Як вижити в умовах кризи: франківський фінансист розповів, що чекає бізнес та банки

Коронавірус вніс свої корективи у світову економіку. Спочатку Китай, а згодом і весь світ відчув скорочення ВВП, зниження ділової активності, падіння туризму та проблеми з фінансами.

Ціни на нафту обвалилися, а разом з ними — і фондові ринки. Востаннє, як відзначають фахівці, індекси бірж були такими низькими у 2017 році, коли країни оговтувались після затяжної економічної кризи.

Вже зараз зрозуміло, що попереду — важкі часи.

Про те, чого підприємствам – малому та середньому бізнесу в Україні, фінансовим ринкам та банківській системі очікувати найближчим часом Фіртці розповів франківець Юрій Войчак  — фахівець у банківській сфері, міжнародний експерт з кредитування малого та середнього бізнесу, який працює на швейцарську консалтингову компанію.


Вплив на сектор мікро-, малих та середніх підприємств.

Ситуація в Україні, навряд чи  буде відрізнятися від решти світу. Зі зрозумілих причин сектор туризму і HoReCa, а також деякі додаткові послуги, будівельний бізнес, частково транспорт, будуть значно зачеплені в середньостроковій перспективі (1 рік +).

Однак, наприклад, виробництво фармацевтичних препаратів і роздрібна торгівля, ймовірно, залишаться в безпеці. Як і в разі уповільнення будівництва, загальний інвестиційний апетит, швидше за все, знизиться. Багато чого буде залежати від динаміки обмінного курсу USD / UAH та від того, наскільки ефективно уряд вживатиме заходів безпеки. Повне блокування і карантин - це розв'язання всіх проблем (навіть якщо термін 2-3 тижні), тому дуже важливо, щоб економіка працювала за підтримки уряду/ міжнародного співтовариства.

Однак через карантин у сусідніх країнах, досить ймовірно, що підприємства, які здійснюють експорт та імпорт, матимуть негативні наслідки, і торгівля між сусідніми країнами, швидше за все, буде частково припинена.

З огляду на те, що Україна значною мірою залежить від імпорту з Європи, Азії, Китаю, експортери та імпортери, ймовірно, зазнають труднощів під час карантину.

Іншим аспектом є грошові перекази, які становлять близько 15% ВВП. Через пандемію грошові перекази в якийсь момент зменшаться, що призведе до зниження внутрішньої купівельної спроможності та зниження споживання. Ці аспекти зменшать доходи більшості підприємств в Україні. 

Очікуваний вплив на банківський сектор

Ще до блокування деякі банки вже прийняли превентивні заходи в умовах пандемії. Ці заходи включали обмеження у проведенні будь-яких тренінгів та навчання персоналу (звичайно ж проведення вебінарів матиме важливе значення, але коучинг на місцях практично неможливий, що однозначно знижує якість навчання персоналу). Банки в Україні, схоже, частково мають чітку стратегію роботи з кредитним портфелем і управління ризиками (ми вже пережили кризу 2008 і 2014). 

Ми очікуємо, що весь сектор буде практично під тиском в найближчі 6-12 місяців і Банки мобілізують всі зусилля на роботу з позичальниками і зосередяться на застосуванні інструментів реструктуризації боргу у випадках, де це дійсно необхідно. Все-таки необхідно розуміти, що депозитні вклади позичальників і виплати по % є пріоритетом для підтримки балансу ліквідності.

З одного боку, портфелі забезпечені заставою, яка у багатьох випадках покриває непогашений борг з коефіцієнтом покриття справедливої ​​ринкової вартості 150% -200%. З іншого боку, ринок нерухомості також схильний до потенційного ризику обвалу, якщо криза буде тривати протягом більш тривалого періоду (3+ / 6+ місяців). Це означає, що відбудеться зниження коефіцієнта покриття заставою, що підштовхне банки до активної роботи по реструктуризації.

В цілому я очікую, що система буде строго регулюватися рішеннями НБУ. Банки в той самий час можуть і будуть розробляти свої власні антикризові стратегії (як це було раніше, у 2008).

Марія Лутчин


27.03.2020 Марія Лутчин 7547 3
Коментарі (3)

НИК 2020.03.27, 21:59

Віру. дєкую! небагатослівність =прикмета розумня предмету.

Ілонка 2020.05.03, 14:51

Ну  а интересно будет актуальным в этот период бизнес с Китаем. Стоит ли начинать, или лучше еще потерпеть, подождать до лучших времен?

Shtefan 2020.05.04, 21:21

Мое мнение такое, что с Китаем можно начинать строить бизнес, только спешить сильно не нужно, а действовать аккуратно. Еще по теме хочу добавить, что в этой сфере очень важна транспортировка грузов. По этой теме рекомендую познакомиться с компанией, если нужна срочная посылка из Китая в Украину https://meest.cn/ . Сам пользуюсь, и другим советую.

29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

609
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1156
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2470
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1335
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1964 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2911

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

657

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

740

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1651

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1635
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

330
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

440
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18358
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7465
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3648
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1034
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10772
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

277
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

273
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

466
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

443
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

675