Калуш знову кличе села до об’єднання

Цього тижня в Калуші реанімували тему створення об’єднаної територіальної громади з центром у Калуші.

З ініціативи міської влади 13 грудня відбувся захід, який анонсували як «обговорення перспективного плану розвитку м. Калуш на 2019-2021 роки». Хоча насправді йшлося лише про одну перспективу – приєднання до міста навколишніх сіл і створення Калуської ОТГ, пишуть Вікна.

Участь в обговоренні взяли представники міської влади, сільські голови, зокрема, сусідніх з Калушем сіл, представники підприємств.  А також виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук та начальник департаменту економічного розвитку Івано-Франківської ОДА Жанна Табанець.

Зустріч почалася з констатації успішності реформ у Калуші на прикладі освіти і медицини. Заступник міського голови Наталія Табачук, зокрема, зазначила: місто має реальні успіхи в реформуванні медицини. Фактично, завершується реформа первинної ланки медицини і вже запущено реформу вторинної.

За словами Наталії Табачук, міський центр з надання первинної медико-санітарної допомоги вже має понад 55 тисяч декларацій з пацієнтами. Причому 10 тисяч з них – з мешканцями сіл Калуського району. Заклад фінансується через Національну службу здоров’я України і вже отримує майже 3 млн гривень на місяць. Відтак тут суттєво підвищили заробітні плати і навіть з’явилася можливість акумулювати кошти на оновлення обладнання. Тут закупили лабораторне обладнання більш ніж на 2 млн гривень.

У процесі перетворення — і Центральна районна лікарня в Підгірках. Уже наступного року держава буде фінансувати ряд послуг, які будуть безплатними для пацієнтів, у тому числі і консультативної поліклініки, яку в закладі відкрили нещодавно. А вже з 2020 року Калуська ЦРЛ буде повністю фінансуватися через НСЗУ.

Позитивно оцінила Наталія Табачук і реформу стоматполіклініки:

«Це початок. Більшого ми досягнемо, коли об’єднаємо територіальні громади».

І додала, що на мешканців сіл, які приєднаються, будуть поширюватися міські програми фінансування стоматологічних послуг у поліклініці та безкоштовного медикаментозного забезпечення в Калуській ЦРЛ.

Утім, програмою безкоштовного медикаментозного забезпечення Калуш заохочував села до об’єднання і раніше, однак це не спрацювало. А щодо послуг в поліклініці та лікарні, то тепер «гроші ходять за пацієнтом». Тож, мешканці що міста, що району зможуть отримувати їх на однакових умовах в міських закладах, не зважаючи на те, чи буде утворена Калуська ОТГ.

Далі до мікрофона вийшла начальник міського управління освіти Ірина Люклян. Природно, вона розповіла про те, як добре почувається освіта у місті Калуша. Міська рада приділяє освіті велику увагу: загалом на цю сферу цього року пішло 198 млн гривень бюджетних коштів. З них лише близько 76 млн гривень становить освітня субвенція, якої не вистачає навіть на зарплати. Тож, міський бюджет виділяє понад 120 млн гривень на потреби галузі. У тому числі на зарплати — 20 млн гривень.

Як результат, калуські педагоги отримують доплати за успіхи своїх участь в олімпіадах і конкурсах, є доплати у викладачів гімназії та у непедагогічних працівників. При цьому з батьків кошти не збирають, зазначила головна освітянка.

Цього року, доповіла Ірина Люклян, на підготовку закладів освіти до нового навчального року, в тому числі і до становлення «Нової української школи», бюджет міста витратив понад 10 млн гривень. Тож, навчальні заклади міста жодних проблем з підготовкою до НУШ не мали. Крім того, на відміну від інших міст, в Калуші з нового року продовжать за рахунок міського бюджету забезпечувати харчуванням учнів 1-4-х класів. Щодо впровадження реформи, то в Калуші з 1 січня всі заклади освіти отримали фінансову і господарську автономію. Досвід є позитивним, наголосила Ірина Люклян та закликала сільських голів до співпраці.

Про переваги реформи децентралізації говорив і Юрій Стефанчук. За його словами, в Україні вже перейдено екватор сторження ОТГ: із близько 1500, які є в перспективному плані, утворено 847. З травня цього року міста обласного значення можуть утворювати ОТГ: до них приєднуються села і вибори при цьому не проводять. Від травня, як повідомив Юрій Стефанчук, в Україні вже утворилося 25 об’єднаних громад з центром у місті обласного значення. У тому числі і одна — на Прикарпатті, з центром у Коломиї.

Створення ОТГ розпочалося чотири роки тому, і громади, які об’єдналися раніше, виграли найбільше, зокрема вони отримують кошти на розвиток інфраструктури: за три роки на одного мешканця ОТГ в середньому спрямували 2,2-3 тис. гривень такої субвенції.

Добровільно об’єднатися можна буде ще в наступному році, бо вже у 2020-му держава проведе адміністративно-територіальну реформу і створить ОТГ без участі громад, згідно з перспективним планом. Тобто, якщо зараз сільські ради і голови ще можуть укладати з містом договори і обумовлювати, що всі питання на території села після об’єднання мають бути погоджені з його громадою, то після 2020 року таке буде неможливим, розповідав присутнім виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України про принади добровільного об’єднання. Інші переваги – більші податки, можливість розпоряджатися сільськогосподарськими землями за межами населених пунктів, кращі умови для залучення інвестицій тощо.

Юрій Стефанчук прокоментував і перспективи утворення Голинської ОТГ: її не буде, бо це не передбачено перспективним планом.

Фактично, все, про що йшлося на нараді, було адресоване сільським головам. Як зазначила Наталія Табачук, місто раніше вже зробило селам пропозицію до об’єднання. Але відгуку не було. Тепер, у першу чергу, звертаються до прилеглих до міста сіл, щоб пожвавити процес. За її словами, міська влада розраховує, що на початок осені наступного року питання утворення Калуської ОТГ буде вирішне і вже з 2020 року вона почне повноцінно функціонувати.


15.12.2018 1086
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1263
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1015
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2022
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3503
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1303
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1290

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1587

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

458

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1102

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1266
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24226
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

475
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2636
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

556
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1467
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

649
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15343
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

455
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

501
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1311 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

591
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

500