Хто переміг і чому: підсумки виборів-2019 на Івано-Франківщині (інфографіка)

Монобільшість у парламенті цього скликання – величезний кредит довіри для змін. Однак концентрація влади в одному центрі – загроза владної вседозволеності.

Зараз ми маємо один мегацентр впливу - «Слуга народу» та чотири партійні четвертинки, які отримали приблизно рівну підтримку виборців «Опозиційна платформа «За життя», «ЄС», «Батьківщина», «Голос».

Зрозуміло, що представникам останніх залишиться тільки мріяти про «жирні» посади в парламенті. Максимум, що світить цій четвірці – віцеспікер та кілька секретарів парламентських комітетів, можливо голів комітетів, які не мають критично важливого впливу на життя країни, - як ось, комітет з питань культури і духовності; прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин чи освіти та науки.

Прикарпаття потрапило в загальноукраїнський тренд пошуку нових облич. Але в нашій області ці нові обличчя, які стали нардепами, подекуди виявились не зовсім новими, принаймні, у частині виборчих списків.

Фіртка вирішила проаналізувати, хто та чому проходить до Ради від Прикарпаття.



"Результат виборів очікуваний, бо прогнозувався результатами соціологічних опитувань. Особливо це стосується лідерів виборчих перегонів. Він є відповіддю на соціальні очікування щодо нових політичних сил та нових облич при владі, - говорить експерт, кандидат політичних наук Ігор Доцяк. - Прикарпаття давно вже неоднорідне у виборчих симпатіях. Міграційні процеси, незадоволення суспільною ситуацією, значна кількість внутрішньо переміщених осіб, протестні настрої назагал впливають на вибір. Є певне розчарування в національно-демократичних силах, що зупинились та рівні патріотичної риторики, а в соціальній практиці діють у корисливих особистісних та групових інтересах".

За партійним списком до парламенту потрапили четверо прикарпатців: усі від «Слуги народу», Так вийшло бо у прохідних частинах списків інших партій, які подолали виборчий бар’єр, мешканців нашої області не виявилося.

Найскандальніша постать тут Роман Мулик – франківський підприємець, депутат обласної ради 6-го скликання, який обирався від «Партії регіонів». Мабуть, багато хто пам’ятає акції франківських активістів під час Революції гідності перед кафе «Вальяж», яке належить Мулику. Ці акції мали на меті стимулювати Мулика вийти з «Партії регіонів». Тоді він змушений був прийняти ці умови та залишити партію і навіть фракцію в облраді.

Про депутатів-мажоритарників є що поговорити. Тут досить цікаво.

На 83 окрузі в Івано-Франківську перемогла Оксана Савчук, яка буде єдиною представницею «Свободи» у новій Верховній Раді.

Другим із відривом у 23%  "Слуга народу" Андрій Сторожук -  за нього проголосували 23,28% франківців. Третій - кандидат від "Європейської Солідарності" - Олексій Петечел. У нього 12,49%. Четверта висуванка "Голосу" Галина Баранкевич - 8,50%. Замикає п'ятірку - Андріан Волгін - 3,15%.

"Для мене ця перемога не стала несподіваною. Неочікуваним був тільки відрив більш, ніж удвічі від другого місця. Гадаю, навіть без агресивної інформаційної та зовнішньо-агітаційної кампанії Савчук могла б розраховувати на перемогу, просто з меншим результатом. Значну роль в її успіху відіграв Руслан Марцінків, який супроводжував всю виборчу кампанію Савчук – міський голова красувався на біл-бордах поруч з кандидаткою, зустрічався з людьми і навіть сам роздавав агітаційні листівки в неробочий час. Фактично це один на двох мандат", - коментує політолог Василь Кедик.

На 84-му окрузі переміг Ігор Фріс від «Слуги народу». Нотаріус, близький до Олександра Шевченка. Він отримав 17 870 голосів, що склали 22%, обігнавши висуванця від партії "Батьківщина" Андрія Іваськіва, за якого віддали 11 665 голосів - 14,36%.

Читайте також: Курйози на виборах: у Львові бабуся з’їла бюлетені, а у Франківську жінка хотіла голосувати двічі через SMS від "команди Марцінківа" (фото+відео)

Третім йде чинний нардеп, висуванець партії "Європейська Солідарність" Михайло Довбенко, у якого 10 462 голоси - 12,88%.

На цьому окрузі аналітики прогнозували запеклу боротьбу, зважаючи на участь у виборах значної кількості політичних важковаговиків: нардепа від округу Михайла Довбенка, Романа Вірастюка, брата стронгмена Василя Вірастюка, Василя Поповича від «Свободи», керівника обласної «Самопомочі» Богдана Станіславського, самовисуванця Романа Ткача.

Однак Фріс здобув досить прогнозовану перемогу.

"Почав кампанію одним з останніх в окрузі, однак захопив лідерство, яке не віддав до кінця. Основна причина перемоги Фріса – відсутність єдиного сильного конкурента – контрастника. Голоси виборців розсіялись між кількома центрами тяжіння, а бренд «Слуги народу» магнітом притягнув для Фріса не менше 15 % голосів, як це відбулось майже по всій області з кандидатами від президентської партії. Гадаю, решту 6-7 % Фріс напрацював виключно власною активністю", - зауважує Василь Кедик.

