Пересічному українцеві бракує знань про фінанси, він користується лише базовими фінансовими послугами, і здебільшого нічого не знає про свої права як споживача фінансових послуг. Це результати дослідження, проведеного Агентством США з міжнародного розвитку (USAID)
Українці не довіряють фінансовим установам, не вміють розпоряджатися своїми грошима і не знають, як захистити свої права споживачів. Більшість українців відчувають дискомфорт під час отримання фінпослуг і не вірять, що хтось їм допоможе. Згідно з результатами дослідження, більше 60% опитаних вважають себе фінансово грамотними, але менше чверті з них змогли правильно відповісти на 5 з 7 запитань, які свідчать про змогу самостійно управляти власними фінансами.
Дослідження показало, що майже половина українців не веде сімейного бюджету, а 22% опитаних взагалі не обліковують витрати. Майже 40% українців не мають банківського рахунку. Лише кожен десятий українець тримає гроші не депозитному рахунку. Кожен четвертий мешканець України має кредит. Лідирують по кількості кредитів мешканці Закарпаття.
Мешканці Західної України виявилися найбільш фінансово грамотними, каже представник Проекту USAID «Розвиток фінансового сектору» Олексій Куценко. «На Заході більше користуються фінансовими послугами, зокрема, тут більше депозитів, страхування, обміну валют та грошових переказів. З іншого боку, у мешканців Заходу виникало більше проблем з фінансовими установами». Проблеми у взаємодії з фінансовою установою має кожен четвертий українець. Найчастіше проблеми виникають із банківськими депозитами та кредитами. При цьому майже половина опитаних переконані, що у разі виникнення суперечки, до прикладу з банком, конфлікт буде вирішено на користь фінустанови.
15