"Деколонізуємо пам'ять — утверджуємо ідентичність": в Івано-Франківському драмтеатрі проведуть відкриту панельну дискусію

У неділю, 29 грудня, Івано-Франківський драмтеатр проведе відкриту панельну дискусію "Деколонізуємо пам'ять — утверджуємо ідентичність: розмови про літочислення в українському театрі".

Подія пов'язана з прем'єрою "Наталки Полтавки" у цей же день — виставу присвятили даті 85-ліття театру. Але митці сумніваються чи саме ця дата відображає усю історію Франківського драмтеатру.

Детальніше про це розповіли журналістці Фіртки на пресконференції.

Так, 29 грудня 1939 року, радянська окупаційна влада створила новий театральний колектив. Але є свідчення, що 29 січня 1944 року у тоді ще Станиславові відзначали 80-ліття театру виставою "Наталка Полтавка". Про це писала навіть щоденна газета "Львівські вісті".

"В історії театру є чимало білих плям.

За версією 1939 року ми б мали святкувати цьогоріч в неділю 85 ювілей. Але скажу вам чесно, що дуже довго мене мучила думка, що от в Галичині, у Станиславові загалом до 1939 року не було театру? А "совіти" принесли нам культуру, освіту й театр? На жаль, мала статися така біда, яку зараз переживає наша нація. Щоби після повномасштабного вторгнення відбулося в голові й зрозуміти, що ця дата є часом окупації нас та колонізації.

У процесі цього "святкування" ювілею ми вирішили діяти по-іншому: не хотілося робити концертів під час війни. Натомість ми відсвяткуємо прем'єрою "Наталки Полтавки", адже це знаковий твір для українського театру — перша п'єса, драматургічний твір сучасною української мовою.

Саме за "Наталкою Полтавкою" у 1882 році відбулася прем'єра тоді у Єлизаветграді, тепер Кропивницький, де трупа наших корифеїв зіграли її. Від тієї вистави й рахують початок українського професійного театру.

Тому в процесі ми почали роботу над буклетом, адже нема якогось систематизованого дослідження про історію нашого театру. Коли ми почали готувати роботу над ним, щоби випустити до ювілею, то познаходили дуже багато фактів. Виходить так, що нам точно не 85 років і про це є багато свідчень. Є конкретна історія, що ми можемо вести початок нашого театру з 1911 року.

Про це будемо вже говорити детальніше на панельній дискусії", — каже генеральний директор Франківського драмтеатру Ростислав Держипільський.

Як вказують, на заході за участю театрознавців й усіх зацікавлених обговорять справжню історію театру.

"Треба досліджувати, що було з театром. Є свідчення, що в тридцятих роках минулого століття театр Тобілевичів у Станиславові став "чоловим театром Галичини".

Після окупації 1939 року, "совіти" познищували всіх і створили цей драматичний театр у Станиславові. До цього на теренах нашої області діяло 14 професійних труп.

Тому я б казав, що з 1939 це був театр в окупації, а з 1992 року та до сьогодення — у незалежній Україні.

На дискусії буде професорка Ганна Веселовська з Києва, театрознавиця Яна Партола з Харкова, театрознавець Роман Лаврентій з ЛНУ та інші фахівці, щоб досліджувати історію", — каже Ростислав Держипільський.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!

Читайте також:


Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

658
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

525
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

901
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1941
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3468
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2362 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

732

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

633

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

606

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

618
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10264
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1106
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5163
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

916
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2719
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1120
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

305
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

633
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

547
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

606
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

954 2