Хто зупинить "розпил" гуцульських лісів?

"Хто там опівночі по лісу блукає? То опришко Довбуш легінів збирає"... Сьогодні гуцульська народна пісня звучить як знущання. Минув час, коли карпатські ліси належали борцям за народну свободу.

Нині не опівночі, а вдень по лісу відкрито роз'їжджають люди з бензопилами й валять дерева, завантажуючи сировиною сотні місцевих пилорам.

Нелегальний промисел розквітнув у буремні 90-ті та не припиняється дотепер.

Неконтрольована вирубка лісових масивів у 1998 році спричинила повінь на Закарпатті. Після цього громадськість виступила з ініціативою створення національного природного парку. Косівська районна рада прийняла відповідне рішення. У результаті 14 травня 2002 року президент Леонід Кучма підписав указ "Про створення національного природного парку "Гуцульщина".

Утворення парку принесло певні результати: хоч вирубка лісу продовжувалася, але в менших масштабах.

Натомість виявилось, що не всі депутати голосували за захист лісу цілком безкорисливо. Дехто вважав, що йому закон не писаний, а от від конкуренції захистити допоможе.

"Під'їжджали" до керівництва природного парку й ті, хто бажав взяти ліс в оренду – чи то під туристичну інфраструктуру, чи то під "розпил". Платити справжню ціну не хотіли, пропонували "на лапу".

Та вести такі розмови з директором парку Василем Пророчуком, заслуженим природоохоронцем України – пусте марнування часу.

З того й почався конфлікт між державою та місцевим самоврядуванням на Косівщині.

У 2004 році депутати районної ради почали агітувати проти вилучення лісових угідь під захист держави. У 2006-му райрада переходить до рішучих дій: скасовує своє рішення про утворення природного парку та оголошує місцевий референдум.

А під шумок – роздає ліс у оренду.

Втім, за зверненням прокурора суд не дозволив райраді "взяти своє слово назад". Рішення про створення природного парку залишилось в силі. Що ж до референдуму, то явка на нього склала провальні 29%.

Навіть відсутність народної підтримки не зупинила "борців за ліс". Чи то пак – за "зелень", яку в тому лісі "рубають".

І їх можна зрозуміти. Скажімо, найактивніший борець проти НПП "Гуцульщина" – керівник ПП "Гош" Михайло Данилюк. Цей пан на землі природного парку збудував близько двох десятків різних споруд господарського призначення. Тож, залякуючи гуцулів тим, що в "заповідному" лісі скоро нібито не можна буде й хворосту зібрати, а дрова для опалення доведеться купляти втридорога за європейськими цінами – він перш за все турбується про власну вигоду.

Загалом останні роки в лісі "виросло" багато туристичних об'єктів, у які власники вклали мільйони гривень. Усі ці об'єкти з точки зору права знаходяться в "підвішеному" стані. Узаконити їх неможливо, знести – теж, бо то є священна приватна власність.

Місцеві вибори 31 жовтня 2010 року тільки законсервували проблему. Політикам, у риториці яких нападки на НПП "Гуцульщина" займають чільне місце, удалося переобратися на новий термін та знову окупувати комісію з використання земель лісового фонду в райраді.

Виборці не почули застереження екологів щодо нечесності таких методів політичної боротьби.

А отже, спроби "розпилити" гуцульські ліси можуть продовжитись на тлі мовчазної байдужості "електорату".

У безнадійній, здавалося б, ситуації нині з'явився привід не втрачати оптимізму.

Схоже, що в Києві, на державному рівні, є політична воля вирішити проблему захисту карпатських лісів. Принаймні, такий висновок напрошується із заяви міністра екології та природних ресурсів України Миколи Злочевського: "Ми повинні раз і назавжди поставити крапку в конфлікті навколо парку "Гуцульщина". Це один із наймальовничіших куточків Карпат з унікальною флорою та фауною. Він знаходиться під патронатом президента України.

Ми повинні зробити все можливе, щоб убезпечити природоохоронні території Косівщини від посягань різноманітних ділків та нечистих на руку чиновників, захистити неповторну природу, яка є надбанням усієї держави".

І підкреслив: "В державі є влада, яка захистить законні позиції існування парку".

Патронат президента, про який згадує міністр, уже проявився вельми вагомим внеском. Наприкінці 2010 року Віктор Янукович доручив уряду передбачити в державному бюджеті видатки на розроблення проектно-кошторисної документації будівництва туристично-мистецького комплексу "Маєток Святого Миколая" у НПП "Гуцульщина". І дійсно, паркові виділили на організацію щорічного дитячого свята 2,2 мільйони гривень.

Очевидно, що влада взялася за діло всерйоз. Хотілося б лише побажати, щоб не наламали дрова.

Як у природі важлива рівновага, так і державі слід вдаватися до примусу лише в крайньому випадку – коли не вдається за допомогою медіації знайти компроміс між запитами ринку та захистом природних ресурсів.

Адже ліси Гуцульщини мають захищатися державою як власність усього українського народу. Як наше спільне національне багатство.

 

Юрій Шеляженко, УП


10.03.2011 Юрій Шеляженко 1657 1
Коментарі (1)

*** 2011.03.10, 23:56
Ніхто не зупинить...
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

197
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

738
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1067 4
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2577
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1866
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2168

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

220

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

352

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1299

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1293
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1033
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

851
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14701
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

727
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10509
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6216
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

745
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

819
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2983
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

692
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

765
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

668