Головні зміни з 1 грудня 2023 року: що варто знати прикарпатцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 грудня 2023 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у перший місяць зими.

Податкові перевірки бізнесу

Так, в Україні відновлять перевірки бізнесу після скасування мораторію, що діяв від початку повномасштабної війни. Перевірки мали повернутися ще з 1 листопада 2023, проте Рада перенесла строк на місяць.

Документальні планові податкові перевірки можуть проводити стосовно:

  • підприємців, що здійснюють реалізацію підакцизної продукції;
  • представників бізнесу у сфері організації та проведення азартних ігор;
  • платників податків, які надають фінансові, платіжні послуги;
  • нерезидентів, які здійснюють в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, постійні представництва та/або відокремлені підрозділи.

Мораторій на перевірки продовжить діяти для ФОПів 1 та 2 групи – до 1 грудня 2024. Також перевірки відтермінували для підприємців, податковою адресою яких є тимчасово окуповані території та території активних/можливих бойових дій.

Правила ввезення гуманітарної допомоги

За постановою Кабміну, від 1 грудня 2023 в Україні діятимуть нові правила оформлення гуманітарної допомоги при її ввезенні та обліку.

Декларування переходить в електронну форму. Якщо раніше ввезення гуманітарки відбувалось за місцем перетину митного кордону України шляхом подання декларації, то нововведення передбачають запровадження Автоматизованої системи реєстрації. Механізм включатиме:

  • реєстрацію отримувача гуманітарної допомоги, який планує завозити вантаж за допомогою електронного підпису;
  • формування декларації з унікальним номером, що містить інформацію про товар, його кількість тощо;
  • подання звіту про розповсюдження гуманітарної допомоги організаціями, які її завезли, до 15 числа кожного місяця.

Варто зазначити, що можливість подавати паперові декларації після 1 грудня залишатиметься. Благодійні фонди та волонтерські організації зможуть оформлювати гумдопомогу за звичними процедурами.

Кабмін встановив перехідний період до 1 квітня 2024, коли можна буде користуватися як паперовим, так і цифровим механізмом.

Допомога ВПО

Кабінет міністрів наприкінці листопада вдосконалив механізм призначення допомоги внутрішньо переміщеним особам (ВПО):

  • ВПО, які перебували за кордоном понад 30 днів, повернулись в Україну і вперше звертаються за допомогою, можуть це зробити через 15 робочих днів після повернення.
  • ВПО, які повернулися в Україну після 1 серпня 2023 року, але втратили допомогу через перебування за кордоном понад 30 днів, також можуть звернутися за виплатами через 15 робочих днів після повернення. Виплату призначатимуть на 6 місяців.
  • ВПО, які після 1 серпня 2023 були змушені повторно залишити домівки через обов’язкову евакуацію (зокрема внаслідок підриву окупантами Каховської ГЕС) зможуть отримувати допомогу протягом ще 6 місяців. Для цього їх мають включити до списків евакуйованих, які затверджуються ОВА. У разі евакуації за допомогою волонтерів чи самостійно, необхідно повідомити ОВА.
  • Якщо людина відмовилася від виплати ВПО, допомогу на проживання призначать повторно у випадку, коли житло людини було знищено чи пошкоджено, або коли людина повторно перемістилася з територій, де ведуться бойові дії або тимчасово окупованих РФ.
  • Запроваджено стимулювання ВПО працездатного віку до працевлаштування. Внутрішні переселенці протягом 3 місяців після призначення допомоги повинні або стати на облік в Держслужбу зайнятості, або ж знайти роботу, зареєструватися як ФОП чи отримати ваучер на навчання. Йдеться про ВПО, яким допомогу призначатимуть з моменту ухвалення цих змін.
  • ВПО отримуватимуть допомогу протягом 3 місяців з дати завершення бойових дій або тимчасової окупації в населених пунктах, з яких вони виїхали. Раніше виплати припинялися на наступний місяць.

Крім того, військовослужбовців із категорії ВПО звільнили від проведення перевірок фактичного місця проживання (перебування). Йдеться про військових, які захищають незалежність і територіальну цілісність України, за умови підтвердження сплати військовою частиною єдиного внеску на загальнообовʼязкове державне соціальне страхування.

