Головні зміни з 1 грудня 2023 року: що варто знати прикарпатцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 грудня 2023 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у перший місяць зими.

Податкові перевірки бізнесу

Так, в Україні відновлять перевірки бізнесу після скасування мораторію, що діяв від початку повномасштабної війни. Перевірки мали повернутися ще з 1 листопада 2023, проте Рада перенесла строк на місяць.

Документальні планові податкові перевірки можуть проводити стосовно:

 • підприємців, що здійснюють реалізацію підакцизної продукції;
 • представників бізнесу у сфері організації та проведення азартних ігор;
 • платників податків, які надають фінансові, платіжні послуги;
 • нерезидентів, які здійснюють в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, постійні представництва та/або відокремлені підрозділи.

Мораторій на перевірки продовжить діяти для ФОПів 1 та 2 групи – до 1 грудня 2024. Також перевірки відтермінували для підприємців, податковою адресою яких є тимчасово окуповані території та території активних/можливих бойових дій.

Правила ввезення гуманітарної допомоги

За постановою Кабміну, від 1 грудня 2023 в Україні діятимуть нові правила оформлення гуманітарної допомоги при її ввезенні та обліку.

Декларування переходить в електронну форму. Якщо раніше ввезення гуманітарки відбувалось за місцем перетину митного кордону України шляхом подання декларації, то нововведення передбачають запровадження Автоматизованої системи реєстрації. Механізм включатиме:

 • реєстрацію отримувача гуманітарної допомоги, який планує завозити вантаж за допомогою електронного підпису;
 • формування декларації з унікальним номером, що містить інформацію про товар, його кількість тощо;
 • подання звіту про розповсюдження гуманітарної допомоги організаціями, які її завезли, до 15 числа кожного місяця.

Варто зазначити, що можливість подавати паперові декларації після 1 грудня залишатиметься. Благодійні фонди та волонтерські організації зможуть оформлювати гумдопомогу за звичними процедурами.

Кабмін встановив перехідний період до 1 квітня 2024, коли можна буде користуватися як паперовим, так і цифровим механізмом.

Допомога ВПО

Кабінет міністрів наприкінці листопада вдосконалив механізм призначення допомоги внутрішньо переміщеним особам (ВПО):

 • ВПО, які перебували за кордоном понад 30 днів, повернулись в Україну і вперше звертаються за допомогою, можуть це зробити через 15 робочих днів після повернення.
 • ВПО, які повернулися в Україну після 1 серпня 2023 року, але втратили допомогу через перебування за кордоном понад 30 днів, також можуть звернутися за виплатами через 15 робочих днів після повернення. Виплату призначатимуть на 6 місяців.
 • ВПО, які після 1 серпня 2023 були змушені повторно залишити домівки через обов’язкову евакуацію (зокрема внаслідок підриву окупантами Каховської ГЕС) зможуть отримувати допомогу протягом ще 6 місяців. Для цього їх мають включити до списків евакуйованих, які затверджуються ОВА. У разі евакуації за допомогою волонтерів чи самостійно, необхідно повідомити ОВА.
 • Якщо людина відмовилася від виплати ВПО, допомогу на проживання призначать повторно у випадку, коли житло людини було знищено чи пошкоджено, або коли людина повторно перемістилася з територій, де ведуться бойові дії або тимчасово окупованих РФ.
 • Запроваджено стимулювання ВПО працездатного віку до працевлаштування. Внутрішні переселенці протягом 3 місяців після призначення допомоги повинні або стати на облік в Держслужбу зайнятості, або ж знайти роботу, зареєструватися як ФОП чи отримати ваучер на навчання. Йдеться про ВПО, яким допомогу призначатимуть з моменту ухвалення цих змін.
 • ВПО отримуватимуть допомогу протягом 3 місяців з дати завершення бойових дій або тимчасової окупації в населених пунктах, з яких вони виїхали. Раніше виплати припинялися на наступний місяць.

Крім того, військовослужбовців із категорії ВПО звільнили від проведення перевірок фактичного місця проживання (перебування). Йдеться про військових, які захищають незалежність і територіальну цілісність України, за умови підтвердження сплати військовою частиною єдиного внеску на загальнообовʼязкове державне соціальне страхування.

