Місцеві податки по-новому

На сесії Івано-Франківської міської ради 25 червня прийнято ряд змін щодо ставок місцевих податків і зборів та запроваджено податок на нерухомість, який розпочнуть збирати з 2013 року.

 

Про прийняті зміни та особливості місцевих податків і зборів спілкуємось із заступником міського голови Івано-Франківська з економічних питань Любомиром Слободяном. «В Івано-Франківську податки не змінювались вже з 2007 року. Пройшло дуже багато часу. Якщо рахувати тільки інфляційні процеси, то відбулось дуже багато фінансових змін. Фіксований податок діяв в нас на рівні 75 гривень на місяць. На останій сесії міськради було прийнято рішення встановити його в розмірі 100 гривень» - говорить Любомир Ярославович.

 

В чому полягає суть фіксованого податку?

Це в основному податок який стосується тих хто працює на ринках. Згідно прийнятого податкового кодексу, з 1 січня цього року в нас відмінено ринковий збір. Ринковий збір – це достатньо велика сума. Вже не говоримо про інфляцію, про те що відбулося знецінення самих грошей і те, що 75 гривень в 2007 році і 100 гривень в 2011 році – це різні гроші. Тоді на 75 гривень можна було на ринку придбати набагато більше товарів ніж зараз на 100 гривень. Якщо порахувати збільшену плату, то вона ніяк не впливає на підприємців, бо відмінено ринковий збір, який за минулий рік склав близько 4 мільйонів гривень. Підняття фіксованого податку навіть на 25% збільшує надходження до бюджету, буквально, на кількасот тисяч гривень.

 

Підняття фіксованого податку якимось чинов вплине на малий бізнес?

Ніяк не вплине. Швидше це є механізм вирівнювання бюджетних платежів. Тут, впринципі, в нас проводилися громадські слухання, в підприємців не виникало запитань чи ілюзій з приводу того, що треба це робити, чи не треба. Всі це розумієть, всі абсолютно спокійно до цього відносяться і абсолютно добре вміють порахувати свої витрати.

 

А як щодо податку з нерухомого майна?

Це є новий вид податку, якого раніше не було. Він був кілька років назад, але потім його відмінили. Зараз нас привчають до того, що ми повинні з ним працювати.

Специфіка його полягає в тому, що він вплине на фізичних і юридичних осіб, які володіють житлом. Наголошую, що мова єде виключно про податок на житлову нерухомість. Особливістю є те, що по цьому податку передачені значні пільги. Він збиратиметься з 120 квадратних метрів житлової площі. Ще раз наголошую – з житлової площі, а не загальної. Тобто, якщо в людини є квартира, житлова площа якої складає менше 120 квадратних метрів, то вона має пільгу, вона не сплачує податок.

Податок встановлений на рівні 1% від мінімальної заробітної плати, яка визначається станом на 1 січня поточного бюджетного року в якому буде застосовано цей податок. Зараз в нас немає розрахунку на 1 січня 2012 року, але згідно розрахунку на 1 грудня 2011 року (передостанній місяць) мінімальна заробітня плата буде складати 1004 гривні. Відповідно, 1% складає 10 гривень за квадратний метр. Якщо розглянут квартиру, що має 200 квадратних метрів, а з неї житлова площа складає 130 квадратних метрів, то 120 квадратів – це пільга, а за ще 10 квадратних метрів буде сплачено відповідний податок в розмірі 10 гривень за 1 квадратний метр. В підсумку за рік прийдеться заплатити в 2013 році 100 гривень податку.

З такого розрахунку і з такими пільгами можна сказати, що це цільком нормальний податок.

 

В Івано-Франківську багато приватних будинків – особняків чи напівособняків. Як бути з ними?

Що стосується будинків, то на будинки в приватній власності також визначено розмір податку. Оподаткування відбуватиметься з 250 квадратних метрів площі. Для розуміння – загальна площа такого будинку повинна складати не менше 320-340 квадратних метрів.  Звичайно в нас є певна кількість будинків загальною площею більше 350 «квадратів». Але давайте в даному випадку будемо говорити, що цей податок виглядає як податок на розкіш, а не примусовий податок до обов’язкової сплати, зважаючи на ті пільги які в нас є.

 

А якщо у власності однієї особи кілька об’єктів житлової нерухомості?

Це ще одна особливість. Пільгувати можна тільки 1 об’єкт житлової нерухомості. В даному випадку, якщо людина є власником 2 квартир, вона самостійно має право обрати собі квартиру, площу якої вона дає до пільги. Стосовно другої – треба сплачувати податок. Знову ж таки, якщо говорити відверто, то людина, яка володіє більше ніж 2 об’єктами нерухомого житлового майна очевидно має можливість платити.

 

Коли він запрацює?

Згідно нашого чинного законодавства, приймаємо рішення про податок на нерухомість в цьому році, застосовуємо в 2012 році, а сплата йде десь орієнтовно в другій половині 2013 року. Тому буде достатньо часу щоб приготуватися, провести розрахунки і впорядкувати своє майно. Ви розумієте, що фізична особа, яка володіє житлом, житлова площа якого перевищує 120 квадратних метрів – достатньо платоспроможна. Далеко не кожен може дозволити собі утримувати квартиру, яка загальною площею буде 170-180 квадратних метрів. Та й не так вже й багато квартир такою площею, ще й в Івано-Франківську.

 

Яким був механізм встановлення податків?

Переважно, механізм встановлення був наступний. Максимальна межа податку в нас 200 гривень. Щодо наступних категорій, які обиралися через бюджетну комісію, через громадські слухання, через наради які проводилися з податковою, з громадськими організаціями, з спеціалізованими групами суб’єктів підприємницької діяльності обговорювалось питання можливого застосування ставки.

Десь орієнтовно ми виходили на той розрахунок, що, в принципі, податок повинен бути піднятий одинаково для всіх в орієнтовній пропорції, окрім тих видів підприємницької діяльності, до яких, на думку громадськості, на думку міської влади і на думку самих суб’єктів підприємницької діяльності повинна бути застосована пільга. Максимальна пільга – це 180 гривень. Тобто податок в розмірі 20 гривень в місяць встановлено на торгівлю виключно україномовною літературою. Частково була встановлена пільга і не змінбвався розмір податку для тих, хто займається виробництвом хліба і, зокрема, соціальних сортів хліба.

 

Тобто усі зміни податкових зборів були обумовлені з підприємцями?

З усіма ціьовими групами, а це є підприємці які займаються роздрібню торгівлею, це є підприємці які надають послуги з перевезення, ми зустрічалися, і зустріччалися неодноразово. При спробі внести зміни і збільшии рівень ставки податку, підприємці виступали з певним супротивом, розказуючи про те, що життя і так дорожчає, а тут податок, яким би він не був, доводиться платити.

Але ми провели зустрічі, ми пояснили і все з’ясували. Це податок місцевий, податок, який спрямовується на соціальний розвиток міста. Податок, який може бути використаний для підтримки діяльності дошкільних начальних закладів, шкіл, медицини і культури. Кошти спрямовуються на покращення умов життя ціх же підприємців, які тут працюють, здійснюють свою діяльність.

Всі лояльно, абсолютно розумно до цього віднеслися і погодилися, що ставки треба піднімати. Звичайно, вони були підняті чисто символічно – на 10 гривень, на 20 гривень, на 50 гривень. Але розуміння повне є і ніякого супротиву не було і не планувалося.

 

Наскільки зміниться наповнення бюджету міста, з огляду на нововведення?

Сказати, що надто сильно зміниться наповнення до бюджету – це не зовсім відповідає дійсності. Ми десь швидше хотіли вирівняти розміри платежу, в порівнянні з тим, наскільки подорожчало життя. Адже утримання інфраструктури, соціальної інфраструктури міста потребує певних видатків. Ці видатки мають місце лише за рахунок надходження до місцевого бюджету. Або надходження,  запозичення з державного бюджету, або якісь можливі гранти, які ми час від часу використовуємо. Всі можливі варіанти і важелі використовуються, і це є правильно та розумно.

Відповідно можна сказати, що дані зміни щодо ставок оподаткування по підприємцях, які працюють на системі єдиного податку десь швидше були як засіб для вирівнювання цінової пропорції між тим платежем який здійснює суб’єкт, що отримує комерційну виручку, комерційний дохід і тою ставкою, яка була застосована близько 4 років тому.


Коментарі (1)

Знаючий 2011.07.08, 13:52
Дуже толковий чоловік
01.12.2021
Сергій Білий

В міру глобального потепління зими в нашому регіоні все менше радують снігопадами та морозами. Тепла безсніжна зима – колись прикрий виняток – сьогодні поступово перетворюється радше на загальне правило. І якщо, скажімо, для міських комунальних служб такі метаморфози – в радість, то для туристів – це справжній жах... Фіртка знає, що робити пересічному туристу, якщо зима є не лише безсніжною, але й теплою.

577
26.11.2021
Ігор Марковський

Окрім партійних тем Фіртка також обговорила скандал навколо зриву операції по захопленню вагнерівців, як впливає ситуація на білорусько-польському кордоні на Україну та чого очікувати місцевим громадам від бюджету 2022 року.

1375
22.11.2021
Уляна Мокринчук

Фіртка підготувала ТОП-10 місць, де можна не лише поплавати в басейні, чи спуститись на лижах, а ще й помилуватися водоспадом, напитись справжньої мінеральної води, а також створити керамічний виріб своїми руками.  

