Головні зміни з квітня 2025 року: що варто знати прикарпатцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 квітня 2025 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у другий місяць весни.


Бронювання


З 1 квітня втратять право на відстрочку від мобілізації військовозобов'язані, яких не перебронювали роботодавці.

Зокрема, до 31 березня підприємства мали підтвердити статус критичності та повторно забронювати своїх працівників, відповідно до оновлених критеріїв. 

Також з квітня почав діяти стандартний термін бронювання в додатку «Дія» — 72 години для переведення заброньованих працівників на спеціальний військовий облік.


"Електронна військово-лікарська комісія"


МОЗ та Міноборони впровадили цифровізацію цього процесу, і з 1 квітня документи більше не створюватимуть у паперовому вигляді. Для цього запущено електронний кабінет ВЛК у Медичній інформаційній системі ЗСУ (МІС ЗСУ).

Направлення на проходження комісії автоматично передаватимуть з реєстру військовозобов’язаних «Оберіг» до кабінету ВЛК, а її постанови — до цього ж реєстру, де вони відображатимуться в додатку «Резерв+».

Постанови ВЛК щодо військовослужбовців зберігатимуться в МІС ЗСУ, що спростить доступ до виплат, пільг та необхідних послуг.

Крім того, з 1 квітня електронне оформлення довідок ВЛК і свідоцтв про хворобу стане обов’язковим для всіх комісій, наголошують у МОЗ. 


Перерахунок пенсій


З 1 квітня для пенсіонерів, які працюють, проведуть перерахунок пенсійних виплат. 

Йдеться про пенсіонерів, у яких станом на 1 березня додалося не менше 24 місяців страхового стажу або після призначення пенсії, або після її останнього перерахунку, розповідають у Пенсійному фонді.

Перерахунок пенсій відбудеться після надходження даних про сплату єдиного внеску за перший квартал 2025 року, подання яких завершується 10 травня. Орієнтовно в червні пенсіонери, яким здійснять перерахунок, отримають підвищені виплати разом із доплатою за попередні місяці, починаючи з квітня.

Перерахунок відбудеться автоматично, особисто звертатися до Пенсійного фонду не потрібно.


Нові правила оплати лікарняних


З 4 квітня 2025 року набудуть чинності нові правила оплати лікарняних. 

Згідно з новими правилами, українці, які працюють за трудовим договором, зможуть отримувати допомогу по тимчасовій непрацездатності не лише за основним місцем роботи, а й за місцем роботи за сумісництвом.

Зміни також стосуються людей, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність, а також працюють за сумісництвом.

Ця норма діятиме для страхових випадків, що стануться після 4 квітня 2025 року. Разом з тим, змінений закон не встановлює обмежень щодо кількості місць роботи за сумісництвом, за якими працівники можуть отримати страхові виплати.

У разі втрати працездатності через нещасний випадок, якщо людина перебуває у трудових відносинах з іншим роботодавцем [окрім того, де стався нещасний випадок], перші п’ять днів тимчасової непрацездатності буде оплачувати саме цей роботодавець.

Виплата складатиме сто відсотків середньої заробітної плати, незалежно від страхового стажу працівника. 


Ліміти на перекази "з картки на картку"


З 1 квітня завершується дія тимчасового ліміту у 150 тисяч гривень на карткові перекази між фізичними особами.

Національний банк України встановив цей обмежений ліміт на пів року, починаючи з 1 жовтня 2024 року, для переказів "з карти на карту" (P2P, C2C). Він поширювався лише на вихідні платежі з усіх рахунків клієнта в одному банку на рахунки інших фізичних осіб.

Це обмеження не стосувалося волонтерських рахунків, що відповідають визначеним критеріям, а також осіб, чий підтверджений щомісячний дохід перевищував встановлену суму. Крім того, воно не застосовувалося до переказів між власними рахунками клієнта в межах одного банку та до платежів юридичних осіб.

У грудні 2024 року банки підписали безстроковий меморандум, згідно з яким для ризикованих клієнтів ліміт на перекази з карток було знижено до 50 тисяч гривень на місяць.


Зміни в оподаткуванні для виробників спирту та біоетанолу


З 1 квітня набувають чинності нові правила визначення гарантованих податкових зобов’язань з акцизного податку для виробників спирту етилового та біоетанолу.

Перший звітний період — квітень 2025 року, декларацію з акцизного податку потрібно подати до 20 травня 2025 року.


Весняно-літня заборона на риболовлю


З 1 квітня в Україні розпочалася весняно-літня заборона на риболовлю, яка триватиме до кінця травня або до 19 червня, залежно від водойми.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну 


01.04.2025 763
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

1117
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

408
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14271 18
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1644
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

926
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6274

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

692

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1518

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1321

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1205
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

566
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

705
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1625
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

643
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

933
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5976
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13905
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

309
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

605
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

535
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

849 2