Люди поволі звіріють?

Недавно у себе на сторінці у Фейсбуці кількома речення розповів, як в одній зі шкіл Івано-Франківська батько учня шостого класу після неприємного інциденту не опустився до дрібних розборок з дітьми, а навчив малих бути щедрими і великодушними.

Передісторія події, як для наших непокаянних часів, дуже банальна. Тато придбав синові планшет. Не найдорожчий, але і не найгірший. Але у хлопчика, який сидів з малим за партою і прийшов у шостий клас зі старим наплічником, не було і такого. Його чисто через дитячу заздрість заїло і він планшет під час чергової сварки між дітьми розбив.

Той хлопчина не злодій, не забіяка, навпаки, дуже замкнений і часто пропускає уроки. Він живе з мамою сам. Батько ніби існує, але він з антисоціальних. І тоді тато хлопчика, який залишився з розбитим планшетом, придбав малому новий. А малому, який розбив, придбав планшет і наплічник, бо він у нього був дуже старий.

Яким би не був складним сучасний світ, але добра у ньому теж не бракує. Інша справа, що добро або будь-що позитивне не завжди привертає великий інтерес серед широкої аудиторії. На відміну від негативної інформації, яка розбігається буквально на очах. Тому, на перший погляд, може здатися, що світ стає все гіршим і гіршим.

Якщо бути точним і чесним, то виглядає, що нинішній світ справді рухається у гірший бік. Але будемо надіятися, що не назавжди. Гарантом такої надії є той факт, що навіть у теперішньому, закоханому у негативізми, світі добро все одно не поодиноке.

Загалом, пост викликав позитивний інтерес. Здебільшого, люди ґратулювали вчинок батька і зичили йому всіх ніщаків. Але з’явилося кілька різко негативних безкомпромісних дописів. При чому один з дописувачів довго сперечався з автором у чаті, доводячи, що допомагати взагалі гріх. Мовляв, що би з людиною не трапилося, позитивне чи негативне – немає значення, - значить так вирішив Бог і ми не маємо права з Ним сперечатися.

Досить сумнівне твердження. Почнемо з того, що майже в усіх релігіях у тій чи іншій формі багато рекомендацій ділитися з тими, хто потребує. Більше того, якщо відштовхуватися, що карма розповсюджується аж на 7 майбутніх поколінь, то людина може нести покарання, навіть не відаючи за що. Але візаві виявився людиною, яку найточніше можна охарактеризувати словом фанатик. Вперто доводив, що допомога бідним – то спротив волі Творця, хоча так і не навів жодного прикладу, де саме написано, що допомагати заборонено.

Інша справа, що спершу богослови, а зараз психологи та аналітики, все частіше сперечаються, яка допомога є кращою – кілька рибин чи все-таки ефективніше дати людині вудку і навчити лапати рибу? Але то тема можливо однієї з наступних публікацій.

Інший дописувач доводив, що такі допомоги лише розбещують тих, кому допомагають, і навів приклад з особистого досвіду. Він з однодумцями допомагали вдові загиблого в АТО товариша. Старалися робити все: від ремонту у квартирі, до одягу дітям. Вдова тішилася, дякувала, завжди передавала список, що потрібно або просто вказувала суму, яка потрібна. А потім прийшла ковідна криза. Дрібні бізнеси у багатьох обнулилися, інші мусіли наскаку перезувалися, щоби вижити. Грошей стало у рази менше. Виявилося, що вдова тим часом пристрастилася до чарки. Не опустилася, але була помічена її активність у даному напрямку. І цей чоловік зі ще одним запропонували вдові працювати на їх фірмі. За що з його слів, були майже прокляті і моментально перетворилися на запеклих ворогів, які, тут він процитував вдову, допомагали лише для того, щоби піаритися. Хоча жодного разу не допомогли їй нічого під телевізійними камерами. Цей чоловік теж категорично проти того, що треба допомагати: «Як би ви не допомагали, все одно людині буде мало і в кінцевому результаті ти станеш ворогом номер один.».

