Головний освітянин Івано-Франківська Ігор Смаль про старт навчального року, головні проблеми та виклики, реформування освіти

 

 

В Україні стартує початок нового навчального року. Вже завтра у школах міста пролунають святкові «Перші дзвоники», а в понеділок учні сядуть за шкільні парти.

 

Директор департаменту освіти і науки Івано-Франківської міської ради Ігор Смаль розповів кореспонденту «Фіртки» про готовність шкіл до навчального року, інклюзивну освіту в школах та початок реформування освіти.

 

Ігор Вікторович, 1-го вересня розпочинається новий навчальний рік. Чи всі школи готові до його старту?

Я можу говорити про те, що на 99,9% школи готові до нового навчального року, всі необхідні підготовчі роботи зроблені. Зрозуміло, що знайти недоліки, недоробки можна в будь-якій справі. Ми не говоримо про те, що ми ідеальні та абсолютно готові. Ремонти поточні та капітальні завершені. Залишаються деякі дрібні види робіт, які не завершені у зв’язку з тим, що тривали тендерні процедури.  

 

Що Ви маєте на увазі?

До прикладу, в нас виникла проблема із закупівлею меблів для шкіл. Ми провели тендер, визначили переможця, ця людина надала нам дуже привабливі пропозиції - на півмільйона дешевше, аніж було обумовлено. Ми зраділи: це ж економія коштів. Коли звернулися до переможця документально та попросили показати зразки меблів він відмовився від того, що він є переможцем та виконавцем робіт. Зараз ми працюємо з учасником тендеру, який другий у відповідності до пропозицій. А це все час.  Проте, перша партія меблів до першого вересня буде доставлена. Загалом ми готові до нового навчального року та нових випробувань.

 

Ви заговорили про меблі для шкільних класів. А як у франківських школах з практичними лабораторіями? На скільки школи забезпечені необхідним?

Так, це дуже слушне питання. На жаль, у попередні роки на практичну частину уваги приділялося значно менше. Зі шкіл майже зникли хімреактиви, і лише вчителі, які справді переймаються своєю справою, знаходять різні шляхи, щоб забезпечити свої уроки необхідним практичним матеріалом. Ми зараз, розуміючи цю проблему, намагаємося модернізувати ці кабінети. Хочемо, щоб наші учні могли працювати із сучасним обладнанням, а не з тими приладами, які були 30, а то й 50 років тому. Минулого року ми вже здійснили кілька таких закупівель, зокрема мова йде про обладнання для кабінетів фізики.

 

В департаменті освіти, Ви, не думали створити якусь програму з цього питання? 

Звісно, на кількох закупівлях ми не зупиняємося, і у нас вже розроблена програма під умовною назвою «Кабінет», згідно якої ми будемо впродовж навчального року постачати обладнання в  школи.

Почнемо ми із шкіл, які демонструють гарні результати роботи. Мова йде про олімпіади насамперед, якщо школа матиме переможця олімпіади 3-4 рівня, тоді в першу чергу така школа отримає обладнані кабінети.

 

Які це школи в Івано-Франківську?

Ми не можемо наперед вгадати. Але виходячи із попереднього навчального року - це може бути школа №1, №5, №11, Українська гімназія №1, гімназія №2 та школа №3. Зараз це школи, які демонструють гарні результати у цьому напрямку. Але це все вирішуватиметься з початку нового навчального року.

 

Як вирішується ситуація з підручниками для класів, де їх зовсім нема чи часткове забезпечення?

Раніше ми показували забезпеченість підручниками для 9-класу – 0%, але ситуація змінюється щодня. Підручники для учнів 9-тих класів уже завезені на територію області, є графік, згідно з яким всі райони та місто отримають підручники. На селекторній нараді із прем’єр-міністром та міністром освіти ми почули запевнення в тому, що 9-класники будуть забезпечені усіма підручниками на 100%. Залишається проблема із забезпеченням підручниками 4-тих та 7-мих класів. Зараз забезпеченість 7-мих класів - 75%, 4-тих класів - 60%. Це справді проблема і ми намагаємося її вирішувати спільно з обласним департаментом. Зараз іде активна передача підручників з області на місця – все відповідно графіку і це питання технічне. Крім того, на нараді в міністра ми почули, що в доступі будуть електроні версії підручників. Можна буде їх скачувати, я розумію, що паперовий підручник і електронний - це різні речі, але все ж таки можливість вчитися є. Діти сучасні, для них це не буде чимось надзвичайним.

 

В чому проблема, що так мало підручників для 4-тих класів?

Там ситуація така: для 4-того класу підручники були випущені кілька років тому, у  видавництвах немає вже необхідної кількості книг. Минулого року ми двічі оголошували тендер на закупівлю книг, але видавництва не хочуть працювати з нами на тих умовах, які пропонує держава. Є фіксована ціна, за яку ми можемо придбати підручники, а видавництва хочуть працювати по комерційних цінах, адже розуміють, що попит породжує пропозицію. Ми не маємо ніяких юридичних прав та підстав працювати з видавництвами на комерційних засадах. Тому ми в таких обмеженнях. Найгостріше питання тільки для 4-тих класів, а решта батьків можуть не хвилюватися - книги будуть. Та ми сподіваємося, що і це питання з часом теж буде вирішене.

 

Важливе питання, яке турбує батьків перед стартом нового навчального року – гаряче харчування в школах? Чи проведені тендери?

Цим питанням департамент опікується постійно. Також працює на постійній основі комісія, яка включає не лише представників департаменту, а й держспоживслужби, батьківську громаду, які постійно контролюють якість харчування. Ця комісія продовжить роботу і в цьому році. Це не означає, що ми лише контролюємо. Мова йде про співпрацю з підприємцями , які надають гаряче харчування. Ми намагаємося налагодити партнерські стосунки і підказуємо, як краще повестися в тій, чи іншій ситуації. До речі, ми хочемо відновити конкурс на «Кращу їдальню» та «Кращого підприємця», який надає послуги гарячого харчування.  

 

Чи підніметься вартість харчування в школах?

Що стосується вартості, то до закінчення року ми не зможемо підняти ціни на харчування, оскільки вартість уже обумовлена і закладена у бюджеті. З нового фінансового року ми будемо звертатися до міської влади, до депутатів із пропозицією підняття вартості харчування. Наскільки вона буде суттєвою покаже час, оскільки вартість, яка тримається останні два роки не відповідає умовам ринку.

 

Поговоримо про освітню реформу. Який відсоток директорів пенсійного віку в івано-франківських школах і чи плануєте омолоджувати директорський та вчительський склад в школах?

Можу сказати, що у франківських школах третина директорів – особи пенсійного віку. Проблема зміни поколінь завжди була і буде болючою темою. Віддаючи шану досвіду та зусиллям, які докладені керівниками і вчителями на цій ниві ми схиляємо голови. Але все має свій початок та кінець. І дуже приємно коли є порозуміння між керівниками, але такі випадки поодинокі. Все частіше ми стикаємось з ситуаціями, коли керівники правдами та не правдами намагаються втриматися на своїх посадах. Я не хочу говорити про персоналії та цю проблему треба вирішувати. Зараз є розуміння і вже будемо дякувати за добру роботу керівникам шкіл №10, №12 та гімназії №3. Я думаю, на першовересневих лінійках ці колишні директори шкіл почують багато теплих та приємних слів в свою сторону. Але життя триває. З вересня будуть оголошені конкурси на заміщення цих вакантних посад.

 

Що стосується вчительства?

Всі розуміють, що реформа про яку говорять зараз, їі підходи, не можуть бути здійснені досвідченим вчителем. Тобто має бути нова кров, нове покоління, яке можливо краще розуміє потреби учня. Я не кажу, що всі вчителі мають бути 20-літніми – вік не є запорукою того, що вчитель буде якісним та хорошим. Повинне бути поєднання досвіду та молодості, авторитету і розуміння. Згодьтеся, якщо вчителю 70 років, він ніколи не перебудується і не піде шляхом реформи. Він буде іти тією колією, яку він пробив протягом 30-40 років своєї роботи, і він не зверне з цієї колії, на превеликий жаль. Тому доносимо, пояснюємо, шукаємо виходи – це дуже невдячна робота оскільки в першу чергу на себе отримуєш увесь негатив, який приносять такі необхідні нам зміни.

 

Чи відправлятимуть на курси підвищення кваліфікації вчителів згідно з реформуванням освіти?

Це однозначно. Реформа передбачає поступовість і ми починаємо з молодшої школи. Вже цього року обласний інститут підвищення кваліфікації бере на себе усю функцію перепідготовки кадрів. Цьогоріч через цей інститут має проти 1000 педагогів івано-франківських шкіл. Але є нюанс.

Науково-педагогічний склад інститутів залишається тим самим, і скажімо, дуже важко знайти справжнього реформатора, який зможе навчити вчителя. Тому я боюся аби не було у нас так, що старі кадри перепідготовують старих кадрів – що з цього вийде я не знаю. Зрештою наше вчительство має величезний потенціал і великий досвід та готове до змін, і сподіваємось, все ж таки буде всотувати ті речі,  які необхідні для реформування освіти.

 

Реформа освіти також передбачає збільшення класів з інклюзивним навчанням. Скільки таких класів в Івано-Франківську вже функціонує, чи планується їх збільшення?

Зараз у нас на цій формі навчання спеціалізується школа №17. Там є кілька учнів. Загалом в місті функціонує навчально-реабілітаційний центр. І діти з особливими потребами навчаються саме там, але ідея полягає в тому, щоб учень з особливими потребами був у такому середовищі однолітків, які сприятимуть його соціальній адаптації. Коли дитина в колі таких самих – це одне, але коли вона у колі однолітків, які допомагають та підтримають, я не говорю за негативні речі – це плюс. Але тут ми стикаємося із засторогами з боку батьків, вони бояться, що дитина, опинившись в звичній школі, матиме певні проблеми. І тут важливо сказати батькам не боятися цього. Оскільки педагоги з розумінням до цього підходять і допомагають. І якби там не було, наші учні - це гарні діти, які з розумінням ставляться до подібних речей. Якщо у нас все вийде, то цього року інклюзія в нас з’явиться ще в двох закладах – у Вовчинецькій школі та школі №1.

 

Нещодавно всі обговорювали конфлікт в 13-й школі, де побили школяра-сироту. Зараз розпочинається новий навчальний рік, що робити, аби такого більше не виникало?

Це проблема і підлітки є підлітками, вихід енергії, не завжди позитивної, він відбувається. Що стосується саме цієї проблеми, нещодавно була гуманітарна депутатська комісія, де слухали директора школи №13 з цієї проблеми. На жаль, комісія почула, що керівник школи №13 не зовсім розуміє важливість проблеми і не правильно бачить вихід з неї. Мене найбільше вразили слова директорки, яка говорить, що відео побиття хлопця-сироти – сценарій і жарт, що це була постановка. Чути таке від директора школи? Я не знаю. Будемо намагатися поєднати зусилля шкільного поліцейського, психологів, соціальних служб, педагогів, адміністрації  школи, щоб такі питання вирішувати не після конфлікту, а попереджати його. Працювати на випередження, а не реагувати на подію.

 

Як будете це робити?

Є дуже гарний приклад, досвід країни Ісландії, яка запровадила ефективну програму і за останні 20 років у країні звелася нанівець наркоманія, алкоголізм і явища пов’язані з насиллям. Програма складалася з кількох елементів – вплив держави та школи. На рівні держави були прийняті закони, які забороняли підліткам з’являтися на вулиці після 10-ї години вечора. Я розумію, що в нас таке неможливо і законів в нас таких нема і не буде. Ісландія 80 тисяч населення - це Франківськ практично, а то країна – це різні речі. Ісландія запропонувала настільки інтенсивну програму заняття у позашкіллі, щоб у підлітка не було вільного часу на дурниці. В нас це теж робиться, але на значно меншому рівні. Мова йде про спортивні секції, але вони мають працювати не один-два рази на тиждень, а 5-6 разів, гуртки і діти мають працювати там 2-4 рази на тиждень. Але це потрібно забезпечувати і жоден бюджет не здатен забезпечити відразу роботу 100 тренерів і керівників гуртків, але цю роботу ми маємо активізувати.

 

Як Вам загалом працюється на посаді? Чим хочете запам’ятатись, як освітній керівник міста.

Працюється по-різному. Дуже приємно, що є порозуміння, хоча ситуації трапляються різні. У місті є чимала проблема з дитячими садочками, зважаючи на демографічну ситуацію в Івано-Франківську, скоро постане такеж питання і зі школами. Будемо працювати у цих двох важливих напрямках. Департамент освіти і науки наступного року буде виїжджати з будівлі і звільниться місце під повноцінний дитячий садок. Загалом хочу привітати усіх освітян та школярів  з святом «Першого вересня» і побажати наснаги на новий навчальний рік.

 

розмову вела Олександра Бакун


Коментарі (0)

21.10.2021
Тіна Любчик

На Коломийщині проживає та займається улюбленою справою перша дівчина-вівчар в Україні – Уляна Сулятицька. 26-річна господиня розповіла Фіртці, чому обрала саме таку діяльність та як справляється з кількома сотнями овець та кіз у господарстві.

261
19.10.2021
Уляна Мокринчук

Літо закінчилося, а це означає, що деяких людей може турбувати осінній морок. Його часто називають осінньою «депресією», «хандрою», журналістка Фіртки поспілкувалась з людьми, які відчувають симптоми осінньої хандри та з психологинею, яка знає, як з нею боротись.

711
17.10.2021
Христина Савчин

За підсумками 2020 року Івано-Франківська область зайняла друге місце в Україні за кількістю внутрішніх туристів та кількістю іноземних туристів, яких обслуговували туроператори та турагенти.

774
16.10.2021
Олег Ущенко

З 2014 року, після агресії Росії в Україні заговорили про «патріотичне українське кіно». До того майже всі продакшини в Україні були орієнтовані на російський інформаційний простір. А те, що зрідка знімалося на українську тему, з багатьох причин не зачіпало глядача.

756
15.10.2021
Христина Савчин

Журналісти Фіртки вирішили піти в рейд з працівниками Комунального підприємства «Муніципальна інспекція «Добродій», щоб поглянути, як проходить звичайний день інспекторів, та які порушення найбільш популярні у місті.  

1190
14.10.2021
Сергій Білий

Його шлях на фронт пролягав через осмислення, сумніви і навіть страждання. Адже на тій війні загинув його рідний брат і це наклало свій відбиток на ставлення рідних до обраного ним шляху.

1531 2

Звернувся до СБУ, щодо діяльності Служби Безпеки Хлібних Інвестицій та Цархлібу, а також кримінального авторитета Сайрана (громадянин РФ із Криму), який очолює ці незаконні збройні формування та веде терористичну діяльність, зокрема 20 жовтня організував напад на моє помешкання.

139

Українська Повстанська Армія нині - це ми всі - правдиві патріоти України, незалежно від партійно - політичної приналежності. Всі для кого понад усе Україна, а не " корито ". Хто не за зрадників, холуїв і пристосуванців, а за Коновальця, Бандеру й Шухевича, за Бога і Україну та українців.  

1367

То була епоха безкінечної студентської смути та оптимізму. При чому те і те існувало паралельно і, якщо бути до кінця чесним, то одне-одному абсолютно не заважало. У повітрі густо пахло революцією, духами студенток і їх губними помадами. А в гуртожитках і «на хатах» студентська молодь затирала головки тодішніх касетників (були за сивої давнини такі девайси) піснями «Бютифул Карпати», «Ми помрем не в Парижі» та «Франсуа».

1623

Спочатку був Ян Флемінг. І він народив Джеймса Бонда. «Сер Джеймс Бонд» - Представлявся він майже 60 років з екранів більше ніж на 80-ти мовах.

1895
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

1454
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

10635
18.06.2021

В Україні, за останні 12 місяців кількість пошукових запитів українських користувачів зі словом "рецепт" зросла на 29%.

15586
19.10.2021

Понад 200 учасників із 12 парафій Івано-Франківської Архієпархії відвідали обласний з'їзд спільнот "Українська Молодь - Христові", який відбувся у суботу 16 жовтня, на парафії Введення в Храм Пресвятої Богородиці, що в с. Боднарів Боднарівського деканату. Цьогоріч подія присвячена 88-річниці від дня заснування спільноти.

345
17.10.2021

На Тисмениччині відбулася Архиєрейська літургія, яку очолив митрополит Володимир Війтишин. Про це повідомляє кореспондентка Фіртки. Відомо, що у селі Нова Липівка організували освячення іконостасу у храмі Пресвятої Трійці. «Унікальність нашог

1577 1
04.10.2021

Розпочалася зустріч із Божественної Літургії, яку очолив Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин у співслужінні ректора семінарії прот. Олексія Данилюка та численного духовенства.    

2204
19.07.2021

Предстоятель Православної церкви України Блаженніший Епіфаній освятив розписи кафедрального собору Преображення Господнього Коломийської єпархії.

11370
12.10.2021

Місія "Карпатського гірського міжнародного кінофестивалю (CMIFF)" – привернути увагу до збереження Карпатських гір та популяризувати край, який має неймовірний потенціал для кіновиробництва.

1206
18.10.2021

Спеціальна моніторингова місія (СММ) ОБСЄ в Україні призупинила свою діяльність на Донбасі. Про це очільник місії Яшар Халід Чевік повідомив у неділю, 17 жовтня, повідомляє Фіртка з посиланням на інформацію Reuters. «Через побоювання за нашу без

499
10.10.2021

За результатами поіменного голосування про призначення Руслана Стефанчука новим спікером Верховної Ради лише один народний депутат виходець з Прикарпаття утримався, решта народних депутатів проголосували "за".

1385
03.10.2021

Другого жовтня керівництво фракції передало народним депутатам бланки для збирання підписів під коллективною ініціативою про відкликання Голови Верховної Ради України з займаної посади, а вже станом на 17.30 годину суботи під ініціативою зібрали понад 150 підписів народних обранців.

2234
23.09.2021

Законопроєкт № 5599, внесений на розгляд парламенту Президентом України, підтримали 279 народних обранців з 379 зареєстрованих у сесійній залі.

3569