Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 листопада 2023 року українців чекають деякі зміни.
Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у третій місяць осені.
Компенсації за знищене житло
З 1 листопада 2023 року розпочинається наступний етап державної програми "єВідновлення" — виплата компенсацій за зруйноване житло під час війни.
Так, програма передбачає два види компенсації:
-
отримання сертифіката на придбання нової оселі (квартири чи приватного будинку) в будь-якому населеному пункті;
-
грошові виплати на самостійну відбудову — можна отримати або сертифікат, або кошти на будівництво.
Насамперед послугу зможуть отримати власники житла на неокупованій території України, де не ведуться активні бойові дії.
Згодом компенсація стане доступною для всіх.
Виплати для ВПО за новим порядком оформлення
З 1 листопада 2023 року грошову допомогу внутрішньо переміщеним особам призначатимуть на всю родину. Гроші нараховуватимуть лише одній уповноваженій особі, але з розрахунку на кожного члена родини.
Допомога буде надходити на один банківський рахунок відразу на всю сім'ю. Сума виплат для переселенців не зміниться і складе три тисячі гривні на місяць для дітей та осіб з інвалідністю, та 2 тисячі гривень для всіх інших.
Нововведення стосуються тільки тих, хто звертається за грошовою допомогою вперше.
Потяги з жіночими купе
З 1 листопада 2023 року жіночих купе стане більше у поїздах далекого прямування.
Зокрема, тепер купе тільки для жінок з'являться в рейсах №17/18 Харків — Ужгород, №29/30 Київ — Ужгород, №3/4 Запоріжжя — Ужгород та №26/236 Одеса — Рахів.
Придбати квитки в жіночий вагон можна буде в мобільному застосунку Укрзалізниці. Вартість квитків для проїзду в таких купе не відрізняється від стандартної.
Будівельні норми для споруд цивільного захисту
З 1 листопада 2023 року набувають чинності нові державні будівельні норми (ДБН).
Відповідний проєкт затвердило Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України. Ці норми мають застосовуватися під час будівництва захисних споруд цивільного захисту, а також під час реконструкції вже наявних.
Зокрема, всі проєкти відбудови житлових та громадських будівель повинні передбачати наявність правильно облаштованих зон. Затверджений проєкт передбачає, що всі захисні споруди мають відповідати стандартам інклюзивності, зокрема, фізичної безбар’єрності.
Окрім цього, під час нового будівництва обов’язковим є облаштування щонайменше одного універсального санітарно-гігієнічного приміщення, яке має розраховуватися на кожні 200 осіб.
Субсидії
До кінця листопада можна звернутися до Пенсійного фонду за призначенням субсидії на комунальні послуги. Це також можна зробити на порталі "Дія".
Право на субсидію є у сімей, які витрачають на оплату рахунків більш як 15% середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Звернутися за субсидією можуть ті, у кого змінився склад сім'ї, хто отримав відмову влітку.
Для тих, хто вже отримував субсидію раніше, проведуть автоматичний перерахунок.