Карпатський мед отримає географічне зазначення (ФОТО/ВІДЕО)

Цьогоріч в Україні планують зареєструвати десять географічних зазначень: серед них і карпатський мед. Про це повідомив заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Олександр Романишин. Це означає, що продукцію потрібно вирощувати у певному кліматичному середовищі, зберігати традиційну рецептуру.

У чому унікальність солодкого бренду Суспільному Карпати розповіли прикарпатські бджолярі, пише Фіртка.

На висоті 1000 метрів над рівнем моря знаходяться вулики пасічника Василя Мануляка. Тут 11 бджолосімей. По сусідству - гора Говерла та Петрос. До речі, бджоли теж впадають у сплячку. На Теплого Олекси - 30 березня - вони мали б прокинутися, казали предки, а от перший карпатський мед пасічник збере аж наприкінці травня.

"Взяти різноманіття трав у високогір’ї, екологію, чистоту. То я вважаю, що кращого варіанту немає. Назви "дикий мед" як такої нема, але те, що мед береться з диких трав, - це так", - розповідає про унікальність карпатського меду заступник голови Спілки пасічників Прикарпаття Василь Мануляк.

Карпатський мед цьогоріч має отримати географічне зазначення. Солодкий продукт стане брендом, який виготовляють у гірській місцевості у Закарпатській, Чернівецькій, Львівській і, звичайно, Івано-Франківській областях. До речі, такий мед важче добути, наприклад, ніж соняшниковий, а ще він багатший вітамінами.

"Наш місцевий мед - падевий - він має найбільшу бактерицидну властивість. Його найбільше запитують", - каже Василь Мануляк.

До речі, карпатський мед цінували здавна.

"Ще до 40-х років були заготівельники, то вони на 5 злотих більше давали, ніж за рівнинний, - продовжує розповідь голова Спілки пасічників Прикарпаття Іван Юсько. - Високо цінують наш мед і в Німеччині, але я не прихильник експортувати за кордон. Хай краще наші люди їдять і будуть здорові".

Збирати мед у горах трудомістка справа, тому тут важлива командна гра пасічника та його трудівниці - карпатської бджоли або "карпатки" ще кажуть.

"Бджола облітає великі території, щоб забезпечити себе кормами й нас так само, - ділиться Василь Мануляк. - Оті бджоли лише прокидаються, а наша - вже в полі, вони привикли до суворих умов. Це унікальність нашої бджоли "карпатки".

Під брендом карпатського меду часом продають інший. За смаковими властивостями відрізнити важко, тому при купівлі краще питати про сертифікат – радять бджолярі.

"Є хвойний падевий мед, є вересковий, з малини, з Іван-чаю, але все одно йому притаманна кислинка. Гірський мед цінніший ще й тому, що на 70 % менше добувають, ніж рівнинний", - підказує голова Спілки пасічників Прикарпаття Іван Юсько.

І, звичайно, найкраще за карпатським медом їхати у гори, там він найбільше смакує.

До речі, в Україні перші географічні зазначення отримали мелітопольська черешня, а ще овеча та коров’яча бриндзи. Наприклад, справжня бриндза вважається та, яку виготовляють у гірських регіонах Західної України за дотримання старовинного рецепту. Таке брендування допоможе зберегти традиційну рецептуру та популяризувати смачний бренд.


Читайте також: 

Географічне зазначення «гуцульська бриндзя» отримає правову охорону в ЄС

«Біле золото» Карпат: як на полонинах виготовляють справжню гуцульську бриндзу (ФОТО)


26.02.2021 1542
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

5887
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

486
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14697 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1724
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

994
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6413

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

776

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1588

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1381

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1267
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

628
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

775
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1679
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

708
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1005
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

6056
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

14388
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

373
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

674
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

590
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

910 2