Як побороти відчуття неспокою: поради терапевта центру Святого Луки

Війна торкається абсолютно кожного.
Щоранку, розплющивши очі, ми вже майже на автоматі дістаємо смартфон та читаємо підбірку актуальних новин. А вночі, якщо вмикаються «сирени», виття яких доповнює мобільний додаток, сон зовсім зникає.
Але ми у тилу, у відносній безпеці, а там, де війна показує все своє огидне обличчя, людям куди складніше. Молитва до Бога та віра в перемогу ЗСУ – все, що залишається.
Ті, кому вдалося вирватися з пекла, влаштованого московією, перебираючись до відносно спокійних регіонів, мають проблеми зі спокоєм, до чого часто додається посттравматичний стресовий розлад, на фоні якого загострюються і різні хронічні «болячки».
Враховуючи це та ряд інших причин, головна з яких – бути корисними та служити людям, в Лікувально-діагностичному центрі св. Луки з початку березня надають безкоштовні медичні послуги всім тимчасово переміщеним людям, а також місцевому населенню.
З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

Вітаю вас, Ліліє та найперше дякую за те, що Ви тут, з нами, на своєму місці та продовжуєте працювати, так би мовивши, підтримуючи тил. Не було «спокуси» перебратися десь за кордон?

Ні, не було, жодного разу про це не подумала. Переконана, що повинна залишатись тут, щоб мати змогу допомагати людям, і як Ви правильно відмітили – формувати міцний тил.

Але, слава Богу, ви та інші лікарі працюєте і допомагаєте тут. Знаємо, що від березня клініка надає безкоштовні послуги всім, хто звертається. Які проблеми зі здоров'ям сьогодні турбують людей найбільше? 

Зараз все населення перебуває в стані перманентного стресу. Люди дуже хвилюються  за себе, за родичів, за воїнів, які зараз нас захищають, та й за майбутнє країни, тому часто звертаються зі скаргами на дискомфорт в ділянці серця, підвищення артеріального тиску та з загостреннями вже наявних хронічних проблем зі здоров'ям.

Як нам сьогодні побороти тривожність? Скажу по собі, я від 24 лютого жодного дня нормально не спав. Щоночі проблеми з тим, щоби заснути і це «вертіння» може тривати годинами, заспокійливі теж не допомагають. Тож, як бути?

Часто чую такі скарги від людей.
На жаль, якоїсь панацеї я вам не пораджу (а дуже б хотілось), однак для початку варто все ж старатись хоча б декілька годин на день робити собі «інформаційний детокс» і за можливості не читати новини.
Також не забуваємо їсти, це дуже важливо, навіть якщо зовсім не хочеться – потрібно щось з'їсти, бажано, щоб це була здорова їжа (овочі, фрукти, крупи, нежирне м'ясо, риба, горіхи, сухофрукти тощо).
Не забувайте пити воду!
За 1-1,5 години до сну відмовтесь від використання будь-яких електронних пристроїв та від вживання кави. Перед сном можна випити горнятко легкого трав'яного чаю.

На фоні всіх цих проблем, навіть без війни, навесні люди часто нарікають на авітаміноз та загальну втрату сил. Як з цим впоратися? 

Для того, щоб добре почуватись та бути сповненим сил, потрібно мати регулярні дозовані фізичні навантаження, а також повноцінний раціон та відпочинок (сон).
Збалансоване харчування – найкраща профілактика гіпо- та авітамінозу.
Вкотре нагадую, що жоден полівітамінний препарат не замінить вітамінів природного походження, що містяться в продуктах.
Також не варто приймати будь-які синтетичні вітаміни, за відсутності даних про їх дефіцит в організмі, і без попередньої консультації з лікарем.

На вашу думку, як людині краще поєднати фізичне здоров'я з духовним?

В час війни складно відповісти на це питання, адже всі ми в більшій чи меншій мірі залежимо від обставин, в яких живемо.
Проте, людина, як відомо, має тіло і має душу. Тому щодо тіла варто ретельно та пильно ставитися до свого здоров'я і профілактичні огляди в лікарів цьому сприяють.
Щодо душі, то тут відповідь у кожного, мабуть, своя.
Особисто мені дуже допомагає моя приватна молитва, а також участь в Службі Божій. Саме Господь є той, який скріплює та лікує наші душевні рани. Також дуже важливо, і священники про це постійно пригадують, прийти до сповіді, під час якої можна вилити все, що на душі та отримати Боже прощення.

Загалом, відколи центр св. Луки надає безкоштовні медичні послуги, чи суттєво збільшився потік пацієнтів?

Кількість пацієнтів збільшилась, адже ми тепер надаємо більший спектр послуг безкоштовно, і раді в такий скрутний час допомогти всім потребуючим на належному рівні.
Скільки таких послуг клініка вже надала протягом березня?

За березень місяць клініка надала понад 8500 послуг та 738 – первинної ланки, згідно медичної реформи. Наші медики надали допомогу понад 2030 особам, які звернулися за допомогою.

Що сьогодні в пріоритеті для працівників, ваших колег?

Як і завжди, для нас пріоритетом було і залишається здоров'я наших пацієнтів.
В часі війни всім без винятку людям складно, а особливо, тим, які змушені тимчасово покинути свої домівки, тому всіма силами стараємось допомогти їм не тільки надаючи кваліфіковану медичну допомогу, а й словами підтримки та спільною молитвою.
Що вас особисто мотивує щоранку прокидатися, одягати халат та працювати? Що додає вам сил?

Працювати щоденно і самовіддано мене мотивує мій вибір – не уявляю себе в якійсь іншій професії.
Радію, коли людині виставлено правильний діагноз, бо це вже перший крок до одужання; коли свідомі люди приходять на профілактичні огляди та діагностику, щоб запобігати хворобам; коли бачу пацієнтів, які одужують. І тоді я відчуваю, що знаходжусь на своєму місці.

Щиро дякую вам за таку теплу та приємну бесіду. Бажаю, щоб Господь й надалі беріг вас та всіх наших лікарів, які на своєму фронті активно провадять боротьбу. Що, на завершення, побажаєте нашим читачам?

Бажання зараз у всіх одне, і я не виняток – мирного неба і хай береже нас Бог!

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

ЖИТТЯ В ЧАСІ ВІЙНИ. Тиждень четвертий-п’ятий… Переселення народів і Посвята Богородиці

План Маршала: чому відновлення економіки України буде економічним двигуном для Європи?

Як світові зірки підтримують Україну не лише словом, а й ділом 

"Люди для України": онлайн платформа для оперативної допомоги ЗСУ

Чи існує інша росія? Чи існують інші росіяни?

Репортаж з оточеного Херсону: окупанти планують криваві провокації та зміну влади

ЖИТТЯ В ЧАСІ ВІЙНИ. Тиждень перший…

Дерматолог розповіла про вплив коронавірусу на стан шкіри  


Коментарі (1)

19.03.2024

Сьогодні і роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги

72
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

118
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6477 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

10889 6
25.01.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

12168 25
18.01.2024
Тіна Любчик

У п'ятницю, 19 січня, в Івано-Франківському національному медичному університеті відбудуться вибори ректора. На посаду претендують троє працівників вишу: доктор медичних наук Микола Островський, доктор медичних наук Роман Яцишин та кандидат медичних наук Руслан Савчук.  

5805

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

504

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

761

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

749

У вівторок, 20 лютого, під час зустрічі з виборцями Дональд Трамп зробив комплімент на адресу росії: «Вони перемогли Гітлера. Вони перемогли Наполеона. Це воєнна машина». Розглянемо, що за цим стоїть.

1063
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

433
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

460
08.03.2024

Фізіологічно їжа потрібна людині для підтримки життєдіяльності, проте у декого ці межі стерті, тому ці люди їдять не лише, коли голоді, а й коли знервовані, засмучені або перезбуджені.  

543
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4089
10.03.2024

Дитина приходить до місця, якого не знає і не розуміє. Чому мама каже мовчати? Чому тато не дозволяє бігати? Чому світять свічки та багато квітів?

11627
05.03.2024

Два досвідчених і дуже майстерних шахових гравців сіли за дошку з чорно-білими клітинами і розставили на ній свої війська.

6651
01.03.2024

"Чернецтво завжди є віддзеркаленням суспільства. Люди хочуть, щоб були добрі монахи, гарно поводилися. Але середовище теж формує людину", - ділиться монах. 

1152
19.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18052
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

306
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

406
07.03.2024

На думку комісії, президент має виконувати свої повноваження до вступу на посаду наступника. А вибори президента мають бути призначені упродовж 30 днів після завершення воєнного стану.   

695
04.03.2024

Серед тих, хто довіряє президенту Володимиру Зеленському, підтримують зовнішню політику влади 82%, тоді як серед тих, хто не довіряє — 41%.

816