В одномандатному виборчому округу №85 (з центром у Калуші) виборці віддали перевагу кандидату від «Слуги народу» Едуарду Прощуку, залишивши без мандата брата директора «Буковелю» Віктора Шевченка та міністра енергетики і вугільної промисловості Ігоря Насалика.

"Не відкидатимемо доробку Прощука в перемозі. Але були й інші фактори. Незрозуміле позиціонування Віктора Шевченка (УКРОП), який відтягував голоси в Прощука, хоч виборці хотіли сприймати їх як одну команду могло зіграти злий жарт в кампанії. Однак цією ситуацією не скористався інший кандидат Ігор Насалик, який в останні тижні виборчої кампанії погруз у скандалах (порушене кримінальне провадження через проблеми з декларуванням, акція шахтарів на день Калуша)", - коментує Василь Кедик.

Без значної зовнішньої рекламної кампанії на 86-му окрузі переміг директор ДП "Вигодське лісове господарство" Олександр Матусевич. «За» кандидата від партії «Слуга народу» проголосували 18 487 виборців, за чинного нардепа Анатолія Диріва -17 787 виборців. Розрив - 700 голосів.

"Тут програв ще один збитий нардеп з минулого скликання. В останні тижні кампанії Дирів був дуже активний, особливо в плані розміщених біл-бордів, яких було дуже й дуже багато, особливо на Долинщині. Тай нардепом він загалом був ефективним. Іншої причини, як вплив бренду «Слуги народу» в перемозі Матусевича не бачу", - каже політолог.

Надвірнянський округ впевнено виграв Зіновий (ЗЕник) Андрійович.

Він набрав 23 864 (37,8%) голосів та значно випередив висуванця політичної партії "Свобода" Михайла Іваночка, який отримав 8457 (13,39%) голосів. Третім йшов кандидат від партії "Європейська Солідарність" Юрій Голіней, у якого 6 481 (10,26%) голосів.

Власне, формула успіху тут мало чим відрізнялась від перемоги інших «слуг народу» в області: особистий рейтинг у Надвірній та наближених селах плюс довіра до президентської політсили.

Крім Оксани Савчук, є ще один мажоритарник-переможець в нашій області не від «Слуги народу». Це самовисуванець Андрій Іванчук, 88-й виборчий округ. В перемозі Іванчука є два фактори.

Перший - це системна робота на окрузі завдяки благодійному фонду «Покуття». Другий - відсутність сильних опонентів.

Нардеп Іванчук, який в минулий парламент потрапив за списком «Народного фронту», цього разу з 44,62 % підтримки виграв, як кажуть, «в одні ворота». Є тільки одне запитання, яке цікавить виборців: скільки ж грошей Іванчук вклав у кампанію на окрузі, яка триває вже близько року.

"Напевно, ми про це ніколи не дізнаємось, бо гроші витрачені на інфраструктуру округу законодавство не зобов’язує показувати у звітах за використання ресурсів виборчого фонду", - переконаний Василь Кедик.

Посилаючись на власні джерела деякі місцеві сайт писали про те, що депутат обласної ради Дмитро Сіреджук домовлявся про балотування від президентської партії по 89-му виборчому окрузі. Попри зірвані домовленості, Сіреджук, як самовисуванець, прагнув осідлати тренд, використовуючи зелену кольорову гаму. Правда в поєднанні з червоним кольором вийшло не дуже. Кандидат зайняв підсумкове 2 місце.

В окрузі №89 переміг кандидат від «Слуги народу» Володимир Тимофійчук - 18,53%. Він отримав 11 856 голосів (18,2%) з незначним відривом випередивши самовисуванця Дмитра Сіреджука, у якого 11 508 (17,67%) голосів.

"Гуцули знову проголосували за представника влади – на минулих виборах переміг «чужий», який балотувався від президентської «Солідарності» Юрій Соловей. На цих трохи більше «свій» (але тільки для Снятинщини) знову від президентської «Слуги народу» Володимир Тимофійчук. Тимофійчук запам’ятався відео з однієї з зустрічей з виборцями, де йому підказують сказати скільки йому років. Загалом не розумію, чим він займатиметься у Верховній Раді окрім натискання на кнопку голосування. Здається, цьому округу найменше пощастило з депутатом. Але вибрали люди його самі", - коментує політолог.


Вибір зроблено. Залишається дочекатися перших результатів діяльності цих народних обранців. А вже тоді можна буде, або гладити по голівці, або згадувати "незлим, тихим".

Цікавий факт: понад десять тисяч прикарпатців проголосували за "Опозиційну платформу - За життя" 6 906 (1.37%) та "Опозиційний блок" 3 316 (0.66%). А ще 2 157 голосували "ЗА" Шарія. Ось вам інфографіка до роздумів...

 

Ростислав Ковтун | Василь Кедик

Інфографіка: Вежа | ЦВК


Коментарі ()

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5200 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1836 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4045 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3170 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7960 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20293 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

275

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

818

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1912

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2391
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

187
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

694
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

476
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18379
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

976
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1215 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6099 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23390 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

293
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

989 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1169 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

497