Кріт і Кіт

 

 

Цікаві істоти  кроти. Хтонічні, підземні ссавці, суттю своєю позбавлені видимості світла.   Як не дивно, в Україні вони представлені одним видом – кротом європейським. Цей вид, ще дивніше, найчисельніше розповсюджений  ареалами Донеччини і Луганщини, проте є великим  зоологічним міфом вважати, що більше ніде в нашій країні його не зустрінеш. До слова, це єдиний вид кротів, що популюється в нашій країні. Щоправда, раніше, у двадцятому столітті, багатьма вченими припускалося, що в Карпатах України мешкає форма чи вид кротів «caeca» - дрібніші в розмірах, проте з досить сильно розвинутими інстинктами, близькими до надприродніх ( у тваринному розумінні), компенсованими їм за відсутність інших органів чуттів. Проте виявилося, що карпатська форма крота є виключно екологічною расою, не гірський, а типовий рівнинний вид кротів.  Та ми з міркувань елементарної самоповаги вважатимемо, що це питання спірне і потребує подальших ґрунтовних наочних вивчень.

 

Всі енциклопедії  як одна дають наступні відомості про кротів, вибачте, європейських. Все життя вони проводять в підземних ходах, котрі прокладені в різних горизонтах грунту. Ходи кротів є строго двох типів: житлові і кормові. По житлових маршрутах кріт кочує від гнізда до гнізда на кормові ділянки , буває, що з одного біотопу до іншого. Кормові – пастки, в які із сусідніх грунтових шарів потрапляють безхребетні. За одну тільки ніченьку кротяча морда здатна прокласти, на хвилинку, до 50 метрів ходу. Гніздова камера розміщується на глибині до 2 метрів, звичайно, в дуже захищеному місці: між коріннями дерев, чагарників, під пнем, каменями і під спорудами.

 

Із триповерховими, а то й більше, кормовими ходами гніздову камеру сполучають похилі штреки. Його підземні ходи –це складна система багатоярусних галерей діаметром 5-6 метрів. Кормові ходи в рихлому грунті розташовані близенько до поверхні, на глибині 2-5 см, йдуть горизонтально. Їх можна замітити, оскільки при ритті кріт часто піднімає стелю ходу на кшталт земляного валу. Викидів землі при цьому не помітно. На відкритих ділянках, де ґрунт часто і глибоко просихає, ходи проходять на глибині 10-50 см. Шар такої товщини кріт підняти не може, тому надлишок землі викидається на поверхню через тимчасові вертикальні віднорки, утворюючи характерні кучки-кротовини. Кротовина над системою пригніздових ходів буває особливо великою, до 70-80 см.

 

Кроти активні круглий рік; взимку нерідко прокладають ходи під снігом, де скупчуються безхребетні, або в глибині ґрунту, нижче за рівень промерзання. Дорослі кроти як правило прив'язані до своїх ділянок і повертаються на них, будучи вигнаними або віднесеними на деяку відстань. Молоді звірі в період розселення віддаляються від материнської ділянки на відстань до 2 км. Кротовий хід являє собою для дощових черв'яків свого роду пастку з пахучою або тепловою приманкою. Черв'яків привертає запах кротового мускусу, до якого черв'яки проявляють позитивний хемотаксис (тип порядку, за яким бактерії та окремі клітини багатоклітинних організмів регулюють напрямок та інші характеристики свого руху згідно з певними хімічними речовинами в оточенні; бактерії знаходять джерело поживних речовин, наприклад, глюкози, пливучи у напрямку найвищої концентрації цих молекул, або втікають від отрути ),  а також дещо більш підвищена температура повітря усередині ходу. Привабливістю кротових ходів для черв'яків користуються також землерийки, які часто залізають в них і поїдають черв'яків раніше за господаря-крота. Підсніжними кротовими тунелями користуються інші звірі – землерийки , мишоподібні гризуни, інколи навіть ласки і горностаї.

