Місцеві податки по-новому

На сесії Івано-Франківської міської ради 25 червня прийнято ряд змін щодо ставок місцевих податків і зборів та запроваджено податок на нерухомість, який розпочнуть збирати з 2013 року.

 

Про прийняті зміни та особливості місцевих податків і зборів спілкуємось із заступником міського голови Івано-Франківська з економічних питань Любомиром Слободяном. «В Івано-Франківську податки не змінювались вже з 2007 року. Пройшло дуже багато часу. Якщо рахувати тільки інфляційні процеси, то відбулось дуже багато фінансових змін. Фіксований податок діяв в нас на рівні 75 гривень на місяць. На останій сесії міськради було прийнято рішення встановити його в розмірі 100 гривень» - говорить Любомир Ярославович.

 

В чому полягає суть фіксованого податку?

Це в основному податок який стосується тих хто працює на ринках. Згідно прийнятого податкового кодексу, з 1 січня цього року в нас відмінено ринковий збір. Ринковий збір – це достатньо велика сума. Вже не говоримо про інфляцію, про те що відбулося знецінення самих грошей і те, що 75 гривень в 2007 році і 100 гривень в 2011 році – це різні гроші. Тоді на 75 гривень можна було на ринку придбати набагато більше товарів ніж зараз на 100 гривень. Якщо порахувати збільшену плату, то вона ніяк не впливає на підприємців, бо відмінено ринковий збір, який за минулий рік склав близько 4 мільйонів гривень. Підняття фіксованого податку навіть на 25% збільшує надходження до бюджету, буквально, на кількасот тисяч гривень.

 

Підняття фіксованого податку якимось чинов вплине на малий бізнес?

Ніяк не вплине. Швидше це є механізм вирівнювання бюджетних платежів. Тут, впринципі, в нас проводилися громадські слухання, в підприємців не виникало запитань чи ілюзій з приводу того, що треба це робити, чи не треба. Всі це розумієть, всі абсолютно спокійно до цього відносяться і абсолютно добре вміють порахувати свої витрати.

 

А як щодо податку з нерухомого майна?

Це є новий вид податку, якого раніше не було. Він був кілька років назад, але потім його відмінили. Зараз нас привчають до того, що ми повинні з ним працювати.

Специфіка його полягає в тому, що він вплине на фізичних і юридичних осіб, які володіють житлом. Наголошую, що мова єде виключно про податок на житлову нерухомість. Особливістю є те, що по цьому податку передачені значні пільги. Він збиратиметься з 120 квадратних метрів житлової площі. Ще раз наголошую – з житлової площі, а не загальної. Тобто, якщо в людини є квартира, житлова площа якої складає менше 120 квадратних метрів, то вона має пільгу, вона не сплачує податок.

Податок встановлений на рівні 1% від мінімальної заробітної плати, яка визначається станом на 1 січня поточного бюджетного року в якому буде застосовано цей податок. Зараз в нас немає розрахунку на 1 січня 2012 року, але згідно розрахунку на 1 грудня 2011 року (передостанній місяць) мінімальна заробітня плата буде складати 1004 гривні. Відповідно, 1% складає 10 гривень за квадратний метр. Якщо розглянут квартиру, що має 200 квадратних метрів, а з неї житлова площа складає 130 квадратних метрів, то 120 квадратів – це пільга, а за ще 10 квадратних метрів буде сплачено відповідний податок в розмірі 10 гривень за 1 квадратний метр. В підсумку за рік прийдеться заплатити в 2013 році 100 гривень податку.

З такого розрахунку і з такими пільгами можна сказати, що це цільком нормальний податок.

 

В Івано-Франківську багато приватних будинків – особняків чи напівособняків. Як бути з ними?

Що стосується будинків, то на будинки в приватній власності також визначено розмір податку. Оподаткування відбуватиметься з 250 квадратних метрів площі. Для розуміння – загальна площа такого будинку повинна складати не менше 320-340 квадратних метрів.  Звичайно в нас є певна кількість будинків загальною площею більше 350 «квадратів». Але давайте в даному випадку будемо говорити, що цей податок виглядає як податок на розкіш, а не примусовий податок до обов’язкової сплати, зважаючи на ті пільги які в нас є.

 

А якщо у власності однієї особи кілька об’єктів житлової нерухомості?

