Історія з голосу: в Івано-Франківську представили оцифровані спогади жінок про Другу Світову (ВІДЕО)

В Івано-Франківську презентували результати проєкту "Жіночі голоси Другої Світової війни".

Про це повідомили в сюжеті ОТБ "Галичина", пише Фіртка.

Таку ініціативу вдалося реалізувати за підтримки Європейського Союзу, основною метою якої є зберегти пам'ять про пережите. Оцифрувати свідчення людей, які розповідають про власний досвід минулої війни, стратегії виживання, втрати та надії.

Проєкт «Локальна історія» розпочали збирати розповіді очевидців минулих війн ще понад 10 років. За цей час вони вислухали тисячі голосів — чоловічих і жіночих.

Як зазначив учасник дослідницької групи Павло Артимишин, записували старожилів — в основному з Галичини: Львівщини, Івано-Франківщини, Тернопільщини, а також частково з Волинської, Рівненської та Закарпатської областей — на предмет історії нашого краю.

"Це були події Першої світової війни, міжвоєнного періоду, перших совітів, нацистської окупації, других совітів і відродження української незалежності на початку 1990-х років. Назбиралося близько 5000 усноісторичних свідчень і понад 30 000 світлин — здебільшого з особистих архівів наших респондентів. Тож постало питання: що з усім цим робити далі".

 Тому у 2022 ініціатори проєкту вирішили створити інтернет-портал "Жива історія".

"Зараз на сайті викладено близько 200 респондентів із загальної кількості 5000. Впродовж останніх кількох місяців, за підтримки гранту від House of Europe, нам вдалося оприлюднити ще й 30 жіночих голосів Другої світової війни.

Це — жінки, які пережили різні досвіди того часу: були військовими УПА, стали свідками подій у рідному селі або ж були заслані після війни", — додає Павло Артимишин.

Учасниця дослідницької групи Юлія Шелеп додала, що це дуже різні жіночі долі: від переселенок до жінок, які допомагали УПА, тобто співпрацювали з українським визвольним рухом. Це також розповіді про тих, хто рятував євреїв під час війни. Ці жінки дуже різні — і за соціальним походженням, і за рівнем освіти.

"Власне, в цьому й полягала наша мета: показати різних жінок із різними розповідями, життєвими історіями, досвідом, соціальним бекграундом".

 Серед зібраних історій — розповідь Ірини Б'янько-Шуль, уродженки Перемишля, що на Львівщині.

"Вона, значить, приїхала з Перемишля до Львова на навчання, а згодом її направили на подальше навчання до Києва. Саме в Києві почалася німецько-радянська війна, і вона стала очевидицею обстрілів.

Вона поділилася своїми спогадами — розповіла, як усе відбувалося, що відчувала в ті моменти. Це дуже цінно й важливо, адже дає змогу побачити історичні події через особистий досвід", — розповідає Юлія Шелеп.

До обробки спогадів долучились сучасні технології. Історії аналізували за допомогою штучного інтелекту.

Архівіст проєкту, історик Павло Кравець розповів, що середня тривалість одного інтерв’ю — приблизно година. Тобто є інтерв’ю і по дві години, а є й по 10–15 хвилин, але класична тривалість — саме година. Щоб усе це переслухати, розшифрувати, записати й систематизувати, потрібно було витратити тисячі годин. Це завдання, напевно, на десятиліття. Але завдяки штучному інтелекту цей процес відбувається значно швидше.

"Моє завдання полягало у верифікації даних — перевірці, чи штучний інтелект коректно виконав свою роботу. Скажімо так, здебільшого він справляється, але не настільки якісно, як хотілося б", — додає Павло Кравець.

Результати проєкту вже презентували у Львові, а тепер — і в Івано-Франківську. Далі — інші міста України.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

"Кожне покоління повинне мати свою версію": в Івано-Франківському драмтеатрі покажуть рок-мюзикл "Наталка Полтавка"

"Деколонізуємо пам'ять — утверджуємо ідентичність": в Івано-Франківському драмтеатрі проведуть відкриту панельну дискусію


Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2449
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19559
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1750
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1226 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2270
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3878

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

144

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2014

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

699

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1314
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

382
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

910
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24407
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

640
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

614
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

750
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1645
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8057
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

495
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

783
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2060 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

741