Місцеві податки по-новому

На сесії Івано-Франківської міської ради 25 червня прийнято ряд змін щодо ставок місцевих податків і зборів та запроваджено податок на нерухомість, який розпочнуть збирати з 2013 року.

 

Про прийняті зміни та особливості місцевих податків і зборів спілкуємось із заступником міського голови Івано-Франківська з економічних питань Любомиром Слободяном. «В Івано-Франківську податки не змінювались вже з 2007 року. Пройшло дуже багато часу. Якщо рахувати тільки інфляційні процеси, то відбулось дуже багато фінансових змін. Фіксований податок діяв в нас на рівні 75 гривень на місяць. На останій сесії міськради було прийнято рішення встановити його в розмірі 100 гривень» - говорить Любомир Ярославович.

 

В чому полягає суть фіксованого податку?

Це в основному податок який стосується тих хто працює на ринках. Згідно прийнятого податкового кодексу, з 1 січня цього року в нас відмінено ринковий збір. Ринковий збір – це достатньо велика сума. Вже не говоримо про інфляцію, про те що відбулося знецінення самих грошей і те, що 75 гривень в 2007 році і 100 гривень в 2011 році – це різні гроші. Тоді на 75 гривень можна було на ринку придбати набагато більше товарів ніж зараз на 100 гривень. Якщо порахувати збільшену плату, то вона ніяк не впливає на підприємців, бо відмінено ринковий збір, який за минулий рік склав близько 4 мільйонів гривень. Підняття фіксованого податку навіть на 25% збільшує надходження до бюджету, буквально, на кількасот тисяч гривень.

 

Підняття фіксованого податку якимось чинов вплине на малий бізнес?

Ніяк не вплине. Швидше це є механізм вирівнювання бюджетних платежів. Тут, впринципі, в нас проводилися громадські слухання, в підприємців не виникало запитань чи ілюзій з приводу того, що треба це робити, чи не треба. Всі це розумієть, всі абсолютно спокійно до цього відносяться і абсолютно добре вміють порахувати свої витрати.

 

А як щодо податку з нерухомого майна?

Це є новий вид податку, якого раніше не було. Він був кілька років назад, але потім його відмінили. Зараз нас привчають до того, що ми повинні з ним працювати.

Специфіка його полягає в тому, що він вплине на фізичних і юридичних осіб, які володіють житлом. Наголошую, що мова єде виключно про податок на житлову нерухомість. Особливістю є те, що по цьому податку передачені значні пільги. Він збиратиметься з 120 квадратних метрів житлової площі. Ще раз наголошую – з житлової площі, а не загальної. Тобто, якщо в людини є квартира, житлова площа якої складає менше 120 квадратних метрів, то вона має пільгу, вона не сплачує податок.

Податок встановлений на рівні 1% від мінімальної заробітної плати, яка визначається станом на 1 січня поточного бюджетного року в якому буде застосовано цей податок. Зараз в нас немає розрахунку на 1 січня 2012 року, але згідно розрахунку на 1 грудня 2011 року (передостанній місяць) мінімальна заробітня плата буде складати 1004 гривні. Відповідно, 1% складає 10 гривень за квадратний метр. Якщо розглянут квартиру, що має 200 квадратних метрів, а з неї житлова площа складає 130 квадратних метрів, то 120 квадратів – це пільга, а за ще 10 квадратних метрів буде сплачено відповідний податок в розмірі 10 гривень за 1 квадратний метр. В підсумку за рік прийдеться заплатити в 2013 році 100 гривень податку.

З такого розрахунку і з такими пільгами можна сказати, що це цільком нормальний податок.

 

В Івано-Франківську багато приватних будинків – особняків чи напівособняків. Як бути з ними?

Що стосується будинків, то на будинки в приватній власності також визначено розмір податку. Оподаткування відбуватиметься з 250 квадратних метрів площі. Для розуміння – загальна площа такого будинку повинна складати не менше 320-340 квадратних метрів.  Звичайно в нас є певна кількість будинків загальною площею більше 350 «квадратів». Але давайте в даному випадку будемо говорити, що цей податок виглядає як податок на розкіш, а не примусовий податок до обов’язкової сплати, зважаючи на ті пільги які в нас є.

 

А якщо у власності однієї особи кілька об’єктів житлової нерухомості?

