Курорт у Бистриці не вплине на якість питної води в Івано-Франківську – коментар науковиці ІФНТУНГ

Минулого тижня широкого резонансу в місцевих ЗМІ Прикарпаття набуло питання ймовірного негативного впливу майбутнього гірськолижного курорту в селі Бистриці на Надвірнянщині на питну воду у водогоні Івано-Франківська.

Про це повідомляє Фіртка з посиланням на Галичину.

Ситуацію коментує гідрологиня, докторка технічних наук, професорка, завідувачка кафедри туризму Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Людмила Архипова.

«Не буде жодного впливу курорту на питну воду в Івано-Франківську, – стверджує вона. – Очищені стоки не потраплятимуть до Бистриці-Надвірнянської вище Івано-Франківська. Ще 2018-го було зроблено рецензію на «Аналіз потенційного впливу туристично-рекреаційного комплексу Бистриця на стан водних ресурсів водозабору Черніїв».

За його результатами було запропоновано будівництво 40-кілометрового каналізаційного колектора (трубопроводу) від курорту в селі Бистриці до Надвірної. А в самому райцентрі – будівництво або реконструкцію наявних очисних споруд нафтопереробного заводу, до яких можна буде під’єднати й місто. Також у той 40-кілометровий колектор потенційно можна буде збирати всі можливі стоки з населених пунктів від Бистриці до Надвірної і очищати їх уже в місті. Важливо те, що наявні очисні споруди НПЗ скидають очищені стічні води в річку Ворону, яка є притокою Бистриці-Надвірнянської, але нижче Івано-Франківська.

Загалом, навіть якби очищені стоки потрапляли в Бистрицю-Надвірнянську вище міста, то вода в Івано-Франківську все одно була б також у межах норми. Але мені, як і всім іванофранківцям, хто п’є воду з нашого водогону, це було б емоційно не надто комфортним. Отже – жодного впливу на питну воду в Івано-Франківську курорт в Бистриці не матиме.

Більше того, будівництво колектора, збір стоків з усієї його 40-кілометрової зони від Бистриці, покращать стан і зменшить забруднення цього басейну», – переконана Л. Архипова.

Науковиця розповідає, що в сільських населених пунктах вище Надвірної нині немає жодних очисних споруд. Ті готелі, зелені садиби чи домашні господарства, які є в цьому регіоні, мають в кращому разі септики, з яких вони мали б вивозити стоки на якісь мулові майданчики чи на очисні споруди. Що вони насправді роблять із своїми стоками, наразі невідомо, – контролю за цим немає.

Але більшість із тих об’єктів навіть і септиків не має. Вони спускають стічні води на рельєф, від цього стається так зване дифузійне забруднення території.

«Наш університет робив «Оцінку впливу на довкілля» курорту Бистриця ще в 2004-го. Відтоді минуло вже 19 років… Тому тема цього курорту – це швидше стратегічна ініціатива. А загалом будівництво гірськолижних курортів в нашому Карпатському регіоні – добра справа. Нам треба до всіх питань нашого розвитку навчитися підходити не однобоко, а комплексно.

Туризм значно менше впливає на довкілля порівняно з іншими видами господарської та економічної діяльності. І якщо знайдеться інвестор, готовий інвестувати в очисні споруди та весь комплекс, який мінімізує впливи на довкілля, і при цьому значно покращить економіку регіону, то це буде чудово», – переконана пані Людмила.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Не допустимо катастрофи». Як окупанти створили нову ядерну загрозу на Чорнобильській АЕС (ВІДЕО)

У російських військових повністю відбита пам’ять про Чорнобиль, про цю світову трагедію — Зеленський

Як вберегти себе та рідних при радіоактивному зараженні: поради Євгена Комаровського


09.05.2023 Іван Муканик 2554
Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

6451
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1414
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1066
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2090
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3601
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1358

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1717

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

523

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1153

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1325
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

499
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24272
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

518
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

475
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

637
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1525
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

693
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

6584
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

627
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1606 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

628
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

541