Карантин 2020: які "сюрпризи" чекають випускників шкіл

Коронавірус змінив ритм життя усього світу. Сьогодні говорять про те, що вже ніколи не буде так, як раніше, а людям потрібно вчитися жити в умовах карантину та пристосовуватися до нових реалій.

Робота, навчання, дозвілля, спорт, відпочинок – настав час, коли ми переосмислюємо своє ставлення до багатьох речей. Змінені дати святкування довгоочікуваних подій, викреслені із календарів дні подорожей, а мрії про відпустку, змінилися на бажання повернутися на роботу.

Життя людей – це постійний рух, кожен день – новий крок. І 2020 попри пандемію, залишається для багатьох важливим роком у визначенні майбутнього.

Сьогодні у великій мірі це  стосується молодих людей, які закінчують школи та університети й розпочинають новий етап життя.

Йтиметься про учнів 11 класів і про те, які «сюрпризи» для них приготував карантин.

Найголовніше завдання, яке ставлять перед собою школярі в останній рік навчання у школі – скласти зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО).

Тому Фіртка знайшла відповіді на найактуальніші питання цієї теми, які  стануть у пригоді вчителям, випускникам та батькам.


Як проходитиме ЗНО в умовах епідемії коронавірусу?

У Міністерстві освіти та науки України пояснюють, що формат і процедура проведення ЗНО у 2020 році не зміняться.

«За правилами, при складанні ЗНО в аудиторії перебуває максимум 15 учасників та два інструктори. Обов’язковою є дистанція 1,5 метри між учасниками в аудиторії, яка, безумовно, буде дотримана у зв’язку з епідемією. Соціальне дистанціювання також буде забезпечене і біля входу в приміщення, у якому проходитиме тестування, щоб уникнути скупчення людей.

У зв’язку із поширенням коронавірусної інфекції усі учасники ЗНО та інструктори будуть забезпечені засобами індивідуального захисту та антисептиком. Приміщення будуть провітрюватись та дезинфікуватись», - пояснив заступник Міністра освіти і науки Єгор Стадний.

Як складатимуть ЗНО учасники, які контактували з хворими, або інфіковані коронавірусом?

Особи, які були зареєстровані для участі у ЗНО, однак контактували з хворими або самі інфікувались коронавірусом, зможуть скласти ЗНО під час додаткової сесії, коли одужають або вийдуть із самоізоляції. У випадку, якщо через ізоляцію чи хворобу вони будуть змушені пропустити й додаткову сесію тестування, вони будуть звільнені від ЗНО за станом здоров’я. Таке правило діяло і раніше для людей із низкою захворювань.

Особливості вступу до університетів для таких категорій абітурієнтів, форми проведення вступних іспитів визначаються окремо в умовах прийому на навчання до закладів вищої освіти.

Чи будуть змінені локації для проведення ЗНО на інші? Наприклад, великі відкриті майданчики, стадіони?

У міністерстві наголошують, що ЗНО на відкритому майданчику або стадіоні неможливо з низки причин. Передовсім через непередбачувані погодні умови: сонце, дощ, сильний вітер, які будуть заважати учасникам та інструкторам.

Не менш важливим фактором є безпека. Велика кількість учасників тестування одночасно в одному місці, навіть на відкритій місцевості, становить загрозу в умовах поширення коронавірусу. Водночас у таких умовах інструкторам буде важче проконтролювати процес тестування та не допускати списування.

Кожен учасник ЗНО має добре чути інструктора, який повідомлятиме важливу інформацію, зокрема час, який залишився до завершення тесту. Так само, за правилами ЗНО, учасники мають бачити годинник. Сторонні шуми на відкритій місцевості заважатимуть учасникам чути інструкторів та не дозволять сконцентруватись на тесті. Особливо це стосується складання ЗНО з іноземних мов, яке передбачає аудіювання та має проходити в тихому приміщенні.

Також відкриті майданчики ускладнять налагодження ефективної навігації учасників. При виході неминучими будуть черги та скупчення людей, що є небажаним в умовах поширення коронавірусу.

Чи можна зменшити кількість предметів ЗНО у зв’язку з коронавірусом?

У 2020 році кожен учасник може пройти тестування щонайбільше з чотирьох навчальних предметів. Максимальну кількість учасників збере українська мова і література, яку складатиме майже 370 тис учасників, майже 264 тис осіб складатимуть історію України, і дещо більше ніж 186 тис осіб – математику. Решта предметів не збиратиме такої великої кількості учасників. Тому, у Міністерстві освіти та науки скасовувати якісь із предметів у зв’язку з коронавірусом вважають недоцільно.

До того ж деякі вступники вагаються щодо вибору однієї спеціальності та планують уточнити свій вибір з огляду на отримані результати ЗНО, а обмеження переліку предметів ЗНО негативно вплине на їхній вибір.

І ще одне з найактуальніших запитань: чи будуть видалені з тестів ЗНО питання з програми квітня-травня 11 класу, коли навчальний процес проводиться дистанційно?