Це ще одна особливість. Пільгувати можна тільки 1 об’єкт житлової нерухомості. В даному випадку, якщо людина є власником 2 квартир, вона самостійно має право обрати собі квартиру, площу якої вона дає до пільги. Стосовно другої – треба сплачувати податок. Знову ж таки, якщо говорити відверто, то людина, яка володіє більше ніж 2 об’єктами нерухомого житлового майна очевидно має можливість платити.

 

Коли він запрацює?

Згідно нашого чинного законодавства, приймаємо рішення про податок на нерухомість в цьому році, застосовуємо в 2012 році, а сплата йде десь орієнтовно в другій половині 2013 року. Тому буде достатньо часу щоб приготуватися, провести розрахунки і впорядкувати своє майно. Ви розумієте, що фізична особа, яка володіє житлом, житлова площа якого перевищує 120 квадратних метрів – достатньо платоспроможна. Далеко не кожен може дозволити собі утримувати квартиру, яка загальною площею буде 170-180 квадратних метрів. Та й не так вже й багато квартир такою площею, ще й в Івано-Франківську.

 

Яким був механізм встановлення податків?

Переважно, механізм встановлення був наступний. Максимальна межа податку в нас 200 гривень. Щодо наступних категорій, які обиралися через бюджетну комісію, через громадські слухання, через наради які проводилися з податковою, з громадськими організаціями, з спеціалізованими групами суб’єктів підприємницької діяльності обговорювалось питання можливого застосування ставки.

Десь орієнтовно ми виходили на той розрахунок, що, в принципі, податок повинен бути піднятий одинаково для всіх в орієнтовній пропорції, окрім тих видів підприємницької діяльності, до яких, на думку громадськості, на думку міської влади і на думку самих суб’єктів підприємницької діяльності повинна бути застосована пільга. Максимальна пільга – це 180 гривень. Тобто податок в розмірі 20 гривень в місяць встановлено на торгівлю виключно україномовною літературою. Частково була встановлена пільга і не змінбвався розмір податку для тих, хто займається виробництвом хліба і, зокрема, соціальних сортів хліба.

 

Тобто усі зміни податкових зборів були обумовлені з підприємцями?

З усіма ціьовими групами, а це є підприємці які займаються роздрібню торгівлею, це є підприємці які надають послуги з перевезення, ми зустрічалися, і зустріччалися неодноразово. При спробі внести зміни і збільшии рівень ставки податку, підприємці виступали з певним супротивом, розказуючи про те, що життя і так дорожчає, а тут податок, яким би він не був, доводиться платити.

Але ми провели зустрічі, ми пояснили і все з’ясували. Це податок місцевий, податок, який спрямовується на соціальний розвиток міста. Податок, який може бути використаний для підтримки діяльності дошкільних начальних закладів, шкіл, медицини і культури. Кошти спрямовуються на покращення умов життя ціх же підприємців, які тут працюють, здійснюють свою діяльність.

Всі лояльно, абсолютно розумно до цього віднеслися і погодилися, що ставки треба піднімати. Звичайно, вони були підняті чисто символічно – на 10 гривень, на 20 гривень, на 50 гривень. Але розуміння повне є і ніякого супротиву не було і не планувалося.

 

Наскільки зміниться наповнення бюджету міста, з огляду на нововведення?

Сказати, що надто сильно зміниться наповнення до бюджету – це не зовсім відповідає дійсності. Ми десь швидше хотіли вирівняти розміри платежу, в порівнянні з тим, наскільки подорожчало життя. Адже утримання інфраструктури, соціальної інфраструктури міста потребує певних видатків. Ці видатки мають місце лише за рахунок надходження до місцевого бюджету. Або надходження,  запозичення з державного бюджету, або якісь можливі гранти, які ми час від часу використовуємо. Всі можливі варіанти і важелі використовуються, і це є правильно та розумно.

Відповідно можна сказати, що дані зміни щодо ставок оподаткування по підприємцях, які працюють на системі єдиного податку десь швидше були як засіб для вирівнювання цінової пропорції між тим платежем який здійснює суб’єкт, що отримує комерційну виручку, комерційний дохід і тою ставкою, яка була застосована близько 4 років тому.


Коментарі (1)

Знаючий 2011.07.08, 13:52
Дуже толковий чоловік
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

842 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2233
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4210 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

442

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6249
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

752 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717