 

Кроти добре охочі до їжі. До слова, харчуються кроти ґрунтовими безхребетними,  серед яких переважають вищезгадані червяки дощові.  Любить також кріт ласувати слимаками, комахами, мокрицями і багатоніжками та – павуками. За один раз кріт з'їдає до 20-22 г дощових черв'яків; на добу  близько 50-60 г корму, що небагато менше його власної ваги. Харчується кріт кілька разів на добу, оскільки їжа перетравлюється в його організмі за 4-5 годин. Швидкість перетравлення  їжі визначає добовий ритм активності крота. У проміжках між годуваннями кріт спить в кублі, згорнувшись в клубок. Голодним кріт може залишатися не більше 12-24 годин, після чого вмирає. На зиму робить солідні харчові запаси, що зазвичай складаються з паралізованих дощових черв'яків, яким кріт прокушує голови. У кротових норах дослідники гризунів знаходили до декількох сотень нерухомих черв'яків. Склад зимової їжі крота не відрізняється від літньої, проте взимку його потреба в їжі дещо знижується. У сплячку кроти не впадають. Принципово, бо інстинктивно.

 

Дорослі кроти незлагідні тварі, нападають на родичів, що потрапили на їх ділянку, і можуть запросто загризти їх на смерть. Демонструють канібалізм. В той же час багато хижаків не їдять кротів через мускусний запах  (мускус це продукт, що виробляється мускусними залозами деяких тварин, наприклад, оленів, та володіє різким специфічним запахом, що сприймається людиною по-різному; третина населення його не відчуває взагалі, ще третина сприймає запах мускусу негативно, а в останньої третини він викликає еротичне збудження). Їх природними ворогами - кротів -  є лисиця, куниця,  ласка,  хижі птахи, як то сови, яструби. Кроти хворіють туляремією, піроплазмозом іншими невимовними, та нестрашними виліковними недугами; страждають від паразитичних черв'яків, блох  і кліщів. Тривалість їх життя  5 років. Більше – аномалія. Аномалія – це свідоме чи несвідоме кимось чи чимось порушення усталених законів природи.

 

Кріт риє землю, гвинтоподібно укручуючись в ґрунт і поперемінно відгортаючи ґрунт лапами. На відміну від гризунів, кроти не можуть гризти землю різцями, тому живуть тільки в місцях з м'яким податливим ґрунтом. Там, де ґрунт твердіший наприклад, під лісовими стежинами, вони влаштовують спеціальні глибинні підземні переходи, якими користуються й інші звірі. Кроти здатні перепливати невеликі річки - кротові віднорки, що обриваються у краю води, нерідко продовжуються на іншому березі. На поверхні землі кріт виявляється рідко; тут він незграбний, оскільки не може крокувати, як більшість звірів, а пересувається повзучи. Слід крота, що вийшов на поверхню, є борозною з відбитками задніх лап на дні, і передніх лап з боків. І найголовніше – кріт сліпий.

 

Кроти повсюдно численні і не відносяться до видів, що охороняються. Це один з небагатьох комахоїдних, що має значення як хутрова тварина. З 19 століття міцні, бархатисті кротові шкірки здобувалися у великих кількостях. В наш час, з економічних причин, кроти промислового значення майже не мають – застаріла жива технологія. Ступінь їхньої некорисності полягає ще й у тому, що кроти також знищують корисних для ґрунту дощових черв'яків – і знову ці черв’яки… Борються з кротами найрізноманітнішими методами, зокрема за допомогою різких запахів (поміщаючи в кротових ходах нарізану цибулю, часник, ганчірки, змочені гасом – легко з плутати з газом ) або звукових сигналів, як то вертушки, очеретини, переважно made in West ультразвукові пристрої. А можна, заздалегідь напхавшись пивом і бобами, добряче пернути в нору – також дієво – ПЕРЕВІРЕНО.

