«Зсунулися в обрив»: як завдяки GPS-моніторингу шукають туристів у Карпатах

У зв’язку зі снігопадами 17 січня у високогір'ї Івано-Франківської області очікується значна сніголавинна небезпека. Зокрема, прогнозують III рівень.
Туристам радять не йти в гори взимку, коли є висока лавинна небезпека та погані погодні умови, передає Фіртка.
«Потрібно цінувати своє життя. Треба мати добру екіпіровку, фізичну підготовку, мати з собою GPS, топографічні карти, а також навички та досвід перебування в горах.
Крім того, необхідно зареєструватися, залишити свої контакти і маршрут, щоб у разі необхідності фахівці знали, де вас шукати», — наголошують рятувальники.
Проте, не усі мандрівники виконують вказівки рятувальників, чим наражають себе та інших людей на небезпеку.
Так, вчора, 15 січня, під час сходження на Говерлу загинула 57-річна жінка. Її син та його наречена травмовані. Зокрема, туристи знали про погіршення погоди, але знехтували рекомендаціями рятувальників.
Тоді на синьому маршруті при сходженні на Говерлу троє людей зсунулися в обрив. Як встановили, внаслідок падіння 57-жінка загинула, а 32-річна жінка та 34-річний чоловік травмувалися. Усі вони мешканці Одеської області.
Після падіння 32-річна жінка змогла зателефонувати рятувальникам і повідомити про те, що сталося.
«Хід проведення пошуково-рятувальних робіт ускладнили складні погодні умови та сильний поривчастий вітер. О 14:40 годині  рятувальники доправили потерпілого чоловіка до бази Заросляк і передали медикам, а о 15:50 годині транспортували потерпілу жінку.
Тіло загиблої оглянули працівники поліції — слідів насильницької смерті не виявили», — розповіли правоохоронці.
Наразі поліцейські кваліфікують загибель жінки за ч. 1 ст. 115 Кримінального кодексу України з відміткою «нещасний випадок». 

Як стало відомо, хоча туристи й були розкидані один від одного по схилу, рятувальники оперативно знайшли постраждалих завдяки системі GPS-моніторингу.

«Рятувальники швидко знайшли потерпілих завдяки системі GPS-моніторингу. Одночасно працювали три десятки фахівців з кількох пошуково-рятувальних відділень. Витягнути потерпілих з тих місць, куди впали було непросто», — сказала у коментарі ТСН речниця Держслужби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області Христина Перцович.

Розповідаємо, що відомо про GPS моніторингову систему для пошуку туристичних груп.

Наразі систему використовують лише на території Івано-Франківщини. Як зауважили рятувальники, GPS трекер покриває 100% території Івано-Франківської області. Для порівняння – звичайний смартфон покриває приблизно 70-75% території. 

Система складається з чотирьох компонентів. Зокрема, йдеться про апаратно-програмний пункт управління силами та засобами, який своєю чергою складається з серверного обладнання, п'яти базових станцій, розміщених на території області, пункту зв'язку оперативного чергового, мобільного місця роботи керівника пошукової-рятувальної групи та його робочого планшету.

У цей комплекс також входять GPS-трекери та радіостанції гірських рятувальників, рухомі базові станції, які приймають та підсилюють сигнал від трекерів.

«Усе це обладнання працює в одному комплексі, адже є одне інформаційне поле. Черговий вносить подію в систему, він оповіщує рятувальників, ставить задачі та відстежує, як це відбувається в реальному часі: де знаходяться туристи та рятувальники, яким маршрутом вони рухаються», — каже начальник 4-ї спеціалізованої пошуково-рятувальної групи Держслужби з надзвичайних ситуацій в області Тарас Бринда.

Другий компонент —  автоматизована система прийому та обробки повідомлень про надзвичайні події від туристів. Вона дозволяє автоматично приймати усі види сповіщень, обробляти їх та ставити цілі пошуково-рятувальним групам.

Третій компонент — автоматизована реєстрація туристичних груп. Це стало можливим завдяки четвертому компоненту – мобільному застосунку «Порятунок в горах». Його мета – покращити комунікацію між рятувальниками й туристами та покращити ефективність роботи рятувальників.

Застосунок доступний на IOS та Android. Він підтримує чотири мови: англійську, українську, польську та румунську. Його розробка тривала близько року, під час якого рятувальники у співпраці з фахівцями та волонтерами удосконалювали програму.

Крім того, за умови реєстрації користувач може натиснути сигнал SOS, що направить виклик з точними координатами до рятувальників.

«Не потрібно шукати номери пошуково-рятувальних частин, досить просто завантажити застосунок», —  пояснив Бринда.

Також, наголошують рятувальники, окрім інформації про себе, потрібно залишати ще номер контактної особи, щоб у разі відсутності зв‘язку з заблукалим, рятувальникам не доводилось проводити зайві розслідування, що забирають додатковий час, який в умовах рятування життя йде на лічені хвилини.

Туристів закликають залишати відгуки про застосунок, щоб рятувальники могли удосконалювати проєкт.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Безпечний похід у гори: що взяти, як підготуватись та куди піти новачкам

Зустріч з дикими тваринами у Карпатах: як діяти та чому не варто панікувати

Попит на безпеку та мандрівники з арабських держав: туристичні тренди 2021 року


Коментарі (2)

Григорій Мельник 2022.01.16, 20:46

п.Тетяна! Не продукуйте недостовірну інформацію. Нижченаведений абзац вам, напевно, підказали в ТСН: "Як стало відомо....рятувальники оперативно знайшли постраждалих завдяки системі GPS-моніторингу". Так от, щоб ви знали, що ця система до цього випадку не має абсолютно ніякого відношення. Чи може хтось повірить, що потерпілі туристи встановилу цей додаток ("Порятунок в горах" на свої смартфони, зареєструвалися в рятувальній службі, яка, після цього, могла відслідковувати їхнє пересування. А коли сталося нещастя, хтось з туристів натиснув у додатку кнопку SOS?. Ні, вони подзвонили, як дотепер робили всі туристи. І їхні координати міг дати тільки мобільний оператор по здійсненому дзвінку. Але їм не допомогла би і описана вами ситсема GPS- моніторингу. А от хто міг не допустити цієї НС, та це працівники рятувального посту, який, за моєю інформацією є на базі"Заросляк". Без "кішок", льодоруба (або хоча би палиць) і вірьовки немо чого "рипатися" на Говерлу з її фірновими і обледенілими схилами. Та й ці засоби, самі по собі, нікого не врятують - треба вміти ними користуватися. А вас хтось вчив самозатриманню на сніжних схилах?

Аліна 2022.01.16, 21:04

Григорію, глянула.. цю інформацію надали у пресслужбі ДСНС, тому тут хіба брешуть рятувальники, але для чого їм це робити? Я наприклад, не бачу підстав не довіряти їм 

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

17853
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1588
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1129
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2173
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3715
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1417

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1832

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

600

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1221

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1378
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

736
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24323
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

579
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

541
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

683
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1580
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

741
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7807
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

707
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1848 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

677
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

582