Курорт у Бистриці не вплине на якість питної води в Івано-Франківську – коментар науковиці ІФНТУНГ

Минулого тижня широкого резонансу в місцевих ЗМІ Прикарпаття набуло питання ймовірного негативного впливу майбутнього гірськолижного курорту в селі Бистриці на Надвірнянщині на питну воду у водогоні Івано-Франківська.

Про це повідомляє Фіртка з посиланням на Галичину.

Ситуацію коментує гідрологиня, докторка технічних наук, професорка, завідувачка кафедри туризму Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Людмила Архипова.

«Не буде жодного впливу курорту на питну воду в Івано-Франківську, – стверджує вона. – Очищені стоки не потраплятимуть до Бистриці-Надвірнянської вище Івано-Франківська. Ще 2018-го було зроблено рецензію на «Аналіз потенційного впливу туристично-рекреаційного комплексу Бистриця на стан водних ресурсів водозабору Черніїв».

За його результатами було запропоновано будівництво 40-кілометрового каналізаційного колектора (трубопроводу) від курорту в селі Бистриці до Надвірної. А в самому райцентрі – будівництво або реконструкцію наявних очисних споруд нафтопереробного заводу, до яких можна буде під’єднати й місто. Також у той 40-кілометровий колектор потенційно можна буде збирати всі можливі стоки з населених пунктів від Бистриці до Надвірної і очищати їх уже в місті. Важливо те, що наявні очисні споруди НПЗ скидають очищені стічні води в річку Ворону, яка є притокою Бистриці-Надвірнянської, але нижче Івано-Франківська.

Загалом, навіть якби очищені стоки потрапляли в Бистрицю-Надвірнянську вище міста, то вода в Івано-Франківську все одно була б також у межах норми. Але мені, як і всім іванофранківцям, хто п’є воду з нашого водогону, це було б емоційно не надто комфортним. Отже – жодного впливу на питну воду в Івано-Франківську курорт в Бистриці не матиме.

Більше того, будівництво колектора, збір стоків з усієї його 40-кілометрової зони від Бистриці, покращать стан і зменшить забруднення цього басейну», – переконана Л. Архипова.

Науковиця розповідає, що в сільських населених пунктах вище Надвірної нині немає жодних очисних споруд. Ті готелі, зелені садиби чи домашні господарства, які є в цьому регіоні, мають в кращому разі септики, з яких вони мали б вивозити стоки на якісь мулові майданчики чи на очисні споруди. Що вони насправді роблять із своїми стоками, наразі невідомо, – контролю за цим немає.

Але більшість із тих об’єктів навіть і септиків не має. Вони спускають стічні води на рельєф, від цього стається так зване дифузійне забруднення території.

«Наш університет робив «Оцінку впливу на довкілля» курорту Бистриця ще в 2004-го. Відтоді минуло вже 19 років… Тому тема цього курорту – це швидше стратегічна ініціатива. А загалом будівництво гірськолижних курортів в нашому Карпатському регіоні – добра справа. Нам треба до всіх питань нашого розвитку навчитися підходити не однобоко, а комплексно.

Туризм значно менше впливає на довкілля порівняно з іншими видами господарської та економічної діяльності. І якщо знайдеться інвестор, готовий інвестувати в очисні споруди та весь комплекс, який мінімізує впливи на довкілля, і при цьому значно покращить економіку регіону, то це буде чудово», – переконана пані Людмила.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Не допустимо катастрофи». Як окупанти створили нову ядерну загрозу на Чорнобильській АЕС (ВІДЕО)

У російських військових повністю відбита пам’ять про Чорнобиль, про цю світову трагедію — Зеленський

Як вберегти себе та рідних при радіоактивному зараженні: поради Євгена Комаровського


09.05.2023 Іван Муканик 2339
Коментарі ()

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

448
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

10934 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1818
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1717
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2722
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4572

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

302

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1021

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1432

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1307
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1685
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1493
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1207
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

576
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

651
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1849
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

2026 9
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20344
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

324
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

679 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

711
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

1057