 

І ось останні дослідження швейцарських і ізраїльських учених. Виявляється, стверджують вони, що ці гризуни без очей ще складніші, аніж про них прийнято вважати. Що буцімто вони під час далеких вилазок підземними лабіринтами, здатні орієнтуватися не за нюхом, а за унікальним відчуттям магнітного поля планети Землі. Цей висновок вчених ґрунтується на дослідах, відповідно до яких, коли в умовах побудови лабіринтів в лабораторії магнітне поле було  штучно змінено, викривлено, кроти збивалися із заданого курсу, одним словом, страшно губилися і панікували. Лишається загадкою для вчених, де вони тримають свій «компас»  в сталих умовах  не девіантної магнітосфери.

 

Відповідно і не зовсім відповідно, інші вчені стверджують, що магнітне поле самовільно міняється – слабне, що створює серйозну загрозу для всього живого на планеті. Вже на сьогоднішній час воно ослабло на 10-15 відсотків. Учені схильні пов’язувати цей фактор із «переполюсуванням» Землі. Магнітне поле активно міняється в Атлантиці. З часом воно ризикує взагалі зникнути, і появитися знову, але вже з протилежним полюсом. Трохи сумно. Та це лише гіпотеза. Якщо все ж таки ні, то у світлі таких подій, імовірно, буде непереливки не лише людям, але й підземним істотам. Відтак шанси вирівнюються.

 

На цій оптимістичній ноті годилося би й завершити, але ж було на початку анонсовано і про котів.  Кіт – красива, загадкова, жіночна істота. У Стародавньому Римі кішок, між іншим,  вважали символом волелюбності, а тому і антисимволом деспотії і імперії. Кажуть, що араби їх також люблять, навіть пророк Магомет неабияк цінував свою кішку.  У язичницькому Єгипті їх настільки обожнювали, що навіть будували храми, де вони жили і мали свого власного жерця. Кажуть, язичницькі часи повертаються. У Китаї їх часто порівнювали і починають знову порівнювати тепер – з левами і тиграми; а на Русі вони були  «почесними громадянами» домівок – неофіційно звісно.  А зараз ?  І мабуть найосновніше – їх в даний час культивують в США і Західній Європі, як милих, потрібних домашніх тваринок своїм господарям, права яких серйозно захищені на інституційному і практичному рівнях.  І це обнадійливо аж до Нас.          

               

Ще не все. Знову до науки.  Останні праці невсипущих синів матінки Землі – учених – показали, що деяка порода котів має виняткову здатність майже бездефектно переносити достатньо вагоме сонячне опромінення, що в силу поступового ослаблення магнітосфери під впливом гамма-альфа- бетта-частинок сонця, робить цих істот направду 9-життєвими.  Отож, варто впівголоса говорити про майбутню і вже існуючу стійку расу кошачих ?   ( А як же вірні істоти собаки ?..)                                       

 

І всі ці факти доповнюються ФУНКЦІОНАЛЬНО найвищим – коти  їдять чи вбивають кротів і всіляких інших гризунів, аж до пацюків. Щоправда, це значно меншою мірою стосується домашніх пухнастих чотирилапих, тих, які полюбляють, аби їм шийку чухали щодень по кілька разів, а на ніч брали до себе під тепленьку ковдру, і гладили не проти шерсті. А тих, що на заставках у віндовсах, тим паче. Проте хижацького інстинкту навіть найбільш посидючої і злагідної кішечки нічим не притлумити. Такий Закон Природи. А йому підкоряються майже всі.

 

Домен: Еукаріоти

Царство: Тварини 

Клас: Ссавці 

Ряд: Хижі

Родина: Кроти

Вид: Лісовий кіт

Вид: Європейський

звичайний кріт

 

Домен: Еукаріоти

Тип:  Хордові

Клас: Ссавці

 

Родина: Котові

Рід: Кіт

Підвид: Кіт

свійський 

 

 

Інфраклас:

Плацентарні

 

Рід:  Кріт 

 

        

Хай живуть коти!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


09.03.2012 Яв Назар 7677 0
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

287
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

428
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2288
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1694
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1987
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5595 16

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1096

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1109

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1623

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1099
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

852
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

712
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14529
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

503
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10374
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6043
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

594
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7428
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2697
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

494
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

598
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

432