
Хмари охоплюють Європу на знімку, зробленому останнім поколінням Європейського космічного агентства "Метеосат другого покоління" (Meteosat-11) 10 лютого 2019 року. Супутники кожні 15 хвилин роблять детальні знімки Європи, Північної Атлантики та Африки для виявлення та моніторингу впливу погоди на галузі, включаючи сільське господарство, енергетику та транспорт.
Супутники фіксували танення льоду, висихання річок і підвищення температури.
Європа витримала рекордне тепло у 2019 році, коли кліматичні зміни посилили теплові хвилі та проливні дощі, які вплинули на те, як пів мільярди людей на континенті отримали доступ до енергії, їжі та транспорту.
Результати, опубліковані Службою з питань зміни клімату Європейського Союзу в Копернику, підкреслюють, наскільки швидке "прогрівання" планети загрожує життєдіяльності та економічній активності мільйонів. За останні два десятиліття відбулося одинадцять із 12 найгарячіших років, що танули льодовики, підвищували рівень моря та ускладнювали виробництво товарів і послуг у другому за величиною торговельному блоці світу.
"Ми бачимо цю тенденцію не лише в температурі, а й у всьому, що з цим пов'язано", - сказав Карло Буонтемпо, директор Служби змін клімату Коперника. "Основні теплові хвилі, рекордні температури та екстремальні опади - це все конкретні події, але вони є частиною загальної картини".
Середні європейські температури за останні п’ять років зросли на 2 градуси за Цельсієм (3,6 градуса за Фаренгейтом) вище середніх, зафіксованих у другій половині 19 століття, згідно зі щорічним звітом Коперника про «Європейський клімат». За останні кілька років мінливі кліматичні умови вплинули на роботу операторів гірськолижних курортів, які стикаються з меншою кількістю снігу, капітани річкових барж змушені орієнтуватися на мілкіші води, а фермери стикаються із втраченими врожаями через посуху.
Супутник Coperniucs Sentinel-2 зробив інфрачервоне зображення міста Тромсо в Норвегії,
завдяки якому рослинність виглядає яскраво-червоною 15 жовтня 2019 року.
У 2019 році три теплові хвилі огорнули Європу надзвичайно теплою погодою, це призвело до того, що з липня почалося рекордне танення льоду в Гренландії та температури навколо Східного Полярного кола Скандинавії значно зросли.
Проте, не все було погано. Минулого року також спостерігалася найбільша кількість сонячних годин у Європі за майже чотири десятиліття - "свято" для генераторів сонячної енергії, які зареєстрували рекордне виробництво.
Астронавт ESA сфотографував Грецію з Міжнародної космічної станції 20 липня 2019 року.
Джерело: Лука Пармітано / Європейське космічне агентство
ЄС збирає мільярди вимірювань із супутників, кораблів, літаків та метеостанцій усього світу для проведення щомісячних та сезонних прогнозів. Деталізація їх даних поширюється на вплив клімату на рослинність, зміни в яких можуть бути виявлені супутниками на орбіті. Індекс Copernicus Leaf Area вказував на зниження середнього показника листя, особливо на півночі Німеччини. Вологість ґрунту була нижче середньої у більшості країн Західної Європи, Прибалтики та Скандинавії.
Вид на озеро Балатон з супутника Сентінел-2 у програмі "Коперник" від 27 лютого 2019 року. Балатон - найбільше прісноводне озеро в центральній Європі.
Прісноводні об'єкти по всій Європі також нагрілися. Влітку температура води в усіх озерах континенту була на 0,34 градуса Цельсія вище середнього значення, хоча дещо нижча за рекорд, досягнутий роком раніше.
Ці тенденції потепління знайшли відображення і у водоймах в європейській частині Арктики, де обсяг розтопленого льоду збільшується протягом чотирьох десятиліть. Навіть попри те, що 2019 рік у цьому регіоні був відносно холодним, у порівнянні з останніми роками - коли реєстрували найхолоднішу річну температуру за десятиліття - частка морського льоду все ще нижча середніх історичних показників.
Зображення арктичного льоду з тріщинами, що показують відкриті водні відводи або тонкий лід між брилами.
Танення льодовиків в Ґренландії, на Острові Свальбарда та в Ісландії найбільше сприяли підвищенню рівня моря в Європі. Танення льоду спостерігається по всьому континенту, але з 1997 року згідно з моніторингом льодовиків втрати склали близько 16 тонн прісної води на квадратний метр - більше ніж вага трактора.
За останні 26 років рівень світового моря піднявся приблизно на 8 сантиметрів (3,2 дюйма). Тільки через танення льодовиків рівень підвищився близько на 3 сантиметри з 1961 року.
Фото з супутника Sentinel-2B у програмі "Коперник" від 29 квітня 2019 року. Зображення льодовика Якобсхавн на заході Гренландії. Супутники зафіксували різкі втрати льоду у 2012 та 2013 роках, але між 2013 та 2017 рр. льодовик перестав втрачати висоту та почав просуватися у бік океану.
Об'єм води у річках був нижчим середнього за дві третини року. Рівні, зареєстровані протягом середини літа до початку осені, порушували графіки судноплавства на деяких внутрішніх маршрутах. Незвичайно сильні дощі у листопаді та грудні у Західній Європі призвели до покращення ситуації.
Фото з супутника Sentinel-2B у програмі "Коперник". Іспанія, річка Гвадалквівір 19 червня 2019 року. Вона протікає від гір Сьєрра-Норте у верхньому правому куті до Атлантичного океану. По дорозі зрошує сільськогосподарські поля та національний парк Донана. Джерело: Європейське космічне агентство
Четвертий квартал 2019 року був найбільш вологим. Опадів на півночі Італії було у чотири рази більше норми. В інших частинах Європи, включаючи Іспанію, Францію та Австрію, також спостерігалися надмірні опади, які призвели до повеней та зсувів.
"Деякі з цих подій, ймовірно, стануть ще більш екстремальними через зміну, яку ми спостерігаємо у температурах", - сказав Буонтемпо. "Відсутня кліматична тенденція, яку можна було би передбачити, ведучи записи спостереження, тому що записи стають складнішими для встановлення - те, що ви бачите замість очікуваного, - це постійні рекорди".
Фото з супутника Sentinel-2B у програмі "Коперник". Річка Тибр в Італії, коли вона скидає шлейф осаду, що простягається на 28 кілометрів у Тірренське море, лише через три дні після того, як сильний дощ випав над Римом та околицями Лаціо, 19 лютого 2019 року.
за матеріалами Bloomberg