Інша противниця допомоги заявила, що  такими речами має займатися держава, а якщо вона не опікується бідними значить таку державу треба валити, а чиновників гнати. Про валити державу – надто радикально, а от про чиновників згоден. От тільки пані забула прописну істину цивілізованого світу, що кожна людина, кожне приватне подвір’я, кожна квартира, навіть псяча будка чи дерево коло помешкання – то все і є держава. Совок навчив людей, що держава – то пихаті самозакохані чиновники, які часто, щоби підкреслити зверхність, демонстративно розмовляли чужою мовою і опиралися на репресивний апарат. Зрештою, держава у совку то і був набір репресивних інструментів, які ту державу тримали у купі. Такої держави боялися, її ненавиділи, старалися вкрасти, покепкувати, обгадити. Все це, позодягавши вишиванки, перенесли у відновлену державу Україна неілюстровані чиновники. То вони нав’язали образ держави–чужинця, у якій, щоби врятуватися, треба їхати кудись на заробітки, а, щоби вивчити дитину чи вилікуватися, треба добре підплатити привезеними з заробітків грішми.

Насправді держава то всі ми разом. Образ нормальної держави – то мурахівниця, де всі знають своє місце і виконують те, що вміють найкраще. Якість нашої держави залежить від нас. І цей чоловік, який придбав планшет не лише своєму синові, але і хлопчикові, чиї батьки не можуть йому таке придбати, довів дітям, що добро на світі існує, воно не бутафорне і не вигадане, що воно серед нас.

Звісно, що кожен з нас знає багато негативних прикладів. Досить заглянути у будь-який шкільний чат або чат якого-небудь УСББ, аби переконатися, що нам ще дуже і дуже довго треба вчитися розуміти один-одного.  Зрештою, а як мав поводитися батько? Прийти і влаштувати допити дитині? І так зрозуміло, чому це трапилося? Чи наробити криків перед кабінетом директора школи? Може мав сказати вчительці все, що про неї думає?

Найбільша користь від вчинку батька, що він показав дітям, що серед дорослих теж є мудрі люди. А добро існує не лише у казках. Все інше – прийдешнє. Коли автор був малим, то дуже любив філософствувати з ровесником своєї бабці, який жив через дорогу. Той дідо теж був не у захопленні від людей і якось на питання, а якими колись будуть люди, він відповів:

- Такими, як були колись. Стануть знову звірами.

- Ви брешете. – Сказав йому я.

- Та брешу-брешу, - погладив він мене по голові, - люди колись станут таким, якими вони схочуть бути.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також інші блоги автора:

…щоби серед дітей не було боїв без правил

Зупиніть планету – я хочу поїсти цих сливок

У пошуках ідеального стейку. (Чи намахують нас у дорогих рестораціях?)

Першого вересня у нас починалося з Ролика


28.09.2021 Ущенко Олег 10179
Коментарі ()

29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1293 3
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

3428 2
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

2658
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7084 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

19252 29
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

4836 1

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

269

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1276

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

1800

13 червня 2024 року США та Україна підписали двосторонню безпекову угоду, яка має декларативний характер. Документ не буде ратифікований Конгресом США, бо являє собою декларацію про наміри без чітких гарантій безпеки.

1655
06.07.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

1954
01.07.2024

Сонячна та суха погода дещо пришвидшила збирання зернових культур.

689
27.06.2024

Сухий корм для собак — це один із найпопулярніших видів харчування для домашніх улюбленців. Його головні переваги включають зручність у зберіганні, тривалий термін придатності та можливість легко контролювати раціон тварини.

698
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

5627
07.07.2024

В Івано-Франківську освятили престол в оновленому храмі релігійної громади Матері Божої Неустанної Помочі, що на вулиці Івасюка.  

4255 1
03.07.2024

Як церква визначає роль чоловіка та жінки у шлюбі та як ці ролі можуть змінюватися з часом, пояснив священник. 

903 3
28.06.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

771 1
11.07.2024

Арсен Мірзоян у суботу приїде в Івано-Франківськ із презентацією свого нового альбому «Сонце».  

235
09.07.2024

Серед тих, хто бачить скоріше єдність або хоча б в рівній мірі елементи єдності та роз’єднаності, переважна більшість (67-68%) хочуть бачити критику влади конструктивною або щоб її взагалі не було.  

452 1
04.07.2024

Наскільки ефективною є робота міської ради та які пріоритети у діяльності депутатів, розповів секретар Івано-Франківської міської ради.

542
29.06.2024

Після початку повномасштабної російської агресії проти України частка громадян, які вважають, що події в Україні розвиваються у правильному напрямі істотно зросла.  

734 1
26.06.2024

52% опитаних іванофранківців схвалюють діяльність міської ради, окремо роботу міського голови Руслана Марцінківа схвалюють 58%.   

868 1