Космічний відлюдник: астрономи помітили незвичайну планету в галактиці

Міжнародна група вчених на чолі з польськими астрономами оголосила про відкриття найменшої з виявлених на сьогодні вільно плаваючої планети розміром із Землю.

Дослідники з OGLE Астрономічної обсерваторії Варшавського університету знайшли незвичайний об'єкт завдяки методу гравітаційного мікролінзування, інформує Фіртка з посиланням на НВ.

Вільно плаваючі планети практично не обертаються навколо батьківської зірки, тому їх не можна виявити за допомогою традиційних методів астрофізичного виявлення. Проте їх можна виявити за допомогою астрономічного явища, яке називається гравітаційним мікролінзуванням. Мікролінзування є результатом загальної теорії відносності Ейнштейна — масивний об'єкт (лінза) може відхиляти світло яскравого фонового об'єкта (джерела). Гравітація лінзи діє як величезне збільшувальне скло, яке згинає і збільшує світло далеких зірок.

«Якщо масивний об'єкт (зірка або планета) проходить між наземним спостерігачем і віддаленою зіркою-джерелом, його сила тяжіння може відхиляти і фокусувати світло від джерела. Спостерігач буде вимірювати короткочасне підвищення яскравості вихідної зірки. Шанси на спостереження мікролінзування надзвичайно малі», — пояснює доктор Прземек Мроз, науковий співробітник Каліфорнійського технологічного інституту і провідний автор дослідження.

Гравітаційне мікролінзування не залежить від яскравості лінзи, тому дозволяє вивчати тьмяні або темні об'єкти, такі як планети. Вчені оголосили про відкриття найкоротшої з коли-небудь виявлених подій мікролінзування під назвою OGLE-2016 BLG-1928 час якої складає всього 42 хвилини.

«Коли ми вперше помітили цю подію, було ясно, що вона повинна бути викликана надзвичайно крихітним об'єктом», — говорить доктор Радослав Полескі з Астрономічної обсерваторії Варшавського університету, співавтор дослідження.

Дійсно, моделі показують, що лінза повинна бути менш масивною, ніж Земля, ймовірно, це був об'єкт масою з Марс. Більш того, лінза швидше за все — планета-вигнанець.

«Якби лінза оберталася навколо зірки, ми б виявили її присутність на кривій блиску», — додає доктор Полескі.

Кілька років тому астрономи OGLE надали перші свідчення наявності великої кількості планет-вигнанців в Чумацькому Шляху. Однак недавно виявлена планета — найменший з коли-небудь виявлених вигнанців.

«Наше відкриття показує, що маломасивні вільно плаваючі планети можуть бути виявлені і охарактеризовані за допомогою наземних телескопів», — говорить професор Анджей Удальскі, керівник проекту OGLE.

Астрономи підозрюють, що вільно плаваючі планети фактично сформувалися в протопланетних дисках навколо зірок (як «звичайні» планети), і вони були викинуті зі своїх батьківських планетних систем після гравітаційної взаємодії з іншими тілами, наприклад, з іншими планетами в системі.

Теорії утворення планет пророкують, що викинуті планети зазвичай повинні бути менша за Землю. Таким чином, вивчення вільно плаваючих планет дозволяє нам зрозуміти бурхливе минуле молодих планетних систем, таких як Сонячна система.

Раніше НВ писав, що дослідники визначили дві дюжини планет за межами нашої Сонячної системи, на яких можуть бути умови, більш підходящі для життя, ніж наші власні.

При цьому деякі із зірок, навколо яких обертаються ці планети, можливо, навіть краще за наше Сонце.

У дослідженні, проведеному вченим з Університету штату Вашингтон (WSU) Дірком Шульце-Макухом, докладно описуються характеристики потенційних «наднаселених» планет, включаючи ті, які старше, трохи більше, трохи тепліше і, можливо, більш вологі, ніж Земля.

Всі 24 головних претендента на здобуття звання наднаселених планет знаходяться на відстані більше 100 світлових років від нас, але Шульце-Макух сказав, що це дослідження може допомогти сфокусувати майбутні зусилля зі спостереження, наприклад, з космічного телескопа NASA James Webb, космічної обсерваторії LUVIOR і космічного простору PLATO Європейського космічного агентства.


30.10.2020 6805
Коментарі ()

26.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

168
16.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

5233 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2290 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1722
11.04.2023
Тетяна Дармограй

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2210
05.04.2023
Тетяна Дармограй

Востаннє воєнний стан та мобілізацію продовжили щонайменше до 20 травня 2023 року. Внаслідок цього військовозобов'язаним чоловікам заборонено виїжджати за кордон, та є винятки.

4117

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

267

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

335

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

406

Коротка історія російської державності та походження росіян на основі фактів і досліджень російських істориків. 

798
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

151
23.05.2023

Здоровий кишківник запорука не лише хорошого самопочуття, але й зовнішнього вигляду. Існують продукти, які допомагають очистити кишківник і схуднути.  

281
17.05.2023

Коза все одно недооцінена тварина в Україні, хоча її ефективність вища в два з половиною рази, ніж у корови. Основа – молоко. Бо м’ясних кіз на цілу Україну, мабуть, є два-три господарства, ділиться прикарпатський фермер.  

455
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

180
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

308 1
17.05.2023

Досить часто люди соромляться ставити відверті питання священнику.  

625
12.05.2023

Віра, молитва, Слово Боже, одновірці та добрі приятелі – ті ліки, які дійсно допомагають.

921
27.05.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5471
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

200
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

228
19.05.2023

Президент назвав пріоритети України на найближчий час.    

343
16.05.2023

Повідомлено про підозру голові Верховного Суду Всеволоду Князєву та його спільникові – адвокату у справі щодо отримання хабаря.  

521