Карантин 2020: які "сюрпризи" чекають випускників шкіл

Коронавірус змінив ритм життя усього світу. Сьогодні говорять про те, що вже ніколи не буде так, як раніше, а людям потрібно вчитися жити в умовах карантину та пристосовуватися до нових реалій.

Робота, навчання, дозвілля, спорт, відпочинок – настав час, коли ми переосмислюємо своє ставлення до багатьох речей. Змінені дати святкування довгоочікуваних подій, викреслені із календарів дні подорожей, а мрії про відпустку, змінилися на бажання повернутися на роботу.

Життя людей – це постійний рух, кожен день – новий крок. І 2020 попри пандемію, залишається для багатьох важливим роком у визначенні майбутнього.

Сьогодні у великій мірі це  стосується молодих людей, які закінчують школи та університети й розпочинають новий етап життя.

Йтиметься про учнів 11 класів і про те, які «сюрпризи» для них приготував карантин.

Найголовніше завдання, яке ставлять перед собою школярі в останній рік навчання у школі – скласти зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО).

Тому Фіртка знайшла відповіді на найактуальніші питання цієї теми, які  стануть у пригоді вчителям, випускникам та батькам.


Як проходитиме ЗНО в умовах епідемії коронавірусу?

У Міністерстві освіти та науки України пояснюють, що формат і процедура проведення ЗНО у 2020 році не зміняться.

«За правилами, при складанні ЗНО в аудиторії перебуває максимум 15 учасників та два інструктори. Обов’язковою є дистанція 1,5 метри між учасниками в аудиторії, яка, безумовно, буде дотримана у зв’язку з епідемією. Соціальне дистанціювання також буде забезпечене і біля входу в приміщення, у якому проходитиме тестування, щоб уникнути скупчення людей.

У зв’язку із поширенням коронавірусної інфекції усі учасники ЗНО та інструктори будуть забезпечені засобами індивідуального захисту та антисептиком. Приміщення будуть провітрюватись та дезинфікуватись», - пояснив заступник Міністра освіти і науки Єгор Стадний.

Як складатимуть ЗНО учасники, які контактували з хворими, або інфіковані коронавірусом?

Особи, які були зареєстровані для участі у ЗНО, однак контактували з хворими або самі інфікувались коронавірусом, зможуть скласти ЗНО під час додаткової сесії, коли одужають або вийдуть із самоізоляції. У випадку, якщо через ізоляцію чи хворобу вони будуть змушені пропустити й додаткову сесію тестування, вони будуть звільнені від ЗНО за станом здоров’я. Таке правило діяло і раніше для людей із низкою захворювань.

Особливості вступу до університетів для таких категорій абітурієнтів, форми проведення вступних іспитів визначаються окремо в умовах прийому на навчання до закладів вищої освіти.

Чи будуть змінені локації для проведення ЗНО на інші? Наприклад, великі відкриті майданчики, стадіони?

У міністерстві наголошують, що ЗНО на відкритому майданчику або стадіоні неможливо з низки причин. Передовсім через непередбачувані погодні умови: сонце, дощ, сильний вітер, які будуть заважати учасникам та інструкторам.

Не менш важливим фактором є безпека. Велика кількість учасників тестування одночасно в одному місці, навіть на відкритій місцевості, становить загрозу в умовах поширення коронавірусу. Водночас у таких умовах інструкторам буде важче проконтролювати процес тестування та не допускати списування.

Кожен учасник ЗНО має добре чути інструктора, який повідомлятиме важливу інформацію, зокрема час, який залишився до завершення тесту. Так само, за правилами ЗНО, учасники мають бачити годинник. Сторонні шуми на відкритій місцевості заважатимуть учасникам чути інструкторів та не дозволять сконцентруватись на тесті. Особливо це стосується складання ЗНО з іноземних мов, яке передбачає аудіювання та має проходити в тихому приміщенні.

Також відкриті майданчики ускладнять налагодження ефективної навігації учасників. При виході неминучими будуть черги та скупчення людей, що є небажаним в умовах поширення коронавірусу.

Чи можна зменшити кількість предметів ЗНО у зв’язку з коронавірусом?

У 2020 році кожен учасник може пройти тестування щонайбільше з чотирьох навчальних предметів. Максимальну кількість учасників збере українська мова і література, яку складатиме майже 370 тис учасників, майже 264 тис осіб складатимуть історію України, і дещо більше ніж 186 тис осіб – математику. Решта предметів не збиратиме такої великої кількості учасників. Тому, у Міністерстві освіти та науки скасовувати якісь із предметів у зв’язку з коронавірусом вважають недоцільно.

До того ж деякі вступники вагаються щодо вибору однієї спеціальності та планують уточнити свій вибір з огляду на отримані результати ЗНО, а обмеження переліку предметів ЗНО негативно вплине на їхній вибір.

І ще одне з найактуальніших запитань: чи будуть видалені з тестів ЗНО питання з програми квітня-травня 11 класу, коли навчальний процес проводиться дистанційно?

Заступник міністра освіти наголошує, що цикл підготовки тестового зошита триває впродовж трьох років, протягом яких їхній зміст проходить експертну оцінку, апробацію. Сьогодні тестові зошити на ЗНО 2020 року вже зверстані та понад 70% з них вже надруковано. Заміна завдання сьогодні означатиме макетування і друк нових примірників.

Запевняє, що у тестах дуже мало завдань, які ґрунтуються на навчальному матеріалі, що вивчається у квітні-травні 11 класу.

«Таке завдання може бути взагалі одне на весь тест. Передруковувати тираж тестових зошитів через таку малу кількість завдань недоцільно. До того ж модель ранжування результатів тестування знижує вплив зовнішніх факторів і УЦОЯО зможе статистично згладити певні прогалини у підготовці учасників через карантин», - пояснюють в міністерстві.

Варто додати, що звільняти від ЗНО не будуть і тих, хто не планує вступати (наприклад, окремі студенти коледжів чи учні профтехів) або планує вступати до закордонних університетів.

Що ж до самих дат проведення зовнішнього незалежного тестування, видачі атестатів, прийому документів до ВУЗів, то розглядають два варіанти, залежного від того, коли буде завершений карантин.

Щоб запобігти поширенню коронавірусу, МОН також рекомендує цьогоріч не проводити масових заходів, зокрема останні дзвоники та випускні вечори. Остаточне рішення ухвалюється безпосередньо адміністраціями шкіл та гімназій.

Ось така ситуація з освітнім процесом в Україні в період карантину.


Навчання у Європі під час карантину: досвід Великобританії

Також, для порівняння Фіртка дізналася, як відбувається навчальний процес та, яка ситуація у випускників Великобританії.

Ексклюзивною інформацією поділився експерт із навчання у Великобританії та засновник компанії "B.Great education in the U.K." Дмитро Бєліков.

За його словами, навчальний процес у Великобританії, на жаль, як і в багатьох країнах світу, відбувається безконтактно, тобто онлайн у  віртуальному просторі. Кожна школа обрала свою програму для проведення навчання. Але більшість працюють у Zoom, Microsoft Teams.

«По суті, навчання продовжується в стандартному режимі, де учні працюють в групах, отримують домашнє завдання і роблять проекти. В інтернет рішеннях є навіть функція підняти руку – все як у школі. Інколи проблема виникає з відвідуваністю (комп’ютер зламався, інтернету немає і т.п.), але її вирішують. Треба зазначити, що наполегливість в навчанні також є фактором оцінювання і поряд з оцінкою за предмет учень отримує і оцінку за старанність. Оцінювання - це взагалі окрема тема», - розповідає Дмитро.

У Великобританії є частина учнів, які залишились в школі, це дуже маленький відсоток. Це діти «стратегічних» співробітників, які знаходяться в школі: лікарі, матрони (люди, що відповідають за будиночок, де проживають діти), вчителі і т.п.

Для британських випускників вступ учнів у ВУЗи є якраз найменшою проблемою, оскільки правила вступу не змінились.

«Абітурієнти вступають в ВУЗи на основі результатів своїх іспитів A-level чи IB (випускні, останні два роки). Деякі топ-вузи можуть брати у розрахунок GCSE (попередні результати). Наші студенти, які належать до міжнародних студентів, вступають в британський університет на базі атестату про середню освіту в Україні та сертифікату про рівень знання англійської мови IELTS UKVI/ IELTS academic та ще ряду другорядних документів. Тому вступ триває стандартно, але деякі проблеми існують. Тест IELTS UKVI можна здати лише в Києві і з карантином це стало досить складно, ЗНО буде в кінці серпня, а тільки після цього можна буде отримати британську візу, яку потрібно чекати мінімум три тижні. Але всі ці проблеми мають бути вирішені, тому, що всі намагаються адаптуватись до ситуації, що склалась – перенесення термінів старту курсу, університети вже розглядають інші варіанти тестів англійської мови (навіть пропонують пройти свої)», - пояснює експерт.

Але як з’ясувалося, оцінювання учнів – це зараз найбільша проблема британських шкіл-пансіонів. Оскільки їх система була абсолютно неупередженою.

«У випускних класах (Year 12 та Year 13) учні вчаться, як в наших школах: відвідують уроки, складають тести, пишуть різноманітні роботи та проєкти. Це все оцінюється, але бал носить рекомендаційний  характер. Головна ціль вчителів - підготувати учнів до загальнонаціональних екзаменів – A-level/ IB. І саме ці іспити і є оцінкою учня, згідно з якою він/ вона вступають в університет. Варто зазначити, що оцінки, що їх виставляють викладачі й ті, які учні отримують після іспиту дуже часто збігаються.  Рішення, яке прийняв уряд – це скасування всіх іспитів і оцінювання учнів на базі того, що буде рекомендувати школа», - наголошує Дмитро Бєліков.

Тобто школа буде відправляти в міністерство освіти поточні оцінки та свої рекомендації, на базі цього й буде прийматись рішення про оцінювання учнів. Відповідно вступ в університет так і буде здійснюватися, як завжди, на базі шкільних оцінок. Головна відмінність цього року – не буде іспитів.

Дмитро Бєліков також додав, що традиційного для британських шкіл випускного балу скоріш за все не буде.  Але деякі оптимісти обіцяють провести його в листопаді.


Отож, бажаємо всім випускникам успіхів!


Коментарі ()

26.11.2021
Ігор Марковський

Окрім партійних тем Фіртка також обговорила скандал навколо зриву операції по захопленню вагнерівців, як впливає ситуація на білорусько-польському кордоні на Україну та чого очікувати місцевим громадам від бюджету 2022 року.

307
22.11.2021
Уляна Мокринчук

Фіртка підготувала ТОП-10 місць, де можна не лише поплавати в басейні, чи спуститись на лижах, а ще й помилувати водоспадом, напитись справжньої мінеральної води, а також створити керамічний виріб своїми руками.  

1040
19.11.2021
Сергій Білий

Україна – яка вона? Таке питання поставив собі Іван Марк – хлопець з нині окупованого українського селища Чорнухине, що на Луганщині.  Для того, щоб дізнатися відповідь, чоловік пройшов пішки всю нашу країну від крайньої точки на сході до її кордонів на заході. Заходив і до Івано-Франківська, де з ним вдалося поспілкуватись кореспонденту Фіртки.

2554
18.11.2021
Дмитро Сінченко

Руслану Марцінківу не випадає нарікати на попередників чи скидати відповідальність на «парламент», адже рік тому він вдруге здобув посаду міського голови Івано-Франківська, а заразом і монобільшість у міській раді. То ж немає й об’єктивних перешкод для виконання передвиборчих обіцянок. «Фіртка» спробувала з’ясувати, якою мірою очільник міста втілює у життя передвиборчі обіцянки.