Заступник міністра освіти наголошує, що цикл підготовки тестового зошита триває впродовж трьох років, протягом яких їхній зміст проходить експертну оцінку, апробацію. Сьогодні тестові зошити на ЗНО 2020 року вже зверстані та понад 70% з них вже надруковано. Заміна завдання сьогодні означатиме макетування і друк нових примірників.

Запевняє, що у тестах дуже мало завдань, які ґрунтуються на навчальному матеріалі, що вивчається у квітні-травні 11 класу.

«Таке завдання може бути взагалі одне на весь тест. Передруковувати тираж тестових зошитів через таку малу кількість завдань недоцільно. До того ж модель ранжування результатів тестування знижує вплив зовнішніх факторів і УЦОЯО зможе статистично згладити певні прогалини у підготовці учасників через карантин», - пояснюють в міністерстві.

Варто додати, що звільняти від ЗНО не будуть і тих, хто не планує вступати (наприклад, окремі студенти коледжів чи учні профтехів) або планує вступати до закордонних університетів.

Що ж до самих дат проведення зовнішнього незалежного тестування, видачі атестатів, прийому документів до ВУЗів, то розглядають два варіанти, залежного від того, коли буде завершений карантин.

Щоб запобігти поширенню коронавірусу, МОН також рекомендує цьогоріч не проводити масових заходів, зокрема останні дзвоники та випускні вечори. Остаточне рішення ухвалюється безпосередньо адміністраціями шкіл та гімназій.

Ось така ситуація з освітнім процесом в Україні в період карантину.


Навчання у Європі під час карантину: досвід Великобританії

Також, для порівняння Фіртка дізналася, як відбувається навчальний процес та, яка ситуація у випускників Великобританії.

Ексклюзивною інформацією поділився експерт із навчання у Великобританії та засновник компанії "B.Great education in the U.K." Дмитро Бєліков.

За його словами, навчальний процес у Великобританії, на жаль, як і в багатьох країнах світу, відбувається безконтактно, тобто онлайн у  віртуальному просторі. Кожна школа обрала свою програму для проведення навчання. Але більшість працюють у Zoom, Microsoft Teams.

«По суті, навчання продовжується в стандартному режимі, де учні працюють в групах, отримують домашнє завдання і роблять проекти. В інтернет рішеннях є навіть функція підняти руку – все як у школі. Інколи проблема виникає з відвідуваністю (комп’ютер зламався, інтернету немає і т.п.), але її вирішують. Треба зазначити, що наполегливість в навчанні також є фактором оцінювання і поряд з оцінкою за предмет учень отримує і оцінку за старанність. Оцінювання - це взагалі окрема тема», - розповідає Дмитро.

У Великобританії є частина учнів, які залишились в школі, це дуже маленький відсоток. Це діти «стратегічних» співробітників, які знаходяться в школі: лікарі, матрони (люди, що відповідають за будиночок, де проживають діти), вчителі і т.п.

Для британських випускників вступ учнів у ВУЗи є якраз найменшою проблемою, оскільки правила вступу не змінились.

«Абітурієнти вступають в ВУЗи на основі результатів своїх іспитів A-level чи IB (випускні, останні два роки). Деякі топ-вузи можуть брати у розрахунок GCSE (попередні результати). Наші студенти, які належать до міжнародних студентів, вступають в британський університет на базі атестату про середню освіту в Україні та сертифікату про рівень знання англійської мови IELTS UKVI/ IELTS academic та ще ряду другорядних документів. Тому вступ триває стандартно, але деякі проблеми існують. Тест IELTS UKVI можна здати лише в Києві і з карантином це стало досить складно, ЗНО буде в кінці серпня, а тільки після цього можна буде отримати британську візу, яку потрібно чекати мінімум три тижні. Але всі ці проблеми мають бути вирішені, тому, що всі намагаються адаптуватись до ситуації, що склалась – перенесення термінів старту курсу, університети вже розглядають інші варіанти тестів англійської мови (навіть пропонують пройти свої)», - пояснює експерт.

Але як з’ясувалося, оцінювання учнів – це зараз найбільша проблема британських шкіл-пансіонів. Оскільки їх система була абсолютно неупередженою.

«У випускних класах (Year 12 та Year 13) учні вчаться, як в наших школах: відвідують уроки, складають тести, пишуть різноманітні роботи та проєкти. Це все оцінюється, але бал носить рекомендаційний  характер. Головна ціль вчителів - підготувати учнів до загальнонаціональних екзаменів – A-level/ IB. І саме ці іспити і є оцінкою учня, згідно з якою він/ вона вступають в університет. Варто зазначити, що оцінки, що їх виставляють викладачі й ті, які учні отримують після іспиту дуже часто збігаються.  Рішення, яке прийняв уряд – це скасування всіх іспитів і оцінювання учнів на базі того, що буде рекомендувати школа», - наголошує Дмитро Бєліков.

