Країна щастя та мрій: як прикарпатець жив та працював у Непалі (ФОТО)

Про пригоди впродовж дворічного робочого відрядження "Фіртка" поспілкувалася із франківцем Юрієм Войчаком - фахівцем у банківській сфері, міжнародним експертом з кредитування бізнесу.

Ділимося з вами його «нотатками мандрівника» про дивний для українця світ Непалу.


Спогади


Вже минуло чотири місяці, як я повернувся в Україну після подорожі в Непал, але мені й досі сняться сни з краєвидами гір та повсякденного життя в Катманду.

Коли друзі запитують мене, як пройшла чергова подорож, яка тривала майже два роки, то я завжди відповідаю, що в перший день мого приїзду у Непал я був вражений та трохи шокований тим, що побачив – аеропорт, дороги, інфраструктура, тощо.

Але, коли повертався додому в мене були сльози в очах. В день відльоту в Україну я написав в себе на сторінці в Facebook, що частина мого серця назавжди залишиться в Непалі.

За ці неповних два роки я зміг не просто повністю адаптуватися до життя в цій дивовижній та незвичній для європейця країні, але знайти багато друзів, побувати в різних куточках місцевих провінцій, відчути смак національних традицій та святкувань….

Скажу відверто, якщо у вас колись буде можливість поїхати в Непал – обов'язково зробіть це і ви побачите цікавий світ.

Робота


Моя присутність в Непалі була пов'язана з роботою консультанта в одному з проєктів банківського консалтингу для місцевого ринку малого бізнесу.

Це була технічна допомога з боку швейцарської консалтингової компанії після того, як німецький уряд (KfW) надав фінансування національному банку Непалу (NRB) для розвитку програм підтримки малого бізнесу та оптимізації відповідних процесів всередині місцевих банків. 

Такі проєкти досить популярні, консультантами часто залучають спеціалістів зі східної Європи та Центральної Азії з відповідним досвідом та знанням англійської мови.

Адаптація


Якщо в плані роботи все було більш-менш зрозуміло (таких проєктів за спиною було вже достатньо), то в плані адаптації до місцевості, країни все було дуже незвично та поступово. 

Наприклад, календарний рік в Непалі на той момент був 2076, а новий рік непальці святкують у квітні згідно з місцевими традиціями. При цьому фіскальний рік офіційно закінчується 15 липня, після чого всі починають жити в новому 2077 році.

Початок кожного місяця стартує з 16 числа та кожний місяць має окремо своє значення. Субота – вихідний день, а неділя – вже робоча.

Різниця з українським часовим поясом становить 3 години 45 хвилин. Є ще багато інших моментів. Ці всі речі довелося пізнавати поступово, крок за кроком, таким чином адаптовуючись до життя в Непалі.

Їжа


Окрема історія – це їжа та специфіка місцевої кухні. 

Я вже мав досвід життя в Китаї, але в Непалі концепція була все ж таки трохи інша. Спочатку я часто готував вдома, по-максимуму, бо не орієнтувався в ресторанах навколо. 

Місцева їжа дуже гостра, потрібно бути гурманом гострих страв, або просто запивати все водою, що зазвичай я і робив.

З часом я знайшов місцеві ресторани, в яких готують європейські страви, або домовлявся з кухарем, щоб мені готували без гострих спецій.

Навколо в магазинах продають безліч цікавих місцевих фруктів та делікатесів – все це довелося спочатку спробувати, щоб зрозуміти смак.

Скажу відверто, багато що я куштував вперше в житті.


Транспорт


З часом я придбав собі велосипед в Непалі та щоранку на ньому  добирався в офіс.

Оскільки, щоб підтвердити свої водійські права мені потрібно пройти відповідний екзамен в поліції та отримати посвідчення водія, але я вирішив, що наявний хаотичний автомобільний правосторонній рух точно не для мене та зупинився на більш логічному варіанті - на велосипеді. 

До речі, вечірні катання в період тотального карантину у 2020 були дуже рятівними та корисними. 

