Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій: від моці до безсилля та вразливості.
Як повномасштабне вторгнення вплинуло на психосоматичні захворювання цивільного населення журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.
"Кількість людей із такими захворюваннями значно зросла. Це, зокрема, серцево-судинні захворювання, захворювання пов'язані із травною системою, порушення сну, порушення концентрації уваги, порушення пам'яті.
Статистично лікарям дуже складно назвати конкретні дані. Тому що частина людей виїхала з держави, частина — не звертається за допомогою, а якось самостійно і з цим дає собі раду", — каже Микола Демків.
Фахівець додає, часто до лікарів загальної практики, неврологів звертаються пацієнти з проявами стійкої соматизації у вигляді атипового болю різної локалізації, стійкого до дії знеболювальних засобів, з хронічною втомою, порушенням моторики стравоходу, невиразковою диспепсією тощо.
"Тривалість таких симптомів перевищує шість місяців, що призводить до порушення якості життя. Додатково у таких пацієнтів можна відмітити симптоми вегетативного збудження.
За даними Американської асоціації серця (American Heart Association) 2021 році, депресія підвищує ризик розвитку артеріальної гіпертензії та інсульту у близько 1,5 раза.
А тривога асоційована з підвищенням ризику ішемічної хвороби серця — у 1,4 раза, інсульту — у 1,7 раза, стенокардії — у 5 разів", — додає Демків.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!