Luxury life по-галицьки – баняк засипаної капусти

Засипана капуста у Галичині ніколи не була просто стравою. Або, як тут ще люблять казати, їдженням. Такий наїдок готували на свята або для певної події. Засипану капусту можна сміливо називати ритуальною стравою. Наприклад, на весіллях, хрестинах або поминках перед подачею засипаної капусти присутні підводилися, щоби помолитися. Навіть фраза така ходила, а подекуди ходить досі, – «помолитися до капусти». А на звичайному святковому застіллі її поява слугувала добрим знаменням, що починається подача основних страв.

Приготуванню такого їдження передує неспішний шпалер на ринку попри м’ясні ряди. Скільки би там не було апетитного м’яса, але все одно відчуєте легкий острах, що потрібного немає.

Бо вам потрібно знайти особливі реберця. Якщо з вудженими все більш-менш зрозуміло, то звичайні реберця доведеться шукати. Бо на них має бути всього досить – шар м’яса, шар тлусту і неодмінно хороша, тобто м’яка і груба, шкірка. Процес вибору іноді доводить продавців м’яса до легкої форми сказу, бо вони не можуть зрозуміти, що вам під час огляду їх товару не подобається. І їм можна поспівчувати, бо ви самі не знаєте, що саме вам потрібно. І лише внутрішнє відчуття підкаже, що ось ці – саме ті реберця.

От, чесне слово, майже, як у коханні. 

Коли потрібні реберця у пакеті, то можна з полегшенням зітхнути, що можливо пощастить приготувати засипану капусту.

Вибір вуджених реберець не передбачає надмірних складнощів. А підчеревина нам потрібна лише для великих розкішних шкварків.

Але то ми вже забігаємо вперед.   

Пшоно, квашена капуста, молоко, борошно – тут краще заплатити трохи більше, але взяти найкраще. Зверніть увагу на пшоно. Воно має бути матовим, якщо надто блискуче, то вже несвіже.

Порубані на невеликі шматки і старанно помиті реберця слід відварити до напівготовності. Тим часом в іншому посуді варимо промиту під проточною водою капусту. До тієї ж напівготовності. Перші навари з капусти та реберець зливаємо. Те і те старанно промиваємо ще раз. Під час цього процесу основне – не дуже захоплюватися тестуванням, чи готові реберця. Бо точно не готові і, якщо ви їх половину з’їсте у процесі готування, то від цього вони варенішими не стануть – перевірено гірким власним досвідом!

Ну ось – помиті реберця та капусту складаємо в один баняк, висипаємо туди пшоно, наливаємо зимної води, щоби води було приблизно на сантиметр більше, і обов’язково на невеликому вогні варимо до готовності. Саме на малому вогні. То займе багато часу, але саме малий вогонь є гарантією смачності. Пріючи, страви обмінюються смаками і завдяки цьому формується те, що ми потім гонорово назвемо апетитним виглядом.

Якщо відчуваєте, що у каструлі все готове, - реберця можна перевірити виделкою, а капусту і пшоно скуштувати чи достатньо м’які, - то розводимо у молоці 3 ст. л. борошна. Можна вищого ґатунку, а можна і цільнозернове. Тут головне, щоби без грудочок. З цільнозерновим цікавіше, бо їдження набирає відтінку слонової кістки. Заправляємо капусту. І на цьому етапі додаємо вуджені реберця або ковбасу. Звісно, якщо воно вам смакує. Накриваємо, доводимо до кипіння і збавляємо вогонь до мінімуму. У баняку має зрідка глухо побулькувати.

Підчеревину ріжемо на гідні шматки. Вони мають бути не гігантські, але і не дрібні – аби було що вкусити – чув не раз таке пояснення від галицьких весільних кухарок. От до порад весільних кухарок завжди слід прислухатися. Бо вони тримають ніс за вітром смаків гОстей. Тому за їх порадою нарізаємо підчеревину і смажимо на шкварки. Нам не потрібно самого жиру. У капусті калорій достатньо. Потрібні шкварки – золотисті, хрумкі, пахучі, - які додадуть засипаній капусті феєричного смаку і слугуватимуть прикрасою.

Важко припустити, що ця страва може комусь не сподобатися. Автор цих рядків навіть відправляв перепис цього їдження аж до далекої Нової Зеландії, а, коли в Аргентині наші телевізійники знімали серію передач, то, щоби не вмерти від щоденних стейків, врятувалися цим самим переписом.

Тут не дарма згадувалося, що засипана капуста – ритуальне їдження. Ще яких 40-30 років тому на питання «Як вісілє?» відповідали «Дуже добра була капуста». То означало, що весілля вдалося. За якістю засипаної капусти  відгукувалися про дні народження, хрестини, ювілеї та про всі інші празнешні заходи.

І, запам’ятайте, добра засипана капуста, то коли  лише опустиш у неї ложку, а вона впирається у шматок ребра. А зверху капусти золотяться шкварки. Все геніальне – просте! – Не виключено, що це вигукнула людина, яка саме споживала засипану капусту.

Інгрідієнти:

Реберця  – 1 кг

Вуджені реберця або ковбаса – 0,5 кг (чогось одного)

Підчеревина – 0,5 кг

Пшоно – 2,5 скл.

Капуста (краще квашена) – 1 л.

Молоко – 0,5 л.

Борошно – 3 ст.л.

Сіль, перець, улюблені приправи – до смаку.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також інші блоги автора:

щоби серед дітей не було боїв без правил

Зупиніть планету – я хочу поїсти цих сливок

У пошуках ідеального стейку. (Чи намахують нас у дорогих рестораціях?)

Першого вересня у нас починалося з Ролика


02.10.2021 Ущенко Олег 12978 1
Коментарі (1)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

969
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2752
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

953
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1018
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1019 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3057 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

868

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

758

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1075
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

115
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2312
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1134
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

435
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15052
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7364
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

800
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

362
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

274
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

363
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

639
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1096