Це ще одна особливість. Пільгувати можна тільки 1 об’єкт житлової нерухомості. В даному випадку, якщо людина є власником 2 квартир, вона самостійно має право обрати собі квартиру, площу якої вона дає до пільги. Стосовно другої – треба сплачувати податок. Знову ж таки, якщо говорити відверто, то людина, яка володіє більше ніж 2 об’єктами нерухомого житлового майна очевидно має можливість платити.

 

Коли він запрацює?

Згідно нашого чинного законодавства, приймаємо рішення про податок на нерухомість в цьому році, застосовуємо в 2012 році, а сплата йде десь орієнтовно в другій половині 2013 року. Тому буде достатньо часу щоб приготуватися, провести розрахунки і впорядкувати своє майно. Ви розумієте, що фізична особа, яка володіє житлом, житлова площа якого перевищує 120 квадратних метрів – достатньо платоспроможна. Далеко не кожен може дозволити собі утримувати квартиру, яка загальною площею буде 170-180 квадратних метрів. Та й не так вже й багато квартир такою площею, ще й в Івано-Франківську.

 

Яким був механізм встановлення податків?

Переважно, механізм встановлення був наступний. Максимальна межа податку в нас 200 гривень. Щодо наступних категорій, які обиралися через бюджетну комісію, через громадські слухання, через наради які проводилися з податковою, з громадськими організаціями, з спеціалізованими групами суб’єктів підприємницької діяльності обговорювалось питання можливого застосування ставки.

Десь орієнтовно ми виходили на той розрахунок, що, в принципі, податок повинен бути піднятий одинаково для всіх в орієнтовній пропорції, окрім тих видів підприємницької діяльності, до яких, на думку громадськості, на думку міської влади і на думку самих суб’єктів підприємницької діяльності повинна бути застосована пільга. Максимальна пільга – це 180 гривень. Тобто податок в розмірі 20 гривень в місяць встановлено на торгівлю виключно україномовною літературою. Частково була встановлена пільга і не змінбвався розмір податку для тих, хто займається виробництвом хліба і, зокрема, соціальних сортів хліба.

 

Тобто усі зміни податкових зборів були обумовлені з підприємцями?

З усіма ціьовими групами, а це є підприємці які займаються роздрібню торгівлею, це є підприємці які надають послуги з перевезення, ми зустрічалися, і зустріччалися неодноразово. При спробі внести зміни і збільшии рівень ставки податку, підприємці виступали з певним супротивом, розказуючи про те, що життя і так дорожчає, а тут податок, яким би він не був, доводиться платити.

Але ми провели зустрічі, ми пояснили і все з’ясували. Це податок місцевий, податок, який спрямовується на соціальний розвиток міста. Податок, який може бути використаний для підтримки діяльності дошкільних начальних закладів, шкіл, медицини і культури. Кошти спрямовуються на покращення умов життя ціх же підприємців, які тут працюють, здійснюють свою діяльність.

Всі лояльно, абсолютно розумно до цього віднеслися і погодилися, що ставки треба піднімати. Звичайно, вони були підняті чисто символічно – на 10 гривень, на 20 гривень, на 50 гривень. Але розуміння повне є і ніякого супротиву не було і не планувалося.

 

Наскільки зміниться наповнення бюджету міста, з огляду на нововведення?

Сказати, що надто сильно зміниться наповнення до бюджету – це не зовсім відповідає дійсності. Ми десь швидше хотіли вирівняти розміри платежу, в порівнянні з тим, наскільки подорожчало життя. Адже утримання інфраструктури, соціальної інфраструктури міста потребує певних видатків. Ці видатки мають місце лише за рахунок надходження до місцевого бюджету. Або надходження,  запозичення з державного бюджету, або якісь можливі гранти, які ми час від часу використовуємо. Всі можливі варіанти і важелі використовуються, і це є правильно та розумно.

Відповідно можна сказати, що дані зміни щодо ставок оподаткування по підприємцях, які працюють на системі єдиного податку десь швидше були як засіб для вирівнювання цінової пропорції між тим платежем який здійснює суб’єкт, що отримує комерційну виручку, комерційний дохід і тою ставкою, яка була застосована близько 4 років тому.


Коментарі (1)

Знаючий 2011.07.08, 13:52
Дуже толковий чоловік
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1827
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1137
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1404 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3932 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33986
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2986

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

422

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

846

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1826

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1158
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1206
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

720
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

594
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2061
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12281
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1587
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1370
19.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30546 1
17.01.2025

Онук останнього імператора Австро-Угорщини та голова будинку Габсбургів закликав до знищення Російської Федерації, назвавши це головною зовнішньополітичною метою Європи.  

895
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

344
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

418
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

456