Ідентифікація для пенсіонерів-ВПО

Пенсіонери, які стали внутрішньо переміщеними особами до повномасштабної війни (тобто до 24 лютого 2022 року), мають пройти фізичну ідентифікацію.

Наразі встановлений термін до 31 грудня 2023 року. Однак його можуть продовжити ще на три місяці – до 1 квітня 2024 року (в уряді готують відповідні зміни).

Така вимога пов’язана з тим, що протягом останніх трьох років виплата пенсій громадянам, які стали ВПО до 24 лютого 2022, здійснювалася без проходження фізичної ідентифікації. Для інших пенсіонерів ця норма діяла весь час.

Ідентифікацію можна пройти як віддалено, так і особисто:

  • Відвідавши відділення Ощадбанку.
  • Авторизувавшись в особистому електронному кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України за допомогою кваліфікованого електронного підпису Дія.Підпис (Дія ID).
  • Звернувшись до закордонної дипломатичної установи України для отримання документа про посвідчення факту, що особа є живою. Його слід надіслати поштовим відправленням до органу ПФУ за місцем перебування на обліку (разом із письмовою заявою про продовження виплати пенсії). Документи можна подати і через вебпортал електронних послуг ПФУ.

До того ж уряд стимулюватиме ВПО до працевлаштування. Так, переселенцям (працездатного віку, які не працюють) протягом 3-х місяців після призначення допомоги потрібно буде або стати на облік в Державну службу зайнятості, або отримати іншу допомогу за програмами Мінекономіки щодо працевлаштування, або ж працевлаштуватися, зареєструватися як ФОП чи отримати ваучер на навчання тощо.

Це стосуватиметься ВПО, що вперше звернуться за призначенням соцвиплат після ухвалення змін Уряду (21 листопада 2023). Стосовно суми виплат, вона залишається на рівні 2-3 тисяч гривень. Українцям, що отримували допомогу до 1 серпня 2023, терміни виплат продовжили до кінця січня 2024.

Оплата за комунальні послуги

До кінця 2023 року в Україні не очікується зростання комунальних тарифів для населення. У Кабінеті міністрів неодноразово запевняли, що тарифи на нинішній опалювальний сезон залишаться без змін.

Тариф на електроенергію для побутових споживачів підвищили з 1 червня – до 2,64 грн за кВт. Таку ціну встановили до 31 грудня 2023 року включно. Якщо раніше тариф залежав від обсягів споживання, то тепер є фіксованим.

У Міністерстві енергетики зазначали, що уряд поки що не планує чергове підвищення вартості електрики. А в Національній комісії, що здійснює держрегулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) наголошували, що “підняття цін на електроенергію для населення з 1 січня 2024 року не буде”.

Тож можна очікувати, що дію нинішнього тарифу продовжать до кінця опалювального сезону.

Вартість блакитного палива зафіксована до 1 травня 2024 року. Клієнти компанії Нафтогаз України й надалі платитимуть 7,96 грн за кубометр. Йдеться про близько 98% побутових споживачів. В інших постачальників вартість кубометра газу в грудні коливатиметься від 7,70 до 9,99 грн.

Свята за новим календарем та вихідні

На грудень припадає чимало святкових днів. За новим календарем важливі релігійні дати змістилися майже на два тижні раніше:

  • 6 грудня (замість 19 грудня) – День святого Миколая;
  • 25 грудня (замість 7 січня) – Різдво Христове;
  • 31 грудня (замість 13 січня) – Щедрий вечір, Маланки.

Різдво Христове належить до переліку державних свят. З 2023 року в Україні його святкуватимуть офіційно лише 25 грудня. Проте вихідного не буде через воєнний стан у країні.

Таким чином, вихідні дні в грудні 2023: 2, 3, 9, 10, 16, 17, 23, 24, 30, 31 число.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


01.12.2023 3129
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1312
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

962
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1222 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3636 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33835
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2793

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

328

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

716

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1646

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1030
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

586
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

474
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

852
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12158
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1459
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1235
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1322
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

504
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

209
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

286
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

331
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1222