![](https://firtka.if.ua/media/cache/blog_thumb/data/blog/302892/35adbb66c3bd5370c5a1a3e6480b37f6.jpeg)
Івано-Франківський обласний центр комплектування та соціальної підтримки розшукав понад дві тисячі військовослужбовців, які самовільно залишили військові частини (СЗЧ).
Про це інформує Фіртка.
Старший офіцер з розшуку Івано-Франківського зонального відділу військової служби правопорядку, капітан Андрій Маланій розповідає, з початку повномасштабної війни повернули до військових частин понад 1 300 військовослужбовців, які вчинили СЗЧ.
Понад 200 — доставили до органів досудового розслідування.
Ще 350 військовослужбовців самостійно повернулися до військових частин. Зокрема, сто військовослужбовців знову стали в стрій у лавах Національної гвардії України.
"На жаль, серед розшукуваних є й померлі. Це — 77 людей", — зазначив Андрій Маланій.
У ТЦК додали, 32 військовослужбовців, які вчинили СЗЧ, вже перебувають в місцях позбавлення волі.
"Наразі в розшуку залишається майже дві тисячі військовослужбовців з Івано-Франківщини.
Військова служба правопорядку разом з працівниками поліції та ТЦК продовжують виявляти військових, які перебувають у СЗЧ, проводять з ними бесіди та направляють до резервних частин, органів досудового розслідування або до військових частин, де вони продовжують нести службу, — наголосив Маланій.
Андрій Маланій зауважує, спочатку повернутись на службу військові могли до 1 січня, втім цей термін продовжили до 1 березня.
"Одна з мотивацій — те, що людина звільняється від кримінальної відповідальності.
Якщо військовослужбовець повертається, йому відновлюють всі види виплат щодо грошового забезпечення, відновлюється контракт, продовжується вислуга років", — наголосив Андрій Маланій.
Заступник начальника ТЦК та СП з психологічної підтримки персоналу, начальник відділу психологічної підтримки персоналу Івано-Франківського ОТЦК та СП, підполковник Юрій Мухін додає, ініціатором продовження терміну до 1 березня стали командири.
"Командири подавали інформацію в Генеральний штаб. Генеральний штаб відповідно аналізував та подав пропозицію через керівництво ЗСУ, Міністерство оборони, Верховній Раді, щоб вони продовжили цей термін.
Стало зрозуміло, що процес цей йде, військовослужбовці повертаються. Тому дали можливість до 1 березня повернутися", — підкреслює Юрій Мухін.
Нагадаємо, 9 січня 2025 року Верховна Рада ухвалила продовження терміну повернення на службу тих військових, які перебувають у СЗЧ або дезертирували.
Повернутися до військової частини без кримінальної відповідальності можна до 1 березня 2025 року.
Після цієї дати процедура ускладниться — повернення стане можливим лише за згодою командира військової частини та за рішенням суду у порядку, передбаченому статтею 401 Кримінального кодексу України.
Для повернення військовослужбовець повинен:
-
Прибути до військової частини, в якій він проходив службу, або до спеціалізованої прокуратури чи підрозділу військової служби правопорядку для отримання консультації щодо процедури повернення.
-
Заявити про намір відновити військову службу та пройти процедуру відновлення у своєму підрозділі або у резервному батальйоні.
-
Командир військової частини має поновити військовослужбовця у службі протягом 72 годин, після чого він отримує всі соціальні гарантії, включно з грошовим забезпеченням та виплатами.
"Якщо військовослужбовець не бажає повертатися до своєї колишньої частини, він може звернутися до резервного батальйону, де розглядатимуть його кандидатуру та за потреби направлять до іншого військового формування".
Цією можливістю можуть скористатися:
-
Ті, хто перебуває під слідством за дезертирство або самовільне залишення частини.
-
Ті, щодо кого триває судовий розгляд, навіть якщо немає вироку.
-
Люди, які вже відбувають покарання в установах виконання покарань, можуть подати клопотання про умовно-дострокове звільнення.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну