Як ППО проти шахедів: чому важливо підтримувати медіа під час війни

В умовах фізичної війни на арену також вступає війна інформаційна. 

Небезпека російської пропаганди полягає у поширенні неправдивої інформації, а також у розсіюванні паніки серед українців. Щоб знати, що відбувається, українці щодня споживають чималу кількість інформації з традиційних та соціальних медіа, а тому якісна робота журналістів та навички медіагігієни вкрай необхідні для адекватного сприйняття дійсності.


Медіа під час війни: важливо вистояти
Задля того, щоб місцеві та всеукраїнські медіа могли висвітлювати війну та інформувати про неї цілий світ є нагальна потреба в коштах для продовження підтримки українських журналістів. Саме тому сьогодні важливою є підтримка міжнародних фінансових донорів, неурядових організацій та окремих партнерів.

Під час війни важливо підтримувати українські медіа, адже йдеться про:

  • Інформаційну війну, у ході якої російські пропагандисти намагаються контролювати та маніпулювати інформацією, щоб сформувати вигідну для них думку та поведінку громадян. Підтримка незалежних медіа допомагає протистояти цій пропаганді та забезпечує доступ до об'єктивної інформації.
  • Об'єктивне інформування. Сьогодні в інформаційному просторі шириться багато чуток та неперевіреної інформації. Медіа подають факти, передають інформацію про те, що дійсно відбувається та доступно пояснюють.
  • Захист прав людини. Безперечно, свобода слова є однією з найбільш важливих гарантій захисту прав людини. Умови війни можуть призводити до порушення прав і свобод громадян, але наявність незалежних медіа допомагає виявляти ці порушення та протистояти їм.
  • Підтримку української демократії.
  • Формування свідомості. Медіа можуть допомогти у формуванні свідомого громадянства, надаючи людям інформацію про права та обов'язки під час війни.
  • Інформування про небезпеку: у медіа повідомляють населення про небезпеку та пояснюють, як уникнути її. 

А також...


Війна вплинула на сприйняття інформації та породила чималу кількість фейків


Після повномасштабного російського нападу, 24 лютого, Росія почала поширювати ще більше фейків та маніпуляцій, аніж за попередні дев'ять років. Кремль вкотре намагається дестабілізувати ситуацію в Україні через інформаційні міфи. А отже, необхідно враховувати, що війна, яку веде Росія, – це не лише воєнний наступ, а також й інформаційні вкиди ворожої пропаганди. При чому деякі нерідко схожі на правду, в яку можуть повірити навіть фахові люди.

Особливо сьогодні, в часи гібридної війни Росії проти України, коли люди стурбовані та налякані, авторам фейків стало ще легше маніпулювати споживачами інформації. Поширюючи неправдиву інформацію, російські дезінформатори наживаються на страху, наївності й паніці споживачів інформації та намагаються вплинути на перебіг подій в сучасному світі загалом та в Україні зокрема. Це тільки одна з багатьох причин, чому медіаграмотність, перевірка фактів та якісна робота медіа є необхідними складовими, а особливо – в часи війни.

У наш час свідоме споживання й відповідно поширення контенту стало необхідністю – український реципієнт став збудженим та застрашеним, а тому виникла ще більша потреба в тому, щоб суспільство стало медіаграмотним та дотримувалось медіагігієни.


Роль інформації під час війни


У сучасних реаліях важливо розуміти роль інформації та інформаційних технологій, які здатні керувати масовою свідомістю. Проаналізувавши історію війн між різними народами, можна зробити висновок, що інформаційна війна існувала завжди, та залежно від кожного окремого випадку набувала різних масштабів. Сьогодні ж в інформаційному просторі України триває боротьба за управління ресурсами й тотальним контролем та пануванням на території країни. Доказом цього є події початку 2014 року, коли через дестабілізацію внутрішньої соціально-політичної ситуації, анексії Криму та «гібридної війни» Росії проти України трапились світові геополітичні зміни.

Відтак, сьогодні, коли мас-медіа стали передавачами масової інформації, інформаційна війна є потужною зброєю, яка здатна поширити паніку серед суспільства та навіть впливати на перебіг воєнних дій. Хоча інформаційна війна – це та, яка не передбачає воєнні дії й не призводить безпосередньо до людських втрат, однак вкрай важливо розуміти, що інформаційна війна відіграє колосальну роль у боротьбі.

Під час інформаційної війни через різноманітні методи та засоби пропагандистського впливу на людську свідомість, автори дезінформації та маніпуляцій намагаються маніпулювати масами та схилити реципієнтів на вигідну для них сторону. Основне завдання інформаційної війни – дестабілізувати моральну витривалість суперника та заволодіти ним, щоб мати перевагу.

Саме тому необхідно, щоб інформація, яку продукують автори інформації та відповідно отримують споживачі інформації, відповідала усім журналістським стандартам. Зокрема, з найважливішого – була достовірною, адже це один із тих професійних журналістських стандартів, яким найчастіше нехтують під час інформаційної війни. Окрім цього, реципієнтам важливо розвивати навички критичного мислення, щоб могти виявити ворожу пропаганду.

Саме тому необхідно не перешкоджати роботі журналістів, а різними методами підтримувати українські медіа та сприяти їхній діяльності.


Агенція новин «Фіртка» чинить ворогу інформаційний спротив. Будь ласка, підтримайте редакцію!


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Як розпізнати фейки та боротися з ними

"Зрадонька по-франківськи": як нами маніпулюють за допомогою Facebook


23.03.2023 1867
Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

1298
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1397
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1058
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2077
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3567
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1349

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1700

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

507

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1144

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1314
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

443
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24259
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

506
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

454
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

628
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1514
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

681
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

5545
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

607
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1552 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

620
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

531