Кого призиватимуть, хто матиме відстрочку та як виявляють порушників обліку: мобілізація на Івано-Франківщині у березні

На Івано-Франківщині тривають мобілізаційні заходи. Востаннє строк дії воєнного стану та мобілізації продовжили до 9 травня 2025 року.

Фіртка розповідає, що варто знати прикарпатцям про мобілізацію у березні 2025 року. 

Так, у березні можуть мобілізувати наступні категорії:

  • придатних та обмежено придатних чоловіків віком від 25 до 60 років, якщо вони мають або не мають військового досвіду;

  • придатних та обмежено придатних чоловіків від 18 до 25 років, які вже проходили строкову службу та проходять військову службу в запасі або резерві;

  • виключених з військового обліку чоловіків, якщо ВЛК визнає їх придатними або обмежено придатними за станом здоров'я та якщо вони не вчинили тяжкого злочину, за якого мобілізація заборонена.

Зазначимо, що наразі призовники від 18 до 25 років, які не проходили строкову службу, можуть тільки добровільно підписати контракт із ЗСУ — мобілізувати примусово їх не можуть.

Разом з тим, не призиватимуть до війська:

  • студентів;
  • викладачів та науковців,
  • деякі категорії за професійною діяльністю;
  • за визначеними сімейними обставинами;
  • з визначеними хворобами;
  • заброньованих працівників.

Розшук за неявку до ТЦК


В Івано-Франківському районі у розшуку за неявку до територіального центру комплектування і соціальної підтримки у 2024 році перебували близько 16 тисяч військовозобов'язаних.

Як повідомив начальник Івано-Франківського районного управління поліції Роман Андрущак, серед них — чотири тисячі порушників військового обліку розшукали правоохоронці.

"Ще 640 військовозобов'язаних добровільно зʼявилися до ТЦК. А 260 з тих, кого розшукували — надали документи про бронювання", — вказав у своєму звіті про роботу начальник Івано-Франківського районного управління поліції.

Нагадаємо, до 16 липня 2024 року військовозобов’язані мали уточнити свою актуальну адресу проживання та оновити дані. Громадяни, які цього не зробили, перебувають у розшуку поліції.

Як можна змінити свій статус, аби не бути в розшуку та чим це загрожує, розповідав начальник сектору оборонно-мобілізаційної роботи Сумського ТЦК та СП Сергій Монукало.

"Найпростіше — це з'явитися до ТЦК. Проте, багато людей бояться навіть самої абревіатури "ТЦК". Чому склалося враження, що ТЦК лякає, наче це якась каральна структура.

Переважна більшість людей, які ухиляються від контакту з ТЦК, мають право на відстрочку: вони навчаються, є багатодітними батьками, членами сімей загиблих військовослужбовців тощо.

Але через психологічний бар'єр, страх або дезінформацію вони уникають з'явлення до установи".

З його слів, відповідно до чинного законодавства, якщо людина перебуває в розшуку, поліція має право здійснити адміністративне затримання.

"Це означає, що людину можуть примусово доставити до ТЦК із застосуванням фізичної сили, зокрема вдягнуті кайданки. Після цього протоколу складено адміністративне правопорушення: або за порушення правил військового обліку, або за недотримання закону про мобілізацію.

Мінімальний штраф за таке порушення становить 17 тисяч гривень. Хоча для багатьох це значуща сума, її несплачують до подальших санкцій.

У такому випадку матеріали передаються до виконавчої служби, яка може заблокувати рахунки, а також накласти арешт на майно боржника, щоб стягнути штраф у судовому порядку.

Ще раз хочу звернути увагу на те, що багато військовозобов'язаних, спілкуючись із представниками ТЦК, насамперед цікавляться своїми правами. Однак про обов'язки, які також є важливою частиною, часто забувають.

Хочу нагадати, що це не вибір, а конституційний обов'язок. Обов'язком кожного є з'явитися для оновлення своїх даних. Також є обов’язок виконувати мобілізаційні розпорядження й іти служити. Це не лише вимога закону, але й захист наших сімей".


Як виявляють тих, хто не оновив дані


Значна частина прикарпатців оновила свої військово-облікові дані.

Утім, як розповів тимчасовий виконувач обов'язків заступника начальника Івано-Франківського обласного ТЦК Андрій Мороз, є така ж велика кількість тих, хто свої дані не оновив.

"Громадяни, які не оновили дані, перебувають у розшуку поліції. Наші співробітники кожного дня їх виявляють під час заходів з оповіщення та передають Нацполіції", — додав Мороз.

Водночас, продовжує підполковник, ті хто немає військово-облікових документів теж є порушниками військового обліку. Є також категорія громадян, які мають право на відстрочку від служби, але з якихось причин не оновили дані.

"Ті, хто має військово-облікові документи невстановленого зразка також порушники. Таких людей є багато. Всі вони перебувають у розшуку і щоденно їх виявляють працівники ТЦК та СП. Ми передаємо їх представникам поліції, їх притягують до адмінвідповідальності.

Далі ми здійснюємо всі заходи щодо того, аби актуалізувати всі дані особи, і якщо вона підлягає призову та мобілізації, то автоматично проходить військово-лікарську комісію.

Якщо стан здоров’я людини дозволяє їй проходити військову службу, і вона немає права на відстрочку, то для неї відразу визначається навчальний центр і в подальшому підрозділ, де вона нестиме службу".


Зміни у проходженні ВЛК


З березня направлення на медичний огляд військовозобов'язаних до ВЛК здійснюватиметься виключно за рішенням керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), а також начальників центрів рекрутингу ЗСУ.

Весь процес формування направлення здійснюватиметься в електронній формі.


Зміни у порядку бронюванню військовозобов’язаних
Кабінет міністрів на засіданні 28 лютого вніс зміни до Порядку бронювання військовозобов'язаних. Зокрема, ухвалили рішення про оновлення критерію середньої зарплати.

Так, відтепер розмір нарахованої середньої заробітної плати працівників критичних підприємств розраховуватимуть, виходячи із місячного періоду. До цього застосовувався квартальний метод розрахунку.

Окрім того, скасовується вимога щодо 72-годинної перевірки відомостей про працівника при його бронюванні для держорганів, до п'яти днів зменшується термін анулювання відстрочок працівників підприємств та організацій, а до загальної кількості осіб, які підлягають бронюванню, включатимуть співробітників, які призвані на службу після 18 травня 2024 року.

Також, Пенсійний фонд та Мінцифри отримали завдання протягом місяця забезпечити взаємодію між реєстрами для визначення відповідності зарплатних критеріїв військовозобов'язаних.


Право на відстрочку від мобілізації надали ще одній категорії громадян


Цивільні особи, які перебували у полоні внаслідок збройної російської агресії, зможуть оформити відстрочку від мобілізації.

Для отримання відстрочки таким людям необхідно надати лише виписку з Єдиного реєстру осіб, щодо яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок агресії проти України.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну 

Військовий облік: чи мобілізують всіх, хто оновив дані та що загрожує тим, хто цього не зробив 


04.03.2025 3641 1
Коментарі (1)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

4098
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1020
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

592
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5568
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1500
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1361

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

432

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1258

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1084

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

994
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

323
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

344
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1310
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

395
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

663
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5711
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

396
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

280
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

625 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1065
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

923