2048
19.11.2021
Сергій Білий

Україна – яка вона? Таке питання поставив собі Іван Марк – хлопець з нині окупованого українського селища Чорнухине, що на Луганщині.  Для того, щоб дізнатися відповідь, чоловік пройшов пішки всю нашу країну від крайньої точки на сході до її кордонів на заході. Заходив і до Івано-Франківська, де з ним вдалося поспілкуватись кореспонденту Фіртки.

3972
18.11.2021
Дмитро Сінченко

Руслану Марцінківу не випадає нарікати на попередників чи скидати відповідальність на «парламент», адже рік тому він вдруге здобув посаду міського голови Івано-Франківська, а заразом і монобільшість у міській раді. То ж немає й об’єктивних перешкод для виконання передвиборчих обіцянок. «Фіртка» спробувала з’ясувати, якою мірою очільник міста втілює у життя передвиборчі обіцянки.

3520
17.11.2021
Мар'яна Цимбалюк

Фіртка розпиталася Ігоря Бабинюка, директора Івано-Франківського міжнародного аеропорту, які нові компанії здійснюватимуть авіарейси в Івано-Франківськ, чи будуть літати іноземні лоукости, що сталося з МАУ, яким чином влада та концесіонери перезавантажать роботу летовища.

3487

Для тих, хто з якихось причин не може наважитись на спорт, боїться почати чи лише почав, хочу сказати, що ніколи не пізно бути на старті!  

272

Доля фільму «Дім Gucci» така ж карколомна, як його сюжет. Він відображає життя своїх головних героїв, які не завжди знали, чи вони у цей момент на верхів’ї ними ж майстерно створеної хвилі, чи їх випадково винесло на гребіть цунамі? Ясність наставала у процесі падіння. Але, як би низько ці люди не падали, вони рефлексивно підводилися і знову дряпалися на гору.

1439

Як показує жорстока реальність, жодна будівля не гарантована від знесення під новітню забудову чи руйнівної радикальної «реконструкції». Тому як тільки почув, що будівля за адресою Чорновола, 122 загрожена потенційною новобудовою, одразу ж вирішив описати її «поки не пізно».

15398 2

Каденюка я тоді ще не знав і не міг припустити, що колись з ним познайомлюся. Але мене пройняла немислима гордість, коли на екрані телевізора човник набирав висоту. Зараз навіть не можу повісти, що мене так розпирало. Мабуть, відчуття, що українці теж сучасні та серед них є люди, які готові заради своєї держави на звитягу. Політ у космос на ту пору ще нагадував лотерею.    

2431
23.11.2021

Для хорошої роботи мозку потрібно правильно харчуватися, а саме – регулярно вживати продукти, які живлять мозок всіма необхідними речовинами. 

1546
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

7224
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

16166
03.12.2021

Релігійні діячі звернули увагу Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на потребу розробки державної сімейної політики та затвердження відповідної державної програми з необхідним бюджетним фінансуванням.

299
19.10.2021

Понад 200 учасників із 12 парафій Івано-Франківської Архієпархії відвідали обласний з'їзд спільнот "Українська Молодь - Христові", який відбувся у суботу 16 жовтня, на парафії Введення в Храм Пресвятої Богородиці, що в с. Боднарів Боднарівського деканату. Цьогоріч подія присвячена 88-річниці від дня заснування спільноти.

5829
17.10.2021

Церква у Новій Липівці – це реставрована дерев’яна німецька кірха, яку збудували у 1904 році. До 1939 року тут жили німці у тодішньому присілку Сітауеріка.  

7300 1
04.10.2021

Розпочалася зустріч із Божественної Літургії, яку очолив Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин у співслужінні ректора семінарії прот. Олексія Данилюка та численного духовенства.    

7633
10.11.2021

Палац культури імені Гната Хоткевича у Львові, як і район, у якому він розташований, переживає період змін і оновлення. З 2018 року тут почалась ревіталізація та пошук нової концепції культурного центру.  Палац, що побудували спільнокоштом майже 100

3138
03.12.2021

У Берліні, на подвір'ї Міноборони ФРН, пройшла традиційна військова церемонія Großen Zapfenstreich – з посади канцлерки Німеччини після 16 років роботи йде Ангела Меркель. 

210
02.12.2021

Відповідний законопроєкт вніс на розгляд Верховної Ради Володимир Зеленський, про що він повідомив сьогодні у щорічному посланні до депутатів та українського народу.

359
16.11.2021

Відповідне рішення ухвалив 15 листопада з’їзд політсили.

2395
11.11.2021

Кабінет Міністрів України затвердив склад Комісії з проведення незалежної оцінки ефективності діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції.  

3011