Як пандемія коронавірусу вплине на авіабізнес

Від тарифів на авіаквитки до розкладки кабін, все може виглядати зовсім інакше, коли ми знову почнемо подорожувати.


Вищі тарифи, менша кількість маршрутів, перевірка стану здоров’я перед польотом та менше безкоштовного харчування: пандемія коронавірусу започатковує нову еру авіаперельотів.

Зараз відбуваються глобальні зміни, коли світові авіакомпанії переоцінюють свої операції та прогнозують, як вони виглядатимуть, виходячи з кризи. У жахливих порожніх аеропортах носіння масок та соціальна дистанція вже демонструють зміну поведінки серед небагатьох співробітників та мандрівників. Попереду тривалі зміни, які торкатимуться майже кожного аспекту польоту після обмеження руху.

"Ми повинні бути готові до непевного, млявого одужання навіть після утримання вірусу", - сказав головний виконавчий директор Delta Air Lines Inc. Ед Бастіан у листі до працівників цього тижня. "Я вважаю, що період відновлення може зайняти два-три роки".

За лічені місяці коронавірус перевів годинник на десятиліття після авіаційного буму, який був одним із великих культурних та економічних явищ післявоєнного світу. Повітряні подорожі "зменшили" планету, створили робочі місця та сотні мільйонів літаків, які розігнали багаті та бідні сім'ї по континентах. Тепер це все в очікуванні, оскільки авіакомпанії зменшили кількість місць для сидіння більше ніж на 70% з січня, повідомляє аналітична фірма Cirium.

Майже порожній рейс British Airways 5 березня з Мілана до Лондона.
Фотограф: Лорел Чор / Getty Images


Невідомо, коли люди знову захочуть перебувати у закритому просторі, хоча опитування Міжнародної асоціації повітряного транспорту виявило, що 40% останніх подорожуючих згідні чекати щонайменше шість місяців після того, як вірус зникне, перш ніж знову полетіти. Бюджетний перевізник EasyJet Plc входить до числа тих, хто планує залишити середні сидіння порожніми, принаймні спочатку, щоб запевнити клієнтів у міжособистісному інтервалі. У корейських Air Lines Co. у кабіні екіпажу є окуляри, маски, рукавички та захисний одяг.

Конфігурації, ймовірно, зміняться, оскільки перевізники намагаються отримати більше грошей у клієнтів. Деякі вдосконалять кабіни преміумкласу, поки їх флоти заземлені, що призведе до рівномірної різниці між секціями вищого класу та все більшим розміщенням спартанського господарства, - сказав Володимир Білоткач, викладач управління повітряного транспорту Сінгапурського технологічного інституту.

В Азії, одній з останніх оплотів тарифів на все включене, авіакомпанії також можуть все частіше стягувати плату за пасажирів економкласу окремо за послуги, такі як реєстрація багажу та харчування, заявив Білоткач, який написав книгу "Економіка авіакомпаній", опубліковану у 2017. Ще до того, як почалася пандемія, фірми отримували лише 3 долари прибутку від кожного клієнта, повідомляє IATA. У Європі та США, де допоміжні збори вже зростають, ці показники становили відповідно 5 доларів США та 17 доларів США.

Літаки Avianca припарковані в міжнародному аеропорту Ель Дорадо в Боготі, Колумбія, 7 квітня.
Фотограф: Іван Валенсія/Bloomberg


Наразі можна знайти дешеві рейси, оскільки авіакомпанії змагаються за пасажирів, тоді як відновлення показує, що трафік на найбільш завантажених маршрутах Китаю збільшується щонайменше на 7% від мінімумів лютого. Виконавчий директор IATA Олександр де Джуніак заявив, що носіння масок для обличчя може заспокоїти пасажирів, але зберігання середніх сидінь порожніми буде складним і знизить максимальну місткість до нижчих рівнів беззбитковості.

Промисловість раніше переживала кризи, але жодна не була такою нищівною, як ця. Майже дві третини 26000 пасажирських літаків у світі на землі, а близько 25 мільйонів робочих місць піддаються ризику. IATA попередив, що цього року перевізники стикаються з нездатністю у продажах квитків на 314 мільярдів доларів, а половина з них стикається з банкрутством протягом двох-трьох місяців без допомоги уряду.

Компанія EasyJet, що базується в Лутоні, Англія, працює з науково-дослідними командами, які моделюють різні сценарії щодо того, як швидко повернеться попит, на яких рівнях, які ціни будуть платити люди та скільки треба платити, щоб отримати прибуток за даний рейс, заявив генеральний директор Йохан Лундгрен на конференції минулого тижня. Ніхто не знає відповідей.

"Нам просто потрібно бути дуже гнучкими", - сказав він.

