
Назар Розлуцький — історик, поет та військовослужбовець. Боєць боронив Україну від окупантів ще під час АТО/ООС.
З початком повномасштабної війни чоловік знову став на захист країни.
Про вплив історичного контексту на розуміння війни та паралелі з минулими війнами в Україні, які варто враховувати сьогодні, журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким
Назар Розлуцький каже, кожна війна не схожа на інші, але в їхній основі одна природа. Тому паралелі можуть бути з будь-якою війною.
"Наразі помічаю, що російсько-українська війна саме в ході військових і військово-політичних аспектів найбільш схожа на Першу світову війну, зокрема, на Західний фронт цієї війни. Там, де зійшлися Німеччина і Франція. Ще допомагали Франції англійські війська, бельгійські, згодом і американські.
Помітив, що навіть певні події, які були в Першу світову війну, можна провести як аналогії з тими подіями, які були в нас. Це так само як тоді стрімкий наступ ворога, який хотів взяти столицю, але не взяв. Потім кілька успішних контратак Франції, перехід у фазу опозиційної війни, яка тривала дуже довго.
Потім пошук зброї, яка виведе ситуацію зі стагнації. І, судячи з усього, цією зброєю на цей час, як тоді це були танки і зачатки авіації, зараз стали сили безпілотних систем в обох арміях. І так само повторюються навіть певні сценарії, які існували в тій війні", — каже Назар Розлуцький.
Військовослужбовець наводить паралель, в 1916 році німці поставили на карту все, щоб добитись успіхів під Верданом, а росіяни так в 2024-му прагнули захопити Донецьку область.
"І як тоді німцям не вдалося здобути Вердни, хоча вони мали серйозне просування, і залучили до цього майже весь свій атакувальний корпус, так і Росії наразі не вдалося здійснити задумане.
У 1916-му році, наприклад, була несподівана контратака британських і французьких військ під Сомою, і коли я це зрозумів, став чекати 2024-й рік, але в яку контратаку могло піти українське військо, якщо воно ледве обороняється. І тут сталася операція на Курщині, і такий, нічого собі, практично повтор тієї ситуації.
Потім, як сталося так, що Францію зрадив найбільший її союзник, на той момент це була Росія, в якій прийшли до влади більшовики і встановили сепаратне перемир'я з німцями, з імперськими військами, так само, і ми бачимо зараз, як Америка, наш головний союзник, відмовляється від допомоги Україні.
Якщо та війна закінчилася все-таки перемогою, хоча і дуже важкою, і вистражданою перемогою Франції, сподіваюся, наша війна закінчиться аналогічним чином", — підкреслив Розлуцький.
Більше читайте у матеріалі: "Розумів, що війна неминуча", — артилерист, письменник та кандидат історичних наук Назар Розлуцький про книгу «Нотатник мобілізованого», актуальні уроки минулого та перемогу
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну