Як побороти відчуття неспокою: поради терапевта центру Святого Луки

Війна торкається абсолютно кожного.
Щоранку, розплющивши очі, ми вже майже на автоматі дістаємо смартфон та читаємо підбірку актуальних новин. А вночі, якщо вмикаються «сирени», виття яких доповнює мобільний додаток, сон зовсім зникає.
Але ми у тилу, у відносній безпеці, а там, де війна показує все своє огидне обличчя, людям куди складніше. Молитва до Бога та віра в перемогу ЗСУ – все, що залишається.
Ті, кому вдалося вирватися з пекла, влаштованого московією, перебираючись до відносно спокійних регіонів, мають проблеми зі спокоєм, до чого часто додається посттравматичний стресовий розлад, на фоні якого загострюються і різні хронічні «болячки».
Враховуючи це та ряд інших причин, головна з яких – бути корисними та служити людям, в Лікувально-діагностичному центрі св. Луки з початку березня надають безкоштовні медичні послуги всім тимчасово переміщеним людям, а також місцевому населенню.
З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

Вітаю вас, Ліліє та найперше дякую за те, що Ви тут, з нами, на своєму місці та продовжуєте працювати, так би мовивши, підтримуючи тил. Не було «спокуси» перебратися десь за кордон?

Ні, не було, жодного разу про це не подумала. Переконана, що повинна залишатись тут, щоб мати змогу допомагати людям, і як Ви правильно відмітили – формувати міцний тил.

Але, слава Богу, ви та інші лікарі працюєте і допомагаєте тут. Знаємо, що від березня клініка надає безкоштовні послуги всім, хто звертається. Які проблеми зі здоров'ям сьогодні турбують людей найбільше? 

Зараз все населення перебуває в стані перманентного стресу. Люди дуже хвилюються  за себе, за родичів, за воїнів, які зараз нас захищають, та й за майбутнє країни, тому часто звертаються зі скаргами на дискомфорт в ділянці серця, підвищення артеріального тиску та з загостреннями вже наявних хронічних проблем зі здоров'ям.

Як нам сьогодні побороти тривожність? Скажу по собі, я від 24 лютого жодного дня нормально не спав. Щоночі проблеми з тим, щоби заснути і це «вертіння» може тривати годинами, заспокійливі теж не допомагають. Тож, як бути?

Часто чую такі скарги від людей.
На жаль, якоїсь панацеї я вам не пораджу (а дуже б хотілось), однак для початку варто все ж старатись хоча б декілька годин на день робити собі «інформаційний детокс» і за можливості не читати новини.
Також не забуваємо їсти, це дуже важливо, навіть якщо зовсім не хочеться – потрібно щось з'їсти, бажано, щоб це була здорова їжа (овочі, фрукти, крупи, нежирне м'ясо, риба, горіхи, сухофрукти тощо).
Не забувайте пити воду!
За 1-1,5 години до сну відмовтесь від використання будь-яких електронних пристроїв та від вживання кави. Перед сном можна випити горнятко легкого трав'яного чаю.

На фоні всіх цих проблем, навіть без війни, навесні люди часто нарікають на авітаміноз та загальну втрату сил. Як з цим впоратися? 

Для того, щоб добре почуватись та бути сповненим сил, потрібно мати регулярні дозовані фізичні навантаження, а також повноцінний раціон та відпочинок (сон).
Збалансоване харчування – найкраща профілактика гіпо- та авітамінозу.
Вкотре нагадую, що жоден полівітамінний препарат не замінить вітамінів природного походження, що містяться в продуктах.
Також не варто приймати будь-які синтетичні вітаміни, за відсутності даних про їх дефіцит в організмі, і без попередньої консультації з лікарем.

На вашу думку, як людині краще поєднати фізичне здоров'я з духовним?

В час війни складно відповісти на це питання, адже всі ми в більшій чи меншій мірі залежимо від обставин, в яких живемо.
Проте, людина, як відомо, має тіло і має душу. Тому щодо тіла варто ретельно та пильно ставитися до свого здоров'я і профілактичні огляди в лікарів цьому сприяють.
Щодо душі, то тут відповідь у кожного, мабуть, своя.
Особисто мені дуже допомагає моя приватна молитва, а також участь в Службі Божій. Саме Господь є той, який скріплює та лікує наші душевні рани. Також дуже важливо, і священники про це постійно пригадують, прийти до сповіді, під час якої можна вилити все, що на душі та отримати Боже прощення.

Загалом, відколи центр св. Луки надає безкоштовні медичні послуги, чи суттєво збільшився потік пацієнтів?

Кількість пацієнтів збільшилась, адже ми тепер надаємо більший спектр послуг безкоштовно, і раді в такий скрутний час допомогти всім потребуючим на належному рівні.
Скільки таких послуг клініка вже надала протягом березня?

За березень місяць клініка надала понад 8500 послуг та 738 – первинної ланки, згідно медичної реформи. Наші медики надали допомогу понад 2030 особам, які звернулися за допомогою.

Що сьогодні в пріоритеті для працівників, ваших колег?

Як і завжди, для нас пріоритетом було і залишається здоров'я наших пацієнтів.
В часі війни всім без винятку людям складно, а особливо, тим, які змушені тимчасово покинути свої домівки, тому всіма силами стараємось допомогти їм не тільки надаючи кваліфіковану медичну допомогу, а й словами підтримки та спільною молитвою.
Що вас особисто мотивує щоранку прокидатися, одягати халат та працювати? Що додає вам сил?

