Місцеві податки по-новому

На сесії Івано-Франківської міської ради 25 червня прийнято ряд змін щодо ставок місцевих податків і зборів та запроваджено податок на нерухомість, який розпочнуть збирати з 2013 року.

 

Про прийняті зміни та особливості місцевих податків і зборів спілкуємось із заступником міського голови Івано-Франківська з економічних питань Любомиром Слободяном. «В Івано-Франківську податки не змінювались вже з 2007 року. Пройшло дуже багато часу. Якщо рахувати тільки інфляційні процеси, то відбулось дуже багато фінансових змін. Фіксований податок діяв в нас на рівні 75 гривень на місяць. На останій сесії міськради було прийнято рішення встановити його в розмірі 100 гривень» - говорить Любомир Ярославович.

 

В чому полягає суть фіксованого податку?

Це в основному податок який стосується тих хто працює на ринках. Згідно прийнятого податкового кодексу, з 1 січня цього року в нас відмінено ринковий збір. Ринковий збір – це достатньо велика сума. Вже не говоримо про інфляцію, про те що відбулося знецінення самих грошей і те, що 75 гривень в 2007 році і 100 гривень в 2011 році – це різні гроші. Тоді на 75 гривень можна було на ринку придбати набагато більше товарів ніж зараз на 100 гривень. Якщо порахувати збільшену плату, то вона ніяк не впливає на підприємців, бо відмінено ринковий збір, який за минулий рік склав близько 4 мільйонів гривень. Підняття фіксованого податку навіть на 25% збільшує надходження до бюджету, буквально, на кількасот тисяч гривень.

 

Підняття фіксованого податку якимось чинов вплине на малий бізнес?

Ніяк не вплине. Швидше це є механізм вирівнювання бюджетних платежів. Тут, впринципі, в нас проводилися громадські слухання, в підприємців не виникало запитань чи ілюзій з приводу того, що треба це робити, чи не треба. Всі це розумієть, всі абсолютно спокійно до цього відносяться і абсолютно добре вміють порахувати свої витрати.

 

А як щодо податку з нерухомого майна?

Це є новий вид податку, якого раніше не було. Він був кілька років назад, але потім його відмінили. Зараз нас привчають до того, що ми повинні з ним працювати.

Специфіка його полягає в тому, що він вплине на фізичних і юридичних осіб, які володіють житлом. Наголошую, що мова єде виключно про податок на житлову нерухомість. Особливістю є те, що по цьому податку передачені значні пільги. Він збиратиметься з 120 квадратних метрів житлової площі. Ще раз наголошую – з житлової площі, а не загальної. Тобто, якщо в людини є квартира, житлова площа якої складає менше 120 квадратних метрів, то вона має пільгу, вона не сплачує податок.

Податок встановлений на рівні 1% від мінімальної заробітної плати, яка визначається станом на 1 січня поточного бюджетного року в якому буде застосовано цей податок. Зараз в нас немає розрахунку на 1 січня 2012 року, але згідно розрахунку на 1 грудня 2011 року (передостанній місяць) мінімальна заробітня плата буде складати 1004 гривні. Відповідно, 1% складає 10 гривень за квадратний метр. Якщо розглянут квартиру, що має 200 квадратних метрів, а з неї житлова площа складає 130 квадратних метрів, то 120 квадратів – це пільга, а за ще 10 квадратних метрів буде сплачено відповідний податок в розмірі 10 гривень за 1 квадратний метр. В підсумку за рік прийдеться заплатити в 2013 році 100 гривень податку.

З такого розрахунку і з такими пільгами можна сказати, що це цільком нормальний податок.

 

В Івано-Франківську багато приватних будинків – особняків чи напівособняків. Як бути з ними?

Що стосується будинків, то на будинки в приватній власності також визначено розмір податку. Оподаткування відбуватиметься з 250 квадратних метрів площі. Для розуміння – загальна площа такого будинку повинна складати не менше 320-340 квадратних метрів.  Звичайно в нас є певна кількість будинків загальною площею більше 350 «квадратів». Але давайте в даному випадку будемо говорити, що цей податок виглядає як податок на розкіш, а не примусовий податок до обов’язкової сплати, зважаючи на ті пільги які в нас є.

 

А якщо у власності однієї особи кілька об’єктів житлової нерухомості?

