Як не заразитися у транспорті після пом'якшення карантину

Режим глобальної ізоляції зупинив внутрішні та міжнародні перевезення - потяги, літаки, автобуси і метро. А уряди країн радили громадянам користуватися транспортом лише за нагальної потреби.

Тепер, коли світ поступово виходить з карантину, все більше людей повертаються до роботи, пише Фіртка з посиланням на ВВС Україна.

Втім, послаблення не означають повного скасування обмежень.

Влада багатьох країн світу радить поки уникати громадського транспорту, а натомість ходити пішки, їздити авто чи велосипедом.

Потяги і автобуси

Потенційний ризик заразитися в автобусі чи метро залежить від того, наскільки вони заповнені пасажирами. Це також стосується зупинок і станцій та залежить від часу поїздки, маршруту і регіону.

Є й інші фактори: як добре провітрюється салон, як добре його вимили прибиральники і як довго ви їдете.

Коронавірус передається повітряно-крапельним шляхом, коли хворі чхають або кашляють, або через інфіковані поверхні.

Вірусні частки можуть потрапити в організм через очі, ніс та рот або після дотику до забрудненого предмета.

Тому варто триматися на відстані не менше двох метрів один від одного поза домом.

Але що робити тим, у кого такої можливості немає, і наскільки небезпечними будуть поїздки автобусом, метро чи електричкою?

Розглянемо для прикладу лондонське метро.

Попередні дослідження свідчать, що у британській підземці, яка часто переповнена людьми, шанси підчепити респіраторні захворювання помітно зростають.

Лара Госе з Інституту глобальної охорони здоров'я говорить, що її дослідження (опубліковане 2018 року) показало, що люди, які регулярно користуються метро, частіше хворіють на грип та ГРВІ.

"Серед пасажирів, що роблять одну або кілька пересадок під час поїздки, рівень захворюваності на грип та ГРВІ вищий, ніж серед тих, що користуються прямою гілкою метро", - пояснює вона.

Однак, якщо ви їдете не в годину пік, і у вашому вагоні або в автобусі мало пасажирів, ризик, відповідно, знижується.

Впливає також, скільки часу ви витрачаєте на транспорт. Чим довша поїздка, тим довший контакт з великою кількістю людей в обмеженому просторі.

"Тому важливо звести до мінімуму контакти з потенційно інфікованими пасажирами і поверхнями, - говорить доктор Госе. - Намагайтесь уникати поїздок в годину-пік та обирайте маршрути, що передбачають один вид транспорту".

Що ще радять пасажирам?

Почніть з аналізу маршруту та транспорту, який може бути альтернативою громадському, - наприклад, велосипеду, авто чи руху пішки.

Якщо інших варіантів немає, ось кілька порад, що допоможуть знизити ризик зараження:

  • уникайте годин-пік
  • обирайте менш завантажений маршрут з обмеженим числом пересадок
  • перед посадкою зачекайте, доки не вийдуть інші пасажири
  • дотримуйтесь дистанції у 2 метри, де це можливо
  • мийте руки щонайменше 20 секунд після поїздки

На жаль, тримати безпечну дистанцію не завжди вдається, особливо у натовпі в години-пік або під час посадки. У таких випадках уникайте фізичних контактів та відвертайте обличчя від тих, хто поруч.

Знизити ризик інфікування допоможуть також маски.

Вони частково захищають від вірусу та слугують своєрідним бар'єром між носієм хвороби та оточенням.

Які заходи безпеки вживають перевізники. Приклад Британії

Британські транспортні мережі по всій країні посилюють заходи безпеки для захисту персоналу та пасажирів.

Найбільший автобусний оператор Arriva Buses приймає лише безконтактні платежі й не даватиме решту готівкою.

Корпорація Transport for London (TfL), що відповідає практично за весь громадський транспорт у Лондоні, встановлює санітайзери для рук на всіх станціях метро, залізничних та автобусних зупинках та запроваджує суворий графік прибирання.

Там заявили, що зможуть перевозити лише 13-15% від звичайного пасажиропотоку.

Network Rail, власник і оператор британської залізничної інфраструктури, додав до графіка руху 3 000 потягів щодня.

Але компанія заявила, що її пасажиропотік залишається на рівні 10-13% від звичайного обсягу.

На деяких великих залізничних станціях чергують охоронці, що вміють керувати рухом натовпу.

А деякі міжміські лінії перевозять пасажирів лише за умови попереднього бронювання квитків.


Нагадаємо, у Франківську громадський транспорт повноцінно запрацює з 25 травня


23.05.2020 2347
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

950
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2743
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

949
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1016
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1017 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3047 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

863

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

754

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1073
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

109
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2306
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1131
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

431
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15048
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7361
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

798
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

358
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

271
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

361
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

637
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1094