Ідентифікація для пенсіонерів-ВПО

Пенсіонери, які стали внутрішньо переміщеними особами до повномасштабної війни (тобто до 24 лютого 2022 року), мають пройти фізичну ідентифікацію.

Наразі встановлений термін до 31 грудня 2023 року. Однак його можуть продовжити ще на три місяці – до 1 квітня 2024 року (в уряді готують відповідні зміни).

Така вимога пов’язана з тим, що протягом останніх трьох років виплата пенсій громадянам, які стали ВПО до 24 лютого 2022, здійснювалася без проходження фізичної ідентифікації. Для інших пенсіонерів ця норма діяла весь час.

Ідентифікацію можна пройти як віддалено, так і особисто:

 • Відвідавши відділення Ощадбанку.
 • Авторизувавшись в особистому електронному кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України за допомогою кваліфікованого електронного підпису Дія.Підпис (Дія ID).
 • Звернувшись до закордонної дипломатичної установи України для отримання документа про посвідчення факту, що особа є живою. Його слід надіслати поштовим відправленням до органу ПФУ за місцем перебування на обліку (разом із письмовою заявою про продовження виплати пенсії). Документи можна подати і через вебпортал електронних послуг ПФУ.

До того ж уряд стимулюватиме ВПО до працевлаштування. Так, переселенцям (працездатного віку, які не працюють) протягом 3-х місяців після призначення допомоги потрібно буде або стати на облік в Державну службу зайнятості, або отримати іншу допомогу за програмами Мінекономіки щодо працевлаштування, або ж працевлаштуватися, зареєструватися як ФОП чи отримати ваучер на навчання тощо.

Це стосуватиметься ВПО, що вперше звернуться за призначенням соцвиплат після ухвалення змін Уряду (21 листопада 2023). Стосовно суми виплат, вона залишається на рівні 2-3 тисяч гривень. Українцям, що отримували допомогу до 1 серпня 2023, терміни виплат продовжили до кінця січня 2024.

Оплата за комунальні послуги

До кінця 2023 року в Україні не очікується зростання комунальних тарифів для населення. У Кабінеті міністрів неодноразово запевняли, що тарифи на нинішній опалювальний сезон залишаться без змін.

Тариф на електроенергію для побутових споживачів підвищили з 1 червня – до 2,64 грн за кВт. Таку ціну встановили до 31 грудня 2023 року включно. Якщо раніше тариф залежав від обсягів споживання, то тепер є фіксованим.

У Міністерстві енергетики зазначали, що уряд поки що не планує чергове підвищення вартості електрики. А в Національній комісії, що здійснює держрегулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) наголошували, що “підняття цін на електроенергію для населення з 1 січня 2024 року не буде”.

Тож можна очікувати, що дію нинішнього тарифу продовжать до кінця опалювального сезону.

Вартість блакитного палива зафіксована до 1 травня 2024 року. Клієнти компанії Нафтогаз України й надалі платитимуть 7,96 грн за кубометр. Йдеться про близько 98% побутових споживачів. В інших постачальників вартість кубометра газу в грудні коливатиметься від 7,70 до 9,99 грн.

Свята за новим календарем та вихідні

На грудень припадає чимало святкових днів. За новим календарем важливі релігійні дати змістилися майже на два тижні раніше:

 • 6 грудня (замість 19 грудня) – День святого Миколая;
 • 25 грудня (замість 7 січня) – Різдво Христове;
 • 31 грудня (замість 13 січня) – Щедрий вечір, Маланки.

Різдво Христове належить до переліку державних свят. З 2023 року в Україні його святкуватимуть офіційно лише 25 грудня. Проте вихідного не буде через воєнний стан у країні.

Таким чином, вихідні дні в грудні 2023: 2, 3, 9, 10, 16, 17, 23, 24, 30, 31 число.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


01.12.2023 2769
Коментарі ()

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1935
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1844
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1842
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5436 45
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2138 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1496

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

720

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

781

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

976

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

992
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1754
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3661
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10240
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26124
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10167 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7698
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

879
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

161
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

239
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

367
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1261
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

863