"Гуцульські газди": у Білоберізькій ОТГ запрацював сільгоспкооператив (ФОТО)

У Білоберізькій об'єднаній територіальній громаді, що на Верховинщині, запрацював сільськогосподарський обслуговуючий кооператив "Гуцульські ґазди".

Тут здійснюється переробка плодово-овочевої продукції приватних домогосподарств, а також зібраних дикорослих рослин і ягід, повідомляє кореспондент Фіртки.

Як розповів голова Білоберізької ОТГ Дмитро Іванюк, кооператив створили у приміщенні колишньої лазні.

За його словами, сільська рада виділила приміщення площею майже 200 м2 та власними силами перекрила дах підприємства, а міжнародні партнери надали кошти на закупівлю спеціалізованого  обладнання.

«З місцевого бюджету виділили понад 200 тисяч гривень на ремонт приміщення. А програма USAID Dobre спрямувала 35 тисяч доларів, за які закупили необхідне обладнання», - розповів Дмитро Іванюк.

Зокрема, для діяльності кооперативу придбали камери попереднього зберігання, шокової заморозки, яка працює при температурі -– 32°C та камеру для вже готової продукції, де вона зберігається при температурі – 20°C.

Окрім цього, закупили сучасну інфрачервону сушку вартістю 9 тисяч доларів та овочерізку.

За допомогою цього обладнання можна зберігати вигляд продукції. Тут запевняють, нарізані овочі та гриби не пожовтіють та не втратять привабливості.

Заморожену та висушену продукцію планують реалізовувати в межах країни, а також експортувати за кордон.

Крім того, зараз великої популярності набувають сухофрукти. Тож у кооперативі хочуть виготовляти яблучні чипси, мовляв, технологія їх виробництва нескладна.

Наразі кооператив має чотирьох засновників – усі мешканці ОТГ, проте за статутом долучитись можуть й всі охочі.

За словами заступника сільського голови ОТГ Василя Пилипюка, ініціативу створення підтримали на місцевому рівні. А втілити її в життя допомогла програма USAID Dobre.

«Для нашої території таке виробництво актуальне, тому  що тут немає можливості створити промислові бюджетоутворювальні підприємства. А тому потрібно використовувати ті можливості, які актуальні для регіону, щоб допомогти людям підвищити свій добробут і також наповнювати місцевий бюджет», - зауважив Василь Пилипюк.

Проєкт кооперативу втілювали 1,5 року. За вимогами 30% загальної вартості оплачувала громада, 70% фінансувалися за програмою USAID Dobre.

Наразі кооператив повністю виконує функцію заморозки та зберігання ягід. За словами Василя Пилипюка, цього річ їх урожай дещо зменшився через весняні заморозки та град. Проте, аналізуючи минулі роки, на території громади можна збирати до 100 тонн чорниці.

«Думаю, що нам працювати буде легше, тому що від села Устеріки і до Румунського кордону усі села, де найбільші плантації чорниць після 25 жовтня входитимуть до нашої громади. Цей вид діяльності носить сезонний характер, а на осінь шукатимемо іншу сферу: сушитимемо сливи, гриби», - розповідає Василь Пилипюк.

Для цього ще потрібно встановити обладнання для миття та сушки. Також облаштують дорогу до кооперативу.

Голова громади відзначив, що робота кооперативу сприятиме й створенню нових робочих місць.

«Діяльність підприємства сприятиме зайнятості населення. На його базі створять від п’яти до десяти нових робочих місць», - додав очільник громади.

Дмитро Іванюк наголосив, що підприємство готове до співпраці та закликав усіх охочих приєднатись до діяльності СОК.

В Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття відзначають вагому підтримку міжнародних програм у створенні нових виробничих потужностей у громадах області.

За словами прессекретаря Агенції ОТГ Прикарпаття Дениса Тиняного, такі кооперативи вже запрацювали у Печеніжинській та Старобогородчанській ОТГ. А невдовзі розпочнуть роботу ще й у Більшівцівській та П'ядицькій об'єднаних територіальних громадах.

«Такі  об’єкти сприяють соціально-економічному розвитку ОТГ, а також кооперують мешканців, які можуть самостійно створювати точки економічного зростання у своїх громадах. Зараз децентралізація допомагає жителям здійснювати свою комерційну діяльність», - резюмував Денис Тиняний.

Фотогалерея


14.08.2020 2860
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2800
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20952
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1912
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1307 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2326
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3987

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

622

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2095

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

781

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1377
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

437
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

963
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24464
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

703
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

709
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

657
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

796
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8149
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

710 1
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

844
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2127 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

792