Тобто школа буде відправляти в міністерство освіти поточні оцінки та свої рекомендації, на базі цього й буде прийматись рішення про оцінювання учнів. Відповідно вступ в університет так і буде здійснюватися, як завжди, на базі шкільних оцінок. Головна відмінність цього року – не буде іспитів.

Дмитро Бєліков також додав, що традиційного для британських шкіл випускного балу скоріш за все не буде.  Але деякі оптимісти обіцяють провести його в листопаді.


Отож, бажаємо всім випускникам успіхів!


Коментарі ()

17.06.2021
Галина Бородайкевич

Фіртка поспілкувалась із директором закладу для літніх і самотніх людей, щоб дізнатись про побут, дозвілля і роботу під час пандемії.    

481
16.06.2021
Ілона Шевченко

Кожного року на міському озері гине кілька, деколи буває і десятки особин товстолоба. Фіртка спробувала з’ясувати причини.

584
15.06.2021
Катерина Черкашина

Чоловік каже, приїхав воювати за справедливість. І щоб допомогти українцям будувати нормальну державу. Фіртка поспілкувалася з добровольцем, який в Україні з червня 2014 року і хоче залишитися жити в Івано-Франківську.

953
15.06.2021
Лідія Вітранчик

Фіртка спробувала з’ясувати, якою мірою зачепили футбольні пристрасті франківчан і хто їхні фаворити, окрім національної збірної.

1174
14.06.2021
Тетяна Дармограй

14 червня – Всесвітній день донора крові. Журналістка Фіртки спробувала з’ясувати, наскільки популярним є донорство на Прикарпатті та як вплинула на нього пандемія.

1583
11.06.2021
Ілона Шевченко

Звання велостолиці України Івано-Франківськ завойовує вже давно. Проте, чи справді готове місто до такого титулу? Чи достатня кількість на дорогах елементів велоінфраструктури? Чи знають велосипедисти ПДР і вміють вправно їздити? Журналісти Фіртки спробували це з’ясувати.

1167

У 2011 році мене, як історика, рекомендували українсько-німецькій режисерці Уті Кільтер аби я показав і розказав про будівлі та визначні місця Франика. Ну якщо чисто технічно, то її скоріше цікавила «станиславівська» архітектура, а не «і

653

Встигала тільки дивитися як міняються дати запланованих прем’єр. Але попри всі перенесення виставу таки показали. Це було важливо: її герой Анатолій Гаркавенко («Морячок)» – з Франківщини.

2560

Днями відвідала унікальний фестиваль борщу в селі Кричка Солотвинської територіальної громади, який є не тільки рекреаційним заходом, а й чудовою соціальною атракцією для розвитку «зеленого туризму» у громаді.

5383

Про нічний клуб - просто в серці COVID-реактора; відставки; очікування шалених фінансових стягнень і вірогідно - міжнародний скандал...

11317
18.06.2021

В Україні, за останні 12 місяців кількість пошукових запитів українських користувачів зі словом "рецепт" зросла на 29%.

93
22.04.2021

Про це йдеться у звіті Міжнародної організації виноградарства і виноробства.

6831 1
16.04.2021

Пагони цибулі - унікальна комбінація корисних речовин, потрібних саме навесні, і їх набагато більше навіть ніж у цибулі ріпчастій.

8104
05.05.2021

У третій день Великодніх свят Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин завітав на парафію святого Апостола Юди Тадея, що в Івано-Франківську, на вул. Стуса, 29.  

5499
03.05.2021

Поливаний понеділок у 2021 році відзначають 3 травня, на другий день після Великодня.  

6015
02.05.2021

На Христове Воскресіння, яке відзначається 2 травня, очільники Православної церкви України та Української греко-католицької церкви звернулися до українців зі святковими посланнями.  

5606
02.05.2021

У переддень світлого празника Воскресіння Христового Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин звернувся до вірних з Великоднім привітанням.  

5663
10.06.2021

Київський апеляційний суд постановив стягнути з кума Путіна і нардепа від ОПЗЖ Віктора Медведчука близько 300 тисяч гривень на користь видавництва "Віват" у судовому процесі, ініційованому ним самим щодо книги Вахтанга Кіпіані "Справа Василя Стуса".    

1218
30.04.2021

Вона визначала життя в Німеччині майже 16 років. Але зараз політична стабільність, якою країна користувалася так довго за часів Ангели Меркель, підходить до кінця, політик готується відмовитись від посади канцлера.  

6505
25.04.2021

Міністерства закордонних справ Литви, Латвії та Естонії 23 квітня оголосили у своїх країнах персонами нон ґрата чотирьох російських дипломатів.

7402
15.04.2021

Президент США Джо Байден оголосив про запровадження у США загальнонаціонального надзвичайного стану у зв’язку з "надзвичайною загрозою" через зовнішню діяльність уряду Російської Федерації.  

8232
11.04.2021

Велика Британія та США вважають, що Росія повинна негайно «послабити напругу» і жити у відповідності з її міжнародними зобов’язаннями.  

7729 1