Головні зміни з травня 2024 року: що варто знати прикарпатцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 травня 2024 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у третій місяць весни.


Набуває чинності новий закон про мобілізацію


18 травня 2024 року набуде чинності закон № 10449 про мобілізацію і проходження військової служби.

Нові правила мобілізації передбачають зміни щодо процедури вручення повісток, базової військової служби, покарання для тих, хто ухиляється від мобілізації, права на відстрочку, вводить нові обовʼязки військовозобов'язаних та мотиваційні норми.

Більше про те, що передбачає новий закон про мобілізацію читайте: Мобілізація по-новому: прикарпатцям розповіли про головні зміни, які пропонує влада.


Нові положення Правил дорожнього руху


У травні набувають чинності нові положення Правил дорожнього руху. Згідно з ними ближнє світло фар за містом залишається обов'язковим і після 1 травня.

Відповідні зміни до Правил дорожнього руху були внесені постановою Кабінету Міністрів України №1105 від 20 жовтня 2023 року.

Тепер водії повинні вмикати ближнє світло фар або денні ходові вогні за межами населених пунктів протягом року.

Нові правила мають на меті зробити автомобілі помітнішими на трасі. Попри те, що влітку видимість на дорогах краща, авто з увімкненими фарами можна помітити на більшій відстані.

До того ж подібні вимоги вже давно діють у країнах ЄС, тобто ПДР України вирішили синхронізувати із європейськими нормами.

Раніше подібна вимога існувала лише в осінньо-зимовий період — від 1 жовтня до 1 травня.

В умовах погіршеної видимості дозволяється вмикати та дальнє світло фар. Покарання за це порушення ПДР залишилося незмінним — від 425 до 510 гривень.


Основна сесія Національного мультипредметного тесту


14 травня розпочинається основна сесія Національного мультипредметного тесту, яка триватиме до 25 червня 2024 року.

Також, з 8 травня для зареєстрованих учасників основних сесій НМТ з’явиться можливість завантажити запрошення на тест зі своїх персональних кабінетів. У запрошенні де буде зазначено дату, час і місце проведення НМТ.

А з 10 до 15 травня триватиме реєстрація на додаткову сесію НМТ для учасників, які не змогли зареєструватися з поважних причин під час основного періоду або яким було відмовлено в реєстрації.

Зміни до реєстраційних даних можна буде внести до 19 травня, дізнатися про дату, час і місце проведення додаткового тестування такі учасники зможуть з 8 липня.

З міркувань безпеки Український центр оцінювання якості освіти не публікуватиме інформацію про те, де на території України відбудеться тестування.


Великдень: офіційних вихідних не буде


Традиційних додаткових вихідних, які мали українці на Великдень, не буде через повномасштабне російське вторгнення на територію України.

Так, законом «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року встановили додаткові правила на час війни, запровадивши обмеження конституційних прав і свобод людини та громадянина, передбачених Конституцією.

Законом скасовано усі святкові дні, а також перенесення вихідного дня наступного після святкового чи неробочого.


Припинення консульських послуг


Припинення консульських послуг для чоловіків за кордоном набуло чинності ще у квітні. Українці за кордоном не можуть продовжити дію паспорта та розв'язувати паперові питання.

Наразі невідомо, як довго триватиме така заборона.

Нагадаємо, що з 18 травня чоловіки за кордоном будуть зобов'язані оновити особисті дані в ТЦК, або ж особисто, або ж через мережу.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


01.05.2024 976
Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

840 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

787
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1602
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2230
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4207 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3212

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

210

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

439

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

380

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

853
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

619
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

662
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

948
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1062
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

665
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6248
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1741
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31758 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1527
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

750 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

715