Квасоля та інші рослини теоретично можуть мати "свідомість" — науковці

Дослідники вважають, що теоретично рослини, зокрема квасоля, можуть мати певний вид "свідомості", оскільки вони адаптуються до різних умов навколишнього середовища та можуть цілеспрямовано змінювати напрямок свого росту.

Як пише The Guardian, останні дослідження вчених показують, що квасоля може бути більш розумною рослиною, ніж вважалося раніше, інформує Фіртка з посиланням на Сусіпльне.

Науковець Пако Кальво з лабораторій мінімального інтелекту Університету Мерсії в Іспанії створив експеримент, щоб дізнатися, чи може квасоля цілеспрямовано шукати точку опори для свого подальшого росту.

Разом з науковцем Вісенте Раджею з Інституту філософії в Лондоні, Пако зняв на відеокамеру процес росту та поведінку 20 видів гірської квасолі, які росли поряд з іншими опорними рослинами та без них. Учені помітили, що квасоля, яка мала поряд із собою опору, росла більш контрольовано та передбачувано.

"Ми побачили ознаки складної поведінки, єдина відмінність полягає в тому, що вона не ґрунтується на нейронах, як у людей. Поведінка квасолі була цілеспрямованою та гнучкою", - сказав Кальво.

За словами дослідника Ріка Карбана, який вивчає комунікацію рослин в Каліфорнійському університеті в Девісі, понад століття вчені знали, що рослини відчувають аспекти навколишнього середовища і реагують на них.

"Розуміння того, як рослини роблять це (адаптуються до навколишнього середовища - ред.), є активною областю поточних досліджень. Незалежно від того, чи розглядаєте ви ці процеси як розум або інтелект, усе повністю залежить від того, як вибрати визначення цих термінів", - додав він.

Кальво визнає, що його експеримент практично не доводить ні наявність намірів у квасолі, тобто цілеспрямованих рухів, ні свідомості. Однак теоретично, за його словами, рослини можуть мати так звану "свідомість", яка виникає внаслідок зв'язків між судинними системами рослин і їх меристемами - ділянками недиференційованих клітин, які діляться в їх коренях і верхівках пагонів, а також в основі листя.

В окремій статті Кальво і його колеги виклали теорію свідомості рослин, засновану на теорії інтегрованої інформації (IIT), яка стверджує, що можна визначити рівень свідомості людини або будь-якої системи за складністю взаємодій між його окремими частинами.

Утім, інші науковці спростовують подібні твердження. ІІТ заснований на припущенні, що все матеріальне має елемент свідомості, навіть неживі складні системи. Науковець Джон Маллатт з Вашингтонського університету вважає, що твердження про наявність "розуму у рослин" вводить в оману і ризикує неправильно направити наукове фінансування й урядові політичні рішення.


08.01.2021 6327
Коментарі ()

29.05.2023
Тетяна Дармограй

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка. 

730
24.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

563
14.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

8975 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2655 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1971
11.04.2023
Уляна Мокринчук

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2461

Верхівка УПЦ(МП) послідовно перетворювала своїх вірян  на релігійних фанатиків, які зможуть в будь-який час захистити їхні інтереси.

128

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

659

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

662

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

713
06.06.2023

Василь Стефурак, голова громадської організації «Асоціація вівчарів», вже 10 років займається вівчарством на Коломийщині. Так, у його господарстві в селі Молодятин не лише вівці та барани. Тут розводять ще й кіз, з молока яких виготовляють крафтові сири.  

117
01.06.2023

В умовах війни та стресу харчові звички зазнають зміни. Нерідко — негативних.  

251
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

461
06.06.2023

Журналістка Фіртки поговорила з отцем УГКЦ Іваном Жуком, чи є якісь вказівки стосовно одягу вірян та чи може священник зробити зауваження з цього приводу.

123
01.06.2023

Церква бачить шлюб як основу для створення сім'ї та продовження роду. Він передбачає народження та виховання дітей в дусі віри, сприяє їхньому духовному та моральному розвитку.  

395
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

476
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

619 1
05.06.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5731
04.06.2023

Відповідаючи на запитання про перспективи вступу України до НАТО, Воллес зазначив, що існують розбіжності щодо шляху Києва до вступу. Міністр сказав, що НАТО, як і ЄС, не має повторювати помилок минулого, надаючи багато обіцянок таким кандидатам, як Україна.

199
31.05.2023

Законопроєкт про виплати військовим, який парламент ухвалив у першому читанні 30 травня, остаточно можуть ухвалити в середині червня.  

369
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

457
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

461