Карантин


Щоб зрозуміти правила місцевого карантину, то потрібно просто усвідомити, що все повністю в місті закрито, а перебування громадян за межами власних будинків та квартир забороняється відповідним розпорядженням місцевих органів влади – щось на кшталт комендантської години. За порушення карантинних умов можуть забрати до відділу поліції. 

Продовольчі магазини відкривалися буквально зранку о 5-6 год, на декілька годин та ввечері о 18-19 год. Решта часу люди знаходилися вдома. Ми тоді працювали з банком в режимі дистанційного діалогу та підтримки, що було також не завжди ефективно. Ну, але вибору особливого не було.

Карантин тривав впродовж чотирьох місяців. Це був непростий час для мене: в плані перебування в чужій країні, з обмеженнями в пересуванні. На той момент я мав візу до кінця 2020 року та особливо не переживав, хоча мав плани поїхати додому у відпустку, яку довелося скасувати.

Звичайно, що коли я жив в Непалі, то я планував побувати додатково в Таїланді, Індії, В'єтнамі, Камбоджі, Індонезії… але карантин та закриті аеропорти повністю обмежили мої можливості відносно потенційних подорожей та «спонукали» вивчати Непал. Проте це виявилося не менш цікавим, бо у державі вистачає красивих лісів, парків, озер навколо. І я із величезним задоволенням здійснив чимало подорожей!


Окрім велосипеда по столиці, я користувався місцевими видами транспорту – літаками, автобусами, мотоциклами, таксі, рікші… 

До речі, в країні немає залізниці, оскільки переважає гірська місцевість, тому авіасполучення та дороги є фактично єдиними можливими варіантами добратися з провінції в провінцію. 

А ще зранку дуже часто буває густий туман (перепади температури в сезон осінь-весна), тоді рейси літаків відкладалися на 3-4 години. Мені часто доводилося чекати в аеропорті свій літак, інколи навіть оголошували повідомлення про скасування рейсу або його перенесення на декілька годин пізніше.

Особливості


В нашому офісі працювали місцеві мешканці, це давало можливість ставити запитання та дозволяло отримувати вичерпні відповіді про місцеві традиції та святкування, звичаї та правила етикету. 

Також завдяки цьому моя адаптація відбувалася максимально комфортно та швидко.

Місцеві приязно та доброзичливо ставляться до іноземців та дуже дипломатично пояснюють, що можна робити та як правильно реагувати на місцеві традиції. 

В Непалі багато цікавого – релігія, історія, культура, мистецтво, кулінарія, взаємовідносини між чоловіками та жінками, захоплюючі танці на весіллях, національний червоний одяг для жінок, вживання їжі правою рукою, привітання щоранку, тощо….безліч абсолютно іншого, ніж наше повсякденне життя.


Мене часто запитують, яка різниця між українцями та непальцями?

З власного досвіду, я можу із впевненістю сказати, що в Непалі до незнайомців люди ставляться відкрито та із позитивом одразу, та можуть змінити свою позицію на гірше лише після якогось поганого вчинку, або стають друзями у випадку доброзичливої відповіді. 

В нашій українській реальності все навпаки – ми ставимося з недовірою до незнайомих людей та лише після певного часу починаємо довіряти один одному. 

В цьому основна відмінність, на мою думку.

І ще. Я дуже радий, що в мене досі в серці є частина Непалу. Я обов'язково туди повернуся одного дня, щоб зустрітися з друзями. Їх там залишилося багато.

Namaste.

Розмовляв Андрій Кецмур


Читайте також:

Розвиток малого бізнесу та здорова конкуренція: франківський фінансист розповів, як можна заробляти в Україні

Як вижити в умовах кризи: франківський фінансист розповів, що чекає бізнес та банки

Фотогалерея


29.04.2021 Андрій Кецмур 3124
Коментарі ()

14.05.2021
Вікторія Богдан

За місяць блогер-мільйонник заробляє від 10 тис доларів. Як прикарпатським блогерам вдалося досягти успіху та зібрати багатотисячну, а то й мільйонну аудиторію, дізнавалися журналісти Фіртки.

523
13.05.2021
Остап Микитюк

Часом так буває, що на нас нападають «нечитуни». В такий час головне не панікувати, розслабитись, відпочити, а тоді… глянути на свою книжкову полицю або ще краще — замовити собі щось цікавеньке в українських видавців.

