Luxury life по-галицьки – баняк засипаної капусти

Засипана капуста у Галичині ніколи не була просто стравою. Або, як тут ще люблять казати, їдженням. Такий наїдок готували на свята або для певної події. Засипану капусту можна сміливо називати ритуальною стравою. Наприклад, на весіллях, хрестинах або поминках перед подачею засипаної капусти присутні підводилися, щоби помолитися. Навіть фраза така ходила, а подекуди ходить досі, – «помолитися до капусти». А на звичайному святковому застіллі її поява слугувала добрим знаменням, що починається подача основних страв.

Приготуванню такого їдження передує неспішний шпалер на ринку попри м’ясні ряди. Скільки би там не було апетитного м’яса, але все одно відчуєте легкий острах, що потрібного немає.

Бо вам потрібно знайти особливі реберця. Якщо з вудженими все більш-менш зрозуміло, то звичайні реберця доведеться шукати. Бо на них має бути всього досить – шар м’яса, шар тлусту і неодмінно хороша, тобто м’яка і груба, шкірка. Процес вибору іноді доводить продавців м’яса до легкої форми сказу, бо вони не можуть зрозуміти, що вам під час огляду їх товару не подобається. І їм можна поспівчувати, бо ви самі не знаєте, що саме вам потрібно. І лише внутрішнє відчуття підкаже, що ось ці – саме ті реберця.

От, чесне слово, майже, як у коханні. 

Коли потрібні реберця у пакеті, то можна з полегшенням зітхнути, що можливо пощастить приготувати засипану капусту.

Вибір вуджених реберець не передбачає надмірних складнощів. А підчеревина нам потрібна лише для великих розкішних шкварків.

Але то ми вже забігаємо вперед.   

Пшоно, квашена капуста, молоко, борошно – тут краще заплатити трохи більше, але взяти найкраще. Зверніть увагу на пшоно. Воно має бути матовим, якщо надто блискуче, то вже несвіже.

Порубані на невеликі шматки і старанно помиті реберця слід відварити до напівготовності. Тим часом в іншому посуді варимо промиту під проточною водою капусту. До тієї ж напівготовності. Перші навари з капусти та реберець зливаємо. Те і те старанно промиваємо ще раз. Під час цього процесу основне – не дуже захоплюватися тестуванням, чи готові реберця. Бо точно не готові і, якщо ви їх половину з’їсте у процесі готування, то від цього вони варенішими не стануть – перевірено гірким власним досвідом!

Ну ось – помиті реберця та капусту складаємо в один баняк, висипаємо туди пшоно, наливаємо зимної води, щоби води було приблизно на сантиметр більше, і обов’язково на невеликому вогні варимо до готовності. Саме на малому вогні. То займе багато часу, але саме малий вогонь є гарантією смачності. Пріючи, страви обмінюються смаками і завдяки цьому формується те, що ми потім гонорово назвемо апетитним виглядом.

Якщо відчуваєте, що у каструлі все готове, - реберця можна перевірити виделкою, а капусту і пшоно скуштувати чи достатньо м’які, - то розводимо у молоці 3 ст. л. борошна. Можна вищого ґатунку, а можна і цільнозернове. Тут головне, щоби без грудочок. З цільнозерновим цікавіше, бо їдження набирає відтінку слонової кістки. Заправляємо капусту. І на цьому етапі додаємо вуджені реберця або ковбасу. Звісно, якщо воно вам смакує. Накриваємо, доводимо до кипіння і збавляємо вогонь до мінімуму. У баняку має зрідка глухо побулькувати.

Підчеревину ріжемо на гідні шматки. Вони мають бути не гігантські, але і не дрібні – аби було що вкусити – чув не раз таке пояснення від галицьких весільних кухарок. От до порад весільних кухарок завжди слід прислухатися. Бо вони тримають ніс за вітром смаків гОстей. Тому за їх порадою нарізаємо підчеревину і смажимо на шкварки. Нам не потрібно самого жиру. У капусті калорій достатньо. Потрібні шкварки – золотисті, хрумкі, пахучі, - які додадуть засипаній капусті феєричного смаку і слугуватимуть прикрасою.

Важко припустити, що ця страва може комусь не сподобатися. Автор цих рядків навіть відправляв перепис цього їдження аж до далекої Нової Зеландії, а, коли в Аргентині наші телевізійники знімали серію передач, то, щоби не вмерти від щоденних стейків, врятувалися цим самим переписом.

Тут не дарма згадувалося, що засипана капуста – ритуальне їдження. Ще яких 40-30 років тому на питання «Як вісілє?» відповідали «Дуже добра була капуста». То означало, що весілля вдалося. За якістю засипаної капусти  відгукувалися про дні народження, хрестини, ювілеї та про всі інші празнешні заходи.

І, запам’ятайте, добра засипана капуста, то коли  лише опустиш у неї ложку, а вона впирається у шматок ребра. А зверху капусти золотяться шкварки. Все геніальне – просте! – Не виключено, що це вигукнула людина, яка саме споживала засипану капусту.

Інгрідієнти:

Реберця  – 1 кг

Вуджені реберця або ковбаса – 0,5 кг (чогось одного)

Підчеревина – 0,5 кг

Пшоно – 2,5 скл.

Капуста (краще квашена) – 1 л.

Молоко – 0,5 л.

Борошно – 3 ст.л.

Сіль, перець, улюблені приправи – до смаку.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також інші блоги автора:

щоби серед дітей не було боїв без правил

Зупиніть планету – я хочу поїсти цих сливок

У пошуках ідеального стейку. (Чи намахують нас у дорогих рестораціях?)

Першого вересня у нас починалося з Ролика


02.10.2021 Ущенко Олег 12735 1
Коментарі (1)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1593
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1024
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1286 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3750 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33879
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2849

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

363

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

758

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1705

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1077
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

639
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

516
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

893
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1993
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12211
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1504
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1290
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

547
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

260
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

330
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

377
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1269