Якщо Путін вторгнеться в Готланд: чому в Європі та США не хочуть відмовлятись від готівки

Поки українці вчаться платити в магазинах та кафе банківськими картками, світом крокує протилежна тенденція. Чого побоюється західний світ?

Харківська влада планує запровадити "дні без готівки". Деяким торговим та іншим бізнес-мережам запропонували у цей день в кафе або в ресторанах не приймати готівку взагалі, пише Економічна правда.

Згодом харків'яни хочуть поширити ініціативу не тільки на ресторани, магазини та аптеки, а й на підприємства комунальної сфери. Харкову справді бракує інфраструктури для безготівкових платежів. Приміром, у метро міста досі не можна сплатити банківською карткою.

Проте західний досвід доводить, що повністю відмовлятися від готівки не варто.

Швеція: повний "кешлес" як загроза національній безпеці

У 2018 році лише 13% шведів казали, що розрахувалися за останню покупку готівкою. У 2010 році так відповіли 40% опитаних, йдеться у статті на сайті Ріксбанку (центробанк Швеції). Наступне опитування буде в 2020 році.

Швидка відмова від готівки стурбувала урядову Оборонну комісію Швеції. У 2018 році вона підготувала доповідь про необхідність змін в оборонній політиці країни. Серед іншого комісія згадала, що в умовах кризи або війни повинні відбуватися елементарні економічні операції, а для цього знадобиться готівка.

Управління цивільної безпеки та надзвичайної оборони Швеції розробило брошуру "Якщо трапиться криза або війна" та розіслало її всім сім'ям країни. Там йшлося про ситуації, коли платіжні картки та банкомати не працюють. Серед порад були такі: заздалегідь підготувати теплий одяг, документи та готівку дрібного номіналу.

Деяких жителів Швеції безготівкові платежі настільки лякають, що вони створили рух "Повстання готівки". "Якщо Путін вторгнеться в Готланд (найбільший острів Швеції. — Авт.), йому достатньо буде просто вимкнути платіжну систему", — упевнений колишній комісар національної поліції та лідер руху Бьорн Ерікcсон.

Австрія: готівка як право на анонімні розрахунки

Ультраправа націоналістична Австрійська партія свободи у 2019 році невдало намагалася внести зміни у Конституцію країни, щоб гарантувати "необмежене використання готівкових коштів". Інша консервативна політична сила, Австрійська народна партія, йшла на вибори з тим самим гаслом на захист права на готівку.

Австрійські популісти використовують побоювання громадян, що їхні персональні дані про транзакції хтось може використати. Ідея захисту права на використання готівки не нова. Чутки про повну відмову від готівки у ЄС почали ширитися одразу після припинення друку купюри 500 євро та відмови від монет 1 та 2 євроценти.

Це спричинило незадоволення австрійців, які воліли б зберігати анонімність під час придбання товарів і право обирати спосіб розрахунків. У 2016 році кандидат в президенти від Австрійської народної партії Андреас Коль казав: "Право на готівку може бути закріплене в Конституції". Щоправда, ті вибори він програв.

США: система платежів мусить бути інклюзивною

У травні 2019 року влада Сан-Франциско оголосила, що ритейлери зобов'язані приймати готівку. Лише тимчасові магазини та компанії на кшталт Uber і Lyft звільнені від нового правила. Раніше право на готівку у торгових мережах гарантували міста у штатах Пенсильванія, Нью-Джерсі та Массачусетс.

Місто мусить бути інклюзивним для всіх, кажуть каліфорнійські чиновники. Йдеться про те, що не кожен у США має банківський рахунок, таких сімей в країні 8,4 млн.

Магазин Amazon Go був одним з найбільших безготівкових гравців у Сан-Франциско. Тепер компанія змушена перебудовувати процеси, щоб приймати "кеш". Інакше їй доведеться сплатити штраф, що може сягати тисячі доларів.

"Без готівки заклад стає місцем, де бажаними гостями є лише певні категорії людей, а іншим забороняється брати участь в економічному житті", — пише The Los Angeles Times, наводячи приклад недорогої мережі ресторанів здорової їжі Organic Corp, що не приймає готівку і працює у Сан-Франциско і Лос-Анджелесі.

У цих містах цілеспрямоване виключення бездомних з числа клієнтів є поширеним аргументом проти зростання кількості безготівкових закладів.

Разом з тим, клієнтська база, яка відфільтрована за принципом "кешлес" (безготівкові розрахунки), поширюється далеко за межі безхатьків, зазначає видання. За 2017 рік, згідно з федеральними даними, 17% чорношкірих та 14% сімей латиноамериканців у США не мали банківського рахунку.

Великобританія: звичка до готівки

У Великобританії дебетові картки — найпопулярніший спосіб оплати, кожен десятий взагалі не використовує готівку. Проте жителі віддалених районів не підтримують новацію і називають її егоїзмом, пише BBC.

Видання наводить приклад кафе в окрузі Ангус на сході Шотландії. Там приймають готівку лише тому, що старшому поколінню так зручніше.

Кілька слів на захист "безготівки"

Тема ризиків "кешлес" знайшла широке відображення у масовій культурі.

Згадати хоча б епізод із серіалу Years and Years, коли британці штурмують відділення банків, бо їхні заощадження в одну мить перетворилися на ніщо. Інший приклад — момент з "Оповіді служниці", коли тоталітарна держава вирішує позбавити жінок усіх прав і блокує їх рахунки в банках.

Це вигадані ситуації і в них перебільшуються ризики "кешлес"-економіки. Йдеться не про вади технології, а про ризики радикальних соціальних змін.

Тим не менш, "безготівка" стає все більш популярною. Причина проста: це вигідно.

У 2016 році дослідницький центр Roubini ThoughtLab та Visa оприлюднили доповідь Cashless Cities про вплив на великі міста переходу на "безготівку".

Позитивний сукупний економічний ефект становив 470 млрд дол на рік.

Ось кілька висновків цього дослідження: перехід на "безготівку" додає 3 відсоткові пункти до економічного зростання, зменшення крадіжок готівки зберігає по 67 дол на людину на рік, а бізнес економить на "безготівці" 2 центи з кожного долара.

На сайті дослідження можна оцінити позитивний економічний ефект для Києва після повного переходу на "безготівку" від рівня 50%. Розробники інструменту стверджують, що доходи міста зростуть на 500 млн дол, бізнес та національний уряд отримають додатково по 200 млн дол, а жителі міста — 50 млн дол.

У цю суму входять не тільки збережені від грабіжників кошти, а й економія часу на розрахунки та дохід від розміщення грошей у банках. На жаль, інструмент не дає можливості розрахувати економічний ефект від "днів без готівки" для Харкова.


07.12.2019 3922
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

998
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2760
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

954
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1019
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1020 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3060 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

871

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

759

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1076
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

119
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2315
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1135
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

436
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15054
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7367
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

801
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

363
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

277
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

365
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

640
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1097