"Маленька Бургундія": як на Прикарпатті вирощують французький делікатес (фоторепортаж)

В селі Копачинці Городенківського району відбулося офіційне представлення першої на Івано-Франківщині ферми з вирощування равликів «Покутський равлик».

На відкритті учасників заходу чекала екскурсія полем для випасу равлика.

Гостям розказали про те, як створювалася ферма – від ідеї до її практичного втілення, про плани на майбутнє та перспективи равликових ферм як бізнесу і культури споживання равлика в Україні і, власне, про самих  равликів.

На 10 сотках землі фермери організували пасовисько для равликів Тут випустили понад 200 тисяч равликів. Поле має 350 щитів, під якими вдень равлики ховаються, а вночі вилазять і годуються.

«Це чудовий об’єм для старту, щоб ми навчилися вирощувати та доглядати за равликом. Наберемося досвіду у будемо розширюватися. Равлики люблять вологу, але не сонце. Вдень вони сплять під щитами і фактично для них світла пора доби – це ніч. Вже ближче до вечора ми зрошуємо водою поле, а на щити сипимо корм і в нічну пору доби равлики виповзають на щити, щоб харчуватися. Також, равлики пасуться на полі, яке засіяне  спеціальною травою – суміш ріпаку й капусти. Поле на 30-40% повинно бути закрите щитами, щоб равлик комфортно себе почував.

Весь периметр пасовиська обгороджений тентом,  а також земля є межа з солі та солідолу, адже сіль неприємне для них явище. Равлика ми годуємо раз на добу. Равлика ми купували у тих, хто нас навчав цій справі», - розповідає директор ферми «Покутський равлик» Іван Паламарчук

Перший врожай очікують до 200 тисяч равликів, а вже наступного року сподіваються отримати ще й ікру равликів. Нині за 50 г цього делікатесу викладають до 2,5 гривень.

На фермі "Покутський равлик" вирощують три сорти їстівних равликів. Равлики «достигають» від червня до жовтня.

«Ми розводимо три види їстівних равликів. Перший -  Поматія, той, який ми часто зустрічаємо в себе на городах, його у народі називають виноградним равликом, равлик  середземноморський  Helix aspersa Maxima – він з розмірами як виноградний і третій вид – дрібніший равлик - Helix aspersa Muller.

Від березня до жовтня равлик стає зрілим і його можна продавати, а також він вже готовий давати потомство. А ось наприклад виноградний равлик має трьохрічний цикл.

Цей равлик, якого ми зараз маємо на полі до червня місяця був у теплиці – ми підрощували молодняк, адже взяти його завбільшки як ядро гречки. Вже на полі він буде знаходитися до жовтня. Ще одна з особливостей – слиз равликів використовують в косметології – має реферативну функцію

Всі равлики – гермафродити (одностатеві), тому для розмноження не потрібно вишукувати «хлопчика» і «дівчинку». Час від часу равлик вибльовують ікру тому також плануємо самостійно їх розводити», - пояснює пан Іван.

Тобто у перспективі на фермі планують використовувати равлика не тільки в кулінарних цілях.

Також передбачена дегустація – поєднання екзотичної новинки з традиційною кухнею. Разом з равликом у різних соусах подавалася дністровська юшка, а також ще одна гастрономічна новинка – чернелицький сир.

У приготуванні равликів теж є свої особливості. Найсмачнішим його вважають у часниковому соусі. Тому підприємці не забули і про посадку часнику.

На фермі для всі охочих можуть зготувати для вас равликів у трьох різних соусах: гарбузовому, гірчичному та «по-Бургундськи»

Варто додати, що виростають равлики до 3-4 см. В країнах Європи, а це Франція, Італія та Іспанія, равликів вважають найкращим м’ясом для споживання. Воно дієтичне, майже без холестерину, збагачене білком і є афродизіаком. Покутського равлика власники ферми планують експортувати вже восени. 


Довідка Фіртки

Найбільшим делікатесом в кулінарії Іспанії, Франції та Італії вважається виноградний равлик (у Франції його називають Бургундським) під різними соусами.

Назва походить від того, що виноградних равликів знаходили в трав'яних заростях під кущами винограду в Бургундії. Він є один з найвідоміших і найбільших видів наземних молюсків у Європі, традиційно застосовується в їжу та використовується, як модельний об'єкт у багатьох біологічних дослідженнях.

Ще стародавні греки прикрашали подібними стравами свої бенкетні столи. Цей равлик (колись дуже розповсюджений шкідник виноградних плантацій) зараз перебуває під охороною закону. Розводять його на спеціальних фермах, звідки постачають до ресторанів усього світу.

Батьківщиною виноградного равлика є південь Європи. В природі він живе 7-8 років і, як правило, з’їдається хижаками. В сприятливих умовах доживає до 20 років.

Виноградний равлик має мушлю 5х5 см. На зиму заривається в ґрунт на глибину до 30 см і впадає у сплячку. Взимку вхід до мушлі заростає вапняковим корком – тим товстішим, чим лютіші холоди.

смакувала Лілія Горковенко

Фотогалерея


Коментарі (1)

сергiй 2019.01.10, 14:48

А де можна солi в таблетках кпити для того щоб равлик не тiкав?

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1057
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2442
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2068
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2108
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6409 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2404 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

271

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1091

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1131

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1336
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

214
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

549
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2007
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26451
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

510
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10413 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7951
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

493
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

354
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

508
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

581
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1526