Космічний відлюдник: астрономи помітили незвичайну планету в галактиці

Міжнародна група вчених на чолі з польськими астрономами оголосила про відкриття найменшої з виявлених на сьогодні вільно плаваючої планети розміром із Землю.

Дослідники з OGLE Астрономічної обсерваторії Варшавського університету знайшли незвичайний об'єкт завдяки методу гравітаційного мікролінзування, інформує Фіртка з посиланням на НВ.

Вільно плаваючі планети практично не обертаються навколо батьківської зірки, тому їх не можна виявити за допомогою традиційних методів астрофізичного виявлення. Проте їх можна виявити за допомогою астрономічного явища, яке називається гравітаційним мікролінзуванням. Мікролінзування є результатом загальної теорії відносності Ейнштейна — масивний об'єкт (лінза) може відхиляти світло яскравого фонового об'єкта (джерела). Гравітація лінзи діє як величезне збільшувальне скло, яке згинає і збільшує світло далеких зірок.

«Якщо масивний об'єкт (зірка або планета) проходить між наземним спостерігачем і віддаленою зіркою-джерелом, його сила тяжіння може відхиляти і фокусувати світло від джерела. Спостерігач буде вимірювати короткочасне підвищення яскравості вихідної зірки. Шанси на спостереження мікролінзування надзвичайно малі», — пояснює доктор Прземек Мроз, науковий співробітник Каліфорнійського технологічного інституту і провідний автор дослідження.

Гравітаційне мікролінзування не залежить від яскравості лінзи, тому дозволяє вивчати тьмяні або темні об'єкти, такі як планети. Вчені оголосили про відкриття найкоротшої з коли-небудь виявлених подій мікролінзування під назвою OGLE-2016 BLG-1928 час якої складає всього 42 хвилини.

«Коли ми вперше помітили цю подію, було ясно, що вона повинна бути викликана надзвичайно крихітним об'єктом», — говорить доктор Радослав Полескі з Астрономічної обсерваторії Варшавського університету, співавтор дослідження.

Дійсно, моделі показують, що лінза повинна бути менш масивною, ніж Земля, ймовірно, це був об'єкт масою з Марс. Більш того, лінза швидше за все — планета-вигнанець.

«Якби лінза оберталася навколо зірки, ми б виявили її присутність на кривій блиску», — додає доктор Полескі.

Кілька років тому астрономи OGLE надали перші свідчення наявності великої кількості планет-вигнанців в Чумацькому Шляху. Однак недавно виявлена планета — найменший з коли-небудь виявлених вигнанців.

«Наше відкриття показує, що маломасивні вільно плаваючі планети можуть бути виявлені і охарактеризовані за допомогою наземних телескопів», — говорить професор Анджей Удальскі, керівник проекту OGLE.

Астрономи підозрюють, що вільно плаваючі планети фактично сформувалися в протопланетних дисках навколо зірок (як «звичайні» планети), і вони були викинуті зі своїх батьківських планетних систем після гравітаційної взаємодії з іншими тілами, наприклад, з іншими планетами в системі.

Теорії утворення планет пророкують, що викинуті планети зазвичай повинні бути менша за Землю. Таким чином, вивчення вільно плаваючих планет дозволяє нам зрозуміти бурхливе минуле молодих планетних систем, таких як Сонячна система.

Раніше НВ писав, що дослідники визначили дві дюжини планет за межами нашої Сонячної системи, на яких можуть бути умови, більш підходящі для життя, ніж наші власні.

При цьому деякі із зірок, навколо яких обертаються ці планети, можливо, навіть краще за наше Сонце.

У дослідженні, проведеному вченим з Університету штату Вашингтон (WSU) Дірком Шульце-Макухом, докладно описуються характеристики потенційних «наднаселених» планет, включаючи ті, які старше, трохи більше, трохи тепліше і, можливо, більш вологі, ніж Земля.

Всі 24 головних претендента на здобуття звання наднаселених планет знаходяться на відстані більше 100 світлових років від нас, але Шульце-Макух сказав, що це дослідження може допомогти сфокусувати майбутні зусилля зі спостереження, наприклад, з космічного телескопа NASA James Webb, космічної обсерваторії LUVIOR і космічного простору PLATO Європейського космічного агентства.


30.10.2020 1905
Коментарі ()

30.11.2020
Олена Британська

Що робити, зіткнувшись з хворобою? Чого очікувати та до чого варто бути готовими? Про це ми розпитали у прикарпатців, котрі перехворіли на коронавірус та погодились розповісти про свій досвід.

