Куди поїхати на вихідні: подорожі західною Україною

Тренд «Made in UA» активно розвивався ще до війни, після Революції гідності. На радіо і телебаченні були введені кведи про обмеження російського продукту. Українці та українки нарешті втрачають той комплекс «малороса». Ми почали слухали українських виконавців, дивитись українські фільми, читати українських авторів.

Ми перестали слухати російську «попсу», а натомість дуже любили наших Альону Альону, Jerry Heil та Kalush. Ми почали одягатись в одяг українських брендів, бо їх, виявляється, стало дуже багато. Коли Сара Джесіка Паркер з‘явилась в нашому «Daily Sleeper», я відчула гордість.

Всі ці тенденції не змогли б не вплинути і на культуру подорожей. Ми побачили, якою красивою є наша країна. Тут є все, що можна знайти в тій же ж Європі: море, горе, містичні озера, давні замки та фортеці, красиву архітектуру, острови.

Збільшилась кількість блогерів, які почали знімати відео про подорожі Україною. Звичайно, я також не втрималась, і захотіла краще дослідити нашу Батьківщину. Адже тури вихідного дня західною Україною – це чудова ідея для одноденного відпочинку не лише для внутрішньо переміщених осіб, котрі вимушено змінили своє місцепроживання, але й для місцевих мешканців. 

Подорожуючи по Карпатах можна не тільки дізнатися про традиції нашого народу, але й відчути справжню середньовічну казку. Величні замки вразять своєю пишністю і цікавими легендами, а красиві гори подарують заряд бадьорості на цілий рік.

Ми почали із Закарпаття — воно і близенько, і має багато місць, які я давно мріяла оглянути.

Чинадіївський замок або замок Сент-Міклош 

Побудований ще в 14 столітті, Сент-Міклош часто називають «замком привидів». Нижче додаю коротку легенду, щоб зрозуміти, чому так.

«Понад три століття тому Чинадіївський замок, або як його тоді називали замок Сент-Міклош, став свідком зародження неймовірного кохання графині Ілони Зріні та угорського повстанця Імре Текелі.

Красуня-хорватка Ілона Зріні володіла замком Сент-Міклош. Її коханий юний вождь курців – повстанців проти австрійської імперії, був на 14 років молодшим за неї.

Шалена любов Ілони до угорського героя, який боровся проти австрійського панування, була дуже небезпечною для обох. Невдовзі після весілля Імре Текелі кинули до в’язниці.

Після поразки повстанців та ув’язнення Текелі графиня втратила всі багатства і титули, а дітей забрали в монастир. Та вона мужньо зустріла свою долю і навічно залишилася символом вірності та відданості. Останні роки свого життя вона прожила у вигнанні в Туреччині разом зі своїм коханим Імре Текелі», — пишуть Go To Rest.

Ну от, продовжую. Замок Сент-Міклош. Обгороджений муром та ще й прикритий господарською будівлею, його неможливо побачити з дороги. Потрібно трішки пройти, обійти будинок, і тут він.

Одразу, що впало в очі — це старовинність замку. Вкритий чорними плямами, з маленькими віконцями (мабуть, для лучників), стоїть з краю і наче зовсім не хоче, щоб про нього згадували.

Людей не було зовсім, як здавалось на перший погляд. Я вже навіть розчарувалась, адже дуже хотіла потрапити всередину. Тут виходить хлопчика, по віку ніби й мій ровесник. Я одразу зрозуміла, що він працює в замку, адже тон людини, яка працює в сфері туризму, «помітний здалеку«.

«Добрий день, — каже жваво. — Готові потрапити в замок з привидами».

 «Та ніби так», — невпевнено відповідаю. Для чого ж я сюди приїхала?

читайте також: «У ці місця хочеться повертатись»: Микола Худак про схожість та відмінність  Карпат та Гімалаїв

Він відкриває важкі нові вхідні двері (то вже точно після мінімальної реставрації) і рукою запрошує нашу маленьку компанію всередину.

Перше, що впадає в очі — абсолютно нічого. Пуста зала, стіни з каменю, та й все. Хлопчина взяв з кожного гроші за відвідування, і показує пальцем на маленькі двері позаду нас, які б ніхто самостійно не помітив.

«Це вхід з підземний тунель. Відкриваєте і йдете прямо. Далі вже розберетесь», — сказав і пішов. Відкриваємо маленькі чорні дверцята, металічні, здається. В мене ріст 1,56, проте навіть я змушена була зігнутись, коли заходила в них.

Ну, зайшли. А далі — суцільна темнота. Додумались включити ліхтарик на телефоні. Цей коридор був занадто вузький для нашої компанії, тому йшли «гусачком». Той, хто спереду, світив ліхтарик, інші йому довіряли і притримували один одного.

Нарешті, ми бачимо це світло в кінці тунелю! Коли вийшли з того чорного підземелля, перші пару секунд очі світло не сприймали. Проте, далі я побачила красу.

Неймовірне дзеркало, яке вже тут стояло дуже давно, старовинні меблі з натурального дерева, фортепіано, яке прикрашали портрети жителів замку, лицарські обладунки — і все це прикрашало багато бронзових підсвічників. 

Також, я не стрималась і вирішила зробити селфі в тому дзеркалі.

Сент-Міклош дуже заплутаний. Тут з однією кімнати може бути три виходи, а коридори закінчуються руїнами або глухими стінами, ніби дім Вінчестерів. 

Навколо так тихо, що ти чуєш кожен шелест, кожне слово відлунює. Ходиш цими старими коридорами, а зі стін на тебе дивляться портрети. Колись живі люди, які так, як і ми, думали, відчували, щось робити. І так само прогулювались цими коридорами.

Цікаво, де саме була кімната покійної графині? Цього ми не знаємо, на жаль. Проте атмосферність тут просто заворожує. Після таких поїздок мені зазвичай складно повертатись до звичайного життя, сидіти в сучасному офісі та замовляти каву з собою в кіосках. Хочеться далі тієї середньовічної романтики!

Продовження буде, адже у нас для вас підготовлено ще чимало цікавих маршрутів.

Агенція новин «Фіртка» чинить ворогу інформаційний спротив. Будь ласка, підтримайте редакцію!


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Безпечний похід у гори: що взяти, як підготуватись та куди піти новачкам

Зустріч з дикими тваринами у Карпатах: як діяти та чому не варто панікувати

«Зсунулися в обрив»: як завдяки GPS-моніторингу шукають туристів у Карпатах

Попит на безпеку та мандрівники з арабських держав: туристичні тренди 2021 року


17.06.2022 Наталія Луцик 6760
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

333
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

654
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1938
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3415
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1252
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1258

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1399

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

400

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1054

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1220
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24183
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

432
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2590
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

472
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1426
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

622
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15289
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

421
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1127 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

557
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

460
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

541