Головні зміни з листопада 2023 року: що варто знати прикарпатцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 листопада 2023 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у третій місяць осені.


Компенсації за знищене житло 


З 1 листопада 2023 року розпочинається наступний етап державної програми "єВідновлення" — виплата компенсацій за зруйноване житло під час війни. 

Так, програма передбачає два види компенсації:

  • отримання сертифіката на придбання нової оселі (квартири чи приватного будинку) в будь-якому населеному пункті;

  • грошові виплати на самостійну відбудову — можна отримати або сертифікат, або кошти на будівництво. 

Насамперед послугу зможуть отримати власники житла на неокупованій території України, де не ведуться активні бойові дії.

Згодом компенсація стане доступною для всіх.


Виплати для ВПО за новим порядком оформлення


З 1 листопада 2023 року грошову допомогу внутрішньо переміщеним особам призначатимуть на всю родину. Гроші нараховуватимуть лише одній уповноваженій особі, але з розрахунку на кожного члена родини.

Допомога буде надходити на один банківський рахунок відразу на всю сім'ю. Сума виплат для переселенців не зміниться і складе три тисячі гривні на місяць для дітей та осіб з інвалідністю, та 2 тисячі гривень для всіх інших.

Нововведення стосуються тільки тих, хто звертається за грошовою допомогою вперше.


Потяги з жіночими купе


З 1 листопада 2023 року жіночих купе стане більше у поїздах далекого прямування.

Зокрема, тепер купе тільки для жінок з'являться в рейсах №17/18 Харків — Ужгород, №29/30 Київ — Ужгород, №3/4 Запоріжжя — Ужгород та №26/236 Одеса — Рахів.

Придбати квитки в жіночий вагон можна буде в мобільному застосунку Укрзалізниці. Вартість квитків для проїзду в таких купе не відрізняється від стандартної.


Будівельні норми для споруд цивільного захисту


З 1 листопада 2023 року набувають чинності нові державні будівельні норми (ДБН).

Відповідний проєкт затвердило Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України. Ці норми мають застосовуватися під час будівництва захисних споруд цивільного захисту, а також під час реконструкції вже наявних.

Зокрема, всі проєкти відбудови житлових та громадських будівель повинні передбачати наявність правильно облаштованих зон. Затверджений проєкт передбачає, що всі захисні споруди мають відповідати стандартам інклюзивності, зокрема, фізичної безбар’єрності. 

Окрім цього, під час нового будівництва обов’язковим є облаштування щонайменше одного універсального санітарно-гігієнічного приміщення, яке має розраховуватися на кожні 200 осіб.


Субсидії 


До кінця листопада можна звернутися до Пенсійного фонду за призначенням субсидії на комунальні послуги. Це також можна зробити на порталі "Дія".

Право на субсидію є у сімей, які витрачають на оплату рахунків більш як 15% середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Звернутися за субсидією можуть ті, у кого змінився склад сім'ї, хто отримав відмову влітку.

Для тих, хто вже отримував субсидію раніше, проведуть автоматичний перерахунок.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

1165
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18767
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1689
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1178
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2221
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3794

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1906

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

647

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1265

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1419
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

333
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

844
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24361
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

569
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

582
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

719
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1609
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7936
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

341
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

740
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1996 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

706