Luxury life по-галицьки – баняк засипаної капусти

Засипана капуста у Галичині ніколи не була просто стравою. Або, як тут ще люблять казати, їдженням. Такий наїдок готували на свята або для певної події. Засипану капусту можна сміливо називати ритуальною стравою. Наприклад, на весіллях, хрестинах або поминках перед подачею засипаної капусти присутні підводилися, щоби помолитися. Навіть фраза така ходила, а подекуди ходить досі, – «помолитися до капусти». А на звичайному святковому застіллі її поява слугувала добрим знаменням, що починається подача основних страв.

Приготуванню такого їдження передує неспішний шпалер на ринку попри м’ясні ряди. Скільки би там не було апетитного м’яса, але все одно відчуєте легкий острах, що потрібного немає.

Бо вам потрібно знайти особливі реберця. Якщо з вудженими все більш-менш зрозуміло, то звичайні реберця доведеться шукати. Бо на них має бути всього досить – шар м’яса, шар тлусту і неодмінно хороша, тобто м’яка і груба, шкірка. Процес вибору іноді доводить продавців м’яса до легкої форми сказу, бо вони не можуть зрозуміти, що вам під час огляду їх товару не подобається. І їм можна поспівчувати, бо ви самі не знаєте, що саме вам потрібно. І лише внутрішнє відчуття підкаже, що ось ці – саме ті реберця.

От, чесне слово, майже, як у коханні. 

Коли потрібні реберця у пакеті, то можна з полегшенням зітхнути, що можливо пощастить приготувати засипану капусту.

Вибір вуджених реберець не передбачає надмірних складнощів. А підчеревина нам потрібна лише для великих розкішних шкварків.

Але то ми вже забігаємо вперед.   

Пшоно, квашена капуста, молоко, борошно – тут краще заплатити трохи більше, але взяти найкраще. Зверніть увагу на пшоно. Воно має бути матовим, якщо надто блискуче, то вже несвіже.

Порубані на невеликі шматки і старанно помиті реберця слід відварити до напівготовності. Тим часом в іншому посуді варимо промиту під проточною водою капусту. До тієї ж напівготовності. Перші навари з капусти та реберець зливаємо. Те і те старанно промиваємо ще раз. Під час цього процесу основне – не дуже захоплюватися тестуванням, чи готові реберця. Бо точно не готові і, якщо ви їх половину з’їсте у процесі готування, то від цього вони варенішими не стануть – перевірено гірким власним досвідом!

Ну ось – помиті реберця та капусту складаємо в один баняк, висипаємо туди пшоно, наливаємо зимної води, щоби води було приблизно на сантиметр більше, і обов’язково на невеликому вогні варимо до готовності. Саме на малому вогні. То займе багато часу, але саме малий вогонь є гарантією смачності. Пріючи, страви обмінюються смаками і завдяки цьому формується те, що ми потім гонорово назвемо апетитним виглядом.

Якщо відчуваєте, що у каструлі все готове, - реберця можна перевірити виделкою, а капусту і пшоно скуштувати чи достатньо м’які, - то розводимо у молоці 3 ст. л. борошна. Можна вищого ґатунку, а можна і цільнозернове. Тут головне, щоби без грудочок. З цільнозерновим цікавіше, бо їдження набирає відтінку слонової кістки. Заправляємо капусту. І на цьому етапі додаємо вуджені реберця або ковбасу. Звісно, якщо воно вам смакує. Накриваємо, доводимо до кипіння і збавляємо вогонь до мінімуму. У баняку має зрідка глухо побулькувати.

Підчеревину ріжемо на гідні шматки. Вони мають бути не гігантські, але і не дрібні – аби було що вкусити – чув не раз таке пояснення від галицьких весільних кухарок. От до порад весільних кухарок завжди слід прислухатися. Бо вони тримають ніс за вітром смаків гОстей. Тому за їх порадою нарізаємо підчеревину і смажимо на шкварки. Нам не потрібно самого жиру. У капусті калорій достатньо. Потрібні шкварки – золотисті, хрумкі, пахучі, - які додадуть засипаній капусті феєричного смаку і слугуватимуть прикрасою.

Важко припустити, що ця страва може комусь не сподобатися. Автор цих рядків навіть відправляв перепис цього їдження аж до далекої Нової Зеландії, а, коли в Аргентині наші телевізійники знімали серію передач, то, щоби не вмерти від щоденних стейків, врятувалися цим самим переписом.

Тут не дарма згадувалося, що засипана капуста – ритуальне їдження. Ще яких 40-30 років тому на питання «Як вісілє?» відповідали «Дуже добра була капуста». То означало, що весілля вдалося. За якістю засипаної капусти  відгукувалися про дні народження, хрестини, ювілеї та про всі інші празнешні заходи.

І, запам’ятайте, добра засипана капуста, то коли  лише опустиш у неї ложку, а вона впирається у шматок ребра. А зверху капусти золотяться шкварки. Все геніальне – просте! – Не виключено, що це вигукнула людина, яка саме споживала засипану капусту.

Інгрідієнти:

Реберця  – 1 кг

Вуджені реберця або ковбаса – 0,5 кг (чогось одного)

Підчеревина – 0,5 кг

Пшоно – 2,5 скл.

Капуста (краще квашена) – 1 л.

Молоко – 0,5 л.

Борошно – 3 ст.л.

Сіль, перець, улюблені приправи – до смаку.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також інші блоги автора:

щоби серед дітей не було боїв без правил

Зупиніть планету – я хочу поїсти цих сливок

У пошуках ідеального стейку. (Чи намахують нас у дорогих рестораціях?)

Першого вересня у нас починалося з Ролика


02.10.2021 Ущенко Олег 12849 1
Коментарі (1)

29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

886
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1917 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

874
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2810
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1921
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3156

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

693

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

873

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1290

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1887
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

590
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

791
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1264
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1031
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

774
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1030
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7665
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

992
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3766
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

882
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1465
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1229 1