Як виглядав з космосу найгарячіший рік Європи

Хмари охоплюють Європу на знімку, зробленому останнім поколінням Європейського космічного агентства "Метеосат другого покоління" (Meteosat-11) 10 лютого 2019 року. Супутники кожні 15 хвилин роблять детальні знімки Європи, Північної Атлантики та Африки для виявлення та моніторингу впливу погоди на галузі, включаючи сільське господарство, енергетику та транспорт.


Супутники фіксували танення льоду, висихання річок і підвищення температури.

Європа витримала рекордне тепло у 2019 році, коли кліматичні зміни посилили теплові хвилі та проливні дощі, які вплинули на те, як пів мільярди людей на континенті отримали доступ до енергії, їжі та транспорту.

Результати, опубліковані Службою з питань зміни клімату Європейського Союзу в Копернику, підкреслюють, наскільки швидке "прогрівання" планети загрожує життєдіяльності та економічній активності мільйонів. За останні два десятиліття відбулося одинадцять із 12 найгарячіших років, що танули льодовики, підвищували рівень моря та ускладнювали виробництво товарів і послуг у другому за величиною торговельному блоці світу.

"Ми бачимо цю тенденцію не лише в температурі, а й у всьому, що з цим пов'язано", - сказав Карло Буонтемпо, директор Служби змін клімату Коперника. "Основні теплові хвилі, рекордні температури та екстремальні опади - це все конкретні події, але вони є частиною загальної картини".

Середні європейські температури за останні п’ять років зросли на 2 градуси за Цельсієм (3,6 градуса за Фаренгейтом) вище середніх, зафіксованих у другій половині 19 століття, згідно зі щорічним звітом Коперника про «Європейський клімат». За останні кілька років мінливі кліматичні умови вплинули на роботу операторів гірськолижних курортів, які стикаються з меншою кількістю снігу, капітани річкових барж змушені орієнтуватися на мілкіші води, а фермери стикаються із втраченими врожаями через посуху.

Супутник Coperniucs Sentinel-2 зробив інфрачервоне зображення міста Тромсо в Норвегії,

завдяки якому рослинність виглядає яскраво-червоною 15 жовтня 2019 року.


У 2019 році три теплові хвилі огорнули Європу надзвичайно теплою погодою, це призвело до того, що з липня почалося рекордне танення льоду в Гренландії та температури навколо Східного Полярного кола Скандинавії значно зросли.

Проте, не все було погано. Минулого року також спостерігалася найбільша кількість сонячних годин у Європі за майже чотири десятиліття - "свято" для генераторів сонячної енергії, які зареєстрували рекордне виробництво.

Астронавт ESA сфотографував Грецію з Міжнародної космічної станції 20 липня 2019 року.
Джерело: Лука Пармітано / Європейське космічне агентство


ЄС збирає мільярди вимірювань із супутників, кораблів, літаків та метеостанцій усього світу для проведення щомісячних та сезонних прогнозів. Деталізація їх даних поширюється на вплив клімату на рослинність, зміни в яких можуть бути виявлені супутниками на орбіті. Індекс Copernicus Leaf Area вказував на зниження середнього показника листя, особливо на півночі Німеччини. Вологість ґрунту була нижче середньої у більшості країн Західної Європи, Прибалтики та Скандинавії.

Вид на озеро Балатон з супутника Сентінел-2 у програмі "Коперник" від 27 лютого 2019 року. Балатон - найбільше прісноводне озеро в центральній Європі.


Прісноводні об'єкти по всій Європі також нагрілися. Влітку температура води в усіх озерах континенту була на 0,34 градуса Цельсія вище середнього значення, хоча дещо нижча за рекорд, досягнутий роком раніше.

Ці тенденції потепління знайшли відображення і у водоймах в європейській частині Арктики, де обсяг розтопленого льоду збільшується протягом чотирьох десятиліть. Навіть попри те, що 2019 рік у цьому регіоні був відносно холодним, у порівнянні з останніми роками - коли реєстрували найхолоднішу річну температуру за десятиліття - частка морського льоду все ще нижча середніх історичних показників.

Зображення арктичного льоду з тріщинами, що показують відкриті водні відводи або тонкий лід між брилами. 


Танення льодовиків в Ґренландії, на Острові Свальбарда та в Ісландії найбільше сприяли підвищенню рівня моря в Європі. Танення льоду спостерігається по всьому континенту, але з 1997 року згідно з моніторингом льодовиків втрати склали близько 16 тонн прісної води на квадратний метр - більше ніж вага трактора.

За останні 26 років рівень світового моря піднявся приблизно на 8 сантиметрів (3,2 дюйма). Тільки через танення льодовиків рівень підвищився близько на 3 сантиметри з 1961 року.

Фото з супутника Sentinel-2B у програмі "Коперник" від 29 квітня 2019 року. Зображення льодовика Якобсхавн на заході Гренландії. Супутники зафіксували різкі втрати льоду у 2012 та 2013 роках, але між 2013 та 2017 рр. льодовик перестав втрачати висоту та почав просуватися у бік океану.


Об'єм води у річках був нижчим середнього за дві третини року. Рівні, зареєстровані протягом середини літа до початку осені, порушували графіки судноплавства на деяких внутрішніх маршрутах. Незвичайно сильні дощі у листопаді та грудні у Західній Європі призвели до покращення ситуації.

Фото з супутника Sentinel-2B у програмі "Коперник". Іспанія, річка Гвадалквівір 19 червня 2019 року. Вона протікає від гір Сьєрра-Норте у верхньому правому куті до Атлантичного океану. По дорозі зрошує сільськогосподарські поля та національний парк Донана. Джерело: Європейське космічне агентство 


Четвертий квартал 2019 року був найбільш вологим. Опадів на півночі Італії було у чотири рази більше норми. В інших частинах Європи, включаючи Іспанію, Францію та Австрію, також спостерігалися надмірні опади, які призвели до повеней та зсувів.

"Деякі з цих подій, ймовірно, стануть ще більш екстремальними через зміну, яку ми спостерігаємо у температурах", - сказав Буонтемпо. "Відсутня кліматична тенденція, яку можна було би передбачити, ведучи записи спостереження, тому що записи стають складнішими для встановлення - те, що ви бачите замість очікуваного, - це постійні рекорди".

Фото з супутника Sentinel-2B у програмі "Коперник". Річка Тибр в Італії, коли вона скидає шлейф осаду, що простягається на 28 кілометрів у Тірренське море, лише через три дні після того, як сильний дощ випав над Римом та околицями Лаціо, 19 лютого 2019 року.

за матеріалами Bloomberg


24.04.2020 1943
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

2692
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

453
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14505 21
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1690
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

962
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6357

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

743

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1558

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1353

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1240
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

594
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

745
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1654
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

674
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

969
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

6013
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

14171
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

346
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

644
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

564
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

880 2