"Маленька Бургундія": як на Прикарпатті вирощують французький делікатес (фоторепортаж)

В селі Копачинці Городенківського району відбулося офіційне представлення першої на Івано-Франківщині ферми з вирощування равликів «Покутський равлик».

На відкритті учасників заходу чекала екскурсія полем для випасу равлика.

Гостям розказали про те, як створювалася ферма – від ідеї до її практичного втілення, про плани на майбутнє та перспективи равликових ферм як бізнесу і культури споживання равлика в Україні і, власне, про самих  равликів.

На 10 сотках землі фермери організували пасовисько для равликів Тут випустили понад 200 тисяч равликів. Поле має 350 щитів, під якими вдень равлики ховаються, а вночі вилазять і годуються.

«Це чудовий об’єм для старту, щоб ми навчилися вирощувати та доглядати за равликом. Наберемося досвіду у будемо розширюватися. Равлики люблять вологу, але не сонце. Вдень вони сплять під щитами і фактично для них світла пора доби – це ніч. Вже ближче до вечора ми зрошуємо водою поле, а на щити сипимо корм і в нічну пору доби равлики виповзають на щити, щоб харчуватися. Також, равлики пасуться на полі, яке засіяне  спеціальною травою – суміш ріпаку й капусти. Поле на 30-40% повинно бути закрите щитами, щоб равлик комфортно себе почував.

Весь периметр пасовиська обгороджений тентом,  а також земля є межа з солі та солідолу, адже сіль неприємне для них явище. Равлика ми годуємо раз на добу. Равлика ми купували у тих, хто нас навчав цій справі», - розповідає директор ферми «Покутський равлик» Іван Паламарчук

Перший врожай очікують до 200 тисяч равликів, а вже наступного року сподіваються отримати ще й ікру равликів. Нині за 50 г цього делікатесу викладають до 2,5 гривень.

На фермі "Покутський равлик" вирощують три сорти їстівних равликів. Равлики «достигають» від червня до жовтня.

«Ми розводимо три види їстівних равликів. Перший -  Поматія, той, який ми часто зустрічаємо в себе на городах, його у народі називають виноградним равликом, равлик  середземноморський  Helix aspersa Maxima – він з розмірами як виноградний і третій вид – дрібніший равлик - Helix aspersa Muller.

Від березня до жовтня равлик стає зрілим і його можна продавати, а також він вже готовий давати потомство. А ось наприклад виноградний равлик має трьохрічний цикл.

Цей равлик, якого ми зараз маємо на полі до червня місяця був у теплиці – ми підрощували молодняк, адже взяти його завбільшки як ядро гречки. Вже на полі він буде знаходитися до жовтня. Ще одна з особливостей – слиз равликів використовують в косметології – має реферативну функцію

Всі равлики – гермафродити (одностатеві), тому для розмноження не потрібно вишукувати «хлопчика» і «дівчинку». Час від часу равлик вибльовують ікру тому також плануємо самостійно їх розводити», - пояснює пан Іван.

Тобто у перспективі на фермі планують використовувати равлика не тільки в кулінарних цілях.

Також передбачена дегустація – поєднання екзотичної новинки з традиційною кухнею. Разом з равликом у різних соусах подавалася дністровська юшка, а також ще одна гастрономічна новинка – чернелицький сир.

У приготуванні равликів теж є свої особливості. Найсмачнішим його вважають у часниковому соусі. Тому підприємці не забули і про посадку часнику.

На фермі для всі охочих можуть зготувати для вас равликів у трьох різних соусах: гарбузовому, гірчичному та «по-Бургундськи»

Варто додати, що виростають равлики до 3-4 см. В країнах Європи, а це Франція, Італія та Іспанія, равликів вважають найкращим м’ясом для споживання. Воно дієтичне, майже без холестерину, збагачене білком і є афродизіаком. Покутського равлика власники ферми планують експортувати вже восени. 


Довідка Фіртки

Найбільшим делікатесом в кулінарії Іспанії, Франції та Італії вважається виноградний равлик (у Франції його називають Бургундським) під різними соусами.

Назва походить від того, що виноградних равликів знаходили в трав'яних заростях під кущами винограду в Бургундії. Він є один з найвідоміших і найбільших видів наземних молюсків у Європі, традиційно застосовується в їжу та використовується, як модельний об'єкт у багатьох біологічних дослідженнях.

Ще стародавні греки прикрашали подібними стравами свої бенкетні столи. Цей равлик (колись дуже розповсюджений шкідник виноградних плантацій) зараз перебуває під охороною закону. Розводять його на спеціальних фермах, звідки постачають до ресторанів усього світу.

Батьківщиною виноградного равлика є південь Європи. В природі він живе 7-8 років і, як правило, з’їдається хижаками. В сприятливих умовах доживає до 20 років.

Виноградний равлик має мушлю 5х5 см. На зиму заривається в ґрунт на глибину до 30 см і впадає у сплячку. Взимку вхід до мушлі заростає вапняковим корком – тим товстішим, чим лютіші холоди.

смакувала Лілія Горковенко

Фотогалерея


Коментарі (1)

сергiй 2019.01.10, 14:48

А де можна солi в таблетках кпити для того щоб равлик не тiкав?

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1640
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1046
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1296 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3783 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33892
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2862

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

370

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

777

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1724

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1087
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1067
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

647
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

526
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2003
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12220
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1512
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1307
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

564
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

273
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

346
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

393
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1283