683
12.05.2021
Лідія Вітранчик

Ніхто і гадки не мав, що «Прикарпаття», яке ще рік назад дивувало своїх вболівальників перемогами та досягненнями, зараз буде вести таку складну боротьбу за виживання і своє заслужене місце в лавах елітної Першої ліги.     

957
11.05.2021
Ліля Горковенко

Міський голова Руслан Марцінків став лідером серед українських мерів за кількістю заступників. В останній місяць 2020 року очільник міста зробив собі подарунок і у два рази збільшив їх штат.

1471
08.05.2021
Катерина Черкашина

Кореспондентка «Фіртки» побувала на головних подіях святкування Дня міста. Як він пройшов – у її репортажі.

1751
29.04.2021
Андрій Кецмур

Про пригоди впродовж дворічного робочого відрядження "Фіртка" поспілкувалася із франківцем Юрієм Войчаком - фахівцем у банківській сфері, міжнародним експертом з кредитування бізнесу. Ділимося з вами його «нотатками мандрівника» про дивний для українця світ Непалу.

3124

Днями відвідала унікальний фестиваль борщу в селі Кричка Солотвинської територіальної громади, який є не тільки рекреаційним заходом, а й чудовою соціальною атракцією для розвитку «зеленого туризму» у громаді.

428

Про нічний клуб - просто в серці COVID-реактора; відставки; очікування шалених фінансових стягнень і вірогідно - міжнародний скандал...

6875

Під час останнього пленарного засідання четвертої сесії Івано-Франківської обласної ради створено депутатську групу  «СТРАТЕГІЯ ПРИКАРПАТТЯ-2050». До її складу ввійшло кілька депутатів з різних фракцій. Я стала ініціатором та головою ново

6459

[оновлено!] Жаху в Україні - можна було уникнути! ІФ не став би COVID-Чорнобилем, а статистика (яку після локдауну вже неможливо приховувати) - мала б зовсім інший характер, якби... Саме про це - дана публікація.

9087
22.04.2021

Про це йдеться у звіті Міжнародної організації виноградарства і виноробства.

2815
16.04.2021

Пагони цибулі - унікальна комбінація корисних речовин, потрібних саме навесні, і їх набагато більше навіть ніж у цибулі ріпчастій.

3664
15.03.2021

Великий піст у 2021 році налічує 47 днів. Відомо, що у цей проміжок часу треба дуже прискіпливо ставитись до харчового раціону...

6056
05.05.2021

У третій день Великодніх свят Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин завітав на парафію святого Апостола Юди Тадея, що в Івано-Франківську, на вул. Стуса, 29.  

1509
03.05.2021

Поливаний понеділок у 2021 році відзначають 3 травня, на другий день після Великодня.  

2003
02.05.2021

На Христове Воскресіння, яке відзначається 2 травня, очільники Православної церкви України та Української греко-католицької церкви звернулися до українців зі святковими посланнями.  

1621
02.05.2021

У переддень світлого празника Воскресіння Христового Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин звернувся до вірних з Великоднім привітанням.  

1679
10.05.2021

Активісти в Німеччині домоглися офіційного визнання нічних клубів країни культурними установами. Раніше їх класифікували як розважальні заклади нарівні з букмекерськими конторами та ігровими залами.

897
30.04.2021

Вона визначала життя в Німеччині майже 16 років. Але зараз політична стабільність, якою країна користувалася так довго за часів Ангели Меркель, підходить до кінця, політик готується відмовитись від посади канцлера.  

2389
25.04.2021

Міністерства закордонних справ Литви, Латвії та Естонії 23 квітня оголосили у своїх країнах персонами нон ґрата чотирьох російських дипломатів.

2676
15.04.2021

Президент США Джо Байден оголосив про запровадження у США загальнонаціонального надзвичайного стану у зв’язку з "надзвичайною загрозою" через зовнішню діяльність уряду Російської Федерації.  

4197
11.04.2021

Велика Британія та США вважають, що Росія повинна негайно «послабити напругу» і жити у відповідності з її міжнародними зобов’язаннями.  

3776 1