Гриби згаслих народів

 

Мене завжди хвилювало питання: хто мешкав на прикарпатських землях в давні епохи? Хто залишив мегалітичні споруди біля Бубнища? Чию метафізику всотали наші грунти? Нащадками якої мудрості є карпатські мольфари? Ми не знаходимо в наших краях ані античних написів на кам’яних стелах, ані фракійських і гетських графіті в печерах. Свідчення давніх істориків щодо земель, східніших від римської Паннонії туманні, плутані й навдивовиж суперечливі.

 

Тим важливішими є кожна згадка, кожен натяк. Римські історики Тацит і Діон Кассій залишили нам згадки про велике царство правителя бастарнів і даків Буребісти (Буревіста), яке між 55 та 30 роками до нашої ери розрослося від Дністра до Балканських гір і Варни. На березі Дністра, з північно-східного боку Карпат знаходилася літня військова ставка Буребісти. У його військах, згідно римських джерел, було багато кельтів і германців. Можливо ті карпатські мегаліти, які останнім часом притягують увагу науковців, є пам’ятниками доби кельтсько-бастарнського царства, сучасниками походів Цезаря і битви при Акціумі.

 

В ті ж часи вздовж Тиси виникла невелика, але войовнича держава язигів, яких асоціюють то з залишками скіфосарматів, то з протослов’янами. Нащадки кочовиків, язиги під час війн формували кінні підрозділи в допомогу своїм союзникам – свевам. Північніше мешкали роксолани. Десь біля 70 року нашої ери ці народи разом з населенням Карпатського краю опинилися під владою даків. Про державу даків ми знаємо більше, завдяки знаменитій Дакській війні, яку імператор Траян вів у 102-107 роках проти царя дунайських і карпатських народів Декебала. У 113 році на честь перемоги Траяна в Римі була споруджена тріумфальна колона. Вона прикрашена грандіозним кам’яним рельєфом і збереглася до наших днів.

 

Німецький історик Теодор Моммзен у п’ятому томі своєї «Історії Риму» так описує свої враження від цих рельєфів: «Траянова колонна залишає в нас, окрім уявлення щодо деяких туманних епізодів, лише сумне відчуття великої і бурхливої історичної катастрофи, назавжди потм’янілої для нащадків... Ми бачимо вартові вежі римлян з  конусовидними дахами, з бастіонами і верхнім майданчиком для дозорців. Ми бачимо місто на березі Дунаю і річного бога, котрий дивиться, як римляни з прапорами і значками легіонів йдуть понтонним мостом. Ми бачимо самого імператора: спочатку на військовій нараді, потім біля вівтаря під час принесення жертви перед укріпленнями римського військового табору. Розповідають, що союзні з даками бури відмовляли Траяна від війни, демонструючи латинський напис, що сам собою виник на величезному грибі; дехто впізнає цей гриб-велетень на рельєфі; він навантажений на вола, а збитий з ніг цією твариною варвар, що тримає у руці палицю, вказує пальцем на гриб імператорові, котрий наближається».

 

Цей таємничий «Траянів гриб» турбує мою уяву. Його знайшли бури, мешканці північних кордонів Декебалова царства. Можливо, вони його знайшли десь у Карпатах. Можливо, такі гігантські гриби з природніми знаками на капелюхах були об’єктами поклоніння у давніх мешканців Карпат і Прикарпаття (бурів, гетів, кельтів?). Принаймні, таке припущення пояснює, чому й досі в Карпатах переказують легенди про особливі, містичні гриби.

 

Гриб в якості священного (вівтарного) об’єкта притаманний традиціям персо-мідійців (аріан, скіфів). Деякі історики вважають, що священний напій давнього Ірану і Скіфії – хаома виготовлявся з певної різновидності мухоморів. Є неясні свідчення про те, що жерці кочових племен Євразії у давні часи споряджали експедиції в Карпатські гори. Метою цих експедицій було збирання галюциногенних грибів, з яких готували шаманські настоянки. Ці отруйні напої викликали в жерців транс і допомагали їм спілкуватися з небесними і підземними володарями.

 

Існує свідчення історика Євтропія, що відразу після перемоги аріїв-зороастрійців над парфянами у 228 році, жерці Істхара (Персеполя) отримали від причорноморських скифів (теж арієв-вогнепоклонників) срібну амфору зі святою хаомою. Цар царів Ардашир син Папака, який за сумісництвом був жерцем-мобедом священного вогню Істхара, святкуючи відновлення імперії аріїв, прийняв з тої амфори дещицю хаоми і у священному трансі (фарр-баргі) спілкувався зі своїм далеким предком – царем Дарієм Великим. Дозволимо собі припустити, що скіфи з українського степу видобули вміст срібної амфори з карпатських грибів.

 

Секрети хаоми втрачені. Можливо, вже й не знайти в наших горах тих мухоморів, які наснажували на пророчі видіння царів давнини. Адже відомо, що екологічні і клімактичні зміни викликають в грибному царстві незворотні мутації і зміни. Але досвідчені грибники, чуючи про священні гриби згаслих народів, загадково мружаться.

 

Вони, певно, щось знають.


17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1613
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1031
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1292 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3763 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33887
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2854

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

367

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

771

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1711

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1081
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

643
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

521
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

898
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1999
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12214
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1507
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1296
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

553
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

263
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

336
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

381
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1273