Це ще одна особливість. Пільгувати можна тільки 1 об’єкт житлової нерухомості. В даному випадку, якщо людина є власником 2 квартир, вона самостійно має право обрати собі квартиру, площу якої вона дає до пільги. Стосовно другої – треба сплачувати податок. Знову ж таки, якщо говорити відверто, то людина, яка володіє більше ніж 2 об’єктами нерухомого житлового майна очевидно має можливість платити.

 

Коли він запрацює?

Згідно нашого чинного законодавства, приймаємо рішення про податок на нерухомість в цьому році, застосовуємо в 2012 році, а сплата йде десь орієнтовно в другій половині 2013 року. Тому буде достатньо часу щоб приготуватися, провести розрахунки і впорядкувати своє майно. Ви розумієте, що фізична особа, яка володіє житлом, житлова площа якого перевищує 120 квадратних метрів – достатньо платоспроможна. Далеко не кожен може дозволити собі утримувати квартиру, яка загальною площею буде 170-180 квадратних метрів. Та й не так вже й багато квартир такою площею, ще й в Івано-Франківську.

 

Яким був механізм встановлення податків?

Переважно, механізм встановлення був наступний. Максимальна межа податку в нас 200 гривень. Щодо наступних категорій, які обиралися через бюджетну комісію, через громадські слухання, через наради які проводилися з податковою, з громадськими організаціями, з спеціалізованими групами суб’єктів підприємницької діяльності обговорювалось питання можливого застосування ставки.

Десь орієнтовно ми виходили на той розрахунок, що, в принципі, податок повинен бути піднятий одинаково для всіх в орієнтовній пропорції, окрім тих видів підприємницької діяльності, до яких, на думку громадськості, на думку міської влади і на думку самих суб’єктів підприємницької діяльності повинна бути застосована пільга. Максимальна пільга – це 180 гривень. Тобто податок в розмірі 20 гривень в місяць встановлено на торгівлю виключно україномовною літературою. Частково була встановлена пільга і не змінбвався розмір податку для тих, хто займається виробництвом хліба і, зокрема, соціальних сортів хліба.

 

Тобто усі зміни податкових зборів були обумовлені з підприємцями?

З усіма ціьовими групами, а це є підприємці які займаються роздрібню торгівлею, це є підприємці які надають послуги з перевезення, ми зустрічалися, і зустріччалися неодноразово. При спробі внести зміни і збільшии рівень ставки податку, підприємці виступали з певним супротивом, розказуючи про те, що життя і так дорожчає, а тут податок, яким би він не був, доводиться платити.

Але ми провели зустрічі, ми пояснили і все з’ясували. Це податок місцевий, податок, який спрямовується на соціальний розвиток міста. Податок, який може бути використаний для підтримки діяльності дошкільних начальних закладів, шкіл, медицини і культури. Кошти спрямовуються на покращення умов життя ціх же підприємців, які тут працюють, здійснюють свою діяльність.

Всі лояльно, абсолютно розумно до цього віднеслися і погодилися, що ставки треба піднімати. Звичайно, вони були підняті чисто символічно – на 10 гривень, на 20 гривень, на 50 гривень. Але розуміння повне є і ніякого супротиву не було і не планувалося.

 

Наскільки зміниться наповнення бюджету міста, з огляду на нововведення?

Сказати, що надто сильно зміниться наповнення до бюджету – це не зовсім відповідає дійсності. Ми десь швидше хотіли вирівняти розміри платежу, в порівнянні з тим, наскільки подорожчало життя. Адже утримання інфраструктури, соціальної інфраструктури міста потребує певних видатків. Ці видатки мають місце лише за рахунок надходження до місцевого бюджету. Або надходження,  запозичення з державного бюджету, або якісь можливі гранти, які ми час від часу використовуємо. Всі можливі варіанти і важелі використовуються, і це є правильно та розумно.

Відповідно можна сказати, що дані зміни щодо ставок оподаткування по підприємцях, які працюють на системі єдиного податку десь швидше були як засіб для вирівнювання цінової пропорції між тим платежем який здійснює суб’єкт, що отримує комерційну виручку, комерційний дохід і тою ставкою, яка була застосована близько 4 років тому.


Коментарі (1)

Знаючий 2011.07.08, 13:52
Дуже толковий чоловік
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

628
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

1899
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1069
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1489 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2731
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

2084

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

457

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

540

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1456

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1429
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

296
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18192
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1157
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3497
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

864
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10625
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6384
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

1025
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

296
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

522
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

3130
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

837