1589
29.11.2020
Тетяна Дармограй

Героїня цього матеріалу – 36-річна Лідія працює на улюбленій роботі, живе в достатку та разом з чоловіком виховує 5-річну доньку. Сьогодні їхнє життя схоже на щасливу казку, проте так було не завжди.

6105
25.11.2020
Остап Микитюк

Оксана Лозинська — яскравий приклад сильної жінки й людини, яка досягла успіху за межами рідної країни. Вона не випадково стала нашою сьогоднішньою гостею.   

1405
20.11.2020
Тетяна Дармограй

У нашому суспільстві до татуювань різне ставлення: одні милуються, інші засуджують, немало – дивуються. Проте, погодьтесь, що красиві малюнки на тілі часто викликають цікавість в інших.

3277
17.11.2020
Сліпенчук Наталія

Останні вихідні як представники громадськості та бізнесу, так і влади усіх рівнів зустріли у стані підвищеної емоційної турбулентності. Загальний хаос формується практично на усіх рівнях обговорення.

1626
13.11.2020
Тетяна Дармограй

В Івано-Франківську безліч оголошень з обіцянками допомогти у будь-якій складній життєвій ситуації. Так, вірити в це чи ні – вибір кожного, але заперечувати той факт, що ворожіння почасти межує з шахрайством – вкрай складно.  

5622 1

Хто і для чого ринок заграбастав? Чому про це "не знає" міста ГОЛОВА? Про небезпеки, загрози, бенефіціярів і співпрацю – з прізвищами, назвами та вірогідними мотивами…

991

Тема статті випливає з відношення президента України до розгляду моїх звернень стосовно неефективного адміністрування законодавства та корупції у галузі мисливського господарства. Я направив через електронний кабінет урядового контактного центру біля 5 зв

886 1

Скільки б ми не опиралися, але локдаун – це поки що єдиний ефективний засіб проти пандемії ковіду. І це довели в ряді країн світу, які наважились та запровадили його. Але в Україні не підуть на такий крок і ось чому.

1660

 Івано-Франківське обласне комунальне агролісогосподарське підприємство «Івано-Франківськоблагроліс», засновником якого є Івано-Франківська обласна рада, повідомило, що на площі 53728 га лісового фонду ведеться мисливське господарство, але плата за їх використання не береться 

3845
29.11.2020

В Україні замість індексу БігМака використовують індекс борщу, за яким легше відстежити коливання вартості базових продуктів, а також купівельну спроможність середньостатистичного українця.

795 1
07.11.2020

Переїдання може стати справжньою проблемою для людини, яка працює у віддаленому режимі.

6473
31.10.2020

Ідеальний десерт для вечірки на Геловін - гарбузовий кекс, який виглядає точнісінько як гарбуз. Щоб надати випічці правильної форми, використовуйте округлу форму для випікання діаметром 21 см з вертикальними смужками.

2479
30.11.2020

Єпископ Едвард прибув з візитацією до Богородчан, щоби познайомитись з римо-католицькою парафією.

989
28.11.2020

Сьогодні, 28 листопада, у християн східного обряду розпочинається Різдвяний піст. Цей піст встановлений, щоб люди до дня Різдва Христового змінилися духовно. Сприяє в цьому молитва, покаяння, утримання від пристрастей, справи милосердя. Наприклад, допомога хворим, самотнім, нужденним людям та сиротам.  

1357
12.11.2020

Акція проходитиме в рамках відзначення Всесвітнього Дня убогих та буде безстроковою.  

1652
05.11.2020

Віддавна в нашому народі існує набожна практика почитання Першої п’ятниці місяці.  

2030
03.12.2020

Цей рік є складним. Для усіх. Для лікарів, медсестер, літніх людей, молоді, підприємців і без сумніву він є нелегким для шанувальників кіно.

507
02.12.2020

Забудовник Максим Микитась дав сенсаційні свідчення в НАБУ про те, як заступник голови Офісу президента Олег Татаров підкупив експерта МВС Костянтина Дубоноса для фальсифікації кримінальної справи. Татарова захищають в ОП. Про це у соцмережі розповів&nbs

311
24.11.2020

За тиждень в Дубаї ексчиновник витратив річну зарплату в люксовому готелі. Про це пише Фіртка з посиланням на Коментарі України. Колишнього заступника голови Офісу Президента Сергія Трофімова бачили в готелі Mandarin Oriental Jumeira в Дубаї, де ві

923
24.11.2020

Адміністрація загальних служб (GSA) повідомила новообраного президента Джо Байдена та його команду, що адміністрація Трампа готова розпочати процес передачі влади.  

960
16.11.2020

Дональд Трамп вперше фактично визнав, що на президентських виборах переміг його ‎суперник Джо Байден.‎  

1592