2538
17.11.2021
Мар'яна Цимбалюк

Фіртка розпиталася Ігоря Бабинюка, директора Івано-Франківського міжнародного аеропорту, які нові компанії здійснюватимуть авіарейси в Івано-Франківськ, чи будуть літати іноземні лоукости, що сталося з МАУ, яким чином влада та концесіонери перезавантажать роботу летовища.

2502
16.11.2021
Тіна Любчик

Останні роки цікавість іноземних туристів до України зумовлена, насамперед, введенням безвізового режиму та відкриттям нових прямих авіарейсів. Фіртка пропонує розглянути, де саме на Прикарпатті зафіксували найбільші надходження.

1820

Доля фільму «Дім Gucci» така ж карколомна, як його сюжет. Він відображає життя своїх головних героїв, які не завжди знали, чи вони у даний момент на верхів’ї ними ж майстерно створеної хвилі, чи їх випадково винесло на гребіть цунамі? Яс

333

Як показує жорстока реальність, жодна будівля не гарантована від знесення під новітню забудову чи руйнівної радикальної «реконструкції». Тому як тільки почув, що будівля за адресою Чорновола, 122 загрожена потенційною новобудовою, одразу ж вирішив описати її «поки не пізно».

14146 2

Каденюка я тоді ще не знав і не міг припустити, що колись з ним познайомлюся. Але мене пройняла немислима гордість, коли на екрані телевізора човник набирав висоту. Зараз навіть не можу повісти, що мене так розпирало. Мабуть, відчуття, що українці теж сучасні та серед них є люди, які готові заради своєї держави на звитягу. Політ у космос на ту пору ще нагадував лотерею.    

1416

Добрий шматок нашого життя минув у системі переконань, що посуду має бути два види. Перший, то звичайні горнята і банячки, якими ми послуговувалися у щоденному побуті. А в паралельній радянській реальності ще існував посуд з серванта у вітальні.

2465
23.11.2021

Для хорошої роботи мозку потрібно правильно харчуватися, а саме – регулярно вживати продукти, які живлять мозок всіма необхідними речовинами. 

647
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

6333
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

15302
19.10.2021

Понад 200 учасників із 12 парафій Івано-Франківської Архієпархії відвідали обласний з'їзд спільнот "Українська Молодь - Христові", який відбувся у суботу 16 жовтня, на парафії Введення в Храм Пресвятої Богородиці, що в с. Боднарів Боднарівського деканату. Цьогоріч подія присвячена 88-річниці від дня заснування спільноти.

4976
17.10.2021

Церква у Новій Липівці – це реставрована дерев’яна німецька кірха, яку збудували у 1904 році. До 1939 року тут жили німці у тодішньому присілку Сітауеріка.  

6432 1
04.10.2021

Розпочалася зустріч із Божественної Літургії, яку очолив Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин у співслужінні ректора семінарії прот. Олексія Данилюка та численного духовенства.    

6777
19.07.2021

Предстоятель Православної церкви України Блаженніший Епіфаній освятив розписи кафедрального собору Преображення Господнього Коломийської єпархії.

15955
10.11.2021

Палац культури імені Гната Хоткевича у Львові, як і район, у якому він розташований, переживає період змін і оновлення. З 2018 року тут почалась ревіталізація та пошук нової концепції культурного центру.  Палац, що побудували спільнокоштом майже 100

2286
16.11.2021

Відповідне рішення ухвалив 15 листопада з’їзд політсили.

1523
11.11.2021

Кабінет Міністрів України затвердив склад Комісії з проведення незалежної оцінки ефективності діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції.  

2165
08.11.2021

Зі слів речниці, чинний голова партії Олександр Корнієнко прагне цілковито зосередитись на роботі першого заступника голови Верховної Ради України, а відтак вирішив скласти повноваження голови партії.

2493
03.11.2021

Відповідні постанови народні депутати України ухвалили сьогодні на пленарному засіданні парламенту.

3140