Курорт у Бистриці не вплине на якість питної води в Івано-Франківську – коментар науковиці ІФНТУНГ

Минулого тижня широкого резонансу в місцевих ЗМІ Прикарпаття набуло питання ймовірного негативного впливу майбутнього гірськолижного курорту в селі Бистриці на Надвірнянщині на питну воду у водогоні Івано-Франківська.

Про це повідомляє Фіртка з посиланням на Галичину.

Ситуацію коментує гідрологиня, докторка технічних наук, професорка, завідувачка кафедри туризму Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Людмила Архипова.

«Не буде жодного впливу курорту на питну воду в Івано-Франківську, – стверджує вона. – Очищені стоки не потраплятимуть до Бистриці-Надвірнянської вище Івано-Франківська. Ще 2018-го було зроблено рецензію на «Аналіз потенційного впливу туристично-рекреаційного комплексу Бистриця на стан водних ресурсів водозабору Черніїв».

За його результатами було запропоновано будівництво 40-кілометрового каналізаційного колектора (трубопроводу) від курорту в селі Бистриці до Надвірної. А в самому райцентрі – будівництво або реконструкцію наявних очисних споруд нафтопереробного заводу, до яких можна буде під’єднати й місто. Також у той 40-кілометровий колектор потенційно можна буде збирати всі можливі стоки з населених пунктів від Бистриці до Надвірної і очищати їх уже в місті. Важливо те, що наявні очисні споруди НПЗ скидають очищені стічні води в річку Ворону, яка є притокою Бистриці-Надвірнянської, але нижче Івано-Франківська.

Загалом, навіть якби очищені стоки потрапляли в Бистрицю-Надвірнянську вище міста, то вода в Івано-Франківську все одно була б також у межах норми. Але мені, як і всім іванофранківцям, хто п’є воду з нашого водогону, це було б емоційно не надто комфортним. Отже – жодного впливу на питну воду в Івано-Франківську курорт в Бистриці не матиме.

Більше того, будівництво колектора, збір стоків з усієї його 40-кілометрової зони від Бистриці, покращать стан і зменшить забруднення цього басейну», – переконана Л. Архипова.

Науковиця розповідає, що в сільських населених пунктах вище Надвірної нині немає жодних очисних споруд. Ті готелі, зелені садиби чи домашні господарства, які є в цьому регіоні, мають в кращому разі септики, з яких вони мали б вивозити стоки на якісь мулові майданчики чи на очисні споруди. Що вони насправді роблять із своїми стоками, наразі невідомо, – контролю за цим немає.

Але більшість із тих об’єктів навіть і септиків не має. Вони спускають стічні води на рельєф, від цього стається так зване дифузійне забруднення території.

«Наш університет робив «Оцінку впливу на довкілля» курорту Бистриця ще в 2004-го. Відтоді минуло вже 19 років… Тому тема цього курорту – це швидше стратегічна ініціатива. А загалом будівництво гірськолижних курортів в нашому Карпатському регіоні – добра справа. Нам треба до всіх питань нашого розвитку навчитися підходити не однобоко, а комплексно.

Туризм значно менше впливає на довкілля порівняно з іншими видами господарської та економічної діяльності. І якщо знайдеться інвестор, готовий інвестувати в очисні споруди та весь комплекс, який мінімізує впливи на довкілля, і при цьому значно покращить економіку регіону, то це буде чудово», – переконана пані Людмила.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Не допустимо катастрофи». Як окупанти створили нову ядерну загрозу на Чорнобильській АЕС (ВІДЕО)

У російських військових повністю відбита пам’ять про Чорнобиль, про цю світову трагедію — Зеленський

Як вберегти себе та рідних при радіоактивному зараженні: поради Євгена Комаровського


09.05.2023 Іван Муканик 2514
Коментарі ()

28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

508
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

885
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1917
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3447
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2340 5
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4571

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

720

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

623

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

598

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

613
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10256
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1092
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5142
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

908
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2700
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1109
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

236
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

618
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

535
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

594
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

941 2