Як "Галка" допоможе оплатити проїзд в Івано-Франківську і що це таке

З червня 2019 року Івано-Франківськ має повністю перейти на оплату проїзду через е-квиток. Як саме проходило впровадження системи та як ще можна розрахуватися за проїзд швидко та безпечно – читайте в матеріалі.

В Івано-Франківську аналог е-квитка з’явився на початку 2017 року. Це був проект міської ради для пільговиків під назвою «Картка іванофранківця».

Ця картка давала змогу не тільки проїхати безкоштовно в транспорті, але з її допомогою власник отримував знижки на ліки та продукти, дисконт на відвідування кіносеансів та футбольних матчів, а також знижки на ритуальні послуги.

З квітня 2017 року ці картки почали роздавати. На початку 2018 року Управління економічного та інтеграційного розвитку виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради мало заплатити 180 тис. грн через тендерну закупівлю за виготовлення додаткових 75 тисяч «карток франківця».

За своєю суттю, картка була дисконтною для обмеженого кола осіб, яка допомагала заощадити від 5 до 20% власних коштів.

Як з’явився е-квиток

Ситуація змінилася наприкінці минулого року. Виявилося, що в міській раді декілька років говорили та думали про впровадження електронного квитка або транспортної картки. Тому замість «Картки івано-франківця» пільговики повинні знов нести свої документи для отримання вже нової транспортної картки.

Вона має назву електронний квиток і дозволяє запровадити систему автоматизованої оплати проїзду та обліку пасажирів. Тобто, змінюється форма оплати – з готівкової на безготівкову. Це дозволяє збільшити прибутки комунальних підприємств за рахунок відсутності «людського фактору» та допомагає слідкувати за пасажиропотоком.

Процес запуску е-квитка в Івано-Франківську почався у жовтні 2018 року.

«Транспортна картка буде функціональніша ніж «Картка франківця». Якщо над цим попрацювати, то з такою карткою можна буде зайти до школи чи вийти з неї. Також батьки зможуть відслідковувати як їхня дитина відвідує навчальний заклад. Крім того, з карткою можна буде відвідувати різні комунальні заходи та заклади. Наприклад, концерти чи басейни. Тобто картка може надавати різні пільги», - передавали слова директора Івано-Франківського комунального підприємства «Електроавтотранс» Віталія Голутяка місцеві ЗМІ.

У той же час стало можливим оплатити проїзд за допомогою смс-повідомлення. Для оплати проїзду в такий спосіб необхідно обрати потрібний код залежно від виду квитка та від виду транспорту і цифру з номером маршруту. Текст потрібно набрати латиницею та надіслати SMS. При цьому, у власника номеру повинні бути кошти на телефоні. Але цей спосіб оплати може підійти не всім через те, що легко можна сплутати цифри та букви.

Коли почне діяти е-квиток в Івано-Франківську?

З січня 2019 року стартував продаж нових транспортних карток. Цю картку назвали Галка (Галицька картка). За таку назву віддали голоси на фінальному голосуванні 332 містян. За задумом, Галка повинна поступово витіснити стару «Картку іванофранківця». 

Міська рада планує закінчити оформлення пільговик карток 1 червня 2019 року. У цей час буде діяти перехідний період, де можна розрахуватися новою або старою карткою, а також оплатити проїзд готівкою. З червня 2019 року планується остаточний перехід на нову безготівкову систему розрахунків. Приватні перевізники мають зробити так само з 2020 року.

Вже з кінця січня 2019 року в місті можна розрахуватися карткою у більшості тролейбусів міста. Протягом лютого валідатори – пристрої для безготівкової оплати встановили ще на декілька тролейбусів. До кінця облаштувати весь комунальний транспорт такими пристроями планують ближче до червня.

Всього на впровадження нової системи оплати проїзду КП «Електроавтотранс» витратив 1,5 млн грн. З  цієї суми майже все пішло на закупівлю обладнання: 36 стаціонарних валідаторів, 26 переносних та стабілізатори напруги. Закупівля була зроблена через систему Prozorro.

«Також ми купили частину софту для транспортної картки і частину доступу до центру обробки транспортних транзакцій (ЦОТТ). Решта треба буде докуповувати, коли валідаторів стане більше. Щодо банківської картки, то програмне забезпечення саме для банківських транзакцій було оплачене компанією VISA в рамках меморандуму, який ми підписали з ними у жовтні», — сказав Віталій Голутяк.

Річ у тім, що паралельно з впровадженням е-квитка в місті запустили оплату проїзду безконтактною банківською картою та за допомогою смартфонів. У жовтні 2018 року Івано-Франківська міська рада, КП «Електроавтотранс» та компанія «Visa» підписали меморандум.

Щоб оплатити проїзд, достатньо прикласти до валідатора банківську картку або телефон з включеним додатком Google Pay чи Apple Pay. Але слід зазначити, що для такої акції компанія Visa в українських містах пропонує російське несертифіковане обладнання.

В разі виходу з ладу буде нема до кого звертатися, а модернізувати та допрацьовувати термінали вийде дуже дорого. Тому місто і закупило основну кількість обладнання самотужки.

Але є вихід значно дешевший та швидший. Ще у березні 2017 року представники КП «Електроавтотранс» разом з представниками ПриватБанку презентували в Івано-Франківську оплату проїзду за QR-кодом. Все що потрібно: просканувати код смартфоном та за допомогою мобільного додатка Privat24 оплатити проїзд. Потім електронний квиток потрібно буде показати водію або контролеру.

«Гроші потрапляють відразу на рахунок підприємства і це дозволяє отримати швидкі дані – контролювати трафік пасажирів, зрозуміти, коли час пік», – розповідає керівник КП «Електроавтотранс» Віталій Голутяк.

Одразу ж можна сплатити не тільки повну вартість проїзду, але й купити пільговий квиток. При цьому комісія за оплату проїзду не сплачується.

З міського бюджету на інновацію не витратили ні копійки. Крім того у Львові, Дніпрі та Кривому Розі крім QR-коду в комунальному транспорті працюють термінали для оплати проїзду карткою будь якого банку та електронні проїзні в Приват 24 у Львові та Дніпрі. Підтриманням функціональності системи повністю займається банк, в обов’язки якого входить ремонт та заміна обладнання.

Поки впроваджується транспортна картка – безготівкова оплата від банку працює, маючи різноманітні варіанти для пасажирів, а головне виконуючи основне завдання – відмову від готівки.


Василь Лужний


20.05.2019 5524 1
Коментарі (1)

Юлія 2019.05.27, 20:29

Дуже зручно розраховуватись за qr кодом!

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2449
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19559
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1751
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1226 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2270
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3880

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

144

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2014

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

699

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1314
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

382
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

910
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24407
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

640
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

614
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

750
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1645
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8058
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

495
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

783
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2061 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

741