великих митців спокушалися цим. І чим закінчувалося? Сервантес у другому томі «Дон Кіхота» вирішив повчати, і том став нудний. Або Чаплін в «Диктаторі» вирішив стати вчителем – теж нудно і непереконливо стало.

ПІСЛЯВИСТАВА вразила значно менше, ніж сама вистава. Актори зачали повчати глядача. Прямі й поза творінням повчання митця рідко коли бувають цікавими й вартими уваги. Булгаков колись сказав про Станіславського: Так, чудовий артист, але навіщо мене вчити писати п’єси? Це зовсім не потрібно, я сам напишу.

Так, вистава була чудова, але навіщо мене, глядача, вчити як реагувати? Це зовсім не потрібно, я сам все бачу. І сам вирішу, що робитиму наступної миті.

Варто сказати, що я запросив на виставу своїх друзів. Відмовилися, бо й без театру «кришу рве». Довкола ще той театр, де кров’ю пише свою зловісну п’єсу геній зла.

Чи будемо у цій кривавій п’єсі лише маріонетками … 

… маріонетками всесвіту бажаючих машин»?


29.02.2016 Радислав Петрів 1973 0
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

882
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1916 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

871
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2810
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1921
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3151

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

693

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

873

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1290

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1886
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

590
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

791
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1260
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1031
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

774
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1030
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7665
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

992
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3766
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

882
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1465
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1229 1