Як ППО проти шахедів: чому важливо підтримувати медіа під час війни

В умовах фізичної війни на арену також вступає війна інформаційна. 

Небезпека російської пропаганди полягає у поширенні неправдивої інформації, а також у розсіюванні паніки серед українців. Щоб знати, що відбувається, українці щодня споживають чималу кількість інформації з традиційних та соціальних медіа, а тому якісна робота журналістів та навички медіагігієни вкрай необхідні для адекватного сприйняття дійсності.


Медіа під час війни: важливо вистояти
Задля того, щоб місцеві та всеукраїнські медіа могли висвітлювати війну та інформувати про неї цілий світ є нагальна потреба в коштах для продовження підтримки українських журналістів. Саме тому сьогодні важливою є підтримка міжнародних фінансових донорів, неурядових організацій та окремих партнерів.

Під час війни важливо підтримувати українські медіа, адже йдеться про:

  • Інформаційну війну, у ході якої російські пропагандисти намагаються контролювати та маніпулювати інформацією, щоб сформувати вигідну для них думку та поведінку громадян. Підтримка незалежних медіа допомагає протистояти цій пропаганді та забезпечує доступ до об'єктивної інформації.
  • Об'єктивне інформування. Сьогодні в інформаційному просторі шириться багато чуток та неперевіреної інформації. Медіа подають факти, передають інформацію про те, що дійсно відбувається та доступно пояснюють.
  • Захист прав людини. Безперечно, свобода слова є однією з найбільш важливих гарантій захисту прав людини. Умови війни можуть призводити до порушення прав і свобод громадян, але наявність незалежних медіа допомагає виявляти ці порушення та протистояти їм.
  • Підтримку української демократії.
  • Формування свідомості. Медіа можуть допомогти у формуванні свідомого громадянства, надаючи людям інформацію про права та обов'язки під час війни.
  • Інформування про небезпеку: у медіа повідомляють населення про небезпеку та пояснюють, як уникнути її. 

А також...


Війна вплинула на сприйняття інформації та породила чималу кількість фейків


Після повномасштабного російського нападу, 24 лютого, Росія почала поширювати ще більше фейків та маніпуляцій, аніж за попередні дев'ять років. Кремль вкотре намагається дестабілізувати ситуацію в Україні через інформаційні міфи. А отже, необхідно враховувати, що війна, яку веде Росія, – це не лише воєнний наступ, а також й інформаційні вкиди ворожої пропаганди. При чому деякі нерідко схожі на правду, в яку можуть повірити навіть фахові люди.

Особливо сьогодні, в часи гібридної війни Росії проти України, коли люди стурбовані та налякані, авторам фейків стало ще легше маніпулювати споживачами інформації. Поширюючи неправдиву інформацію, російські дезінформатори наживаються на страху, наївності й паніці споживачів інформації та намагаються вплинути на перебіг подій в сучасному світі загалом та в Україні зокрема. Це тільки одна з багатьох причин, чому медіаграмотність, перевірка фактів та якісна робота медіа є необхідними складовими, а особливо – в часи війни.

У наш час свідоме споживання й відповідно поширення контенту стало необхідністю – український реципієнт став збудженим та застрашеним, а тому виникла ще більша потреба в тому, щоб суспільство стало медіаграмотним та дотримувалось медіагігієни.


Роль інформації під час війни


У сучасних реаліях важливо розуміти роль інформації та інформаційних технологій, які здатні керувати масовою свідомістю. Проаналізувавши історію війн між різними народами, можна зробити висновок, що інформаційна війна існувала завжди, та залежно від кожного окремого випадку набувала різних масштабів. Сьогодні ж в інформаційному просторі України триває боротьба за управління ресурсами й тотальним контролем та пануванням на території країни. Доказом цього є події початку 2014 року, коли через дестабілізацію внутрішньої соціально-політичної ситуації, анексії Криму та «гібридної війни» Росії проти України трапились світові геополітичні зміни.

Відтак, сьогодні, коли мас-медіа стали передавачами масової інформації, інформаційна війна є потужною зброєю, яка здатна поширити паніку серед суспільства та навіть впливати на перебіг воєнних дій. Хоча інформаційна війна – це та, яка не передбачає воєнні дії й не призводить безпосередньо до людських втрат, однак вкрай важливо розуміти, що інформаційна війна відіграє колосальну роль у боротьбі.

Під час інформаційної війни через різноманітні методи та засоби пропагандистського впливу на людську свідомість, автори дезінформації та маніпуляцій намагаються маніпулювати масами та схилити реципієнтів на вигідну для них сторону. Основне завдання інформаційної війни – дестабілізувати моральну витривалість суперника та заволодіти ним, щоб мати перевагу.

Саме тому необхідно, щоб інформація, яку продукують автори інформації та відповідно отримують споживачі інформації, відповідала усім журналістським стандартам. Зокрема, з найважливішого – була достовірною, адже це один із тих професійних журналістських стандартів, яким найчастіше нехтують під час інформаційної війни. Окрім цього, реципієнтам важливо розвивати навички критичного мислення, щоб могти виявити ворожу пропаганду.

Саме тому необхідно не перешкоджати роботі журналістів, а різними методами підтримувати українські медіа та сприяти їхній діяльності.


Агенція новин «Фіртка» чинить ворогу інформаційний спротив. Будь ласка, підтримайте редакцію!


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Як розпізнати фейки та боротися з ними

"Зрадонька по-франківськи": як нами маніпулюють за допомогою Facebook


23.03.2023 1813
Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

7913 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1148
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

628
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5657
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1533
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1396

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

474

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1292

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1122

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1024
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

367
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

420
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1363
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

436
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

704
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5744
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

451
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

318
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

656 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1100
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

956