Квасоля та інші рослини теоретично можуть мати "свідомість" — науковці

Дослідники вважають, що теоретично рослини, зокрема квасоля, можуть мати певний вид "свідомості", оскільки вони адаптуються до різних умов навколишнього середовища та можуть цілеспрямовано змінювати напрямок свого росту.

Як пише The Guardian, останні дослідження вчених показують, що квасоля може бути більш розумною рослиною, ніж вважалося раніше, інформує Фіртка з посиланням на Сусіпльне.

Науковець Пако Кальво з лабораторій мінімального інтелекту Університету Мерсії в Іспанії створив експеримент, щоб дізнатися, чи може квасоля цілеспрямовано шукати точку опори для свого подальшого росту.

Разом з науковцем Вісенте Раджею з Інституту філософії в Лондоні, Пако зняв на відеокамеру процес росту та поведінку 20 видів гірської квасолі, які росли поряд з іншими опорними рослинами та без них. Учені помітили, що квасоля, яка мала поряд із собою опору, росла більш контрольовано та передбачувано.

"Ми побачили ознаки складної поведінки, єдина відмінність полягає в тому, що вона не ґрунтується на нейронах, як у людей. Поведінка квасолі була цілеспрямованою та гнучкою", - сказав Кальво.

За словами дослідника Ріка Карбана, який вивчає комунікацію рослин в Каліфорнійському університеті в Девісі, понад століття вчені знали, що рослини відчувають аспекти навколишнього середовища і реагують на них.

"Розуміння того, як рослини роблять це (адаптуються до навколишнього середовища - ред.), є активною областю поточних досліджень. Незалежно від того, чи розглядаєте ви ці процеси як розум або інтелект, усе повністю залежить від того, як вибрати визначення цих термінів", - додав він.

Кальво визнає, що його експеримент практично не доводить ні наявність намірів у квасолі, тобто цілеспрямованих рухів, ні свідомості. Однак теоретично, за його словами, рослини можуть мати так звану "свідомість", яка виникає внаслідок зв'язків між судинними системами рослин і їх меристемами - ділянками недиференційованих клітин, які діляться в їх коренях і верхівках пагонів, а також в основі листя.

В окремій статті Кальво і його колеги виклали теорію свідомості рослин, засновану на теорії інтегрованої інформації (IIT), яка стверджує, що можна визначити рівень свідомості людини або будь-якої системи за складністю взаємодій між його окремими частинами.

Утім, інші науковці спростовують подібні твердження. ІІТ заснований на припущенні, що все матеріальне має елемент свідомості, навіть неживі складні системи. Науковець Джон Маллатт з Вашингтонського університету вважає, що твердження про наявність "розуму у рослин" вводить в оману і ризикує неправильно направити наукове фінансування й урядові політичні рішення.


08.01.2021 645
Коментарі ()

05.01.2021
Олена Британська

У фінал потрапили 10 успішних жінок з семи областей України, серед яких й учасниця з Івано-Франківська Христина Викалюк.

1985
29.12.2020
Соломія Когут

Прихід Нового року - чудова нагода для святкування. Його радо вітають у будь-якій точці світу. Тож разом з Фірткою дізнаємося про найцікавіші новорічні традиції.

1832
23.12.2020
Роксолана Остапчук

2020 — рік, який людство на цю мить вважає найгіршим в сучасній історії. Однак, він запам’ятався не лише пандемією. Тому вже традиційно наприкінці року ми підіб’ємо підсумки, спробуємо згадати головні події, якими жило Прикарпаття цього року.

2233
23.12.2020
Остап Микитюк

Цей рік показав нам багато важливих речей з інших ракурсів — хто ми є, що ми робимо та як обираємо життєві пріоритети, чи користуємось критичним мисленням та як боремось з труднощами. В кожного це само собою ставалося по своєму.

2326
21.12.2020
Тетяна Дармограй

У Конституції України мовиться, що людина має багато прав, але право на життя – одне з головних. Й тоді виникає питання, якщо є право на життя, то чи повинне бути в людини право й на смерть?

2767 7
16.12.2020
Олена Британська

Пропонуємо пригадати виявлені типові та нестандартні випадки хабарництва на Прикарпатті.

3627

Олег Проців Системні мільйонні корупційні оборудки на Прикарпатті з переслідуванням викривача Україна завдяки неефективному державному управлінню, олігархату та корупції опинилась серед найбідніших та найкорумпованіших країн Європи. Результати публічн

151

Хто і для чого ринок заграбастав? Чому про це "не знає" міста ГОЛОВА? Про небезпеки, загрози, бенефіціярів і співпрацю – з прізвищами, назвами та вірогідними мотивами…

5191

Тема статті випливає з відношення президента України до розгляду моїх звернень стосовно неефективного адміністрування законодавства та корупції у галузі мисливського господарства. Я направив через електронний кабінет урядового контактного центру біля 5 зв

5038 1

Скільки б ми не опиралися, але локдаун – це поки що єдиний ефективний засіб проти пандемії ковіду. І це довели в ряді країн світу, які наважились та запровадили його. Але в Україні не підуть на такий крок і ось чому.

5013
06.01.2021

Святвечір — це вечір перед Різдвом, коли українці за традицією родинами збираються на спільну вечерю. У цей день завершується сорокаденний піст, а на стіл виставляють 12 традиційних страв, кожна з яких має своє особливе значення. Суспільне зібрало

992
28.12.2020

Опитування показало, що до 16% зменшилася й частка опитаних, які відповіли, що у них на новорічний стіл немає грошей.

1692
25.12.2020

Панетоне — традиційний італійський кекс, який готують на Різдво. З родзинками та цукатами панетоне на смак нагадує українську паску.  

1924
08.01.2021

З 8 по 10 січня в храмі Царя Христа монастиря Отців Василіян, що в Івано-Франківську по вул. Незалежності, 181, буде відбуватися традиційний XII Міжнародний фестиваль “Коляда на Майзлях”.  

1568
27.12.2020

Папа Римський Франциск у п’ятницю, 25 грудня, під час традиційного різдвяного звернення Urbi et Orbi (містові і світові) помолився за мир на сході України та в Нагірному Карабасі, а також закликав політиків до співпраці.

1476 1
20.12.2020

Папа Римський Франциск нарікає, що за підготовкою до святкування Різдва люди забувають про сенс цього величного свята, і закликав допомогти у цей період нужденним.  

2027
09.12.2020

Папа Римський Франциск оголосив про спеціальну індульгенцію у зв'язку з пандемією.  

3437 2
14.01.2021

Відомо, що серіал складатиметься з десяти серій, таким чином кожна актриса заробить на проекті по...

467
07.01.2021

Конгрес остаточно затвердив обрання демократа Джо Байдена президентом США після підрахунку голосів Колегії виборників.

930
02.01.2021

Про це очільниця країни заявила у відеозверненні.

1314
18.12.2020

Спікер Верховної ради Дмитро Разумков під час п'ятничного засідання повідомив, що нардепи після нового року планують збільшити штрафи за неперсональне голосування.

2190
18.12.2020

Її призначення підтримали 248 народних депутатів.

2344