Luxury life по-галицьки – баняк засипаної капусти

Засипана капуста у Галичині ніколи не була просто стравою. Або, як тут ще люблять казати, їдженням. Такий наїдок готували на свята або для певної події. Засипану капусту можна сміливо називати ритуальною стравою. Наприклад, на весіллях, хрестинах або поминках перед подачею засипаної капусти присутні підводилися, щоби помолитися. Навіть фраза така ходила, а подекуди ходить досі, – «помолитися до капусти». А на звичайному святковому застіллі її поява слугувала добрим знаменням, що починається подача основних страв.

Приготуванню такого їдження передує неспішний шпалер на ринку попри м’ясні ряди. Скільки би там не було апетитного м’яса, але все одно відчуєте легкий острах, що потрібного немає.

Бо вам потрібно знайти особливі реберця. Якщо з вудженими все більш-менш зрозуміло, то звичайні реберця доведеться шукати. Бо на них має бути всього досить – шар м’яса, шар тлусту і неодмінно хороша, тобто м’яка і груба, шкірка. Процес вибору іноді доводить продавців м’яса до легкої форми сказу, бо вони не можуть зрозуміти, що вам під час огляду їх товару не подобається. І їм можна поспівчувати, бо ви самі не знаєте, що саме вам потрібно. І лише внутрішнє відчуття підкаже, що ось ці – саме ті реберця.

От, чесне слово, майже, як у коханні. 

Коли потрібні реберця у пакеті, то можна з полегшенням зітхнути, що можливо пощастить приготувати засипану капусту.

Вибір вуджених реберець не передбачає надмірних складнощів. А підчеревина нам потрібна лише для великих розкішних шкварків.

Але то ми вже забігаємо вперед.   

Пшоно, квашена капуста, молоко, борошно – тут краще заплатити трохи більше, але взяти найкраще. Зверніть увагу на пшоно. Воно має бути матовим, якщо надто блискуче, то вже несвіже.

Порубані на невеликі шматки і старанно помиті реберця слід відварити до напівготовності. Тим часом в іншому посуді варимо промиту під проточною водою капусту. До тієї ж напівготовності. Перші навари з капусти та реберець зливаємо. Те і те старанно промиваємо ще раз. Під час цього процесу основне – не дуже захоплюватися тестуванням, чи готові реберця. Бо точно не готові і, якщо ви їх половину з’їсте у процесі готування, то від цього вони варенішими не стануть – перевірено гірким власним досвідом!

Ну ось – помиті реберця та капусту складаємо в один баняк, висипаємо туди пшоно, наливаємо зимної води, щоби води було приблизно на сантиметр більше, і обов’язково на невеликому вогні варимо до готовності. Саме на малому вогні. То займе багато часу, але саме малий вогонь є гарантією смачності. Пріючи, страви обмінюються смаками і завдяки цьому формується те, що ми потім гонорово назвемо апетитним виглядом.

Якщо відчуваєте, що у каструлі все готове, - реберця можна перевірити виделкою, а капусту і пшоно скуштувати чи достатньо м’які, - то розводимо у молоці 3 ст. л. борошна. Можна вищого ґатунку, а можна і цільнозернове. Тут головне, щоби без грудочок. З цільнозерновим цікавіше, бо їдження набирає відтінку слонової кістки. Заправляємо капусту. І на цьому етапі додаємо вуджені реберця або ковбасу. Звісно, якщо воно вам смакує. Накриваємо, доводимо до кипіння і збавляємо вогонь до мінімуму. У баняку має зрідка глухо побулькувати.

Підчеревину ріжемо на гідні шматки. Вони мають бути не гігантські, але і не дрібні – аби було що вкусити – чув не раз таке пояснення від галицьких весільних кухарок. От до порад весільних кухарок завжди слід прислухатися. Бо вони тримають ніс за вітром смаків гОстей. Тому за їх порадою нарізаємо підчеревину і смажимо на шкварки. Нам не потрібно самого жиру. У капусті калорій достатньо. Потрібні шкварки – золотисті, хрумкі, пахучі, - які додадуть засипаній капусті феєричного смаку і слугуватимуть прикрасою.

Важко припустити, що ця страва може комусь не сподобатися. Автор цих рядків навіть відправляв перепис цього їдження аж до далекої Нової Зеландії, а, коли в Аргентині наші телевізійники знімали серію передач, то, щоби не вмерти від щоденних стейків, врятувалися цим самим переписом.

Тут не дарма згадувалося, що засипана капуста – ритуальне їдження. Ще яких 40-30 років тому на питання «Як вісілє?» відповідали «Дуже добра була капуста». То означало, що весілля вдалося. За якістю засипаної капусти  відгукувалися про дні народження, хрестини, ювілеї та про всі інші празнешні заходи.

І, запам’ятайте, добра засипана капуста, то коли  лише опустиш у неї ложку, а вона впирається у шматок ребра. А зверху капусти золотяться шкварки. Все геніальне – просте! – Не виключено, що це вигукнула людина, яка саме споживала засипану капусту.

Інгрідієнти:

Реберця  – 1 кг

Вуджені реберця або ковбаса – 0,5 кг (чогось одного)

Підчеревина – 0,5 кг

Пшоно – 2,5 скл.

Капуста (краще квашена) – 1 л.

Молоко – 0,5 л.

Борошно – 3 ст.л.

Сіль, перець, улюблені приправи – до смаку.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також інші блоги автора:

щоби серед дітей не було боїв без правил

Зупиніть планету – я хочу поїсти цих сливок

У пошуках ідеального стейку. (Чи намахують нас у дорогих рестораціях?)

Першого вересня у нас починалося з Ролика


02.10.2021 Ущенко Олег 12321 1
Коментарі (1)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

947
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

759
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1880
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3223
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2541
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2531

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

214

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

725

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

679

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1580
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

347
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

681
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

604
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

320
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

375
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27016
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

834
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19666
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

418
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

389
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

721
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1303 3