Як вижити в умовах кризи: франківський фінансист розповів, що чекає бізнес та банки

Коронавірус вніс свої корективи у світову економіку. Спочатку Китай, а згодом і весь світ відчув скорочення ВВП, зниження ділової активності, падіння туризму та проблеми з фінансами.

Ціни на нафту обвалилися, а разом з ними — і фондові ринки. Востаннє, як відзначають фахівці, індекси бірж були такими низькими у 2017 році, коли країни оговтувались після затяжної економічної кризи.

Вже зараз зрозуміло, що попереду — важкі часи.

Про те, чого підприємствам – малому та середньому бізнесу в Україні, фінансовим ринкам та банківській системі очікувати найближчим часом Фіртці розповів франківець Юрій Войчак  — фахівець у банківській сфері, міжнародний експерт з кредитування малого та середнього бізнесу, який працює на швейцарську консалтингову компанію.


Вплив на сектор мікро-, малих та середніх підприємств.

Ситуація в Україні, навряд чи  буде відрізнятися від решти світу. Зі зрозумілих причин сектор туризму і HoReCa, а також деякі додаткові послуги, будівельний бізнес, частково транспорт, будуть значно зачеплені в середньостроковій перспективі (1 рік +).

Однак, наприклад, виробництво фармацевтичних препаратів і роздрібна торгівля, ймовірно, залишаться в безпеці. Як і в разі уповільнення будівництва, загальний інвестиційний апетит, швидше за все, знизиться. Багато чого буде залежати від динаміки обмінного курсу USD / UAH та від того, наскільки ефективно уряд вживатиме заходів безпеки. Повне блокування і карантин - це розв'язання всіх проблем (навіть якщо термін 2-3 тижні), тому дуже важливо, щоб економіка працювала за підтримки уряду/ міжнародного співтовариства.

Однак через карантин у сусідніх країнах, досить ймовірно, що підприємства, які здійснюють експорт та імпорт, матимуть негативні наслідки, і торгівля між сусідніми країнами, швидше за все, буде частково припинена.

З огляду на те, що Україна значною мірою залежить від імпорту з Європи, Азії, Китаю, експортери та імпортери, ймовірно, зазнають труднощів під час карантину.

Іншим аспектом є грошові перекази, які становлять близько 15% ВВП. Через пандемію грошові перекази в якийсь момент зменшаться, що призведе до зниження внутрішньої купівельної спроможності та зниження споживання. Ці аспекти зменшать доходи більшості підприємств в Україні. 

Очікуваний вплив на банківський сектор

Ще до блокування деякі банки вже прийняли превентивні заходи в умовах пандемії. Ці заходи включали обмеження у проведенні будь-яких тренінгів та навчання персоналу (звичайно ж проведення вебінарів матиме важливе значення, але коучинг на місцях практично неможливий, що однозначно знижує якість навчання персоналу). Банки в Україні, схоже, частково мають чітку стратегію роботи з кредитним портфелем і управління ризиками (ми вже пережили кризу 2008 і 2014). 

Ми очікуємо, що весь сектор буде практично під тиском в найближчі 6-12 місяців і Банки мобілізують всі зусилля на роботу з позичальниками і зосередяться на застосуванні інструментів реструктуризації боргу у випадках, де це дійсно необхідно. Все-таки необхідно розуміти, що депозитні вклади позичальників і виплати по % є пріоритетом для підтримки балансу ліквідності.

З одного боку, портфелі забезпечені заставою, яка у багатьох випадках покриває непогашений борг з коефіцієнтом покриття справедливої ​​ринкової вартості 150% -200%. З іншого боку, ринок нерухомості також схильний до потенційного ризику обвалу, якщо криза буде тривати протягом більш тривалого періоду (3+ / 6+ місяців). Це означає, що відбудеться зниження коефіцієнта покриття заставою, що підштовхне банки до активної роботи по реструктуризації.

В цілому я очікую, що система буде строго регулюватися рішеннями НБУ. Банки в той самий час можуть і будуть розробляти свої власні антикризові стратегії (як це було раніше, у 2008).

Марія Лутчин


27.03.2020 Марія Лутчин 7424 3
Коментарі (3)

НИК 2020.03.27, 21:59

Віру. дєкую! небагатослівність =прикмета розумня предмету.

Ілонка 2020.05.03, 14:51

Ну  а интересно будет актуальным в этот период бизнес с Китаем. Стоит ли начинать, или лучше еще потерпеть, подождать до лучших времен?

Shtefan 2020.05.04, 21:21

Мое мнение такое, что с Китаем можно начинать строить бизнес, только спешить сильно не нужно, а действовать аккуратно. Еще по теме хочу добавить, что в этой сфере очень важна транспортировка грузов. По этой теме рекомендую познакомиться с компанией, если нужна срочная посылка из Китая в Украину https://meest.cn/ . Сам пользуюсь, и другим советую.

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5200 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1836 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4045 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3170 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7960 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20293 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

275

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

818

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1912

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2391
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

187
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

694
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

476
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18379
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

976
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1215 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6099 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23390 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

293
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

989 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1169 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

497