Військовий облік: чи мобілізують всіх, хто оновив дані та що загрожує тим, хто цього не зробив

До 16 липня 2024 року всі військовозобов’язані в Україні та за кордоном мають уточнити свою актуальну адресу проживання та оновити дані. 

Зробити це можна безпосередньо у ТЦК та СП або у центрах надання адміністративних послуг. Крім того, можна скористатися мобільним застосунком "Резерв+".

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

Крайньою датою оновлення даних є 16 липня 2024 року. З вказаної дати розпочнуть діяти штрафи за порушення правил військового обліку та мобілізації.

Так, під час воєнного стану порушення призовниками, військовозобов’язаними та резервістами правил військового обліку каратиметься штрафом у 17 000—25 500 гривень, для підприємств — 34 000—59 000 гривень.

Фіртка розповідає, що очікує військовозобов’язаних після 16 липня.


Чи всіх громадян, які оновили свої дані, призиватимуть на службу?


Як заявив директор Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України Марк Андрусяк свої дані оновили близько трьох мільйонів громадян.

"Потреба ЗСУ для призову під час мобілізації значно менша. Тому не всі громадяни, які оновили облікові дані будуть призвані на військову службу.

Це створено для справедливого підходу, щоб держава бачила всіх на військовому обліку", — запевнив Андрусяк.

Водночас у Міністерстві оборони повідомили, що за тиждень (з 8 по 14 липня) облікові дані через застосунок "Резерв+", ТЦК або ЦНАП оновили ще 995 224 громадян. Відтак, станом на 14 липня 2024 року, кількість оновлень сягнула понад чотири мільйони.

Більшість військовозобов'язаних оновлювали дані, відвідавши ЦНАП або ж через застосунок "Резерв+", а не через візит до ТЦК та СП. Втім, пройти військову-лікарську комісію у ці способи неможливо. Тому, найімовірніше, ті, хто оновив свої дані, після 16 липня отримають направлення на ВЛК.

Водночас в своїй заяві Міноборони пояснило, що для оновлення військо-облікових даних проходження ВЛК — не потрібно. Проходження ВЛК необхідне лише після отримання повістки на проходження медогляду.

"У зв'язку з поширенням неточної інформації у деяких Telegram-каналах та інших інформаційних ресурсах щодо штрафів за оновлення даних без проходження військово-лікарської комісії Міністерство оборони України роз’яснює — при поновленні даних проходження військово-лікарської комісії не вимагається", — йдеться в повідомленні.

Як наголосив Марк Андрусяк, законом передбачено, що оновлення даних громадянами — це окремий вид військового обов'язку. Крім того, в статті 21 закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" передбачено окремий обов'язок громадян — проходження медичного огляду для визначення ступеня придатності до проходження військової служби".


Що загрожує тим, хто не оновив свої дані до 16 липня?


У Міністерстві оборони наголошують, що військовозобов'язані громадяни, які не оновили свої дані до 16 липня, можуть отримати штрафи від 17 тисяч до 25,5 тисяч гривень. Крім того, окремий штраф можна отримати за непроходження ВЛК.

"Після 17 липня стосовно тих громадян, які несвоєчасно оновили облікові дані, відкриють адміністративні провадження.

Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачено розмір такої відповідальності на сьогодні від 17 тисяч до 25,5 тисяч гривень.

Водночас громадяни зможуть оскаржити такі рішення в суді, надаючи підтверджуючі документи, що дійсно вони не змогли оновити дані своєчасно", — пояснив Андрусяк.

У разі несплати штрафу кошти можуть стягнути з банківського рахунку. Також, такі кошти можуть бути стягнуті користуючись з майна боржника.

Тим часом військовозобов'язаний може або сплатити штраф, або звернутися до суду — аби спробувати оскаржити таке рішення. У разі програшу у суді, у людини є п'ятнадцять діб для того, аби добровільно сплатити штраф. В іншому випадку справа дійде до виконавчого провадження.

Крім штрафів, людину можуть обмежити у праві керування авто. Обмеження права на керування транспортним засобом для військовозобовʼязаних, які ухиляються від призову, скасують після оновлення даних у ТЦК і СП.

"За п’ять днів після того, як людина, яка має з’явитися до ТЦК і СП, і ухиляється, видається вимога щодо виконання обов’язку військовозобов’язаного.

За десять днів, якщо вона ігнорує її, йде звернення до суду, і суд приймає рішення стосовно обмеження права керування транспортним засобом. Важливо пам’ятати, що це обмеження тимчасове.

Якщо людина оновлює свої дані, то це обмеження скасовується", — пояснював раніше речник Міністерства оборони України Дмитро Лазуткін.

Разом з тим, законодавство передбачило, коли позбавити людину можливості керувати авто не можна. Це, зокрема, якщо авто для людини є основним джерелом заробітку або ж в родині є людина з інвалідністю. Наразі, до кінця не відомо, як саме працюватиме механізм обмеження керування транспортним засобом.