Працювати щоденно і самовіддано мене мотивує мій вибір – не уявляю себе в якійсь іншій професії.
Радію, коли людині виставлено правильний діагноз, бо це вже перший крок до одужання; коли свідомі люди приходять на профілактичні огляди та діагностику, щоб запобігати хворобам; коли бачу пацієнтів, які одужують. І тоді я відчуваю, що знаходжусь на своєму місці.

Щиро дякую вам за таку теплу та приємну бесіду. Бажаю, щоб Господь й надалі беріг вас та всіх наших лікарів, які на своєму фронті активно провадять боротьбу. Що, на завершення, побажаєте нашим читачам?

Бажання зараз у всіх одне, і я не виняток – мирного неба і хай береже нас Бог!

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

ЖИТТЯ В ЧАСІ ВІЙНИ. Тиждень четвертий-п’ятий… Переселення народів і Посвята Богородиці

План Маршала: чому відновлення економіки України буде економічним двигуном для Європи?

Як світові зірки підтримують Україну не лише словом, а й ділом 

"Люди для України": онлайн платформа для оперативної допомоги ЗСУ

Чи існує інша росія? Чи існують інші росіяни?

Репортаж з оточеного Херсону: окупанти планують криваві провокації та зміну влади

ЖИТТЯ В ЧАСІ ВІЙНИ. Тиждень перший…

Дерматолог розповіла про вплив коронавірусу на стан шкіри  


Коментарі (1)

24.09.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка поспілкувалась із психологинею Валерією Худзіцькою та дізналась, як продовжувати або почати працювати під час війни, не травмуючи себе.

127
20.09.2022
Тіна Любчик

Фіртка поспілкувалася з отцем Йосафатом Бойком, настоятелем парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, про досвід волонтерства та благодійності у час війни.

778
16.09.2022
Тетяна Дармограй

Іванофранківець на фронті не вперше. «Шериф» захищав Україну від російської орди ще у 2014 році, коли окупанти вторглися на територію українського Донбасу. Тепер його бригада знову зупиняє російську армію на сході України.

2203
12.09.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з головною психологинею благодійного фонду «Діти Героїв», що опікується дітьми, які втратили одного або обох батьків під час війни, Мартою Білик про те, як розмовляти про війну та її наслідки, не травмувавши.

782
07.09.2022
Андрій Левкович

Давні греки мислили час в багатьох іпостасях (як лінійний, циклічний, миттєвий…), головні з яких дві – час, як черга слідування подій і час невловної миті змін.

987
31.08.2022
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки дізналась у Миколи Рожка, ректора Івано-Франківського національного медичного університету, наскільки заклад готовий до нового навчального року та як готуватимуть майбутніх медиків.    

1855

З 1 по 5 вересня на Запорізькій АЕС працювала місія МАГАТЕ. За результатами свого візиту вони представили звіт з фактами та рекомендаціями.

724

Татуювання на тілі людини явище не нове, і в сучасному світі доволі поширене, лише у нашому суспільстві до нього ставились і здається ставляться доволі стримано. До малюнків на тілі відносяться по-різному: хтось ними захоплюється,  а хтось подекуди

1267 1

Вважаю, що некоректно визначати, що церква продукує забобони. Кредо віри визначає «Вірую в єдину святу .. церкву», то ж святість і забобони несумісні.

1501

На щастя, переважна більшість держав світу розуміє справжню ситуацію в російсько-українській війні. Хто на кого напав, хто обороняє по праву свою територію, і де тут світла й темна сторона. Але в міжнародному праві та відносинах самого розуміння мало.

1644
24.09.2022

В області розпочали сівбу озимих зернових культур.  

134
18.09.2022

Аби на власні очі побачити, що навіть попри війну в Україні, підприємці не лише працюють, а й заробляють і дають роботу місцевим.

357
07.09.2022

Від жовтня в Україні знизяться ціни на гречку. Наразі аграрії вже зібрали 20 тисяч тонн гречаної крупи.

697
24.09.2022

Відомо, що на рештках костелу почали зводити дерев'яну будівлю у 1900 році. Відтоді 36 років у ній молилися жителі двох сіл — Креховичів і Брошнів-Осади.

183
18.09.2022

Депутати Івано-Франківської облради просять керівництво держави заборонити Українську православну церкву Московського патріархату в країні, ініціювати розслідування її діяльності та покарати винних за колабораціонізм.

354
12.09.2022

Зокрема, віряни молитимуться за мир в Україні, припинення війни та за всіх військових.  

556
02.09.2022

Кожного дня у соціальних мережах отець Іван Гнатюк проводить молитву онлайн, відповідає на запитання, дає поради.

1038
19.09.2022

На жовтень в Івано-Франківському академічному драматичному театрі  підготували  30 вистав, аби ця осінь була наповнена театральним теплом та незабутніми враженнями.

284
24.09.2022

Крім того, він наголосив, що світ "абсолютно справедливо" відреагує на так звані "референдуми", які окупаційна влада намагається зараз провести в Криму та в інших частинах України, які вона "поки контролює".

127
18.09.2022

Окрім того, керівництво Збройних сил наголосило, що «керується принципом єдиноначальності» і «не допускає всередині військового колективу розколів».

284
12.09.2022

Восьмого вересня на 97-му році життя померла королева Великої Британії Єлизавета ІІ.

677
07.09.2022

Співрозмовники приділили увагу безпековим гарантіям та обговорили участь Великої Британії у відбудові України.

633