Вгорі зліва направо: пасажир перевіряє температуру в аеропорту Ханеди в Японії, пасажири в аеропорту Суварнабхумі в Бангкоку дотримуються правил соціального дистанціювання, службовці в міжнародному аеропорту Пекіна, мандрівники в захисних костюмах в міжнародному аеропорту Інчхон в Південній Кореї. Фотографи: Tomohiro Ohsumi/Getty Images, Vivek Prakasj/AFP via Getty Images, Kevin Frayer/Getty Images, SeongJoon Cho/Bloomberg


Викликає занепокоєння ситуація щодо правил, які пов’язані зі здоров’ям, що можуть відрізнятися від країни до країни, особливо під час відкриття авіапростору у різний час. Так само, як безпека аеропорту посилилася після терактів у США у вересні 2001 року, мандрівники можуть проходити огляди, такі як перевірка температури, або їм навіть можуть знадобитися сертифікати здоров'я для польоту, повідомляє консультаційна фірма BCG. Це може зайняти багато часу та ускладнити графіки польотів.

"Це повинно бути швидким і надійним. Це відносно незначне ускладнення", - сказала Дірк-Маартен Моленаар, керівник відділу подорожей та туризму BCG в Європі, Близькому Сході та в Північній Африці.

Авіаперевезення лежать в основі торгівлі, дипломатії, бізнесу та туризму — це змушує уряди світу підтримувати перевізників. У понеділок, 20 квітня, в США Міністерство фінансів здійснило перший етап допомоги з оплати праці авіакомпаній. Приблизно в цей час компанія Virgin Australia Holdings Ltd звернулася до адміністрації після того, як не забезпечила державну допомогу. Все сильніше переживаючи, перевізник зробив вісім різних закликів до фінансування, перш ніж остаточно припинити діяльність.

27 березня в аеропорту Схіпхол в Амстердамі подорожній стоїть біля рецепції авіакомпанії, яка захищена пластиковим брезентом.
Фотограф: Ремко де Вааль / AFP через Getty Images


Неминучим буде зменшення конкуренції, заявив Білоткач із Сингапурського технологічного інституту. Великі low-cost авіакомпанії, ймовірно виживуть, але багато хто з них частково належать урядам, або принаймні заборгують їм гроші, і тому, швидше за все, скоротять маршрути і можуть підвищити ціни, сказав він. Менш популярні маршрути, такі як Лондон-Новий Орлеан або Амстердам-Солт-Лейк-Сіті, будуть одними з перших, які скасують. "Вартість проїзду буде або залишатися на рівні до кризи, або трохи вище", - сказав Білоткач, який вважає, що відновлення може затягнутися на два-три роки. "Однозначно буде менше варіантів польоту."

За даними UBS Group AG, вірус призвів до популярності віддалених відеоконференцій, що може спонукати до переоцінки необхідності польотів.

"Це, безумовно, вплине на ваше мислення, навіть якщо ви не еколог", - сказала Селін Форнаро, керівник відділу європейських досліджень промисловості в Лондоні Селін Форнаро. "Яка моя основна подорож?"

Члени іспанського військового підрозділу з надзвичайних ситуацій дезінфікують територію реєстрації в аеропорту Ель Прат у Барселоні 19 березня. Фотограф: Angel Garcia / Bloomberg


Форнаро очікує, що перехід від повітряного до швидкісного залізничного руху Європою та Китаєм прискориться. Деякі маршрути з низькою вартістю, ймовірно, зникнуть. Протягом минулого року рейси менше ніж 300 миль становили п'яту частину європейського ринку, згідно з повідомленням UBS за цей місяць.

Якщо відобразити їх в інших регіонах, таких як Азія, ця тенденція частково скоротить різке розширення авіаційної галузі. Короткі рейси, особливо в Європу, вже піддавалися атаці, що спричинило розвиток інших видів і спонукало мандрівників використовувати засоби з низьким рівнем викидів вуглецю.

Важко передбачити будь-який результат, поки криза триває. Але, напевне, існує потреба відвідування сім'ї та друзів, коли заборони на поїздки будуть зняті, заявив Джаред Харкхем, віцепрезидент з Нью-Йорка та керуючий директор авіації консалтингової фірми ICF International Inc.

Хоча авіакомпаніям, можливо, спочатку доведеться знижувати ціни, щоб повернути пасажирів назад, питання гігієни будуть поступово адаптовані, заявив Ріко Меркерт, професор управління транспорту та логістики у бізнес-школі університету Сіднея.

Мандрівник гуляє уздовж мостового переходу в міжнародному аеропорту Тукуман у місті Панама, 28 лютого.

Фотограф: Cesar Rodriguez/Bloomberg


"Буде певний базовий попит", - сказав Меркерт. "Дуже багато авіакомпаній видали ваучери, тому всіх цих людей також потрібно перевозити".

Загалом, пасажири повинні готуватися до нових замовлень в авіакомпаніях.

Зі зниженою загальною пропускною здатністю перевізники віддадуть перевагу меншим та більш маневровим літакам, таким як Dreamliner Boeing Co. і A330 Airbus SE над велетнями, як A380, заявив Моленаар з BCG. За його словами, можливі нечувані об'єднання серед національних авіакомпаній, оскільки більш дрібні конкуренти зникнуть.

"Промисловість може виглядати зовсім по-іншому", - сказав він. "Можливо, ви майже повернетесь у часі".

за матеріалами Bloomberg


28.04.2020 1979
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

95
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2876
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21037
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1951
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1334 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2344

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

665

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2124

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

807

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1394
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

115
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

454
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

986
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

118
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

738
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

727
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

670
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8190
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

789 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

864
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2148 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

806