Повістки онлайн військовозобов'язаним надіслати не можуть. Водночас з 16 липня з’явиться ще одна новація — повістка, яку ТЦК відправлятиме рекомендованим листом, вважатиметься врученою навіть тоді, коли особа відмовиться її забрати, або якщо пошта поставила відмітку про відсутність особи за адресою місця проживання.

Так, якщо людина оновила дані та вказала адресу свого фактичного проживання — повістка може бути направлена на цю адресу. Якщо дані не оновлені, повістку направлятимуть на адресу зареєстрованого чи задекларованого місця проживання військовозобов'язаного. 

Разом з тим, 9 липня Кабінет міністрів упорядкував механізм централізованого друку і надсилання повісток військовозобов'язаним поштою. Тому процес оформлення повістки має стати більш автоматизованим. 

У разі формування такої повістки керівник ТЦК має накласти кваліфікований електронний підпис у день її формування.


Чи всім автоматично випишуть штрафи за несвоєчасне оновлення даних?


Законом не передбачена процедура автоматичного накладання штрафів, а повноваження їх накладати мають виключно ТЦК та СП, розповів директор Департаменту кадрової політики Міністерства оборони.

"Факт виявлення правопорушення може здійснити технічний працівник територіального центру комплектування та соціальної політики.

За інформацією, яка є в єдиному державному Реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які всі більше знають як систему "Оберіг", він може це побачити.

Виявлення факту цього правопорушення працівник документально оформлює та передає керівнику ТЦК для складання протоколу", — зазначив Андрусяк.


Чи загрожує військовозобов'язаному штраф, якщо він не оновив дані з поважних причин?


Законом не передбачено продовження терміну оновлення даних з поважних причин, таких як, наприклад, хвороба.

Втім, громадяни зможуть оскаржити такі рішення в суді, надаючи підтверджуючи документи, що дійсно вони це не могли зробити своєчасно.

"На сьогодні, законом передбачена обов'язкова вимога оновлення даних громадянами України протягом шістдесяти діб. Можливості продовження цього терміну на період лікування чи інших певних обставин законодавством не передбачено.

І в будь-якому випадку, після 17 липня щодо тих громадян, які несвоєчасно оновили облікові дані, будуть відкриті адміністративні правопорушення", — наголосив Андрусяк.


Необхідності продовжувати термін оновлення даних в Міноборони не бачать


Було чимало розмов, що через довгі черги в ТЦК та СП, про які часто повідомляли у соціальних мережах, термін оновлення даних можуть продовжити. Так, зокрема, у Верховній Раді лежать кілька законопроєктів, які це пропонують.

Проте, ухвалення законопроєкту — процедура, яка займає щонайменше кілька днів, тому продовжувати терміни оновлення даних не будуть.

"На наш погляд, дійсно достатньо було часу для оновлення своїх даних. Міністерство оборони не ініціює внесення змін щодо продовження терміну цього оновлення", — уточнив Андрусяк.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

Мобілізація по-новому: прикарпатцям розповіли про головні зміни, які пропонує влада

Виїзд з України та новий закон про мобілізацію: хто може перетинати кордон та як чоловіки гинуть, тікаючи від призову


15.07.2024 Тетяна Дармограй 10734 1
Коментарі (1)

10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

1214
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

1349
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

1345
14.08.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про популярні, та найважливіше — безпечні, місця для купання та основні правила поведінки на воді.  

5262
30.07.2024
Вікторія Матіїв

Про значення шлюбу, кризові періоди у стосунках та церковне розлучення, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

7772 1
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

10734 1

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

674

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

1366

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

2104

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

2167
16.09.2024

Хоча вживання гострої їжі може допомогти зміцнити імунну систему, не варто на неї налягати, якщо маєте проблеми зі шлунком.  

90
10.09.2024

Якщо ви шукаєте ідеальне місце для відпочинку, де можна насолодитися не лише природними красотами, а й автентичною кухнею, то Яремче — саме те, що вам потрібно.  

2238
05.09.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

3666
14.09.2024

Про значення свята журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2076
10.09.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

3143
06.09.2024

Християн запрошують на міжнародну прощу Вервиці до Базиліки Успіння Пресвятої Богородиці в Погоні.  

912
02.09.2024

Важливо, ділиться монахиня, людину вислухати, сказати "я поруч" і "я за тебе помолюся".

733
16.09.2024

Вперше в Івано-Франківську з сольним концертом виступить DOMIY. 

178
16.09.2024

Більшість опитаних (від майже 40% до 50%) має нейтральну оцінку схвалення діяльності місцевої влади.  

257
11.09.2024

Кандидат у президенти США Камала Гарріс заявила, про підтримку України у війні з Росією, а кандидат у президенти США Дональд Трамп, за її словами, здасться за 24 години після того, як очолить країну.   

759 1
09.09.2024

Посол України в Італії Ярослав Мельник засудив показ фільму "Росіяни на війні" російської режисерки Анастасії Трофімової на Венеційському кінофестивалі та закликав його організаторів не допускати російської пропаганди.  

463
05.09.2024

Більше ніж половина мешканців західних областей вважає, що Офіс президента впливає на державні органи з перевищенням своїх повноважень.  

1665 6