Люди поволі звіріють?

Недавно у себе на сторінці у Фейсбуці кількома речення розповів, як в одній зі шкіл Івано-Франківська батько учня шостого класу після неприємного інциденту не опустився до дрібних розборок з дітьми, а навчив малих бути щедрими і великодушними.

Передісторія події, як для наших непокаянних часів, дуже банальна. Тато придбав синові планшет. Не найдорожчий, але і не найгірший. Але у хлопчика, який сидів з малим за партою і прийшов у шостий клас зі старим наплічником, не було і такого. Його чисто через дитячу заздрість заїло і він планшет під час чергової сварки між дітьми розбив.

Той хлопчина не злодій, не забіяка, навпаки, дуже замкнений і часто пропускає уроки. Він живе з мамою сам. Батько ніби існує, але він з антисоціальних. І тоді тато хлопчика, який залишився з розбитим планшетом, придбав малому новий. А малому, який розбив, придбав планшет і наплічник, бо він у нього був дуже старий.

Яким би не був складним сучасний світ, але добра у ньому теж не бракує. Інша справа, що добро або будь-що позитивне не завжди привертає великий інтерес серед широкої аудиторії. На відміну від негативної інформації, яка розбігається буквально на очах. Тому, на перший погляд, може здатися, що світ стає все гіршим і гіршим.

Якщо бути точним і чесним, то виглядає, що нинішній світ справді рухається у гірший бік. Але будемо надіятися, що не назавжди. Гарантом такої надії є той факт, що навіть у теперішньому, закоханому у негативізми, світі добро все одно не поодиноке.

Загалом, пост викликав позитивний інтерес. Здебільшого, люди ґратулювали вчинок батька і зичили йому всіх ніщаків. Але з’явилося кілька різко негативних безкомпромісних дописів. При чому один з дописувачів довго сперечався з автором у чаті, доводячи, що допомагати взагалі гріх. Мовляв, що би з людиною не трапилося, позитивне чи негативне – немає значення, - значить так вирішив Бог і ми не маємо права з Ним сперечатися.

Досить сумнівне твердження. Почнемо з того, що майже в усіх релігіях у тій чи іншій формі багато рекомендацій ділитися з тими, хто потребує. Більше того, якщо відштовхуватися, що карма розповсюджується аж на 7 майбутніх поколінь, то людина може нести покарання, навіть не відаючи за що. Але візаві виявився людиною, яку найточніше можна охарактеризувати словом фанатик. Вперто доводив, що допомога бідним – то спротив волі Творця, хоча так і не навів жодного прикладу, де саме написано, що допомагати заборонено.

Інша справа, що спершу богослови, а зараз психологи та аналітики, все частіше сперечаються, яка допомога є кращою – кілька рибин чи все-таки ефективніше дати людині вудку і навчити лапати рибу? Але то тема можливо однієї з наступних публікацій.

Інший дописувач доводив, що такі допомоги лише розбещують тих, кому допомагають, і навів приклад з особистого досвіду. Він з однодумцями допомагали вдові загиблого в АТО товариша. Старалися робити все: від ремонту у квартирі, до одягу дітям. Вдова тішилася, дякувала, завжди передавала список, що потрібно або просто вказувала суму, яка потрібна. А потім прийшла ковідна криза. Дрібні бізнеси у багатьох обнулилися, інші мусіли наскаку перезувалися, щоби вижити. Грошей стало у рази менше. Виявилося, що вдова тим часом пристрастилася до чарки. Не опустилася, але була помічена її активність у даному напрямку. І цей чоловік зі ще одним запропонували вдові працювати на їх фірмі. За що з його слів, були майже прокляті і моментально перетворилися на запеклих ворогів, які, тут він процитував вдову, допомагали лише для того, щоби піаритися. Хоча жодного разу не допомогли їй нічого під телевізійними камерами. Цей чоловік теж категорично проти того, що треба допомагати: «Як би ви не допомагали, все одно людині буде мало і в кінцевому результаті ти станеш ворогом номер один.».

Інша противниця допомоги заявила, що  такими речами має займатися держава, а якщо вона не опікується бідними значить таку державу треба валити, а чиновників гнати. Про валити державу – надто радикально, а от про чиновників згоден. От тільки пані забула прописну істину цивілізованого світу, що кожна людина, кожне приватне подвір’я, кожна квартира, навіть псяча будка чи дерево коло помешкання – то все і є держава. Совок навчив людей, що держава – то пихаті самозакохані чиновники, які часто, щоби підкреслити зверхність, демонстративно розмовляли чужою мовою і опиралися на репресивний апарат. Зрештою, держава у совку то і був набір репресивних інструментів, які ту державу тримали у купі. Такої держави боялися, її ненавиділи, старалися вкрасти, покепкувати, обгадити. Все це, позодягавши вишиванки, перенесли у відновлену державу Україна неілюстровані чиновники. То вони нав’язали образ держави–чужинця, у якій, щоби врятуватися, треба їхати кудись на заробітки, а, щоби вивчити дитину чи вилікуватися, треба добре підплатити привезеними з заробітків грішми.

Насправді держава то всі ми разом. Образ нормальної держави – то мурахівниця, де всі знають своє місце і виконують те, що вміють найкраще. Якість нашої держави залежить від нас. І цей чоловік, який придбав планшет не лише своєму синові, але і хлопчикові, чиї батьки не можуть йому таке придбати, довів дітям, що добро на світі існує, воно не бутафорне і не вигадане, що воно серед нас.

Звісно, що кожен з нас знає багато негативних прикладів. Досить заглянути у будь-який шкільний чат або чат якого-небудь УСББ, аби переконатися, що нам ще дуже і дуже довго треба вчитися розуміти один-одного.  Зрештою, а як мав поводитися батько? Прийти і влаштувати допити дитині? І так зрозуміло, чому це трапилося? Чи наробити криків перед кабінетом директора школи? Може мав сказати вчительці все, що про неї думає?

Найбільша користь від вчинку батька, що він показав дітям, що серед дорослих теж є мудрі люди. А добро існує не лише у казках. Все інше – прийдешнє. Коли автор був малим, то дуже любив філософствувати з ровесником своєї бабці, який жив через дорогу. Той дідо теж був не у захопленні від людей і якось на питання, а якими колись будуть люди, він відповів:

- Такими, як були колись. Стануть знову звірами.

- Ви брешете. – Сказав йому я.

- Та брешу-брешу, - погладив він мене по голові, - люди колись станут таким, якими вони схочуть бути.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також інші блоги автора:

…щоби серед дітей не було боїв без правил

Зупиніть планету – я хочу поїсти цих сливок

У пошуках ідеального стейку. (Чи намахують нас у дорогих рестораціях?)

Першого вересня у нас починалося з Ролика


28.09.2021 Ущенко Олег 10324
Коментарі ()

12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

577
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

2184
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

1651
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

1591
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

1583
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1842

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1217

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1294

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

2137

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

2150
11.12.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18747
05.12.2024

Зима – це час, коли наш організм потребує тепла, енергії та поживних речовин, щоб впоратися з холодом.   

518
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

906
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

354
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

9666
06.12.2024

Про День Святого Миколая, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

703
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7868
10.12.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

29119 1
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

298
08.12.2024

Нагадаємо, Зеленський підписав указ про введення санкцій проти проросійської влади Грузії, зокрема мільярдера експрем'єра Бідзіни Іванішвілі і його поплічників. Загалом санкції ввели проти 19 осіб.  

317
05.12.2024

Верховна Рада четвертого грудня ухвалила в цілому законопроєкт про підвищення акцизу на тютюнові вироби.  

2976